Jump to content



Photo

Diy Semnalizare Lipsa Presiune Ulei Cf500


  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 14 November 2016 - 11:26 AM

Dupa cum spune titlul topicului , la CF-ul din dotare, am realizat posibilitatea de a vedea in bord atunci cand nu exista presiune pe instalatia de ungere a motorului.
 
Pentru realizare au fost necesare urmatoarele componente:
Bulb ulei Cod bosch: 0986 344 040 presiune deschidere contact 0.5 bar, histerezis 0.2 bar
Releu auto 12v (de preferat sa aiba incorporata dioda protectie pe bobina)
 
Bulbul de ulei vine din fabrica cu filet 12x1.5. La cf5oo langa filtrul de ulei se gaseste o gaura filetata in care este introdus un dop. Filetul acestei gauri este 10x1.5. Asadar pentru montarea bulbului acesta va trebui strunjit putin pana la cota de fi 10, apoi se va crea un nou filet de M10x1.5 (filiera standard).
Se scoate dopul cu o cheie imbus de 4 (sau 5) si in locul lui se va monta bulbul de ulei. Etansarea filetului am facut-o cu banda de teflon. Se poate pune si saiba de cupru, dar eu nu am gasit la momentul respectiv.
In acest punct s-a terminat cu modificarea mecanica.
Eu am ales varianta, ca atunci cand nu este presiune, sa se aprinda in bord triunghiul de la override (functie pe care  nu am folosit-o niciodata).
In plus triunghiul se aprinde oricum si la apasarea butonului, neafectand cu nimic functia.
Pentru aceasta modificare este necesar a se interpune contactul normal deschis al unui releu intre doua fire din instalatia electrica. Aceste fire se regasesc sub capota din fata, langa mufa gri care duce catre bord. Aceste fire sunt colorate Negru/Maro si Gri-Negru.
Bobina releului va fi legata astfel: Un pin va fi legat tot la firul Negru/maro (care este un +15) iar  celalalt pin (prin care vina masa) la pinul de iesire al bulbului de ulei.
 
Acestea sunt toate modificarile necesare.
Pret total 30 lei. Timp de montaj 2 ore.
 
Eu consider foarte utila aceasta aplicate, pentru ca la zgomotele normale produse de motorul de cf ar fi aproape imposibil de identificat pe traseu o anomalie din instalatia de ungere.
 
Atasez si cateva poze si un filmulet. In poza cu schema, modificarea se poate vedea in stanga sus (cu rosu)
https://youtu.be/AovpS0Bf6hw
 
P.S. "Geamul" instrumentelor se vede asa urat din cauza foliei de protectie aplicate peste.

Attached Files


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto