Jump to content



Photo

Care Va Fi Atv-Ul Meu?


  • This topic is locked This topic is locked
33 replies to this topic

#1 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 08:12 AM

Avand in vedere ziua de astazi, o sa incep prin a va ura sa fiti fericiti de Craciun, sa va doresc un an nou bun.

 

Sunt Cristian, din Bucuresti, trebuie sa-mi cumpar un ATV care in primul rand va trebui sa ma ajute pe langa casa, casa care se afla undeva la 1550 m si e de fapt o cabanuta. Va spun din start ca nu stiu mare lucru despre astfel de utilaje. Nu cred ca o sa ma dau cu el prea tare ( cine stie) avand in vedere ca si la masini reusesc sa ma abtin si sa raman in segmentul participarii la prietenesti, cu familiile.

 

Ca sa pot primi raspunsuri ar trebui sa pun intrebari, nu? Datele problemei:

 

-Bugetul stabilit initial, 5000 de euro.

-Numarul de km anual, mic, probabil sub 1000 km.

-Exploatare pe drumuri fara asfalt, ceva noroi, zapada, fiind o zona care se construieste, e un pic asa a nimanui, zapada se curata si nu prea, o sa fie si o remorca pentru diverse.

 

Avand in vedere ca zilele astea lenevesc, am inceput sa caut una alta. Am dat peste diverse importuri germania, am facut o postare pe facebook, dar m-am gandit ca e mai bine sa o mut aici. la ora asta ideiile din capul meu se invart in ordinea urmatoare.

 

1. CM Moto 520 L EPS

2. Can Am Oulander 450

3. Ceva la mana doua non china.

 

Voi ce ziceti?

 

 

 


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 December 2017 - 10:45 AM

Salut, "tizule" ,multumim de urari si bine ai poposit pe la noi !

 

Ai afirmat ca nu stii prea multe despre ATV-uri, dar cu toate acestea ai gasit vad singur variantele cele mai bune care s-ar incadra in bugetul tau si s-ar preta cerintelor tale.

Acestea ti le-asi fi recomandat si eu.

O sa iti mai posteze si colegii parerile lor in continuare.


  • 0

#3 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 11:47 AM

Am mai lamurit un aspect. Trebuie sa fie ala mare, sa aiba 2 locuri si sa se inmatriculeze la politie. Daca baietii astia, importatorii or sa vrea sa-mi faca o oferta de nerefuzat, as merge pe Can Am Outlander Max DPS 570 sau 450. Bugetul a fost deja omorat, ramane sa vedem ce au de spus si subalternii domnului Isarescu.. :-) Nu exclud nici CF Moto 520 L EPS.

Facand exceptie ca pretul la Can Am  570 este mai mare cu 25 %, productie Canada si nu China, as vrea sa ma ajutati sa punctez plusuri si minusuri la cele doua modele.

Ce vad eu,  48 cai/39 cai, 2 cilindri/un cilindru, garda sol 27/24 cm, rezervor 20/15 litri, autoblocant fata/blocant fata si spate, fara scut/scut aluminiu complet, pregatit pentru troliu/troliu existent, cutie de viteze cu performante mai bune la Can Am.

Lista ramane deschisa.


  • 0

#4 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 25 December 2017 - 12:18 PM

salut Cristi

 

Sa stii ca ce vezi tu, ....vad si eu ! Ai extras deja esenta din cele doua comparatii (modele ) De ce mai ai nevoie de alte pareri? snitch.gif

Eu am de 15 zile un CF Moto 520 L EPS .....am facut un pic mai mult de 100 km cu el (ii fac rodajul)

Dar din comparatiile facute corect de catre tine .....rezulta clar superioritatea modelului de la Can Am ...

 

Cred  ca  ar trebui sa te intrebi .......CE VREI TU DE LA UN ATV? La ce,cat si in ce conditii o sa-l folosesti ? ....Din punctul meu de vedere (si nu am deloc experienta multa, fata de colegii nostri ) ,atv-ul se cumpara in functie de vevoile sau dorintele care vrei sa le experimentezi.  Altfel risti sa cumperi ceva ce nu vei folosi la capacitatea lui reala .

Este doar parerea mea....


  • 0

#5 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 25 December 2017 - 12:22 PM

Te salut!
Pai Outlander-ul de 570 Max si DPS bate pretul de 8000, cel de 450 nu il mai stiu dar oricum cu tot cu tva tot nu se apropie de 5000 si sa mai aiba si servo. Chiar si cf moto 520 cu servo e cu mai bine de 1000 peste bugetul declarat. Sper ca ai calculat CU tva.
Acuma la ceea ce ai scris ca si cerinte, nu stiu de ce vrei musai cu servo, in 4 ani am condus doar fara servo si cea mai buna/usoara solicitare din punctul de vedere al stabilitatii si al manevrabilitatii am primit-o de la CF 520.
Si daca o luam asa, si acesta fara servo iti depaseste bugetul, mai ales ca doresti inmatriculabil.
Sa nu te astepti ca un atv care e pe site 6200 euro de exemplu, tu sa arunci cu un teanc de 5000 spre ei si sa primesti a doua zi acasa atv-ul. La discount-uri de vorbeste de cate un scut, o cutie, 100-200 euro reducere poate.
Ai omis daca vrei nou sau sh, dar banuiesc ca nou daca ai pomenit de importatori.
  • 0

#6 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 25 December 2017 - 12:34 PM

Voi ce ziceti?

Deocamdata compari mere cu pere

Bugetul de 5k oricum va trebui suplimentat...

Eu personal sunt fanul bunurilor noi, factura, garamtie, service, alea alea....

Din ceea ce ne-ai spus, pt nevoile tale face fata cu brio CF Moto, si implica si cel mai mic efort financiar

Succes!

 

 

Bine punctat! thumbsup.gif


  • 0

#7 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 12:59 PM

M-am impacat cu gandul ca trece de 5000, ramane sa ma hotarasc intre urmatoarele 3 variante. Ca o cifra rotunda cu TVA inclus: 

CF           30.000

Can 450  35.000

Can 570  40.000

 

Utilajul va ramane destul de mult in zona, nu o sa-l car saptamanal dupa mine la Bucuresti si nu as vrea sa devin mecanic, asa ca as vrea ceva cat mai fiabil.  In 20 de ani, am "casat" 3 Aro, mai am inca unul, si nu prea mai vreau. Am studiat si piata celor de 1500 de euro, dar studiind, parca vreau mai mult si pretul e pe masura... dar cum scria un coleg mai sus, Chiar am nevoie de atat de mult??


Edited by Cris Tian, 25 December 2017 - 01:08 PM.

  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 December 2017 - 01:48 PM

Oricum inca din prima postare bugetul de 5000 de euro am inteles ca nu era batut in cuie.

 

Acuma ai si cateva parerei ale colegilor .

Spre exemplu eu sustin variantele cu servo directie , altii le considera inutile.

Cu cate stii mai multe despre ATV-uri alegera modelului care te va multumi va fi si mai grea.

 

Mult va conta si "patima" si cat de tare te va prinde acest microb.

Daca vei urmari postari ale colegilor "virusati" de acest hobby vei observa ca varianta de varf este CanAm de 1000 lung de doua persoane..

 

Ti l-am arata doar pentru a putea sa iti dai seama mai bine de scala pe care te incadrezi. 

 

De asemenea CF-ul de 520 este un model folosit de multi colegi cu rezultate foarte bune pe nivelul pe care se afla.

 

La un moment dat spui : "Chiar am nevoie de atat de mult??"  .....dar daca vei vrea mai mult la un moment dat ?

......da  il poti vine si cumpara ceva mai mare .........sau iti iei ceva mai mare de la inceput.

 

PS. eu am inceput cu 700 cm si nu mi s-a parut prea mult.


  • 0

#9 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 03:36 PM

Un lucru l-am clarificat. Exista si lucruri facute in China de o calitate mai buna. Inainte de a citi pe aici puneam egal intre toate marcile chinezesti. Se pare ca greseam..


  • 0

#10 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 25 December 2017 - 04:52 PM

Bine ai venit in randul nostru, si chiar daca nu le am asa de bine ca baietii, cu asfel de jucarii sa stii ca microbul este foarte daunator; adica odata luat si calarit jucaria la care te hotarasti, o sa ajungi sa dormi cu ea tank.gif  doar ca din pacate nu avem doar vara, asa ca mai dormi si in pat.

Revenind la lucruri normale, tot ce este nou, e nou si nu injuri pe nimeni, doar pe deealeri daca nu se tin de garantie, dar poti gasi si ceva SH bun dar asta implica sinceritate, si cuvantul sa fie da, nu fraiereiala stii vorba romanului; se intalneste munte cu munte, dar om cu om.....

Cat despre brand poti gasii si chinez care sa fie pe placul tau si sa te tina mult si bine, si la bugetul permis, poti gasii si galbejite care fie defect din fabrica, depinde cum e norocul. Spor la cumparaturi si daca ti se pare ceva pe gustul tau posteaza un link si cercetam!


  • 0

#11 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 05:11 PM

Citesc  si nu ma dumiresc despre T3 si T3B. La CF Moto scrie clar euro 4 si se face vorbire despre inmatriculare la Politie. La Can Am Outlander, scrie doar inmatriculabil, probabil la Primarie? Am citit despre probleme la inmatriculare, inregistrare. Nici unul nu are ABS, se mai inscriu fara la Politie? 

Acum ma uitam la astea:

https://www.atvrom.ro/compara/atv


Edited by Cris Tian, 25 December 2017 - 05:13 PM.

  • 0

#12 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 25 December 2017 - 05:48 PM

Un lucru l-am clarificat. Exista si lucruri facute in China de o calitate mai buna. Inainte de a citi pe aici puneam egal intre toate marcile chinezesti. Se pare ca greseam..

Corect, asa-i, si-l cheama CF Moto!

 

 

M-am impacat cu gandul ca trece de 5000 euro

CF           30.000

Can 450  35.000

Can 570  40.000

Ultima varianta e deja 9000 de euro, aproape dublul bugetului stabilit initial...

Dpmdv problema e simpla..... daca banii nu-s o problema si sunt kakalau, ia cea mai scumpa varianta ;)

Desi la banii astia ai putea lua si ceva japonez de 700-750..... (deh, eu sunt fan de japoneze)

Daca banii nu-s chiar fara numar - fara numar, si-l vei folosi la ce ne-ai descris, CFul o sa-ti fie un prieten bun la nadejde!


  • 0

#13 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 06:12 PM

Ce diferenta este intre 520 si 550 de la CF moto? Design, un pic la dimensiuni, greutate si sistemul de franare pe fata, si vreo 700 de Euro. Imi scapa ceva?


  • 0

#14 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 25 December 2017 - 07:39 PM

Ce diferenta este intre 520 si 550 de la CF moto? Design, un pic la dimensiuni, greutate si sistemul de franare pe fata, si vreo 700 de Euro. Imi scapa ceva?

Iti scapa cativa caluti innocent.gif , care sunt destul de importanti......


  • 0

#15 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 25 December 2017 - 07:48 PM

Care/cati? 😁
  • 0

#16 Cris Tian

Cris Tian

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 53 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Cristian
  • Telefon:htc10
  • Marca ATV:CF Moto 550 eps

Posted 25 December 2017 - 08:01 PM

Caii sunt aceiasi 39, aceeasi capacitate cilindrica. Am mai gasit, 550 are rezervor de 18  fata de 15, garda la sol mai mare 270 fata de 240.


  • 0

#17 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 25 December 2017 - 08:06 PM

Nu mai gasesc unde am citit despre diferenta blushing.gif , vad ca pe site la datele tehnice are acelasi motor si putere, 

  sorry lol2.gif


  • 0

#18 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 25 December 2017 - 08:21 PM

Nici un bai, te iertam 🍺
La rezervor nu cred ca e neparat relevant insa sa stii ca acei cm la garda la sol conteaza, le-am comparat si in realitate si se vede. Eu cand l-am ales pe al meu nu am pus accentul asa de tare pe toate detaliile, insa nici nu regret alegerea.
Imi place cum transmite forta la roata, imi place frana de motor si ca e LUNG, de aici nu mai pun asa mult accentul pe fiecare detaliu.
  • 0

#19 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 25 December 2017 - 09:51 PM

După cerințele descrise de tine ai nevoie de cel mai dotat. 

Gălbejitul de 570 este potrivit.


  • 0

#20 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 26 December 2017 - 09:14 AM

Pana la urma, care este bugetul alocat? Si vorbesc de banii disponibili si pusi deoparte fix pentru achizitia atv-ului.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto