Jump to content



Photo

Vopsire Carene


  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1 sebaarh

sebaarh

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Location:Husi
  • Nume real:sebastian
  • Telefon:0766460659
  • Marca ATV:Linhai 260
  • Numar ATV:vs71SBY

Posted 30 August 2015 - 03:48 PM

Va salut! am cumparat anul trecut un ATV LINHAI 260, Worker, care era vopsit, la acel moment arata bine si nu stiam ca pot aparea probleme. Acum chitul a inceput sa crape si ete sarit pe suprafete mari. Intrebarea mea este daca a vopsit cineva carenajul si a reusit sa nu-i crape in timp, ceva chituri speciale, intaritori sau orice alta metoda numai sa nu mai crape. Ma gandeam la foliere daca stie cineva , se poate, se merita, unde se poate face etc.Daca are cineva un carenaj albastru SH de Linhai Worker , m-ar interesa, in cazul in care nu sunt solutii de revopsire. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 30 August 2015 - 06:57 PM

Sebastian, in primul rand ti-am mutat postarea deoarece acolo unde ai postat ar fi fost bine si frumos sa iti faci prezentarea ATV-ului.

 

Legat de intrebarea ta : In primul rand consider ca nu este necesara chituirea unor carene de ATV deoarece marea majoritate sunt gandite sa fie flexibile in caz de impact iar un chit asa de elastic care sa nu crape in caz de indoire cred ca nu s-a inventat.

De vopsit se pot vopsi dar este necesara bineinteles matuirea in prealabil urmata de aplicarea unui primer pentru suprafete din material plastic.

S-ar putea sa existe si vopsele special gandite pentru materiale plastice.

 

Si infolierea ar fi o solutie de luat in calcul.


  • 0

#3 sebaarh

sebaarh

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Location:Husi
  • Nume real:sebastian
  • Telefon:0766460659
  • Marca ATV:Linhai 260
  • Numar ATV:vs71SBY

Posted 31 August 2015 - 08:40 PM

Multumesc Chris  pentru mutarea postului si pentru sfaturi. In iarna,  le dau jos si curat tot chitul sau ce o fi pus ala si vad ce solutie gasesc. Poate totusi, mai are cineva idei. Numai bine!


  • 0

#4 sebaarh

sebaarh

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Location:Husi
  • Nume real:sebastian
  • Telefon:0766460659
  • Marca ATV:Linhai 260
  • Numar ATV:vs71SBY

Posted 13 September 2015 - 06:13 PM

Nu mai stie nimeni nimic despre subiectul discutiei?


  • 0

#5 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 13 September 2015 - 11:33 PM

Parerea mea,

infolierea cum ii  zici tu, este mai practica si mai ieftina, ca sa ti se spuna unde ai putea

 face operatiunea ar trebui sa scrii de unde esti si atunci poate vreun coleg sa iti dea informatia. 


  • 0

#6 sebaarh

sebaarh

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Location:Husi
  • Nume real:sebastian
  • Telefon:0766460659
  • Marca ATV:Linhai 260
  • Numar ATV:vs71SBY

Posted 20 September 2015 - 04:42 PM

Parerea mea,

infolierea cum ii  zici tu, este mai practica si mai ieftina, ca sa ti se spuna unde ai putea

 face operatiunea ar trebui sa scrii de unde esti si atunci poate vreun coleg sa iti dea informatia. 

Sunt din Husi, jud Vaslui. Cred ca cel mai aproape ar fi la Iasi, in Vaslui nu cred sa gasesc asa ceva.


  • 0

#7 sergiucirdei25

sergiucirdei25

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 145 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bilca Suceava/Oradea
  • Interests:Off Road
  • Nume real:Sergiu Cirdei
  • Telefon:0757610031
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 850 XP Touring
  • Numar ATV:SV 24 MST

Posted 03 October 2015 - 11:33 AM

Eu am vazut un atv vopsit de cei de la Anania Service din Roman, uite aici vide-oul (mai spre sfarsit e partea cu vopsirea). :  (mai spre sfarsit e partea cu vopsirea). 


Edited by sergiucirdei25, 03 October 2015 - 11:35 AM.

  • 0

#8 sebaarh

sebaarh

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 12 posts
  • Gender:Male
  • Location:Husi
  • Nume real:sebastian
  • Telefon:0766460659
  • Marca ATV:Linhai 260
  • Numar ATV:vs71SBY

Posted 08 October 2015 - 08:12 PM

Frumos lucrat, dar oare nu plesneste intr-un an?


  • 0

#9 Polarson

Polarson

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Edmond
  • Telefon:0745
  • Marca ATV:CF MOTO 500

Posted 08 October 2015 - 08:30 PM

Salut.

Eu din propria experienta iti spun,ca colantele nu merita investitia.Eu am pus pe atv o folie neagra mata si nu a tinut mai mult de 3 zile.Le-am pus in mod profesional,cu un veteran in aceasta meserie.Vopsirea carenelor nu stiu cat tine,dar eu personal,nu i dau mai mult de 1 luna.(cel putin,pe atv-ul meu nu ar tine mai mult de 1 luna,fiind spalat din 2 in 2 zile)Eu cred ca singura modalitate sa faci ceva bun,ar fii sa schimbi carenele.


  • 0

#10 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 October 2015 - 08:41 PM

Polarson (Edmond) edifica-ne si pe noi in cele ce sustii.

 

1) De ce consideri ca nu a tinut folia mai mult de trei zile ? Ce a patit, ce i s-a intamplat ?

2) De ce crezi ca vopsirea nu ar tine daca ar fi spalat intens ATV-ul ?  Barele de protectie a majoritatii masinilor sunt de plastic si sunt vopsite si nu patesc nimic de lam apa.

 

Problema vopsirii cum am mai spus si alta data apare in cazul in care se indoaie carena (ex. rasturnare). Carena fiind elastica se indoie si isi revine, vopseaua nu are aceeasi elasticitate si va crapa. Aceasta este singura problema in cazul vopsirii.


  • 0

#11 Polarson

Polarson

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Edmond
  • Telefon:0745
  • Marca ATV:CF MOTO 500

Posted 08 October 2015 - 09:50 PM

La partea cu folia,vorbesc din propria experienta,insa la vopsit cum am mai spus,pe atv-ul meu nu ar avea o durata de veata lunga.

Eu cand am aplicat folia pe atv,in unele zone sa lipit foarte bine si statea.Insa in partile cum ar fii carena spate,sau langa schimbatorul de viteza,nu sa lipit destul de bine,si sa ridicat putin.Asta a fost de ajuns sa intre apa si sa se scoale.Maine postez si niste poze la cum arata atv ul dupa cateva zile.La un moment eu am indepartat-o de pe atv,deoarece arata oribil.

La partea cu vopsitul,am mers la un service specializat.(va puteti informa,BOSCH service din targu mures).Vopseaua nu sta pe carenele atv-ului,deoarece carenele sunt facute dintr-un plastic special,rezistent la lovituri.Intr-e masina si atv este o diferenta destul de mare.Cea mai importanta fiind,ca masinile circula pe asfalt,iar atv-urile in offroad.La fiecare groapa si batatura se misca(zguduie)carena.Iti dai seama ca vopseaua dupa un tip se crapa,si incepe sa se deoache.Mai ales daca sub vopsea mai este si un strat de chit.Eu momentan am pe carena din fata chit,si arata destul de urat,fiind crapat.(maine revin cu poze)


Edited by Polarson, 08 October 2015 - 09:52 PM.

  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 October 2015 - 10:54 PM

Ai spus ca ai pus folia cu un profesionist in domeniu , atunci folia ar fi trebuit sa se lipeasca perfect si sa nu se ridice nicaieri. Trebuie lucrat foarte curat si se poate ajuta si cu un pistol de aer cald. Daca ar exista problemele de care spui tu cum crezi ca ar rezista folia pusa pe o capota auto la o viteza de 200 la ora ? 

Ai putea spune ca este tabla, dar nu toate capotele sunt de tabla ,unele sunt de aluminiu iar unele au aripile de plastic(Touareg). Oare nu se pot infolia toate masinile cum se face reclama ? Personal in trecut am infoliat destule tavane de Taxi-uri si nu au existat probleme de exfoliere.

Parerea mea este ca folia nu a fost lipita chiar corespunzator.

 

Vis avis de vopsit, eu consider ca o carena de ATV daca a fost matuita corespunzator ,degresata si aplicat primer de PVC vopseaua nu ar trebui sa se exfolieze.

La una din masinile mele eleroanele sunt dintr-un plastic dur ,le-am vopsit si rezista fara probleme. (adevarul ca nu se indoaie)

Singura mare problema :l................a indoirea carenei va crapa stratul de vopsea.

 

Asta este parerea mea.


  • 0

#13 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 09 October 2015 - 01:13 AM

Imi exprim si eu parerea: am cumparat Linhai-ul, l-am vopsit in garaj cu tuburi de spray insa respectand principiile de baza si dupa 1 an l-am vandut.
Si un momentul de fata vopseaua e pe el, nesarita, ne...nimic.

Daca se matuieste bine, se foloseste degresant bun, primer pentru plastic nu sare nimic si poti sa il speli cum vrei ;)

In topicul cu Linhai-ul am descris putin operatiunile.
  • 1

#14 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 09 October 2015 - 07:19 AM

Sunt în asentimentul celor care spun că un lucru bine făcut (manopera corectă), aplicând materiale adecvate și de o calitate bună, vor conduce la rezultate pe măsură.

Am văzut lucrări făcute în ambele stiluri, cel în care după scurt timp sau chiar de la bun început, totul arată jalnic și situația în care totul arată perfect și este rezistent în timp în condiții de utilizare normale.

Pe lângă execuția ”curată” în funcție de ce vrem să facem, vopsire sau înfoliere, condiția este să nu confundăm suportul de plastic cu metalul aplicând tot felul de chituiri neadecvate pe carene, ele se vor crăpa și se vor desprinde. Există și pentru plastic !

Dacă-l văruim, să nu ne așteptăm ca ATV-ul să arate altfel decât un pom.


  • 0

#15 Polarson

Polarson

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Edmond
  • Telefon:0745
  • Marca ATV:CF MOTO 500

Posted 09 October 2015 - 04:51 PM

Aveti perfecta dreptate.Eu am aplicat folie cu pistol cu aer cald,si un profesionist langa mine,insa daca imi amintesc bine folia nu era originala.Cea fake este 19 lei metru liniar,pretul celui original nu stiu exact,dar este mai scumpa.Colantarea atv-ului la un service specializat,este destul de scump.

Pozele promise ieri.

Asa arata atv-ul cand l-am cumparat.Poza a fost facuta la prima iesire: http://imgur.com/kwghjgv

Aici am iesit la o tura cu atv ul "nou" (atv-ul a fost colantat de 2 zile): http://imgur.com/XmaWl6A

Dupa 2 zile se vedeau bulele de aer sub folie: http://imgur.com/XmaWl6A

Dupa inca 2 zile,folia a inceput sa se rupa si sa se dezlipeasca: http://imgur.com/Y9dDkOn http://imgur.com/GK5hvUA

Dupa 1 saptamana atv-ul arata asa: http://imgur.com/Zyq6vju 

Dupa 2 saptamani deja era groaznic: http://imgur.com/Zyq6vju http://imgur.com/9gi9rDQ

Ultima poza cu atv-ul,dupa am indepartat folia: http://imgur.com/1Dj3R0W


  • 0

#16 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 October 2015 - 08:24 PM

Din pacate nu se vad toate pozele, dar sunt de acord cu nereusita lucrarii daca ai folosit folie de slaba calitate.

O folie de calitate ,pusa in mod profesional si cu maxima atentie nu trebuia sa creeze probleme.

Chiar si cu folia folosita de tine nu vad cum au putut aparea bule (basici) ulterior daca au fost indepartate bine de la inceput iar suprafata a fost perfect degresata.


  • 0

#17 sergiucirdei25

sergiucirdei25

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 145 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bilca Suceava/Oradea
  • Interests:Off Road
  • Nume real:Sergiu Cirdei
  • Telefon:0757610031
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 850 XP Touring
  • Numar ATV:SV 24 MST

Posted 10 October 2015 - 10:17 AM

Edmond posteaza te rog pozele cu editorul forumului sa le putem vedea si noi.


  • 0

#18 Polarson

Polarson

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 93 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Edmond
  • Telefon:0745
  • Marca ATV:CF MOTO 500

Posted 10 October 2015 - 11:39 AM

De la poza 1 pana la poza 8,istoricul foliei treptat.Durata a fost de 2 saptamani,dupa am indepartat folia.

Attached Files


  • 0

#19 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 October 2015 - 06:04 PM

Da......vad ca s-a cam dezbracat ..............

Nu iti ramane atunci decat sa il vopsesti sau sa il lasi in varianta "natur".


  • 0

#20 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 11 October 2015 - 08:16 AM

Legat de vopsire

Nu cumva carenele de la CF Moto X8 sunt vopsite?

Si mai pare si a fi metalizata.

Mai ceva timp in urma au fost ceva topicuri cu reconditionarea carenelor.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto