Jump to content



Photo

Dakar 2015

Dakar2015 Polaris&XtremePlus RZRXP1000

  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 Mona.Polaris.Romania

Mona.Polaris.Romania

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Nume real:Mona Necula
  • Telefon:0758255051
  • Marca ATV:Polaris

Posted 14 January 2015 - 04:06 PM

Polaris si Xtreme Plus fac echipa din nou la Dakar. Aceasta colaborarea s-a mentinut de cativa ani si i-a permis pilotului francez Willy Alcaraz sa obtina pana acum 3 victorii consecutive. Anul acesta la raliu participa 3 vehicule Polaris RZR XP 1000.

Primul vehicul a plecat de la linia de start cu echipa “Munk/ Delaunay” formata din pilotul Jes Munk din Danemarca si copilotul Sébastienn Delaunay din Franta.

Al doilea vehicul este cel condus de pilotul Dean Gibbs, membru al echipei “Gibbs” din Marea Britanie, iar cel de-al treilea RZR este pilotat de francezul Willy Alcaraz.

Cursa se intinde pe 9000 km, traversand 3 tari, cu un numar de 665 de participanti, de 53 de nationalitati. Totul a inceput in Argentina, pe data de 4 ianuarie, cand pilotii au plecat spre Chile, urmand sa traverseze Bolivia. Conditiile meteo nefavorabile fac cursa tot mai dificila, astfel ca o parte din participantii Dakar renunta si abandoneaza cursa, dar echipele Polaris si Xtreme Plus merg mai departe, sperand sa se intoarca fiecare cu cate un premiu.

Ceremonia de premiere va avea loc sambata, 17 ianuarie 2015, in Buenos Aires. Pentru mai multe informatii fanii pot urmari stirile pe site-ul: http://www.polaris.c...e-by-side/dakar. Mai multe fotografii sunt disponibile pe site-ul oficial Xtreme Plus: http://www.xtremeplu...r-2015/?lang=es

Attached Files


Edited by iusau, 15 January 2015 - 07:51 PM.

  • 3

#2 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 14 January 2015 - 04:24 PM

Are cineva idee cam cat costa o astfel de participare la DAKAR ca persoana privata? Presupunand ca nu ai nici un fel de sponsor. Sunt sigur ca suma este mare dar asa de curiozitate... vorbim de cateva sute de mii sau mai mult?


  • 0

#3 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 14 January 2015 - 05:26 PM

Pe pagina DAKAR găsești câteva informații legate de condițiile în care poți să participi la raliu.

În primul rând trebuie să fi deținătorul licenței FIM (pentru Moto și Quad), condiționată la rândul ei de participarea la cel puțin două curse organizate de federația din țara ta, pe care nu este obligatoriu să le fi și câștigat, dar probabil că ți-ar fi moralmente folositoare.

După asta alegi forma de participare (privat sau echipă de uzină), eu bănuiesc faptul că vei alege privat, după ce achiți taxele de participare (afișate pe pagina DAKAR), începi să calculezi tot felul de costuri de logistică pentru echipa ta de asistență astfel ca să poți ajunge la antipozi cu cele necesare, deplasarea pe traseul cursei  (a ta și a echipei) după care trebuie să ai în vedere și întoarcerea calabalâcului peste care la costuri suplimentare de transport pentru întoarcere vei avea și pe cel al trofeului. Nu ?clap.gif


  • 0

#4 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 15 January 2015 - 07:20 AM

Din cate stiu, avem doi participanti din Romania, la cursele automobilistice internationale, ce au renume. Unul este fratele celui care detine firma Vectra din Brasov. Acesta participa la raliul Dakar. Al doilea este copilul detinatorului firmei Conarg din Arges. El participa la cursele de Formula (nu mai stiu la care), tinzand spre Formula 1.

 

In concluzie, costurile sunt mari...


  • 0

#5 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 15 January 2015 - 10:52 AM

acum 2 ani tin minte ca a fost o emisiune unde a participat un roman care a fost la dakar si spunea ca ar fi vorba de 10 000 euro . acum nu stiu exact ce acopereau acesti bani


  • 0

#6 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 15 January 2015 - 12:06 PM

10.000 poate doar inscrierea smile.png

Eu estimez asa undeva la 3 - 400.000 EUR/USD/CHF ce moneda vreti voi smile.png


Edited by vic09092000, 15 January 2015 - 12:06 PM.

  • 0

#7 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 15 January 2015 - 01:59 PM

Salut Octavian,

De unde ai scos suma totală ?

Cât despre taxele de participare se pot afla de pe pagina DAKAR-ului cu exactitate nu doar la plesneală ?

În rest sumele depind de logistica pe care o consideri necesară așa că experiența participării la un astfel de eveniment poate să-ți ofere răspunsul ! În rest este poezie (vezi și http://atvforum.ro/i...15/#entry117052 )


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto