Jump to content



Photo

Cumpar Platforma Sau Remorca Atv ! Urgent !


  • This topic is locked This topic is locked
38 replies to this topic

#1 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 07 April 2014 - 04:53 PM

Salutare prieteni!

 

Aici astept  pe oricine are de vanzare o remorca sau o platforma pentru transportat ATV .

Rog ca ofertantii sa vina si cu detalii (pret,an,model,etc) si cel putin o poza. Rog seriozitate!hi.gif


  • 0

#2 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 24 April 2014 - 03:12 PM

UP !!! toot.gif


  • 0

#3 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 29 April 2014 - 01:21 PM

AM CUMPARAT REMORCA!!! Rog un admin daca se poate sa inchida topicul.multumesc :)
  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 April 2014 - 03:31 PM

ne dai si noua ceva detalii? de unde, de la cine, noua sau sh, model, pret, etc? Ne-ar fi de ajuor.

 

Eu am luat remorca noua de la Pop Industry, model star mini ped 2512/07 pe la 1.000 euroi. Am fost tratat frumos de ei (Dinca Alin) si se poarta cu respect. Ii recomand.


  • 0

#5 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 29 April 2014 - 06:25 PM

Am gasit la second hand in capitala, la 600E ,este AGADOS KANGAROO din 2005, de 750 kg , o axa, roata de manevra .Remorca este initial platforma pentru 2 moto, dar atv-ul meu intra numai bine pe acele rampi.Gandul meu este sa o transform, si anume sa ii pun un placaj dublu stratifiat (sper sa nu gresesc) si antialunecos.voi ce spuneti? Mi-ar prinde bine un sfat.Multumesc
  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 April 2014 - 07:07 PM

pai cu ce materiale mai bagi si ce mai muncesti la ea, te cam apropii de pretul uneia noi. Oricum, este indicat sa o faci platforma deoarece o mai poti folosi si la alte activitati. Parerea mea!

 

Eu am ales-o pe a mea cu obloane si basculabila si de dimensiuni mari, tocmai in ideea ca va fi multifunctionala. Daca optam pentru o varianta cu sine de motocicleta, poate era mai ieftina. 


  • 0

#7 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 29 April 2014 - 09:31 PM

Astea cum vi se par ?

http://www.blyss.de/...er/pkw-anhanger

 

Eu ma gandesc la una din astea.

Daca vreti careva si ne hotaram ne putem "combina" la transport, am eu o varianta de transport.

Asta sigur, daca le putem aduce una peste cealalta.


  • 1

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 April 2014 - 10:13 PM

Cipry79 nu inchidem topicul tau pana nu ne pui si o poza cu remorca cumparata.


  • 0

#9 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 29 April 2014 - 10:45 PM

@iusau, mie imi par in regula. oricum, ar fi bine sa te orientezi catre ceva cu interior de 2500x1400 (sau foarte apropiat), pentru situatia in care schimbi atv-ul cu unul mai mare si nu iti va avea loc in remorca.

 

poate daca este si basculabila, scapi de efortul de a urca atv-ul. O iei din Germania? Si la ce pret (la cel afisat pe site)? 


  • 0

#10 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 29 April 2014 - 11:09 PM

Nu stiu cat sunt de rezistente tocmai din pricina complexitatii lor - se dau jos obloanele, se basculeaza si fata .. se basculeaza protapul...

Oricum nu as folosi-o mult asa ca putin probabil sa nu reziste.

 

Preturile mi se par bune. Daca ma hotarasc sa o cumpar, doar de acolo pot lua modelele astea, la pretul afisat - nu am sunat sa negociez. Posibil sa mai pice tva-ul. Cu transportul cred ca pot rezolva mai ieftin.

Daca am fi doi si le-am putea pune una in cealalta ar fi "super promotie".

 

Dimensiunile atv-ului KingQuad sunt 1960/1200 la exteriorul rotilor. Cu distantiere are 1300 latime.

Sunt modele cu interior de 2050/1210, 2430/1210, 2430/1330 ... si altele.

 

Nu stiu atv-uri mai late de 1300, poate Polaris sau quad-uri.

Ma rog, ma gandesc ca si asa, daca dai jos obloanele laterale, il incarci chiar daca nu e toata roata pe platforma si mai raman 5 cm in aer.


Edited by iusau, 29 April 2014 - 11:13 PM.

  • 0

#11 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 30 April 2014 - 06:55 AM

Pai daca iti va depasi platforma este posibil sa ai mari probleme cu politia in trafic. Chestie de "gabarit depasit" si nu cred ca ai voie. Din cate stiu, sunt foarte rigizi cand vine vorba de marfuri transportate si care mai si depasesc cotele. Si decat sa iti strice ziua cu o astfel de oprire... Trebuie sa te mai gandesti si la lungime. Al meu are 2300 lungime, fiind de doua persoane. 

 

Chestia cu TVA-ul se poate sa se aplice. Ar fi bine sa afli inainte de toate care este procedura. Stii bine ca statul refuza sa dea banii inapoi si cine stie ce a mai inventat pentru a te descuraja. Oricum, acolo o platesti cu TVA cu tot.


  • 0

#12 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 30 April 2014 - 12:28 PM

Recomandarea mea este, daca ai ocazia, sa cumperi una cu frana inertiala. Cele cca 500-600 de kilograme  legate in spate se vor simtii destul de bine la franare.

Eu am una de 2500x1500 mm in interiorul lazii, cu frana inertiala pe 2 axe. De cate ori am plecat cu ATV-ul dupa mine s-a intamplat sa mi se franeze brusc in fata (ultima data acum 2 saptamani cand ma duceam cu el la RAR pentru ITP). Daca nu as fi avut frana si pe remorca.... .


Edited by samy., 30 April 2014 - 12:31 PM.

  • 0

#13 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 30 April 2014 - 12:50 PM

Cipry79 placajul dublu stratificat si antialunecos se cheama : TEGO ANTIDERAPANT si am vazut la depozitele "ARABESQUE".


  • 0

#14 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 30 April 2014 - 02:40 PM

Multumesc de informatie CHRYS, o sa ma interesez cat mai rapid posibil.dar de tabla de AL striata ce zici? Dar posibil sa aleg varianta mai ieftina dintre cele 2. Cat despre poza cu remorca sa stii ca am ceva probleme cu PC-ul, iar de pe telefon nu pot incarca poze.o sa revin ai cu poza cat de curand. Aaa si era sa uit...la remorca e obligatoriu sau sunt necesare lumini de mansalier si ceata? Zic asta pentru ca a mea nu are, si sa nu cumva sa ma intoarca cei de la RAR cu ea.
  • 0

#15 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 30 April 2014 - 02:48 PM

Nici a mea nu are prevazute lampi de ceata si nici de marsarier. Nu au zis nimic la RAR, au verificat semnalizarile, ce mai avea si atat. Nici frana nu au verificat-o la mine, au zis ca nu au dinamometru pentru axe tandem.

In schimb au masurat cu o ruleta diametrul rotilor si de gabarit.

vad ca este destul de rezonabil pretul la TEGO, eu tot tego am si este ok.

http://www.e-materia...-mm-detail.html


Edited by samy., 30 April 2014 - 02:49 PM.

  • 0

#16 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 30 April 2014 - 03:54 PM

Merci samy.acum mai ramane sa gasesc timp pentru modificare.deocamdata sunt la partea cu imatricularea, si usor usor le rezolvam pe toate.inca o data va mulțumesc baieti pentru sfaturi si răspunsuri.
  • 0

#17 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 30 April 2014 - 04:10 PM

Salut, să vă spun și eu ce cunosc despre chestiile astea.

Pe lângă alte condiții pe care trebuie să le îndeplinească o remorcă atunci când este utilizată legal sunt și cele care privesc semnalizarea.

Dacă cei care au făcut verificarea remorcii și nu au cerut anumite lucruri asta nu înseamnă că ele nu sunt prevăzute în legislație.

Ele sunt:

  • grupuri de semnalizare stânga/dreapta ca cel din imagineAttached File  lampa stop 2.jpg   14.79KB   0 downloads sau Attached File  lampa stop 1.jpg   17.29KB   0 downloads care au înglobat triunghiul care semnifică tipul vehiculului (remorcă)

sau dacă este așa Attached File  lampa stop 3.jpg   20.38KB   0 downloads, atunci este necesară montarea a două triunghiuri Attached File  triunghi.jpg   5.26KB   0 downloads 

 

  • câte două reflectorizante dreptunghiulare galbene pe fiecare laterală a remorcii (stânga/dreapta) Attached File  reflectoriznt drept galben.jpg   8.31KB   0 downloads;
  • două reflectorizante albe amplasate pe oblonul față al remorcii Attached File  reflectoriznt drept alb.jpg   49.55KB   0 downloads;

Mai trebuie ca toate astea să fie din gama celor omologate și care au marcajele corespunzătoare.

Atenție că acele grupuri de semnalizare trebuie să conțină lămpile de ceață în schimb nu este obligatorie existența lămpilor de mers înapoi.

Mai este o mențiune de făcut: existența lor înseamnă și funcționare în același timp, deci dacă din construcție remorca este echipată cu lampă de mers înapoi cei de la RAR o să-ți ceară să și funcționeze.

 

Am scris mai sus cerințele legale, dar se poate ca îngăduința inginerului RAR să fie largă și să nu insiste pe anumite elemente. Eu am prins un moment în care erau la rândul lor controlați deci făceau pe vigilenții în fața superiorii lor și pentru că lampa de mers înapoi nu se aprindea cu toate că geamul grupului de semnalizare conținea și acel sector l-au demontat pentru a verifica echiparea nativă. Au renunțat numai după ce au constatat că nu a fost prevăzută cu soclu și cablare pentru acel bec.


  • 1

#18 Cipry79

Cipry79

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:Off-Road
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:0743395668
  • Marca ATV:Goes 625i Max Ltd
  • Numar ATV:BZ 79 DRA

Posted 30 April 2014 - 07:15 PM

Multumim Horia, astazi am stat si m.am uitat mai atent la instalatia electrica cu un electrician, caruia i-am cerut parerea,el zice ca este instalatia originala..si inca un lucru m-a facut sa cred ca nu va fi o problema la RAR, si anume ca sunt al 3 lea propietar.daca cei din inaintea mea au trecut RAR-ul asa, eu de ce nu !?
  • 0

#19 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 30 April 2014 - 08:37 PM

Eu am cumparat remorca din germania. Este marca schmid-fahrzeugbau. A venit insotita de cele 2 briefuri, mare si mic, deci era omologata in UE. Lampi de ceata si mers inapoi nu a avut din fabrica, nu exista nici fir in instalatie pentru ele. Are 2 catadioptri triunghiulari in spate langa lampi, dreptunghiulari galbeni pe lateral si dreptunghiulari albi catre fata. Eu zic ca daca nu a fost prevazuta din fabrica cu ele nu vei avea probleme.
  • 0

#20 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 30 April 2014 - 09:52 PM

Eu sunt de parere cu Horia, adica lumini pe scurt :pozitie+lumina numar,frana, semnalizare,ceata dar fara mers inapoi.

Catadioptri rosii triunghiulari spate,dreptunghiulari galbeni pe laterale si dreptunghiulari albi fata.

Stiu ca toate acestea imi sunt verificate la toate remorcile cand fac ITP-ul.

 

Cipry79 tabla striata de AL am numai la platforma mare de transport auto si sunt multumit (masina nu aluneca)

             Nu stiu cum se comporta la una mica de ATV unde greutatea acestuia este mult mai mica.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto