Jump to content



Photo

Primul Meu Cf Moto 500-A! Lu' Tudy


  • Please log in to reply
149 replies to this topic

#101 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 30 January 2018 - 07:52 PM

bine ca esti bine, si FOARTE BINE CA AI AVUT ECHIPAMENTUL DE PROTECTIE!! thumbsup.gif thumbsup.gif thumbsup.gif   o lectie de invatat pentru toata lumea!

fara echipament ...hmmm..., mai bine nu ne gandim la ce s-a fi intamplat!

lasa, fierul si plasticele ca se repara / schimba, mai repede sau mai tarziu, dar integritatea ta, sanatatea ta e priceless!!

Sustin ce a spus colegul mai sus, nu are rost sa repet aceleasi cuvinte.

Durerea financiara sunt convins ca exista, e o vei depasi cu timpul, mai usor sau mai greu , amintirea va ramane si va fi o lectie pentru viitor, dar cel mai important este ca esti bine. Nici nu vreau si nu imi vine sa imi inchipui ce s-ar fi putut intampla fara echipamentul pe care l-ai avut la descrierea incidentului de mai sus.....

Invatatura de minte pentru toti.......shocking.gif


  • 0

#102 Rada Nic

Rada Nic

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pades , Gorj
  • Nume real:Rada Nicolae
  • Telefon:0040769579671
  • Marca ATV:Cforce 800
  • Numar ATV:Gj68rax

Posted 31 January 2018 - 11:45 AM

Salut, siguranta pe primul loc , fierul se indreapta se mai sudeaza dar oasele rupte serepara mai greu sau poate de loc ☹

Este adevarat ca trebuie sa fim constienti de asemenea riscuri cand iesim cu ele dar mai trebuie sa avem si limite . Prntru un experimentat s.ar zice o urcare usoara pentru un incepator zic o urcare dificila care sa arata a fi sireata datorita zapezii pentru tine 

Tot ce conteaza este ca esti bine si sigur ai tras o sperietura si si invatat cum sa nu mai abordezi asemenea urcari

 

Sanatate si iesiri fara intamplari gen ✌


  • 0

#103 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 31 January 2018 - 02:20 PM

 

Mai exact,pentru ca mai sus nu am spus cum am alunecat pe acea panta scriu aici.Mergeam pe o culme pe camp,am vrut sa depasesc o masina de offroad din grupul cu care mergeam si am mers pe panta aceea laterala,nestiind ca o sa se duca asa de tare la vale pe lateral pentru ca era zapada moale si dedesubt iarba.Am invatat cum sa merg pe o scarita cand e panta laterala mare,dar in cazut de fata nu a fost panta laterala asa de mare si aveam  in jur de 30km/h,si pentru ca a luat-o la vale de pe acea culme de-a latul,cand a ajuns pe marginea acelei gropi,pentru ca era panta abrupta cu pamant surpat si defapt era ca o groapa,a inceput sa se rostogoleasca pana jos,in panta din poza pusa de mine.Nu am plecat singur,am fost 2 atv-uri si 3 masini de offroad.


Edited by apriliacluj, 31 January 2018 - 04:13 PM.
cosmetizare

  • 0

#104 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 31 January 2018 - 02:29 PM

 

De fapt nu am vrut sa urc pe acolo,mergeam pe o culme,atv-ul a alunecat pe lateral si cand a cazut cu roata fata in "gropa" aia,pentru ca era surpata si de sus pana jos erau ca niste scari de pamant,atunci s-a rasturnat pe lateral,rostogolindu-se pana jos.A fost o greseala mea ca nu am apreciat cat e de abrupta panta laterala si nu i-am dat gaz cand am vazut ca aluneca pe lateral.


Edited by apriliacluj, 31 January 2018 - 04:13 PM.
idem

  • 0

#105 geomanblack

geomanblack

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 106 posts
  • Gender:Male
  • Location:dambovita
  • Interests:acumulare cunostinte atv
  • Nume real:Geo...
  • Telefon:0766telekom
  • Marca ATV:linhai dragonfly CF550
  • Numar ATV:YVA

Posted 31 January 2018 - 04:24 PM

din păcate, acestea sunt adevăratele momente, care aduc un plus major ”bagajului ”de experiența acumulate si din care învățam cu adevărat ,comportamentul in diferite situați ale atv-ului.(vorba aceea, teoria ca teoria dar practica ne omoară).sunt alături de tine si eu cu susținerea morala , important, este bine ca nu te-ai accidentat tu, iar despre atelaj, ușor ,ușor  îl refaci.


Edited by geomanblack, 31 January 2018 - 04:26 PM.

  • 0

#106 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 31 January 2018 - 05:50 PM

..........vorba aceea, teoria ca teoria dar practica ne omoară.............

sau ne face mai puternici! ;)

 

si (hal' Domului) de data asta, cred ca pe Tudy l-a facut!


  • 0

#107 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 01 February 2018 - 12:24 AM

Da,in teorie e mai usor dar cand esti pus in situatii limita e cam greu sa gandesti rational ce trebuie facut. Stiam ce trebuie facut,virat dreapta spre varful culmii cu gaz maxim,dar m-am speriat putin si vedeti si voi ce s-a intamplat... crazy.gif 

Asta e,din astfel de cazuri prindem experienta,il fac eu incet incet.Maine dau jos de pe el plasticele,dau comanda de fuzeta si de brat,il fac pe partea mecanica si directie,ii indrept portbagajele si bullbar-ul,ii lipesc putin carenele si pana luna viitoare cand ii voi da comanda de set de carene merg asa cu ele lipite. hysterical.gif Totusi,dupa ce ii pun si setul de carene noi va arata mai bine ca inainte,nu? devil2.gif 


  • 0

#108 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 03 February 2018 - 12:49 PM

Salut!Va rog,puteti sa imi dati o parere strict personala despre ce culoare a carenelor preferati sau care ar fi mai frumoasa?Vreau sa dau comanda saptamana asta de set de carene dar nu stiu ce culoare sa aleg dintre:negru,rosu,camuflaj,argintiu. Vreau aceste pareri deoarece,in momentul in care il voi vinde pentru crestere in cai putere si cm3(deocamdata inca nu),sa stiu ce prefera cumparatorul,nu doar eu.
  • 0

#109 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 03 February 2018 - 01:03 PM

Vezi ca in talon ai mentionata deja o culoare. Daca o schimbi, nici ITP-ul nu il mai poti face.


  • 0

#110 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 03 February 2018 - 09:19 PM

Da,in talon este trecut gri,dar eu vreau sa il inregistrez pe primarie.Nu se poate schimba culoarea in talon daca il inregistrez pe primarie pe numele meu?
  • 0

#111 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 February 2018 - 10:10 PM

Pai inregistrarea la primarie se face dupa Atestatul Tehnic sau dupa Cartea de identitate a vehiculului unde este trecuta o anumita culoare.

..............Crezi ca primarul se uita pe geam la ATV si trece culoarea pe care o vede ? snitch.gif


  • 0

#112 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 03 February 2018 - 11:17 PM

Si oare se poate schimba culoarea din talon inainte sa il inregistrez pe primarie?

Referitor la intrebare,dintre culorile pe care le-am scris mai sus,care din ele le preferati?

Stie cineva cum sunt facute carenele de coloare verde camuflaj?Ma refer daca sunt foliate cu folie de camuflaj,vopsite sau turnate in culoarea verde camuflaj.

Multumesc anticipat!


  • 0

#113 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 03 February 2018 - 11:32 PM

Nu cunosc actele pe care le ai in privinta ATV-ului. (Atestat sau Carte)

De regula toate sunt emise de RAR si tot ei fac mentiunile in privinta schimbarii culorii.


  • 0

#114 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 04 February 2018 - 09:35 AM

Si oare se poate schimba culoarea din talon inainte sa il inregistrez pe primarie?

Referitor la intrebare,dintre culorile pe care le-am scris mai sus,care din ele le preferati?

Stie cineva cum sunt facute carenele de coloare verde camuflaj?Ma refer daca sunt foliate cu folie de camuflaj,vopsite sau turnate in culoarea verde camuflaj.

Multumesc anticipat!

Ai carte de identitate la el? Trebuie mers la RAR. Iti recomand sa mergi inainte de a cumpara noile carene. Si cand vei vedea ce birocratie este pe acolo ... te vei lasa pagubas, si iti vei cumpara carene tot din vechia culoare!


Edited by robert_kiran, 04 February 2018 - 09:35 AM.

  • 0

#115 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 24 February 2018 - 10:30 PM

Salut!

Stie cineva o metoda de indreptare a  portbagajelor fata-spate?Si portbagajul fata si cel spate e stramb cam tare in urma rasturnarii si nu gasesc o metoda sa il indrept fara sa il stramb in alt loc.

Multumesc pentru sfaturile date cand am vrut sa achizitionez carenele noi,am fost la RAR si e destul de dificil sa schimb culoarea in acte,asadar am luat set complet de carene tot argintii.Saptamana asta sper sa il termin sa il bag iar in paduri,mai ales ca e si zapada destul de mare si se anunta ca marti-miercuri se pune inca un strat de zapada. :) Singura problema e ca nu mai am rabdare sa astept,stiti si voi cum e. shout.gif


  • 0

#116 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 25 February 2018 - 02:09 PM

O metoda este folosirea unui cric hidraulic dar o sa ai nevoie de un suport au o masa unde sa fixezi rackul. Necesita fabricarea acestor elemente ajutatoare. Personal am folosit o capra de taiat lemne confectionata din teava.
Daca nu ai aceste posibilitati, o teava mai sanatoasa de cel putin 1 1/2' cu care faci pirghii pot duce la rezultate satisfacatoare.
Sugestie: inainte de a te apuca de indreptat rackurile, verifica temeinic suportii de pe cadru sa nu fie deformati sau sudura plesnita. A se indrepta si centra prima data acestia, dupa care trebuie sa te joci cu rackul. Imi vei da dreptate penttru ca mai tirziu va destul de dificil sa potrivesti suruburile de montaj.
Operatiile nu sunt dificile dar necesita rabdare si putina imaginatie. Exclus folosirea ciocanului sau altor scule contondente, risti deformezi tevile rackului.
Bafta

Ps. Am fost in situatie similara acum un an. Cred ca vei gasi ceva poze in topicul meu la x8.
  • 0

#117 TudyATV

TudyATV

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 247 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Tudor
  • Telefon:0746474616
  • Marca ATV:Cf Moto 500-A
  • Numar ATV:Inmatriculat Nr. Negru

Posted 26 February 2018 - 08:07 PM

Multumesc pentru sugestie,chiar nu mi-a trecut prin cap sa folosesc cricul hidraulic,ma va ajuta.Dar nu am inteles cum pot indrepta rack-ul fata-spate pe o capra de taiat lemne,pe care o am si o pot folosi.In topicul prezentarii X8-ului am vazut doar ca rack-ul a fost sudat si vopsit.La mine nu s-a rupt nici o sudura,doar ca e indoit cam urat.
  • 0

#118 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 28 February 2018 - 06:53 PM

Trebuie sa sudezi 2 tevi paralel,can sa formezi o fanta in care introducing rackul. Ti- am spus ca trebuie ceva imaginative. Am as caut daca gasesc ceva poze referitoare
  • 0

#119 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 28 February 2018 - 07:24 PM

Uite aici cind rectificam ghidonul.Similar procedezi cu rackul

Attached Files


  • 0

#120 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 28 February 2018 - 11:06 PM

thumbsup.gif thumbsup.gif  bravos Cojo!!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto