Jump to content



Photo

Caut Remorca/platforma Multifunctionala


  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 DeathRipple

DeathRipple

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:dragos
  • Telefon:012345678
  • Marca ATV:ATV

Posted 24 May 2013 - 10:31 AM

caut un fel de struto-camila in domeniul remorcilor auto smile.gif
foarte pe scurt, m-ar interesa o remorca care poate sa ma ajute la urmatoarele (nu simultan, evident):
- sa care 2-3 moto
- sa care un snowmobil (implicit atv)
- sa care diverse marfuri
initial mai era si o a patra linie, pentru skijet, insa am renuntat din cauza complexitatii.
problema este, evident, la snowmobil. m-am uitat pe net un pic pe la producatori din polonia, cehia, germania - mai toti ofera solutii separate (sau prea scumpe) pentru remorcile pentru snowmobil.
momentan am ajuns la urmatoarele concluzii:
1. nu m-am uitat destul pe net si nu am gasit ceva pe la tovarasii 'estici' la un pret acceptabil (nemtii sunt totusi prea scumpi) care sa fie compatibil sau transformabil in ceea ce as vrea eu.
2. ar trebui sa gasesc o platforma la mana a doua destul de mare pe care s-o dau la un mester care 's-o ia la pila' (vorba bancului) si sa scoata din ea ce-mi doresc intr-un final.
mai exista si varianta 3, s-o traforeze cineva de la 0, insa am inteles ca e destul de problematic cu omologarea (orice e problematic in romania)

accept orice sfaturi si orice idei ati avea pe tema asta.
  • 0

#2 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 24 May 2013 - 11:22 AM

Parerea mea este ca daca vrei o remorca special conceputa pentru toate cele enumerate mai sus trebuie sa uiti de bani ( ziceai ca nemtii is prea scumpi ...).

Eu as lua o remorca cu obloane suficient de lata pentru ATV sau moto pusa pe latime si de lunga pentru snowmobil sau 3 moto puse pe latime.
Mi-as face pe urma cate un suport individual pentru 3 moto si skijet, sistem care se pune pe podea si se ancoreaza. Pe urma as urca si utilajul si l-as ancora.
Pentru snowmobil si atv nu ai nevoie de suport special doar sa incapa in remorca si sa le ancorezi.
Eu zic ca mai complicat e cu cele 3 moto - eu le-as pune pe lat si le-as face rampe pe lateral cu oblonul lateral lasat.
Ma gandesc ca cu greutatea te incadrezi pana in 750 kg.
Daca vrei discretie o cumperi acoperita cu prelata.

Bafta !
  • 0

#3 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 May 2013 - 11:24 PM

Interesanta idee la ce te bate gandul.
De construit si de omologat chiar nu merita.
Din cele relatate de tine se pare ca ti-ar trebui o platforma auto pe o axa la dimensiune cat de mica pe care sa poti monta diverse suporturi de prindere (confectionate special) pentru diversele utilaje pe care doresti sa le transporti.
Ar merge si o remorca cu obloane la o anumita dimensiune utila tie dar la aceasta ar trebui sa se poata demonta si obloanele laterale pentru a incarca moto.
utilajele diferite ar trebui si in acest caz sa aibe suporti de sustinele.
Sau si mai bine ti-ar trebui un schelet de remorca cu acte OK care sa contina doar protapul, sasiul, rotile ,sistemul de semnalizare cu sau fara frana.(chiar fara podea)
Pe el montezi suportii confectionati de tine special mentionati mai sus. In acest caz renunti la varianta transport marfuri.

  • 0

#4 DeathRipple

DeathRipple

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:dragos
  • Telefon:012345678
  • Marca ATV:ATV

Posted 25 May 2013 - 11:20 AM

problema suportilor apare la skijet, d-aia am si renuntat la el (cel putin pe moment). skijet-ul tre' sa-l lasi si sa-l scoti din apa, nu poti sa-l tarasti pe/spre platforma, il faci praf. un alt aspect e legat de forma suportului, care e deosebita, plus sistemul care trage skijetul pe ea (nu-l poti impinge)
in rest, daca te gandesti un pic, nu ai nevoie de cine stie ce suporti (la moto iti trebuie numai o printere pe podea la roata din fata, in rest chingi). iar suportii pentru prelata si transport marfa se pot da jos complet.
problema apare la incarcare - ia gandeste-te cum incarci un snowmobil, care e destul de greu si are vreo 3 metri lungime. destul de complicat cu rampa, din cauza unghiului format si a distrugerilor in timp pe care senila le va provoca. mai exista varianta hidraulica (scumpa), care lasa platforma pe pamant, la un unghi foarte mic, sau varianta unei platforme basculabile (am vazut-o pe youtube, arata foarte bine), care insa nu e foarte raspandita la producatori si ar trebui facuta de cineva.
motociletele nu tre' sa le introduc perpendiculat, ci merg tot longitudinal, platforma trebuie sa fie oricum destul de lata sa incapa snowmobilul. am uitat sa precizez ca vorbim de enduro, care sunt destul de subtirele.

una peste alta, se poate, eu sunt inca la faza de cercetare, iar mai multe minti gandesc intotdeauna mai bine decat una singura.

  • 0

#5 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 26 May 2013 - 12:10 AM

QUOTE (DeathRipple @ May 25 2013, 12:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
problema suportilor apare la skijet, d-aia am si renuntat la el (cel putin pe moment). skijet-ul tre' sa-l lasi si sa-l scoti din apa, nu poti sa-l tarasti pe/spre platforma, il faci praf. un alt aspect e legat de forma suportului, care e deosebita, plus sistemul care trage skijetul pe ea (nu-l poti impinge)
in rest, daca te gandesti un pic, nu ai nevoie de cine stie ce suporti (la moto iti trebuie numai o printere pe podea la roata din fata, in rest chingi). iar suportii pentru prelata si transport marfa se pot da jos complet.
problema apare la incarcare - ia gandeste-te cum incarci un snowmobil, care e destul de greu si are vreo 3 metri lungime. destul de complicat cu rampa, din cauza unghiului format si a distrugerilor in timp pe care senila le va provoca. mai exista varianta hidraulica (scumpa), care lasa platforma pe pamant, la un unghi foarte mic, sau varianta unei platforme basculabile (am vazut-o pe youtube, arata foarte bine), care insa nu e foarte raspandita la producatori si ar trebui facuta de cineva.
motociletele nu tre' sa le introduc perpendiculat, ci merg tot longitudinal, platforma trebuie sa fie oricum destul de lata sa incapa snowmobilul. am uitat sa precizez ca vorbim de enduro, care sunt destul de subtirele.

una peste alta, se poate, eu sunt inca la faza de cercetare, iar mai multe minti gandesc intotdeauna mai bine decat una singura.


Si eu ma gandesc ca suportul pt skijet ar fi cel mai complicat dar nu imposibil. Trasul pe platforma il poti realiza cu o macara manuala montata in fata remorcii - simplu. Cat despre lansat la apa ... acolo depinde de locatie - daca poti baga remorca in apa cu spatele.

Pentru snowmobil - remorca va avea deci macar 3 metri utili pe lungime ... hmm mult ... atunci rampa va putea avea si ea vreo 3 metri si astfel unghiul de urcare se reduce fara ca remorca sa "se culce" hidraulic. Remorcile care basculeaza am vazut, dar unghiul ramane destul de mare. Distrugerile aparute in timp.. sunt inevitabile.. nu exista castig fara pierderi.

Daca zici ca sunt enduro atunci probabil iti incap toate una langa alta pe lungime.

Obloanele ma gandeam ca ajuta sa pui suportii in remorca - cred eu ca s-ar aseza mai bine intre obloane, desi ii ancorezi oricum; ar mai ajuta la prelata - ca fara obloane nu ptri pune prelata, sau ? Oricum, si prelata e optional.
  • 0

#6 DeathRipple

DeathRipple

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:dragos
  • Telefon:012345678
  • Marca ATV:ATV

Posted 26 May 2013 - 11:22 AM

uite aici:
o idee cel putin interesanta; e facut de el, insa slovenii au alta legislatie, banuiesc ca nu din intamplare sunt un pic in fata noastra.
  • 0

#7 1dinarizona

1dinarizona

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Nume real:florin
  • Telefon:0741740239
  • Marca ATV:overland

Posted 05 August 2013 - 02:13 PM

QUOTE (DeathRipple @ May 24 2013, 11:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
caut un fel de struto-camila in domeniul remorcilor auto smile.gif
foarte pe scurt, m-ar interesa o remorca care poate sa ma ajute la urmatoarele (nu simultan, evident):
- sa care 2-3 moto
- sa care un snowmobil (implicit atv)
- sa care diverse marfuri
initial mai era si o a patra linie, pentru skijet, insa am renuntat din cauza complexitatii.
problema este, evident, la snowmobil. m-am uitat pe net un pic pe la producatori din polonia, cehia, germania - mai toti ofera solutii separate (sau prea scumpe) pentru remorcile pentru snowmobil.
momentan am ajuns la urmatoarele concluzii:
1. nu m-am uitat destul pe net si nu am gasit ceva pe la tovarasii 'estici' la un pret acceptabil (nemtii sunt totusi prea scumpi) care sa fie compatibil sau transformabil in ceea ce as vrea eu.
2. ar trebui sa gasesc o platforma la mana a doua destul de mare pe care s-o dau la un mester care 's-o ia la pila' (vorba bancului) si sa scoata din ea ce-mi doresc intr-un final.
mai exista si varianta 3, s-o traforeze cineva de la 0, insa am inteles ca e destul de problematic cu omologarea (orice e problematic in romania)

accept orice sfaturi si orice idei ati avea pe tema asta.


  • 0

#8 1dinarizona

1dinarizona

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 2 posts
  • Nume real:florin
  • Telefon:0741740239
  • Marca ATV:overland

Posted 05 August 2013 - 02:17 PM

dute pe tocmai si cauta la alte vehicule,remorca inchisa pt.transport moto,atv-uri,in neamt,ori sunama la 0741740239
  • 0

#9 SOIMUL

SOIMUL

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Nume real:DAN
  • Telefon:0743112106
  • Marca ATV:Bombardier
  • Numar ATV:B-01-JRV

Posted 11 September 2013 - 10:52 PM

QUOTE (DeathRipple @ May 24 2013, 08:31 AM) <{POST_SNAPBACK}>
caut un fel de struto-camila in domeniul remorcilor auto smile.gif
foarte pe scurt, m-ar interesa o remorca care poate sa ma ajute la urmatoarele (nu simultan, evident):
- sa care 2-3 moto
- sa care un snowmobil (implicit atv)
- sa care diverse marfuri
initial mai era si o a patra linie, pentru skijet, insa am renuntat din cauza complexitatii.
problema este, evident, la snowmobil. m-am uitat pe net un pic pe la producatori din polonia, cehia, germania - mai toti ofera solutii separate (sau prea scumpe) pentru remorcile pentru snowmobil.
momentan am ajuns la urmatoarele concluzii:
1. nu m-am uitat destul pe net si nu am gasit ceva pe la tovarasii 'estici' la un pret acceptabil (nemtii sunt totusi prea scumpi) care sa fie compatibil sau transformabil in ceea ce as vrea eu.
2. ar trebui sa gasesc o platforma la mana a doua destul de mare pe care s-o dau la un mester care 's-o ia la pila' (vorba bancului) si sa scoata din ea ce-mi doresc intr-un final.
mai exista si varianta 3, s-o traforeze cineva de la 0, insa am inteles ca e destul de problematic cu omologarea (orice e problematic in romania)

accept orice sfaturi si orice idei ati avea pe tema asta.

Salut!
Arunca o privire pe www.inchirieriremorci24.ro, si selecteaza de la inchirieri remorca Himalaya; dimensiunile cred ca te ajuta, obloanele pot fi date jos pe toate 4 laturi si montate inapoi la nevoie, si cu o improvizatie pentru skijet-gen un palet euro , cu 2 randuri de blana de pe mijloc date la o parte, acoperita partea ramasa cu mocheta,si dispozitivul astfel obtinut poate fi prins de podea cu suruburi si piulite, putand fi montat si demontat cand este nevoie,
Suportii pentru moto, deasemena pot fi confectionati si fixati cu un sistem ce poate fi usor de montat si demontat, eventual pe latime in partea din fata, partea din spate putanf fi utilizata pentru atv, snowmobil sau skyjet dupa caz.
Succes!
  • 0

#10 mimi

mimi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 136 posts
  • Location:beclean
  • Nume real:mircea
  • Telefon:745285390
  • Marca ATV:Kawasaki Prairie 650

Posted 05 October 2013 - 09:14 PM

daca nu ai gasit inca da un semnal...am o remorca cu care-mi duc eu quadul dar merg 3 moto, 2 atv si cred ca si snowmobil.
[email protected]
  • 0

#11 gelu andries

gelu andries

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:calatorii,camping,bricolaj/mecanica,citit,foto
  • Nume real:gelu andries
  • Telefon:0721225824
  • Marca ATV:cf moto allroad challenger

Posted 03 May 2015 - 06:17 PM

Ofer la vanzare remorca din foto.greutate proprie 500 kg,sarcina 1500 kg,produs german(Kogel),otel zicat.Structura extrem de rigida.Cu doua rampe de urcare.Placata complet cu aluminiu striat.Pneuri in stare noua.Rulata f. putin.In Germania a fost folosita la transportul unui kart.In Romania,la nimic.Stare perfecta.1500 Euro negociabil.0721225824

Attached Files


  • 0

#12 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 03 May 2015 - 07:01 PM

o sa ma interesez de denumire dar am un prieten care are un snowmobil , atv si motor . Si-a luat o remorca nu mai retin numele dar e super .(O parte din userii activi de aici au vazut-o ) Se basculeaza , mai exact al 2 lea ax se rasuceste permitand coborarea spatelui , astfel nu ai nevoie de rampe . E pe 2 axe , a intrat un polaris 800 si un linhai ( cu botul de linhai iesit spre protap) cred ca s-ar incadra la ca ai tu nevoie . Se ridica si coboara din telecomanda + in caz ca nu ai baterie ai optiunea de manual ( pompa hidraulica ). Nu vreau sa dau informatii false dar  pretul a fost pe la 3500 euro la poarta fabricii


  • 0

#13 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 May 2015 - 08:47 PM

Gelu , aici unde ai postat te adresezi de fapt direct deschizatorului topicului care dorea in mai 2013 sa cumpere o remorca.

Banuiesc ca in doi ani de zile de cand a facut solicitarea si-a cumparat ceva.

Prin urmare aceasta postare nu prea isi are rost aici.

 

Celalalt topic deschis de tine este OK cu conditia sa faci completarile necesare.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto