Jump to content



Photo

Harti Amanuntite


  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 25 March 2015 - 02:55 PM

Va salut!

 

Cautand pe google orice carte sau harta cu drumurile forestiere, dealuri sau orice traselee de pe zona mea am dat de o comoara. 

O harta turistica cu cele mai amanuntite astfel de drumuri intitulata Salajul si Muntii Meses cu un raport de 1:75 000 aici: https://www.mormota....-turistice.html cu sediul in Cluj Napoca.

 

Acum vroiam sa caut un scaner imens sa o pot scana si sa o am si in format digital insa am cautat numele editurii si am vazut ca sunt din Ungaria. http://www.dimap.hu/mapshop.html

 

Intrand la ei pe site am vazut ca iti ofera posibilitatea sa a primi in format electronic orice harta ce o gasesti si printata la noi in tara pe site-ul de mai sus cu 8-10 euro platiti prin pay pall.

 

Sunt multe zone ale tarii noastre. Pe coperta hartii achizitionate este "Gradina Zmeilor" loc vizitat impreuna cu Iuliu :)

 

 


  • 0

#2 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 25 March 2015 - 04:38 PM

inainte de a da banii verifica putin harta ! De ex , una din visele mele e sa ajung cu moto la Sulina (stiu ca e o nebunie dar vreau sa ajung in cel mai sudic punct al tarii cu motoru si sa ma dau 10 km pe un drum de pamant (intre Sulina si Sf Gheorghe ) Imi pica pe mana o harta a Romaniei si dupa o privire mai atenta vad un drum national ( era cu galben ) care merge pe langa canal pana in Sulina ( realitatea bate harta la fel si Google earth ! ) In concluzie vezi bine ce e desenat pe harta sa nu ajungi in mijlocul prapastiei sperand sa gasesti un peco sau o asezare ..


  • 0

#3 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 25 March 2015 - 06:58 PM

Pai am sa studiez atent, de aia am luat prima data varianta tiparita si ii voi studia detaliile apoi vad daca o sa fie nevoie si de cea in format electronic
  • 0

#4 Audemar

Audemar

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:Andrei Draghici
  • Telefon:0721868456
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:Bv-33-JDU

Posted 05 February 2016 - 12:04 AM

Sulina ? De cand e cel mai sudic punct ? Estic poate ...
  • 0

#5 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 05 February 2016 - 05:35 PM

Ceva vreme in urma am reusit sa descarc harta ungureasca a Nemirei 1:60000, harta totpografica cu curbele de nivel la 25 m.

Este mai elaborata in ceea ce priveste denumirile virfurilor, cursurilor de apa fata de hartile militare din 1997.

In ceea ce priveste situatia drumurilor forestiere si marcajele traseelor turistice nu se vrea sa fie cu un update la zi.

As indrazni sa spun ca a ramas chiar la nivelul hartilor DTM din anii 1953-1965.

Dar oricum ai ceva in mina decit nimic.

Atentie: multe denumiri apar numai in limba maghiara.

Personal incerc sa "gajbesc" hartile celor de la Romsilva, care sunt convins ca au cele mai noi informatii despre drumurile forestiere, dar inca n-am gasit nic o bresa. Nu pot spune nimic despre cei de la ROAD Romania, inca nu detin softul.

Daca sunt binevoitori.....


  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 05 February 2016 - 08:13 PM

ROAD folosesc eu la navigator. In general au destul de multe elemente de orientare turistica si foarte bine fixate pe harti. acestea sunt de tipul: stejar in camp, plop, turn de apa, vita de vie, fantana, etc. Ele sunt enervante in timpul vizualizarii hartii dar, foarte utile in cazul in care te ratacesti sau soliciti ajutor. Este important sa gasesti niste puncte de reper cunoscute de localnicii din zona.

 

Referitor la drumurile forestiere, si ei sunt destul de rezervati in a le afisa. In schimb, cursurile de apa, vaile, cotele, sunt foarte bine definite.

 

In privinta spargerii codului lor, eu sunt rezervat. Este prea greu si nu am auzit pe nimeni care sa o faca.


  • 0

#7 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 05 February 2016 - 10:19 PM

Marius - tare ma intreb daca cei de la Romania digitala au si repere ca de exemplu: urs la mestecanul din fundu vaii, veverita la cires cu creanga rupat pe dreapta....snitch.gif

Din intelegerea mea , multe repere nu s-au pus decit cu bunavointa unor utilizatori. Bravo lor. 

Personal, nu vreau sa ma implic in furnizarea unor astfel de date.

Cit despre localnici - de foarte multe ori nu sunt de incredere si asta nu pentru ca exista o rea vointa, ci pentru ca exista mari divergente in denumiri si pozitionari.

Cele mai de incredere trasee ramin cele care sunt facute, inregistrate si puse la dispozitia celor interesati prin intermediul site-urilor dedicate.

Cred ca nu  trebuie sa iti reamintesc ca a existat si in acest forum o incercare de acest fel. Ultimul track cred ca a fost pus de mine in vara anului trecut.

 

Merita sa aruncati un ochi si aci http://geoportal.anc...ewer/index.html

Reteaua drumurilor nu este nici pe departe completa, dar da indicii foarte bune despre partitia ocoalelor silvice. De obicei pe hotarul acestora se afla drum practicabil relativ usor cu jucariile noastre 


Edited by cvalro, 05 February 2016 - 10:25 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto