Jump to content



Photo

Cf Moto 520 L 2017 Euro4 Lu' Cleo


  • This topic is locked This topic is locked
288 replies to this topic

#41 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 08 December 2017 - 09:00 AM

  good.gif hysterical.gif


  • 0

#42 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 08 December 2017 - 01:11 PM

 

M: (o palma peste bot)

mi-ai dat o idee, o sa incerc amu in weekend, poate asa o sa functioneze! hysterical.gif

 

tot offtopic:

-ajunge barbatul seara acasa, iubitoooo, ia-ti repede aspirina!!!!

-apoi de ce iubitule?, ca nu ma doare capul....

-atunci da-ti jos chilotii si treci in pat!! hysterical.gif


  • 0

#43 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 09 December 2017 - 08:54 PM

Salut dragi colegi ,

 

Ca sa nu mi se para asteptarea lunga (pana vine ATV-ul ) ,am zis sa fac demersuri sa achizitionez o remorca pentru el. 

Am ramas surprins sa observ ca nu este chiar atat de simplu (mai simplu a fost sa ma decid la Atv  decat sa gasesc remorca potrivita )

Am cautat in forum la sectiunea remorci ..... am migrene si acum (am visat noaptea despre remorca)....si o solutie concreta pentru mine nu am gasit.Concret inseamna,o variata 

legala si sigura fara stres pe carosabil cu controale.

 

De ce zic asta ?   In primul rand masina mea este limitata la 500 kg remorcare, fara sistem propriu de franare .

                              Atv-ul are in schimb urmatoarele dimensiuni  L2300/ l 1100/ H 1350 ..... asa ca este aproape imposibil sa gasesc o remorca de marimile acestea si cu MMA 500 KG

                              Varianta usoara este sa iau o remorca cu sistem propriu de franare .....dar la cat costa,car atv-ul in spate mai bine  snitch.gif

 

Impartasesc cu voi aceasta dilema a mea ,ca poate imi scapa ceva si treaba nu este atat de complicata cum o vad eu.

 

 

Multumesc                            


  • 0

#44 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 09 December 2017 - 09:08 PM

Poi cine o zis ca viata extrauterina e usoara snitch.gif snitch.gif


  • 1

#45 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 December 2017 - 11:18 PM

Te inteleg si solutia legala intr-adevar nu este usoara.

 

Sansa sa gasesti  una fara sistem de franare gata inmatriculata cu MMA in care sa te incadrezi tu este foarte mica.

Varianta simpla dar mai costisitoare dupa cum ai si observat este sa iei una cu sistem de franare si atunci te vei orienta spre ce scrie in rubrica corespunzatoare a cartii masinii tragatoare.

Sa cumperi una de 750 de Kg MMA din tara si sa o reomologhezi la greutatea in care sa te incadrezi teoretic este posibil, nu cunosc implicatia financiara necesara, dar am inteles ca foarte anevoioasa procedura.

Am inteles ca ar fi o varianta : cumpararea din strainatate a uneia de 750 Kg MMA si reomologarea ei acolo in tara respectiva . Dupa care o aduci in tara cu actele straine gata facute. In acest fel o vor omologa si cei de la RAR.

Recunosc ca nici o varianta nu este usoara.

 

Este adevarat ca sunt multi care merg la noroc .....ca nu observa nimeni acest aspect , deoarece masa remorcabila nu este trecuta in taloanele de tip nou.

Daca ai noroc sa nu obseve politai-ul care te opreste este perfect ! Daca este impreuna cu cei de la RAR ...se schimba situatia !

 

Doamne fereste sa fii implicat intr-un accident (indiferent cine este de vina) .....acolo vor incepe problemele. (doamne fereste!)


  • 0

#46 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 10 December 2017 - 09:37 AM

Asa este , chiar nu se merita stresul pe care il poti inmagazina pe durata deplasarilor ....sa stii ca nu esti in regula .De un posibil accident ,din vina ta sau nu ....nici nu vreau sa ma gandesc   (probabil ca poti avea surprize si cu cei de la asigurarea obligatorie)

 

Am un pont cu o firma constructoare din remorci...din Ungaria,cu reprezentanta in Romania . Am discutat cu ei si imi face remosca la dimensiunile dorite de mine 

la MMA 500 kg si este gata la sfarsitul lui Ianuarie ......Mai negociez un pic pretul . Raspunsul lor din mail a sunat asa :

 

buna ziua ofeta de pret pt remorca discutata la tel 

 
lungime 2300 
larime 1100 
axe 1 fara sistem de franare roti exterior kg 500
suspensie  foi de arc  +  telescoape 
 
varianta vopsita 790  euro 
varianta galvanizata 900  euro 
 
preturile contin tva de 27 % 
 
firma KALYDI TRADE

Edited by cleoclod, 10 December 2017 - 09:38 AM.

  • 0

#47 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2017 - 10:08 AM

 

  (probabil ca poti avea surprize si cu cei de la asigurarea obligatorie)

 

Asta este absolut sigur, cei de la asigurari de abea asteapta sa gaseasca cel mai mic motiv sa poata sa iti respinga dosarul de dauna. Sunt si ei societate comerciala si lucreaza pe profit.

 

 

Varianta prezentata de tine este interesanta, si ar fi o solutie buna pentru tine.

Banuiesc ca dimensiunile de mai sus sunt ale cutiei (fara protap si fara roti).

 

Aceasta este de fapt si una din variantele sugerate de mine in care o remorca de 750 kg o omologam la 500 cum dorim noi.

Asta inseamna in practica ca promitem ca nici o data greutatea totala a remorcii (remorca+marfa) sa nu depaseasca 500 kg in cazul acesta.


  • 0

#48 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 10 December 2017 - 10:15 AM

da sunt ale cutiei ,le-am comunicat dimensiunile atv-ului meu ...


  • 0

#49 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2017 - 10:28 AM

Atunci este perfect !

 

Un mic efort si nu o sa ai probleme pe viitor !!!  thumbsup.gif 


  • 0

#50 Kobayashi

Kobayashi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 241 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Romeo
  • Telefon:0729xxxxxx
  • Marca ATV:Cf Moto 500A 2007
  • Numar ATV:LOL

Posted 10 December 2017 - 10:47 AM

@cleoclod ai si masa proprie a remorcii din oferta?
500kg MMA minus masa proprie o sa iti rezulte sarcina utila, ma intereseaza pentru ca si eu adun date pentru achizitia unui atv si vreau sa vad cate kg de atv pot sa pun pe remorca pentru care ai primit oferta

Edited by Kobayashi, 10 December 2017 - 10:51 AM.

  • 0

#51 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 10 December 2017 - 12:43 PM

Romeo...i-am dat greutatea atv-ului respectiv 361 kg.... Platforma a zis ca o sa aibă 125 kg.....revin cu detalii când finalizez discuția cu el.....
I-am propus și cealaltă alternativa sa îmi facă una cu MMA 1000kg cu sistem propriu de frânare și am primit răspunsul asta,

Lungime 2300
Lățime 110
Un ax cu sistem de frânare
Roata de manevra
Basculanta
MMA 1000KG

Varianta vopsita 985 € fără tva
Varianta galvanizata 1085 € fără tva
  • 0

#52 Kobayashi

Kobayashi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 241 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures
  • Nume real:Romeo
  • Telefon:0729xxxxxx
  • Marca ATV:Cf Moto 500A 2007
  • Numar ATV:LOL

Posted 10 December 2017 - 02:04 PM

Singurul lucru la care mai trebuie sa ai grija, este sa aiba seria pansonata pe cadru pentru ca la noi la RAR nu ajunge tablita aceea cu datele. A patit un prieten cu o remorca second adusa din Germania, o foloseste socrul lui pe camp doar ca nu a putut sa o inmatriculeze.
  • 0

#53 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2017 - 03:28 PM

.............vreau sa vad cate kg de atv pot sa pun pe remorca pentru care ai primit oferta

Sustin, si am sustinut aspectul legalitatii, dar acuma in practica daca ar depasi ceva greutatea (cu bun simt) nu cred sa fie o problema asa grava.

Si daca chiar ar fi nu ar fi sanctiunea asa de drastica . Cred ca si organul de control ar intelege ca nu poti taia o bucata din ATV pentru a respecta greutatea. (doar nu caram cartofi cu remorca ca si pietarii.)

In practica se pun pe cantar doar camioanele mari si TIR-urile. Nici nu stiu daca acele cantare au precizia necesara pentru greutati asa mici.


  • 0

#54 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 10 December 2017 - 03:29 PM

multumesc Romeo, o sa pun si aceasta problema 


  • 0

#55 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 10 December 2017 - 10:19 PM

I-am propus și cealaltă alternativa sa îmi facă una cu MMA 1000kg cu sistem propriu de frânare și am primit răspunsul asta,

Lungime 2300
Lățime 110
Un ax cu sistem de frânare
Roata de manevra
Basculanta
MMA 1000KG

Varianta vopsita 985 fără tva
Varianta galvanizata 1085 fără tva


Ar fi cea mai buna varianta si e un pret bun.
Eu cred ca mai important decat legea e siguranta noastra.
Imi dau seama de situatia in care sunteti, probabil nu ati mai folosit remorci si pare o chestie banala si o frana de serviciu nu isi merita banii, dar nu e deloc asa.
In momentul cand din spate te impinge o remorca toatea dinamica masinii se schimba iar ce faceai pana in acel moment ca sa opresti masina nu va mai fi suficient.
Eu folosesc o masina medie sau poate peste medie cu un motor mai rasarit dar chiar si asa cand am remorca dupa mine cu atv-ul in ea se schimba treaba total.
Pot doar sa-mi inchipui cum ar frana daca remorca nu ar avea frane dupa diferenta la accelerare cu remorca si atv vs masina goala si imi dau seama ca alegerea remorcii cu franare a fost una dintre cele mai bune decizii.
In plus cand o las undeva ii trag frana de mana si nu-mi fac probleme ca o ia la vale, sau cand incarc atv-ul trag frana ce o tine basculata din constructie.

E suficient sa te impinga remorca o data intr-o curba pe franare ca iti ajung banii de reparatie pentru doua remorci noi cu franare cu tot.

PS: Gandeste-te daca ti-ar prinde bine inca macar 10 cm in plus pe latime:
1. Uneori e al naibii de greu sa te incadrezi perfect in lada mai ales cand intri. De obicei situatia e departe de confortabila: singur, frig, ploaie, noaptea, noroaie...
2. Poate vei vrea distantiere la roti.

Arunca un ochi si pe http://www.remorci.i...rci-monoax.html
  • 0

#56 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 10 December 2017 - 10:54 PM

Eu cred ca mai important decat legea e siguranta noastra.
E suficient sa te impinga remorca o data intr-o curba pe franare ca iti ajung banii de reparatie pentru doua remorci noi cu franare cu tot.
 

Sustin si eu ideea expusa de Iuliu mai sus.

Personal tot ce am in dotare este tot cu sistem de franare.


  • 0

#57 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 11 December 2017 - 12:09 PM

Astazi este 11.12.2017 .....si ieri a fost termenul maxim de livrarea a atv-ului meu ....nu  m-a sunat nimeniiiiiii annoyed.gif  de la Atvrom

Intre timp ei eu facut un pachet bun de oferta la CF MOTO  , https://www.atvrom.r...-cforce-520l-17 au cinci produse cadou oferite la achizitie.

Eu am platit chas .....nu au respectat termenul de livrare .....si probabil nici acele produse din promo.....

Cine stie cat mai dureaza si inmatricularea ....(desi au zis ca il au pe stoc cand am platit,dupa m-au sunat ca nu au culoarea etc etc si trebuie comandat .....bla bla ) 

 

offfff


  • 0

#58 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 11 December 2017 - 01:26 PM

Salut,

Asa am patit si eu, m-au amanat vreo 3 zile dar pana la urma a sosit. Mai ai putina rabdare.

Referitor la remorca, si eu iti recomand sa te indrepti catre un cu sistem propriu de franare.
Weekend-ul trecut am fost la munte si m-a prins ninsoarea de am ramas impotmolit cu tot cu remorca.
Am reusit sa ies la drum pana la urma dar coborarile pe zapada si gheata mi-au creat mari emotii.
  • 0

#59 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,207 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 11 December 2017 - 02:14 PM

Sa nu se topeasca zapada de pe Nemira pina cind livreaza Atvrom-ul ateveul snitch.gif snitch.gif


  • 0

#60 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 11 December 2017 - 03:00 PM

Pe bune ca îl visez noaptea.... :-)
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto