Jump to content



Photo

Probleme Cuplare 4X4 Linhai

4X4 linhai

  • This topic is locked This topic is locked
9 replies to this topic

#1 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 27 January 2014 - 08:02 PM

Salut tuturor ! Am o mica problema cu sistemul de 4x4 la al meu Linhaii. In mers decupleaza de tot sistemul 4x4 si apoi il cupleaza violent.Am mari probleme cu el pe zapada,gheata,etc...Si daca raman indeva impotmolit si cuplez 4x4 trag toate rotile la inceput apoi trage doar spatele cateva secunde si apoi cupleaza violent fata cu zguduituri puternice de la cutia de viteze ,si tot asa,iar se decupleaza,iar se cupleaza...Sa fie problema din grup sau de la sistemul electric?(mentionez ca sistemul de cuplare este electric).Pareri ceva?


  • 0

#2 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 January 2014 - 08:24 PM

Dupa cum povestesti imi dau seama ca ai avut ocazii destule pentru a analiza comportamentul, incat sa poti descrie in detaliu cum se intampla - sa intelegem ca se intampla des ?

 

Eu zic ca e motorasul de cuplare cu probleme dar daca o sa mai ai multe ocazii probabil o sa fie o combinatie grup-motoras.

 

Cel mai probabil colegii cu experienta pe Linhai iti vor deslusi problema.

 

Bafta !


Edited by iusau, 27 January 2014 - 08:24 PM.

  • 0

#3 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 27 January 2014 - 08:37 PM

Se intampla de fiecare data cand cuplez 4x4 nu doar uneori..asta e marea problema .de obicei la drum intins ramane cuplat dar daca urc o panta mare sau intru in noroi,zapada si se forteaza,atunci se decupleaza.Astazi pe zapada mi-a facut probleme.Unde era zapada batatorita tragea si fata dar in zapada mai mare se decupla si spatele se impotmolea.Apoi tot accelerand mai cupla si fata pt cateva secunde dar foarte violent(trosnea saracul cardan..),apoi iar se decupla


  • 0

#4 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 January 2014 - 08:44 PM

Mda... exact asta intelegeam si de asta ma temeam .. ca desi iti trosneste tot prin cuplaj/cutie ... tu insisti ...

Da-i inainte ca pana la urma nu va ma trosni nimic, dar nici fata nu va mai trage.

 

Mihai, nu stiu ce e in capul tau dar repara atv-ul inainte de a te mai da cu el.

Ai mai descris o problema pe un alt topic, colegii ti-au raspuns dar nu ai mai zis nimic.

 

Nu mai folosi atv-ul pana nu repari problemele, poate inca mai ai ce repara !


  • 0

#5 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 27 January 2014 - 08:53 PM

In capul meu e ceata...:))are problema asta doar de cateva zile si inca nu am avut timp sa il duc la cineva sa-l vada,plus ca stau la tara si nu prea gasesc mecanici pe aici care sa se priceapa foarte bine.Si nu am putut sa ma abtin de la a ma da cu el mai ales pe zapada asta :D

 

Si oricum,am cam obosit sa il tot duc pe la diversi mecanici mereu ...ma gandeam ca poate primesc ceva sfaturi da la rideri care au mai patit dinastea,poate nu e ceva grav.Ma rog ce stiu eu..


  • 0

#6 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 28 January 2014 - 08:29 PM

Este o problema comuna la Linhai cu acel cuplaj electric 4x4. Trebuie desfacut si vazut ce are!  Mai mult ca sigur ajunge apa la el si din acesta cauza sa decupleze si sa cupleze singur. Cel mai bine nu te mai da cu el asa, poti sa strici mai multe la el.


  • 0

#7 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 29 January 2014 - 10:26 AM

Este o problema comuna la Linhai cu acel cuplaj electric 4x4. Trebuie desfacut si vazut ce are!  Mai mult ca sigur ajunge apa la el si din acesta cauza sa decupleze si sa cupleze singur. Cel mai bine nu te mai da cu el asa, poti sa strici mai multe la el.

 

Multumesc !Saptamana viitoare il duc la reparat sa vad ce se intampla,tare mi-e frica sa nu fie din grup :-s,ca am vazut ca sunt foarte scumpe:))


  • 0

#8 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 11 February 2014 - 06:10 PM

In sfarsit i-am dat de cap.De vina era motorasul electic.Puteti vedea si in poza,limba aceea metalica era uzata si avea un joc de aproximativ 5 mm,de ajuns ca atunci cand il fortam aceasta sa sara inapoi la 4x2.Grupul in sine este intact,planetarele la fel biggrin.png.Am mai avut si rulmentii pe dreapta fata sparti,si i-am inlocuit.Cu ocazia asta i-am pus la punct 4x4 ,deabia astept weekendul sa-l scot la zapada!

 

http://postimg.org/image/3jwqdjxeh/


  • 1

#9 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 12 February 2014 - 07:27 AM

Limba di poza nu are nici un fel de uzura. Asa trebuie sa arate.


  • 0

#10 DrumHeller

DrumHeller

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 26 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Nume real:Mihai
  • Telefon:Caramida
  • Marca ATV:Linhai 300 4X4 Aniversar
  • Numar ATV:ROC

Posted 12 February 2014 - 06:23 PM

Limba di poza nu are nici un fel de uzura. Asa trebuie sa arate.

Am facut poza la motorasul cel nou pentru ca atv-ul este la tara si abia in weekend ma duc sa-l pun.Am uitat sa fac poza motorasului vechi saptamana trecuta :D.Poza are un caracter orientativ ,pentru ca nu cred ca toti utilizatorii acestui forum stiu cum arata si cum functioneaza acel motoras.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: 4X4, linhai

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto