Jump to content



Photo

Salutare Tuturor.


  • This topic is locked This topic is locked
42 replies to this topic

#1 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 03 March 2014 - 02:59 PM

Salutare tuturor, numele meu este Daniel, am ajuns pe forumul acesta incercand sa gasesc cateva sfaturi in achizitionarea unui ATV/QUAD, si va multumesc pentru ca existati aici caci eram hotarat sa cumpar o pocnitoare chinezeasca cica fabricata in Germania, la 1200 euro, noua, insa dupa cum va puteti imagina am renuntat la idee rasfoind paginile forumului.

 

Locuiesc prin zona Ploiestiului, nu foarte departe de padure, unde as fi intentionat sa ma plimb cu jucaria. Nu este un teren prea accidentat, insa nici cu masina normala nu poti intra pe acolo.

 

As dispune de un buget undeva la maxim 6000 lei. Ce sfaturi imi dati cu privire la un model anume, o jucarie pe care sa nu o repar de fiecare data cand ies la plimbare cu ea? Am inteles ca Linhai ar fi cel mai ieftin din gama celor mari, si daca te porti frumos cu el tine.. De prostiile alea gen Bashan 200cc sau Honda Gorilla (care apropo nici nu am gasit pe site-ul oficial Honda asemenea model de quad) nici nu mai zic, sunt bani aruncati.

 

Multumesc anticipat baieti :)


  • 0

#2 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 03 March 2014 - 05:45 PM

Salut Daniel,

 

Părerea pe care ți-ai format-o despre anumite ”pocnitori”, cum plastic se exprima cineva, este corectă sau cel puțin așa spun cei care dețin altceva decât făcăturile din descrierea anterioară și probabil că nu este prea indicat să le cumperi mai ales pe cele care sunt asociate în mod ticălos/subversiv cuvântului ”Germania” și care ar semnifica o abureală de garanție a unei calități teutone. În Germania nu se fac astfel de obiecte care nu respectă vreun standard de calitate !

 

Despre modul de utilizare este important să stabilești singur, adică ai nevoie de un ATV sau de un QUAD ? Dacă mergi pe trasee ușoare, preferi viteza și-l utilizezi mai mult pe asfalt, este indicat un QUAD, deci un 2x4 (puțin mai ieftin), dacă în schimb vrei să-l utilizezi pe trasee offroad mai grele se impune un 4x4, deci un ATV (nu cumpăra un așa zis ATV 2x4!). Ca părere personală despre ATV-urile 2x4, ele ”nu există” pentru că dacă ne uităm în definiția unui ATV (All Terrain Vehicle), acesta trebuie să aibă cel puțin două punți motoare și cel puțin un diferențial blocabil ceea ce se remarcă pe teren.

 

În schimb suma pe care o ai nu-ți permite să cumperi deocamdată ceva de doamne ajută, nici chiar un LINHAI. Spun asta din cauză că încercând să-l aduci într-o stare acceptabilă de funcționare o să cheltuiești în așa fel încât o să ajungi cel puțin la valoarea pe care ar avea-o unul mai bun și mai tânăr din start, iar când vei dori să-l vinzi pentru a trece la o categorie mai mare o să pierzi investiția.

 

Eu îți recomand să mai ai răbdare, poate mai aduni niște bani și să mai citești din topic-urile pe care le-au deschis alții aflați la un moment dat în aceeași situație.


  • 0

#3 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 03 March 2014 - 09:49 PM

Am observat ca bugetul pe care mi-as fi dorit sa il aloc pentru aceasta distractie este foarte mic si mai bine stau cuminte decat sa arunc cu banii. Ca si idee stau intr-o zona de deal, nu intentionez sa fac offroad dur pe diverse trasee, vreau doar o jucarie cu care sa pot face o plimbare de duminica dupa amiaza prin padure, pe drumuri pietruite. Un Quad cred ca ar fi ok pentru mine, nu am nevoie neaparat de 4x4. Sincer chiar daca as avea un ATV de calitate si puternic nu as avea "inima" sa il bag prin toate noroaiele si baltile pana la ghidon cum vad pe Youtube ca fac majoritatea pasionatilor de offroad. Voi mai studia problema si mai ales piata. As ridica bugetul pana la maxim 2000 euro daca as gasi ceva care sa merite. Nu sunt genul care sa nu aiba grija de lucrurile sale avand in vedere ca sunt banii mei in joc, nu ai parintilor.. deci :D.. Oricum iti multumesc Horia pentru reply.


  • 0

#4 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,622 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 March 2014 - 10:24 PM

Daniel !

Ce asi dori sa apreciez si sa remarc in primul rand in cazul tau este faptul ca spre deosebire de marea majoritate a incepatorilor de pe acest forum inainte de a deschide un topic si a posta clasica intrebare :   

                                                      doresc sa imi cumpar ATV (de obicei se face referire la acele"pocnitori fabricate in Germania") ce ma sfatuiti ?

 

Tu ai citit discutiile de pe forum, te-ai informat si bine ai facut ,deoarece ai aflat exact ceea ce trebuia si ai mentionat singur mai sus.

 

In cea mai mare parte sunt total de acord cu cele afirmate de Horia mai sus mai ales ca sunt si eu posesor de ATV 4x4.

 

In practica insa am avut ocazia ca la o iesire sa vad un Quad de 400 manuit de o persoana cu experienta ,sa fie capul nostru de "coloana"pe traseu de deal, padure ,ravene in urcari abrupte si coborari la fel de dificile sa se descurce admirabil . Adevarul ca urcarile dificile le facea doar din inertie cu gazul la "blana". In rest nici o problema fata de noi ceilalti cu ATV-uri 4X4 de clasa mare. Sa nu uit sa mentionez ca pe Quad se aflau in permanenta doua persoane.

 

Acestea se intamplau toate pe vreme frumoasa si teren uscat. Cred ca cele apreciate de mine mai sus nu sunt valabile si pe noroi sau zapada.

 

Personal din cele relatate de tine cred ca ar fi suficient pentru necesitatile tale si un Quad ,........dar ceva de firma consacrata.


  • 0

#5 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 04 March 2014 - 09:35 AM

OK, si intrebarea urmatoare ar fi dupa ce criterii sa ma orientez cand fac cautarea pe mercador, tocmai.ro sau alte site-uri? An fabricatie? km? ce firme ar trebui sa vizez? La masini ma mai pricep si am experienta unui lucru cumparat la mana a doua in care a trebuit sa mai pompez bani ca sa il aduc la o stare ireprosabila, asa cum imi doream, iar acum nu mai merita sa il vand deoarece nu mi-as scoate nici investitia initiala, deci nu mi-as dori sa-mi cumpar o "cazatura" pe care sa o repar eu intr-una. In principiu ma pricep la mecanica, si masina mea in mare parte eu am mai reparat-o, i-am adus modificari, etc. deci nu sunt strain de cheia fixa, surubelnita si alte scule de prin trusa si nici nu m-ar deranja prea tare sa mai umblu pe la el din cand in cand, tinand cont ca nu am bani de unul nou.


  • 0

#6 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 04 March 2014 - 10:02 AM

Salut!

La bugetul de 2000 te incadrezi pe la un linhai 4x4. Este un atv foarte emotiv, daca nu ii dai atentie te va lasa balta. In schimb daca il verifici, gresezi si ii acorzi atentie merge destul de bine.

Eu am unul in care am bagat ceva bani (vreo 700 euro), dar acum merge foarte bine. Duminica asta am facut cca 40 km numai prin namoale impreuna cu un NF de 500 si in afara de benzina nu a necesitat altceva.

Prin balti trebuie trecut cu grija (are rau de mare), cu viteza mica. Daca nu, am observat ca se ineaca cu aburul degajat de motor si se opreste,dar dupa ce trece aburul isi revine.

Daca poti sa ajungi la 3000 euro recomand un cfmoto sau nfmoto de 500. Nu se compara cu linhaiul, este altceva.

 

Pe mercador/tocmai....etc., esti ca la loto. Eu verific de obicei numerele de telefon sa evit samsarii. Apoi pretul, an fabricatie, poze...etc. Incearca sa te mentii pe o marca la care se gasesc piese de schimb.

Daca stiam ct am sa bag in el de la inceput mai puneam 200-300 euro si luam cf sau nf.


  • 0

#7 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 04 March 2014 - 10:17 AM

Am inteles Samy. Am citit despre linhai ca iau apa la bord foarte repede si stau prost cu sistemul electric. Suma de 3000 euro mi se pare totusi un pic cam mare pentru un moft, o jucarie pe care o voi folosi doar in weekend si nu am de gand sa trec dunarea cu el :D. Ca idee, am dat 5000 de euro pe passatul pe care il conduc (B5.5 din 2001) si am mai bagat aproape 2000 in el ca sa il fac brici, deci 3000 euro ar costa o masina practic si nu consider ca merita atatia bani o joaca. Nici nu stiu sincer cat de greu sau repede o sa ma plictisesc de el.

 

Stiu ca un 4x4 este net superior fata de un Quad 2X4 insa la cele spuse mai sus as prefera un QUAD mai rasarit, decat un 4x4 chinezesc.


  • 0

#8 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,211 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 04 March 2014 - 11:50 AM

Nu stiu sa fi vazut sau sa fi auzit pe cineva aici in forum care sa spuna ca hobby-ul asta cu atv-ul este ieftin.

Iti pot sugera sa dai 1000 pe un 4x4 si sa mai bagi inca 2000 ca sa il repari pina cind il faci "brici"

Sau sa te multumesti cu un quad bun undeva la 3000.

Alegerea este numai a ta.


  • 0

#9 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 04 March 2014 - 12:03 PM

Am citit si acest lucru Valentin, ATV-ul nu este un hobby ieftin. As mai avea inca o intrebare pentru care v-as fi foarte recunoscator daca mi-ati raspunde: Care este media de kilometri rulati la un ATV second si mai ales care ar fi limita maxima de kilometri dupa care poti sa spui ca "inca mai merge" sau "e cam forjat" ? imi dau seama ca depinde f mult de stilul de mers si pe unde s-a mers cu el, insa asa orientativ. De exemplu m-am tot uitat pe net si vad ca Linhai-ul worker si aniversar se invart pe la 2000 euro (cele cu motor de 275-300cc) iar rulajul se situeaza undeva intre 1500-3700km.  Nu imi dau seama daca 2000-3000 km pentru un Linhai este mult... mai ales ca anii de fabricatie sunt 2007-2009.


  • 0

#10 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 04 March 2014 - 12:07 PM

Salut Daniel!

 

Asa cum spune si Valentin in postul anterior decizia este numai a ta, dar inainte de a decide trebuie sa ai in vedere mai multe aspecte, spre exemplu cum spuneai la inceputul topicului vei iesi cu el intr-o zona de deal. Tot asa a inceput si la mine aceasta pasiune. La inceput  ieseam singur prin paduri in zona de deal. Dar ce te faci daca te prinde "microbul" si vei dori sa participi la iesiri organizate unde cu siguranta vor veni si colegi cu atv-uri mai puternice? Te vei afla in situatia in care sunt si eu acum si iti vei dori ceva mai puternic, dar vei fi constient de faptul ca trecerea la o clasa mai mare va fi oarecum costisitoare in cazul revanzarii utilajului si ca cel mai probabil nu iti vei mai recupera investitia initiala. Pe de alta parte o marca consacrata presupune si costuri mai mari de reparatie si revizie. Personal sunt de parere ca o clasa de mijoc (500cc) este cea mai indicata in acest caz. Intr-adevar nu este un sport sau hobby ieftin.

 

Iti doresc sa iei o decizie inteleapta! Bafta!thumbsup.gif


  • 0

#11 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 04 March 2014 - 12:14 PM

Referitor la numarul de km aici parerile pot varia destul de mult si asa cum ai spus si tu depinde foarte mult de modul de exploatare, de rigurozitatea cu care s-au facut reviziile si lucrarile de intretinere, gresare samd. Eu personal cu Linhai am peste 2.000 KM fara sa fi fost necesar sa investesc bani in el suplimentar fata de revizii. Sunt si colegi de forum (Sorinok) care a trecut de 8.000 KM cu un Linhai fara probleme. Totul depinde de modul de utilizare. Anul de fabricatie raportat la nr de km nu e neaparat o cheie de verificare avand in vedere ca timpul alocat de fiecare pentru acest sport depinde de la o persoana la alta.


  • 0

#12 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 04 March 2014 - 01:02 PM

Deci trebuie sa deschid ochii bine inainte sa dau banii, sa verific scurgeri de ulei, amortizoare, jocul la directie, planetare, capete de bara, cam ca la masina daca se poate. Am inteles ideea si va multumesc pentru sfaturi tuturor. Sper sa iau o decizie inteleapta. Dupa cum vad lucrurile, Linhai 4x4 pe la 2000 euro ar fi singura varianta pe care mi-as permite-o si care mi-ar placea si ca aspect si ca putere (Stiu ca ma contrazic singur pentru ca am spus altceva mai sus insa dupa cautari mai amanuntite pe internet am ajuns la concluzia asta). Cum timpul nu imi prea permite sa fac multe avand un servici obositor care imi ocupa mai mult de 70% din timp, nu cred ca o sa vreau prea curand sa schimb jucaria cu ceva mai mare. Oricum ar fi vom vedea smile.png Bafta tuturor. Si inca ceva, daca sunt posesori de ATV din Ploiesti pe aici pe forum, mi-ar face foarte mare placere sa va cunosc smile.png Cheers..


Edited by dmaster1988, 04 March 2014 - 01:03 PM.

  • 0

#13 taboku

taboku

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Nume real:Raul
  • Telefon:0742780906
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 04 March 2014 - 06:32 PM

Daca vrei Quad...poti alege ceva ce merge foarte bine. Suzuki LTZ 400.


  • 0

#14 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 05 March 2014 - 10:07 AM

Am observat din datele tehnice ca Suzuki LTZ 400 este mult mai puternic decat un ATV 4x4 la aceeasi capacitate cilindrica. Si am mai vazut ca alearga f tare jucaria asta. Am citit undeva ca ar avea aproximativ 40 cp. Este posibil sau e vrajeala?


  • 0

#15 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,622 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 05 March 2014 - 11:36 AM

Nu stiu cati cai are dar dupa cele ce ai spus ca doresti sa faci cu el parerea mea decat un 4x4 Chinezesc este un Quad de firma.

Aceasta parere personala ti-am expus-o mai sus ,ca acel Quad de 400 s-a descurcat mai rapid decat noi ceilalti cu ATV-uri de 700-750.

Prin apa adanca nu porti sa treci cu nici unul din cele doua, iar daca nu doresti sa sapi prin noroaie si zapada nu ai nevoie de un 4x4.

Cu Linhaiul chiar daca este 4x4 te va ajta doar sa treci anumite portiuni mai grele, ca daca il vei forta prea tare te va lasa.Va trebui sa ai trusa de scule in permanenta la tine pentru a evita sa ramai pe traseu .

 

Alegerea iti apartine !


  • 0

#16 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 06 March 2014 - 11:37 AM

Am analizat toate posibilitatile financiare si oscilez intre Linhai Worker 300 4x4 sau Suzuki ltz 400. Diseara voi avea ocazia sa incerc un linhai, iar sambata Suzuki pentru a-mi face idee cum se comporta ambele. Ca idee ce consum are cel dintai mentionat? Si am inteles ca la Suzuki o minte ilustra mi-a spus ca uleiul se schimba la 15 ore de functionare... E pe bune? mi se pare exagerat de scurt timpul. Nu se ia la km? la Linhai cum e cu uleiul? Multumesc


Edited by dmaster1988, 06 March 2014 - 11:38 AM.

  • 0

#17 MariusAG

MariusAG

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 67 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:telefon
  • Marca ATV:Can-Am Outlander

Posted 06 March 2014 - 12:37 PM

am avut Linhai Worker 300 4x4...si in aproape 5 luni cat l-am tinut..singura problema intampinata a fost o siguranta arsa..In rest numai de bine! 

 

iar pt consum,depinde ce drumuri faci....e undeva intre 7 si 10 la suta.

 

Oricum..nu poti compara consumul de pe un drum drept si bun cu unul de offroad! cum am precizat mai sus...totul depinde de conditiile in care-l folosesti.


  • 0

#18 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 06 March 2014 - 01:01 PM

Salut,

 

Subscriu si eu la cele spuse de marius in legatura cu consumul la Linhai. Uleiul il schimb insa la 1000 km nu la un anumit numar de ore cu mentiunea ca nu fac decat off road moderat (nu ca ar fi Linhaiul vreun utilaj de bagat la offroad extrem). Cu schimbul de ulei la Suzuki te vor ajuta colegii care detin aceasta marca.


  • 0

#19 dmaster1988

dmaster1988

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 35 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Nitoi Daniel
  • Telefon:Ask for that
  • Marca ATV:SUZUKI LTZ 400
  • Numar ATV:-

Posted 06 March 2014 - 08:15 PM

Am fost asta seara sa vad si sa probez un linhai worker 300 4x4... Parere finala: complet dezamagit. Ori asteptarile mele au fost prea inalte, ori acest model intr-adevar nu este ceea ce imi doresc. Ca si stare tehnica este in regula, insa puterea ii lipseste cu desavarsire, este prea mare, greoi pentru motorizarea sa, se manevreaza destul de greu.

 

In concluzie, mai am sambata sau duminica sa testez si un model de Suzuki ltz 400 si sa vad diferenta. Intr-adevar pentru ceea ce imi doresc eu (cuplu mai mare, forta, viteza si manevrabilitate sporita) nu am nevoie de un 4x4, intr-un cuvant de un ATV pentru ca il voi folosi pe strada si drumuri forestiere accesibile si pentru o masina normala pana la urma. Asa ca voi ramane pe a doua varianta, in cazul in care voi gasi ceva ok si ca pret si ca stare tehnica.

 

Va multumesc inca o data pentru raspunsurile voastre.


  • 0

#20 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 March 2014 - 09:55 PM

Am o intrebare: te-ai mai dat cu un atv pana acuma ?


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto