Jump to content



Photo

Achizitie Can-Am 570 Pro T3 2017


  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 15 May 2017 - 11:27 AM

Salutare,

 

De ceva vreme am pus ochii pe un Can Am 570 Pro T3, insa pana sa ma decid de la ce Dealer din tara sa il cumpar, as dori sa fiu lamurit putin cu omologarea respectiva T3. Din cate am citit ptr omologarea T3 este necesara prezenta unei limitari la motor ( a.i. sa ajunga la viteze de maxim 40km/h), ceea ce dupa parerea mea ar reprezenta un dezavantaj major. Cu toate astea unul dintre dealeri m-a asigurat ca limitarea se poate scoate fara probleme, dar daca se poate inlatura care mai e diferenta intre T3 si Euro 4?!

 Avantajul omologarii T3 este ca m-ar scuti de drumuri la politie, inmatriculandu-l doar la Primarie, insa daca limitarea motorului ar provoca mai multe batai de cap, nu voi opta in niciun caz ptr T3.

1. Aveti idee daca prin indepartarea limitarii este afectata garantia, fiabilitatea etc?

 

2. A mai achizitionat cnv acest ATV? Ce parere aveti? Eu am auzit numai de bine de el..?

 

 

Va multumesc,

 

Stima,

 

Alexandru


  • 0

#2 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 15 May 2017 - 06:10 PM

Salut,
Gasesti aici detalii: http://atvforum.ro/i...re/#entry131702
  • 0

#3 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 15 May 2017 - 06:44 PM

Salutare,
In primul rând, mulțumesc ptr răspunsul rapid. Citisem postarea menționata anterior, însă directiva europeană nu oferă detalii concludente cu privire la diferența de putere si este lacunara atunci cand menționează limitările unui vehicul omologat T3.
Daca toate vehiculele ar fi limitate la 40 km/ H nu înțeleg ce poți face cu un ATV de 48,62,89 cai daca peste 40 oricum nu treci, iar la anumite pante iti trebuie "turație" ca sa zic asa.
Am văzut ca prețul ptr un atv omologat T3 este mai mic decât cel Euro 4, sa fie din cauza acestei limitări a puterii?
Se poate omologa T3 cu aceasta limitare, iar ulterior, in urma înlăturării limitatorului, păstra omologarea ?

Scz daca sunt prea insistent, sunt destul de nou in branșa, ( in ultimele 3 luni citesc si recitesc postările Dvs.),iar înainte de a ma arunca in achiziția unui Atv consider o informare corecta si completa de o necesitate stringenta.

Stima,

Alexandru
  • 0

#4 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 15 May 2017 - 08:39 PM

Pai cel bun exemplu il ai aici: http://atvforum.ro/i...3/?fromsearch=1 la care colegul si-a scos deja limitarea, aceea fiind un dinte la clapeta de acceleratie.
Odata inmatriculat/inregistrat nu mai ai treaba cu omologatea sau "pierderea acesteia".


Edited by CHRYS, 15 May 2017 - 09:26 PM.

  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 May 2017 - 09:26 PM

Intr-un cuvant limitarea este valabila doar pana il inregistrezi/inmatriculezi, dupa care se scoate si poti dispune de toata puterea lui.

Toata lumea ATV-istica a procedat in felul asta. fara frica ,nu ai nici o problema !


  • 0

#6 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 16 May 2017 - 06:05 AM

Am înțeles, mulțumesc tuturor ptr lămuriri !
  • 0

#7 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 16 May 2017 - 09:28 PM

Am pus si eu ochii pe un astfel de atv,insa singurul lucru care m-a deranjat si m-a facut sa ma mai gandesc a fost faptul ca se gaseste doar intr-o singura culoare si este doar varianta T3 disponibila care....cica doar pe Primarie se poate inregistra(eu am un fix sa fie inmatriculat la Politie) . Astazi am transmis o intrebare celor de la Serviciul Inmatriculari Craiova , sper sa primesc un raspuns pozitiv in zilele urmatoate si sa pot sa ma decid mai repede !

Edited by Alinf, 16 May 2017 - 09:29 PM.

  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 May 2017 - 11:11 PM

.............(eu am un fix sa fie inmatriculat la Politie) ...................

Am avut si eu si mi-a trecut. (sunt pe numar galben de primarie)

RCA-ul pe 6 luni anul trecut m-a costat 80 de lei.......vazi cat este la numere negre.snitch.gif


  • 0

#9 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 17 May 2017 - 07:42 PM

Nu te contrazic....este o mica-mare diferenta de banuti...o sa incerc sa mai meditez un pic, mai ales ca nu ma dau banii afar' din casa.

Edited by Alinf, 17 May 2017 - 07:42 PM.

  • 0

#10 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 18 May 2017 - 06:34 AM

Este enorma diferenta. Eu am platit la RCA 570 lei anul trecut la ATV de 500 cmccu numere negre, iar la un audi de 1800cmc si 180 cai am platit  420. Este japca pe fata.

P.S. Sunt in categ 35-40 ani, ca daca aveam 18......nici nu vreau sa ma gandesc.


Edited by samy., 18 May 2017 - 06:34 AM.

  • 0

#11 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 18 May 2017 - 12:05 PM

Dar daca e sa luam cazul lui Dr Crinel , inmatriculat cu nr negre la Politie si sa aiba omologare T3 , atunci se schimba radical situatia...costul RCA-ului scade simtitor..

Edited by Alinf, 18 May 2017 - 12:06 PM.

  • 0

#12 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 18 May 2017 - 12:12 PM

Deci diferenta de valoare a rca-ului in cazul fiecaruia dintre noi difera pe niste motive intemeiate, putem sa facem comparatie dar nu e relevanta.
Motivare: eu am platit mai putin de un sfert din valoarea normala pentru faptul ca "luminatii ambitiosi" de la rar l-au facut tractor. Indiferent ca era inregistrat la Primarie sau ca e inmatriculat tot atat plateam, un sfert.
Daca era incadrat ca atv, indiferent ce numar aveam pe spate (galben/negru) plateam pretul ala mai mare pe rca.
Si la Chrys este discutabil datorita vechimii atv-ului la el, poate sa fie influentat de multe alte motive.
Nu e o regula ca orice inregistrat pe primarie are rca muuult mai mic.
E vorba de cum este omologat utilajul.
Nici exemplul meu legat de inmatricularea unui T3 nu e de luat in seama pentru ca in alte judete sunt convins ca imi facea Atestat Tehnic si il integistram pe primarie.
  • 0

#13 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 18 May 2017 - 12:33 PM

Eu am avut discutii telefonice cu cei de la AtvRom si Motoboom pt achizitia unui atv si mi-au spus clar ca atv-urile care sunt T3 vin cu carte de identitate la pachet scoase de catre ei in urma omologari individuale la RAR. Deci treaba cu atestatul tehnic este valabil , la alte atv-uri care nu vin cu Certificatul de Conformitate sau la alte utilaje... deci cei de la RAR nu s-au incapatanat sa iti faca ci asa trebuie !
  • 0

#14 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 18 May 2017 - 12:55 PM

Am avut certificat de conformitate si factura.
Atv-ul a fost nou :)
  • 0

#15 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 23 May 2017 - 11:45 AM

Colegu' te-ai decis pana la urma.... ?
  • 0

#16 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 23 May 2017 - 02:10 PM

Da, o sa il iau pe cel omologabil T3. Intre timp mai vanez in stanga, dreapta, oferte, dar daca totul e ok prin august ar trb sa il am (Euronautica a ofertat cel mai putin). Dupa ce il achizitonez deschid un post la ATV ul meu, dar daca il iei tu (spuneai ca ai pus ochii pe el) mai devreme ar fi si mai bine snitch.gif.

 

Cum o fi treaba cu admisiile repozitionate??? Poti intra mai mult in apa cu el sau cum?

Am citit o carte de la un 570 si scria ca pana la prag e permis. Hai sa fim seriosi, cand intri in garla sau in orice curs de apa si mergi pe acolo, sare apa peste tot. Nu cred ca exprimarea a fost ft reusita ( sa nu mai zic de noroi).


  • 0

#17 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 23 May 2017 - 02:56 PM

Da, o sa il iau pe cel omologabil T3. Intre timp mai vanez in stanga, dreapta, oferte, dar daca totul e ok prin august ar trb sa il am (Euronautica a ofertat cel mai putin). Dupa ce il achizitonez deschid un post la ATV ul meu, dar daca il iei tu (spuneai ca ai pus ochii pe el) mai devreme ar fi si mai bine snitch.gif.

 

Cum o fi treaba cu admisiile repozitionate??? Poti intra mai mult in apa cu el sau cum?

Am citit o carte de la un 570 si scria ca pana la prag e permis. Hai sa fim seriosi, cand intri in garla sau in orice curs de apa si mergi pe acolo, sare apa peste tot. Nu cred ca exprimarea a fost ft reusita ( sa nu mai zic de noroi).

Daca inti in apa pana la prag , producatorul iti garanteaza ca nu se intampla nimic ( nu speli vaselina de la bucsi , nu intra apa in faruri stopuri etc ) Pe globul pamantesc sunt persoane care iau manualul de utilizare si il citesc . apoi in cazul apei il fac submarin  dupa care , dau in judecata producatorul ca de ce sa stricat atv-ul . Ca nu scria ca el in apa se inneaca ! Acum intelegi ? Eu sunt de parere ca daca ti-a ajuns apa la ghidon esti PA ! In traducere  il mai scoti afar cu troliu (daca ai ) sau tras afara de localnici .

 

Spor in achizitionare


  • 0

#18 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 23 May 2017 - 03:10 PM

Acum am inteles. In carte nu scria nimic de spalarea vaselinei, faruri s.a. Pana la ghidon este exagerat, ce naiba nu si ia nimeni barca, americanii care si le scufunda in halul ala isi bat joc de bani. Totusi, care ar fi diferenta intre unul cu admisiile standard pozitionate si unul cu ele repozitionate. Trb sa existe una ( masurata probabil In adancimea pana la care poti merge) altfel nu s ar mai mentiona si probabil n ar costa mai mult.....


  • 0

#19 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 23 May 2017 - 03:20 PM

Acum am inteles. In carte nu scria nimic de spalarea vaselinei, faruri s.a. Pana la ghidon este exagerat, ce naiba nu si ia nimeni barca, americanii care si le scufunda in halul ala isi bat joc de bani. Totusi, care ar fi diferenta intre unul cu admisiile standard pozitionate si unul cu ele repozitionate. Trb sa existe una ( masurata probabil In adancimea pana la care poti merge) altfel nu s ar mai mentiona si probabil n ar costa mai mult.....

admisia de aer la motor si curea se face de sub bord . mai exact de la nivelul prizei care o gasesti pe partea stanga cum stai pe atv , repozitionarea aia e marketing mascat si probabil au mai ridicat admisile cu 2  3 cm . Daca tu zici ca nu faci scufundari de genu ( sa ajunga apa la ghidon ) nu are rost sa cauti pro .

Eu personal am 570 DPS scurt cu care recunosc ca am facut aprox 7 ore ( aia ar fi undeva la 150 km maxim ) din lipsa de timp alocata lui ( am si alte jucarii prin ograda )


  • 0

#20 alexandruvica

alexandruvica

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 49 posts
  • Gender:Male
  • Location:Homoraciu
  • Nume real:Alexandru Vica
  • Telefon:fara fir
  • Marca ATV:Can Am 570 Max T3
  • Numar ATV:-

Posted 23 May 2017 - 03:42 PM

Mersi de sfaturi si de raspunsuri. O sa ii sun mai incolo pe cei de la BRP ( am nr lor de pe site) sa ii intreb ce inseamna repozitionarea asta, chiar sunt curios.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto