Jump to content



Photo

Variator Si Role Cf-Moto 500


  • This topic is locked This topic is locked
26 replies to this topic

#21 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 02 December 2013 - 10:39 AM

E atv, nu e motocicleta de asfalt. Merge turat ca sa aiba tot cuplul cand ai nevoie de el, adica inca de la viteze mici. Este un motiv pt care atv-urile consuma mult. Daca il faci sa mearga mai putin turat cand vei da de off road va trebui sa mergi mereu cu treapta de forta. Plus de asta motorul e mai protejat asa, desi ai impresia ca se uzeaza prea mult ca merge turat, nu e adevarat. El daca sta la turatia de cuplu maxim e mai putin stresat, chiar daca tu tragi de el pe off road. Teoretic, practic fiind motor nici prea mare nici prea mic va trebui sa dai pe treapta low mai des, adica la pante abrupte, sau cand vrei mai multe precizie la acceleratie. Daca nu dai pe low, chiar daca sta el in cuplu maxim vei vedea ca la o panta sanatoasa tot il ingenunchezi.

Chestia asta cu motorul turat care se uzeaza a ramas de la dacie care se uza cand il turai, in ziua de azi si la masini un motor turat e mai fericit decat unul cu care s-a mers la consum, uita-te unele taxiuri de exemplu, am si condusmasini de peste 200.000 km conduse batraneste si abia accelerau, am condus si motoare forjate de peste 200.000 km, fara probleme, neumblate in motor, si mergeau ca in prima zi. Am mers cu loganul 1.6 8v al unui prieten care la nici 100.000 km accelereaza mai slab ca un 1.4 8v, pt ca tipul cu 1.6 schimba la 2000 de ture.


Edited by ionescu liviu, 02 December 2013 - 10:48 AM.

  • 0

#22 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 02 December 2013 - 11:26 AM

stiu asat, ai perfecta dreptate, problema mea nu este cuu uzura sisi nici consumul, ma enerveaza sa merg pe forestier cu 40km\h si aa aud galagia de motor turat, stiu sa merg pe jos sau cu bicigleta corect !  am sa vad cum fac setupul, acum asta e singurul minus, sunt obisnuit cu cutie manuala :(


  • 0

#23 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 02 December 2013 - 12:10 PM

Salut Andrei Marius,

 

Cred că te grăbești un pic în a face comparații cu modul de funcționare al altor ”obiecte mișcătoare” după care te și gândești la nu știu ce tuning-uri. Eu îți propun să-l lași așa cum l-a făcut mama lui, să-l folosești inițial așa cum zice mama lui după care, atunci când l-ai înțeles și ”îl simți”, vei putea să te gândești în cunoștiință de cauză de data asta, la alte setări și lucruri din astea. Altfel eu cred că vei obține un frate vitreg al celui făcut de mama aia chinezoaică.

 

Este doar un sfat, jucăriile astea sunt de multe ori și un prilej de a învăța mecanica prin experimentări proprii. 


  • 0

#24 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 02 December 2013 - 01:17 PM

aici e o problema cu capul meu, initial imi propun sa fac doar iesiti de tura si sa ma duca pe forestiere si offroad light, dar fara indoiala am sa ajung sa il tarfalesc pe unde nici nu imi imaginam, ca nu ma pot abtine. asa amam patit si cu celalalt si cu masina si cu orice.


  • 0

#25 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 02 December 2013 - 02:38 PM

Ia-o încet.

Știu că nerăbdarea-i mare și ți-ai dori să poți cât Făt Frumos, într-o zi cât alți-n trei, dar ar fi păcat să obții mai puțin de la el meșterindu-l față de al lăsa inițial așa cum l-a făcut chinezul. 

După ce dobândești o brumă de experiență lucrurile vor intra pe un făgaș firesc și vei avea mai mult habar decât în aceste momente de exaltare. Cred că știu cum este, majoritatea dintre noi am trecut prin starea ce te bântuie acum.


  • 0

#26 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 02 December 2013 - 08:47 PM

Draga Andrei

 

Daca e sa ma uit bine e vorba de un CF Moto lung.

Intr-o alta discutie pe acest forum Horia14 spunea foarte bine ca se incadreaza la categoria autobuze. Subscriu 100%.

Ceva vreme imi amintesc din alta discutie ca alt utilizitaor era foarte enevat ca "chinezul" lui nu se tura mai mult de 7000 de ture si pierdea ceva putere cind avea montate senile de zapada.

Eu mi-am mai exprimat parerea de citeva ori si incerc si acum sa te conving si pe tine.

Cartea tehnica pe care o am eu spune ca:

-putere maxima  24kw / 7000rpm

-cuplu maxim 36 N.M / 5500rpm

De ce vrei sa sari din tipar si sa incerci si tu o treaba romanesca si sa faci din kkat bici si sa mai si pocneasca?

Daca stramosul lui grizlzly din care se trage nu putea sa dea cu laba mai mult la vremea respectiva, trebuie sa o luam ca atare, sa devenim constienti de asta.

Ce pot sa iti confirm este ca daca vei avea grija de el nu te va lasa niciodata in drum. 

Pe de alta parte, ca un spirit de gluma, daca ai sa fugi mai incet o sa ai timp sa privesti natura mai atent.

Autobuzele noastre sunt foarte nimerite sa ne satisfaca acest "defect".

Daca ai in cap nebuneli cu sarituri, fun si tot ce deriva din toate astea eu iti sugerez din start sa donezi autobuzul si sa iti cauti un bondar nervos. Orice altceva in afara de CF Moto de la Kawa, Suzuli, Polaris ....in sus.

Banuiesc ca si situatia financiara iti permite.

 

 


  • 0

#27 andrei marius

andrei marius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 169 posts
  • Nume real:andrei
  • Telefon:0770281042
  • Marca ATV:china

Posted 03 December 2013 - 03:34 PM

Salut Valentin.

 

urmatoarele finante sunt pt motoparapanta :)

legat de cf, imi place foarte mult, sarituri nu vreau sa fac in mod special , quad-urile sunt pt asa ceva, virusul cu atv-ul a intrat din dragostea de outdor, initial trebuia doar sa ma transporte pe mine si arcul meu la locul de tragere sau sa duca kanoea gonflabila si trolimotorul pana la locul de lansare, acum lucrurile se schimba si placerea sa ma dau cu  el este maxima, inca nu am idee ce il va astepta si am hotarat ca vara ce vine ramane cum la copiat chinezul, mai am si masina de suflet care cere tinichigiu.

am sa postez si poze cu prunci mei diseara, postez la atv-ul meu


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto