Jump to content



Photo

Achizitionare Atv: M-Am Pierdut Printre Marci

achizitonare atv sfat achizitionare

  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#21 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 06:45 PM

Robert, vad ca ai TGB Blade 1000. L-ai luat de nou sau SH? Ai avut probleme cu el? 


  • 0

#22 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 20 March 2018 - 06:47 PM

Nou. Probleme deloc. 


  • 0

#23 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 07:09 PM

Si de cat timp il ai? Cati km? 


  • 0

#24 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 20 March 2018 - 07:34 PM

De putina vreme, din ianuarie 2018. Km doar vreo 300.


  • 0

#25 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 20 March 2018 - 08:00 PM

Păi uite cam cum am văzut eu lucrurile.

Pentru șasiul de 1000 de la TGB se pare că sunt trei echipări, cel chior, fără nimic pe el (401kg), cel cu echipare ECO (nu m-am străduit să aflu detalii = 424 kg) și modelul premium ca al tău cu servo și toate alea (433kg).

Pun aici câteva fișe copiate de pe la diferiți revânzători și de la ATVROM.

 

Attached File  fisa 1.jpg   51.8KB   0 downloads

Attached File  fisa 2.jpg   350.82KB   0 downloads

Attached File  fisa 3.jpg   88.11KB   0 downloads

Attached File  fisa 4.jpg   61.32KB   0 downloads

 

 

Nu te gândii că aduc argumente pentru a demonstra că TGB-ul ar fi un ATV rău. Nu pot spune asta, dar mi se pare cinstit să-l analizăm așa cum este el și în comparație cu altele dacă vrei. Așa este corect, iar afirmația generalizatoare că vezi doamne Can Am-urile ar fi niște bestii deosebit de puternice, nu prea pot fi de acord, al tău este mai puternic decât toată gama în afară de cel de 1000 de la Can Am.

Pentru offroad însă nu înseamnă că dacă ai cai mulți este Jesus, aici contează foarte mult agilitatea, iar de la 50 de cai în sus putem să avem deja un ATV ce se descurcă bine pe trasee solicitante, dar depinde și greutatea lui.

Un ATV se cumpără în general în funcție de ce-ți dorești să faci cu el, iar gama este acum deosebit de nuanțată, vei lua un Renegade sau Scambler dacă vrei să faci offroad adevărat, un Max de la diferiți producători dacă vrei să faci touring și puțin utilitar, un 6x6 de la Can Am sau Polaris dacă vrei un utilitar pur sau acest TGB de 1000 în cazul în care vrei să faci touring și să-l folosești ca utilitar tocmai din cauza greutății lui foarte mari.

Cam asta ar fi o analiză de de suprafață, fără pretenții de postulat, părerile fiind diverse în funcție de experiențele și percepțiile fiecăruia.

 


  • 0

#26 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 20 March 2018 - 09:34 PM

Eu iti recomand sa alegi modelul care iti place cel mai mult.
Nu cred ca sunt diferente mari intre ele si nu cred ca vei folosi vreodata la capacitate maxima TGB-ul.
Daca te referi la noul CF moto 850 lansat anul acesta cred ca puterea este unde la 73 cp.
Trebuie sa ai in vedere ca este un model nou si mie personal imi place foarte mult cum arata.
L-am urmarit destul de mult deoarece era o optiune si pentru mine in toama.

Dintre cele 2 modele eu iti recomand un can-am 570 :)), este un atv de care vei fi mai mult decat multumit.
Personal, consider 650-ul de la can-am cea mai buna varianta din punct de vedre pret/putere/intretinere si confort. Nu am vazut un atv care sa ofere un asemenea confort si siguranta.
  • 0

#27 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 11:11 PM

Asta ma tot preocupa si pe mine. Daca trebuie unul mare sau imi e suficient vreo 10 ani si unul de 570 sau 650. Mai degraba unul mai de calitate si putin mai mic, decat unul mare si care sa lase de dorit la calitate. Dar incep sa inteleg tot mai bine diferentele si tind sa inclin spre calitate in detrimentul motorului mai mare.


  • 0

#28 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 20 March 2018 - 11:17 PM

Bine faci.

Degeaba ai motor mare sau putere daca nu e eficient controlata, transmisa, oprita sau tinuta cu rotile pe pamant.

Toti producatorii -exceptand japonezii- alearga sa aiba cel mai mare motor de pe piata, oare cati o fac din motive de marketing si cati investesc cu adevarat in dezvoltarea celor mai bune, nu doar a celor mai mari ?

 

Daca atv-eala e pentru tine, ai vreme sa treci la al' mai mare motor daca vei considera.

In schimb daca nu iti va placea si unul din motive poate fi calitatea atv-ului - ai sanse mari ori sa renunti la pasiune ori sa schimbi mult mai repede atv-ul.

Alex poate sa-ti explice din propria experienta partea asta.


Edited by iusau, 20 March 2018 - 11:19 PM.

  • 0

#29 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 20 March 2018 - 11:40 PM

Joboy, uite ai putea sa dai un ochi si pe ce-am scris aici: https://atvforum.ro/...2017-accesorii/ si https://atvforum.ro/index.php?/topic/16181-tgb-blade-1000-lt-efi/

Le detin pe amandoua miare si e diferenta semnificativa intre stabilitatea oferita de Can-Am vs TGB in special din cauza suspensiei per ansamblu si a modului constructiv a puntii spate. 

Chiar daca TGB-ul in varianta stoc este ceva mai lat decat un Can-Am Outlander stoc ... nu e neaparat si mai stabil pe inclinarile laterale. 

 

Daca vrei cel mai bun raport cai putere vs $ atunci mergi pe TGB, daca in schimb cauti un raport bun pret / calitate (fiabilitate) atunci ai putea sa mergi pe varianta Can-Am (sau japozene). Varianta de mijloc este CF-ul de 850 care merita considerata in favoarea Can-Am-ului de 570. Optim ti-ar fi un Can-Am Outlander Max 650 pentru genul de activitati pe care vrei sa le faci. 

Intre Can-Am 570 si 650 pe langa putere motor sunt si diferente constructive ale sasiului (G2L vs G2) , poti gasit info cautand pe net.


Edited by Sergiu, 20 March 2018 - 11:41 PM.

  • 0

#30 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 20 March 2018 - 11:42 PM

Alex, te rog sa imi explici, daca ai chef. 
 
Si Can-Am-ul care se vinde la noi unde e fabricat? Vad ca au fabrici in Canada, USA, Mexic, Finlanda, Austria. Cred ca sunt tari care garanteaza un standard de calitate mai bun decat China / Taiwan.
 
Sergiu, merci. Studiez ce ai mentionat.


Sergiu, merci pentru topicuri. Al doilea il studiasem deja. Faine scule si fain om! O sa mai meditez la alegere. Ma scapa de multa vreme, dar acum vreau sa o rezolv!

Edited by CHRYS, 21 March 2018 - 10:43 AM.

  • 0

#31 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 21 March 2018 - 12:15 AM

Salut Dan, este mult spus sa-ti explic. :))
Si eu sunt incepator, din pacate a trebuit sa schimb 3 atv-uri in 4 luni deoarece am ales gresit, cu toate ca am avut de la cine sa primeac sfaturi bune. Am fost mai incapatanat si m-a costat putin.
Toate aceste schimbari au fost facute pe banii si nervii mei.
Chiar daca le-am vandut aproape noi tot se pierd ceva verzisori , bani cu care puteam sa accesorizez mai bine atv-ul detinut in acest moment.
Primul atv l-am cumparat fara sa-mi dau seama ce vreau sa fac cu el, lucru care a dus la scurta vreme la vanzarea lui.
Cand trebuia sa ascult sfaturile celor cu mai multe experienta am facut tot cum am crezut eu iar rezultatul a fost vanzarea lui dupa nici o luna de zile.
Asa am ajuns pana la urma la Can-Am, decizie de care sunt foarte multumit.

Ai primit foarte multe sfaturi bune si, cred eu, ca baza pentru ce ai de facut in continuare este facuta.
Si eu cred ca recomandarea lui Sergiu este cea mai potrivita pentru tine, 650-ul max de la can-am, desi iti depaseste bugetul.
Daca ai avea ocazia sa mergi cu el ti-ai schimba parerea despre puterea motorului.

Edited by alxcristea, 21 March 2018 - 12:17 AM.

  • 0

#32 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 21 March 2018 - 12:17 AM

......Ma scapa de multa vreme, dar acum vreau sa o rezolv!

Numa' nu in chiloti sa gasesti rezolvarea! :) :)

 

....scuze, da' nu m-am putut abtine....


  • 1

#33 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 21 March 2018 - 12:54 AM

 

Si eu sunt incepator, din pacate a trebuit sa schimb 3 atv-uri in 4 luni deoarece am ales gresit,

 

Daca nu e prea greu, te rog zi-mi exact ce modele ai avut si la care te-ai ooprit.

 

 

Abia astept sa imi dau drumul la vale... ma vad pe un Can Am smile.png)


Edited by CHRYS, 21 March 2018 - 10:42 AM.
cosmetizari

  • 0

#34 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 March 2018 - 10:40 AM

Daca nu e prea greu, te rog zi-mi exact ce modele ai avut si la care te-ai ooprit.

Incearca sa citesti si singur topicurile de prezentare ale colegilor. Fiecare in momentul achizitiei si-a deschis cate un topic in care a prezentat achizitia si a relata despre multumirile si nemultumirile avute. Dupa care pui intrebari suplimentare.


  • 0

#35 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 21 March 2018 - 11:33 PM

Ok, asa fac.

Japonezele noi nu se pot inmatricula (Yamaha, Suzuki, Kawasaki). Corect? Am gasit un Yamaha inmatriculat pe OLX, dar era din 2012, parea destul de dubios. M-am uitat si in directia japonezelor, deoarece m-as incadra ca buget si sunt deja consacrate. Dar daca nu sunt inmatriculabile, pas. Si daca nu vreau China sau Taiwan, singura optiune e Can-Am, chiar daca va fi inmatriculat ca tractor (intotdeauna am vrut sa fiu tractorist ).
 


Recomand insistent sa-ti iei un CanAm
Spor la cautari!

Cum de ai numere negre? Din cate am citit eu, poate fi inmatriculat doar ca tractor, cu numar de la Primarie.
 

Edited by CHRYS, 22 March 2018 - 10:27 AM.
Postari consecutive comasate

  • 0

#36 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 22 March 2018 - 06:06 AM

Japonezele noi nu se pot inmatricula (Yamaha, Suzuki, Kawasaki). Corect? 

Ai sunat la vreun dealer si ti-a zis asta?

In 2016 se puteau inmatricula.....


  • 0

#37 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 22 March 2018 - 10:37 AM

Japonezele noi nu se pot inmatricula (Yamaha, Suzuki, Kawasaki). Corect? Am gasit un Yamaha inmatriculat pe OLX, dar era din 2012, parea destul de dubios. M-am uitat si in directia japonezelor, deoarece m-as incadra ca buget si sunt deja consacrate. Dar daca nu sunt inmatriculabile, pas. ....................

Informatia pe care o ai este incorecta, sunt destule ATV-uri japoneze inmatriculate (Yamaha,Suzuki,....).

Cel pe care l-ai vazut care ti s-a parut dubios era ca nu ai vazut cuvantul Yamaha scris in acte. Acest lucru este normal la ATV-uri deoarece nu se pot inmatricula direct ci se face omologare individuala pe acel ATV automat schimbandu-se denumirea in alta denumire .

Probabil dealerii nu se mai complica cu varianta aceasta care este si destul de costisitoare.

Dar sunt ATV-uri second destule de vanzare gata inmatriculate.


  • 0

#38 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 22 March 2018 - 11:09 AM

Pe siteurile de vanzare zice ca nu-s inmatriculabile. Am sunat la Motoboom si baiatul de acolo zicea ca in 2017 s-a schimbat legislatia si trebuie sa fie euro 4, ca sa poata fi inmatriculate la Politie, ceea ce japonezele nu sunt. Mai sunt si la altii si ma documentez, dupa care revin cu raspunsul. Baiatul de la Motoboom a zis ca CF e copia chinezeasca a lui CanAm. Cand am auzit asta, va cam dati seama ce am gandit :)))
  • 0

#39 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 22 March 2018 - 11:14 AM

mda....

si Linhai e copia chinezeasca facuta dupa Yamaha....


...daa' care ar fi problema, doara sunt acolo unu' langa altu', sunt vecini :)


  • 0

#40 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 22 March 2018 - 11:59 AM

Și eu am auzit că ăia de la Trabant au copiat după  Lamborghini doar că în loc de tablă au folosit placajul.hysterical.gif


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto