Jump to content



Photo

Sportsman 500 - "bestia"


  • This topic is locked This topic is locked
81 replies to this topic

#81 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 January 2016 - 06:27 PM

Nu doresc sa deviez discutia spre aspectul legalitatii inmatricularii sau inregistrarii, dar doresc sa precizez si sa clarificam cateva aspecte daca tot s-au amintit.

1) Pentru a putea circula pe camp,dealuri,padure,etc fara a atinge drumuri publice nu avem nevoie de un vehicul inmatriculat sau inregistrat si nici de permis de conducere. Totusi putem fi opriti sau controlati de diverse organe abilitate in privinta provenientei vehiculului sa nu fie furat sau daca suntem suspectati de furt, distrugere etc.

2) Daca avem un vehicul inmatriculat avem acelasi regim ca si oricare autoturism aflat in circulatie. Bineinteles trebuie sa posedam permis de conducere,ITP,RCA.

3) Daca este inregistrat ,avem un certificat de inregistrare valabil emis de primarie,numere de tabla pe fond galben si bineinteles permis de conducere corespunzator categoriei. 

Mult controversatul numar de primarie care este considerat valabil de unii si nu prea de altii, tocmai este eliberat pentru a putea circula pe drumurile publice ca in afara lor nu este nevoie de nimic. Bineinteles ca si la cele inregistrate mai este nevoie de ITP , RCA si permis.

Cat timp nu este precizata vre-o ingradire in certificatul de inregistrare emis nu vad cum putem fi restrictionati in vre-un fel cu acest numar galben.

Teoriile care s-au vehiculat ca nu ai voie sa te departezi cu x km de primaria care a eliberat certificatul putem sa le trecem la legende cat timp nu exista vre-o prevedere clara scrisa cu negru pe alb.

Cum spuna si colegul cvalo (Valentin): " am inteles din diverse surse ca numrele de primarie vor avea probleme in circulatie." acestea le incadrez tot la zvonuri pana nu va aparea ceva clar......Si daca va aparea ceva in acest sens.....care va mai fi utilitatea lor ?........la ce vor mai fi de folos?.......ca in mod normal avand si folosind acest tip de numar trebuie sa iti ofere si un drept ca altfel ar fi inutil. 


  • 0

#82 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 12 February 2016 - 03:39 PM

Din pacate astazi a venit si ziua in care m-am despartit fizic de "Bestia albastra". 

Desi ma cuprinde un sentiment de .... tristete, sunt bucuros ca isi va continua expeditiile alaturi de o alta persoana si sunt sigur ca acel atv va mai avea multe zile. Astazi l-am condus pentru ultima oara si ca si in acel film "cars", atv-ul parca avea personalitate si ar fi vrut sa imi arate pentru o ultima data cat de puternic este... La o accelerare mai "directa" la intrarea in curte s-a ridicat naravas pe 2 roti :)

Voi continua alaturi de noua achizitie, touring-ul de 500 din 2008..... Daca mi-as permite sa fac o comparatie, desi poate nu are treaba cu "realitate"....trecerea pentru mine a fost ca de la "golful 3" din adolescenta ... care poate nu arata el prea bine dar era brutal in accelerari, franari, virari la o masina de familie poate la fel de puternica dar mult mai ... comfortabila si lina, fara senzatii "majore" ... sau mai bine zis ca de la un tdi cu turbina clasica(nevariabila), la un common rail.... pentru cunoscatori.

Cu bine "Bestiuta" ! :) 


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto