Jump to content



Photo

Achizitionare Atv: M-Am Pierdut Printre Marci

achizitonare atv sfat achizitionare

  • This topic is locked This topic is locked
85 replies to this topic

#41 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 22 March 2018 - 12:12 PM

Pe siteurile de vanzare zice ca nu-s inmatriculabile....................

Cum am mai spus , o sa am un Yamaha de 700 de vanzare peste cateva luni inmariculat pe politie.

Deci daca cauti atent si cu rabdare vor mai aparea.


  • 0

#42 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 22 March 2018 - 06:27 PM

Salutare din nou! Stiu ca suna ca si cum as fi bipolar, dar momentan ma intrept catre CF X8. Se poate rezolva factura externa, primesc si scutul de aluminiu cadou, ma incadrez lejer in buget si e inmatriculabil la Politie, fara emotii. E un produs nou, destul de popular si care cred ca imi satisface nevoile pentru urmatorii ani. Apoi, daca va fi cazul, o sa trec pe ceva mai de firma, daca voi sta bine cu bugetul.
  • 0

#43 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 22 March 2018 - 06:41 PM

...................si daca se va mentine in continuare pasiunea.


  • 0

#44 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 22 March 2018 - 08:28 PM

Salut,

Cand spui X8 te referi la vechiul model sau la noul 850 xc?

Ma uitam pe o prezentare si mi-a sarit in ochi o noua dotare pe care eu o consider foarte utila:

DRIVE TRAIN Selectable 2WD / 4WD with Visco-Lok auto-locking front differential.
Informatia este luata de pe site-ul inportatorului.
http://www.authentic...orce-850xc.html
Din ce am gasit eu pe net, pretul o sa fie in jur de 10.000 euro cu tva inclus.

Eu sper ca la acest model te-ai referit. :))
  • 0

#45 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 23 March 2018 - 08:24 PM

Care e faza cu "factura externa"? Ce avantaje sunt?


  • 0

#46 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 March 2018 - 09:11 PM

Din ce stiu eu recuperarea sau neplata TVA-ului la achizitiile intracomunitare pe firma.

Dar ne va lamuri mai bine Dan mai bine.


  • 0

#47 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 24 March 2018 - 12:34 AM

Cand spui X8 te referi la vechiul model sau la noul 850 xc?

 

Eu sper ca la acest model te-ai referit. smile.png)

 

E vorba de modelul CF800AU-28 EPS. Parca as lua ceva testat deja, nu ceva nou si care inca se afla in teste. Visco lok inteleg ca e util, dar mie nu stiu daca imi e necesar. Plus ca am reusti sa scot si pretul la CF800AU-28 EPS la 7300 euro (net), iar la moul 850 pretul e cam 8500 euro (net) - asta in cazul in care pretul e de 10.000 cu TVA inclus. Iar la CF800AU-28 EPS primesc si un scut din plastic/aluminiu cadou.

 

Despre factura externa. Intre tarile UE, persoanele juridice platitoare de TVA pot achizitiona marfuri scutite de TVA, daca in tara de origine nu au probleme fiscale (datorii la buget sau alte incidente de natura fiscala). Ideea e: ai firma platitoare de TVA in Romania, poti achizitiona un bun scutit de TVA din Germania, de exemplu. Nu ar fi problema sa faci factura de Romania, doar ca e mai greu cu deducerea TVA, ai anumite limitari in ceea ce priveste deducerea lui (pe scurt, poti deduce doar 50% din TVA daca e autoturism nou si daca e luat in leasing - conditii cumulative) - asta e situatia in care se incadreaza firma mea. De exemplu, in cazul firmelor de taxi, TVA se poate deduce integral pentru autoturisme. Si firma mea poate deduce TVA integral daca e vorba de achizitia de camioane/utilaje/autoutilitare, fie noi, fie SH, dar nu pot deduce TVA in cazul autoturismelor decat in conditiile mai sus (nou si in leasing, doar 50%).  Asadar, iei bunul scutit de TVA dintr-o tara membra UE si nu iti mai bati capul cu deducerea TVA si iesi mai ieftin cu contravaloarea TVA, care variaza, dar e in jur de 20% in UE. Practic, iei bunul cu valoare mai mica de aprox. 20%.

 

Apropo de scut, ce recomandati? Plastic ori aluminiu? Din ce am citit, plasticul se mai poate ”carpi”, dar aluminiul odata indoit ramane asa.


Edited by joboy1000, 24 March 2018 - 12:35 AM.

  • 0

#48 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 24 March 2018 - 12:50 AM

Dan multumesc pentru precizari !


  • 0

#49 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 24 March 2018 - 08:36 AM

Esti sigur ca nu poti deduce cei 50% din TVA daca nu e leasing?? Ne obliga statul sa fim platitori de dobanzi doar ca sa putem beneficia de o facilitate fiscala? Mi s-ar parea o tampenie usor ilogica sincer ... dar nu m'as mira asa de tare.. 

 

Varianta de 850CC e interesanta sa stii. 

Partile principale sunt aceleasi (motor cu aceasi putere, cutie, CVT..) dar sasiul este nou (copiat mai indeaproape dupa CanAm G2) cu design-ul basculelor spate similar cu ce e pe CanAm / Polaris, ceea ce duce la o mai buna agilitate si stabilitate in teren.

De asemeni Visco-lockul e destul de util sa stii, mai ales in situatiile in care esti surprins de o aderenta slaba pe vre-o urcare mai inclinata si te rogi la toti ingerii sa te impinga putin ... smile.png Pe noroi si zapada se va vedea cel mai bine. Nu este musai acest "feature" precum EPS-ul prin comparatie dar nici de ignorat asa usor....

 

Iarasi la o mai buna stabilitate contribuie si gabaritul marit (considerabil mai lat) si o garda la sol ceva mai mare fata de varianta de initiala 800. Nu iti vor mai fi necesare eventuale distantiere.

 

Rezervor de capacitate mai mare 30L vs 23L , spatii depozitare mai generoase ... 

 

Uite cateva detalii in acest sens: Attached File  comparatie CFMoto 850CC vs 800CC.jpg   74.2KB   0 downloads

 

Pretul afisat pe un site din Franta este de 10'200 euro. Link: http://cf-moto.fr/qu...)-/id/4?prd=134

 

Intradevar nu e un model matur pe sasiul / designul asta nou, dar cum spuneam anterior elementele principale sunt aceleasi, deja testate de ani buni, iar daca il iei nou si beneficiezi de garantie europeana asigurata si in Ro atunci poate merita considerat asumarea acestui sa zicem risc. Sa nu uitam totusi ca de cand a fost "proiectat" cadrul pentru varianta curenta de 800 au trecut ceva anisori... si producatorul a mai avansat tehnologic si "know how", feedback acumulat .. si e de asteptat ca unele chestii sa ii fi iesit mai bine (dar nu musai...)

 

Personal mi se pare ca arata foarte bine ca si aspect, proportii, finisaje (apreciate din poze) iar trecerea la noul sasiu o apreciez ca o miscare foarte inspirata. Eu unul as da acei 1000+ euro in plus pentru aceste diferente si mi-as asuma un oarecare risc. 


Edited by Sergiu, 24 March 2018 - 08:37 AM.

  • 0

#50 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 24 March 2018 - 05:22 PM

Da, Sergiu, ai dreptate. E ilogic si cretin, dar asa este. In cazul ATV-urilor cu omologare de tractor, poti deduce TVA. In cazul celor inmatriculabile ca motociclu, nu poti, cel putin in cazul firmei mele. Am intrebat-o in repetate randuri pe contabila mea (care nu e simplu contabil, ci e expert contabil) si pe inca o contabila, care mi-a zis fix acelasi lucru, deci am toata increderea ca informatia e adevarata. Firma mea nu poate deduce TVA pentru autoturisme/motocicluri, decat in conditiile deja amintite.

 

Am reusit sa discut cu directorul de la Authentic Spirit Cluj, Mihai. Un om extraordinar, am experienta in afaceri si in relatiile cu oamenii din vanzari, deci simt omul, mi s-a intamplat rar sa imi dea eroare. Si el m-a sfatuit sa il iau pe cel de 800, nu modelul nou, din urmatorele considerente:

- 800 deja e testat si nu mai sunt probleme la el

- cel nou (850) nu are frana de motor inca, acum se munceste la implementare

- 850 e inca in teste

- a zis ca desi deja sunt comenzi pe Europa pentru 850, el personal se fereste inca sa il aduca, deoarece nefiind testat si mai existand unele detalii care trebuie rezolvate, nu vrea sa experimenteze pe clientii lui. Desi teoretic, 850 va fi disponibil pe la sfarsit de aprilie, Authentic Spirit il va comercializa doar pe la finalul verii (nu vreau sa astept atat).

- inteleg care sunt diferentele, dar e diferenta si de bani si la timpul de livrare.

 

M-am decis la CF800AU-28 EPS, am primit factura proforma, luni o achit si ATV-ul va ajunge pana la mijloc de aprilie.

 

Vreau sa va multumesc din suflet pentru ajutor, mi-ati fost de mare folos. Astept sa va cunosc si personal pe viitor si sa va dau berea promisa. Voi reveni cu detalii. Weekend fain!
 


  • 0

#51 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 25 March 2018 - 10:23 AM

1) Mai ilogic mi se pare chestiunea ca e musai sa fie luat prin leasing sau rate ... restul hai ca mai au o noima ..

 

2) In conditiile celor enumerate anteior de catre importator, te sfatui si eu la fel.

Daca declara ca inca este in teste si nefinalizat ... si mai ales fara frana de motor care e o functie f utila in multe situatii.

Ma mira totusi cum de un producator cu renume, chiar si Chinez fiind el, ar da drumul pe piatra la un produs incomplet ... . Unitati de test si demo mai inteleg - is patit, .. dar incomplete dpvd functional ... mna.. 


  • 0

#52 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 25 March 2018 - 06:20 PM

Frana de motor inca nu e implementata, in rest e testat de producator. Nu e testat de utilizatorii finali si aici pot aparea mici probleme care vor fi rezolvate ulterior. Si nu prea vreau sa testez pe banii mei :)) Cam asta mi-a spus importatorul.
  • 0

#53 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 26 March 2018 - 07:54 AM

Eu ti-as recomanda sa nu cumperi cf moto. si sa alegi can am 570. E net superior la toate capitolele. Degeaba are caii daca nu sunti pusi cum trebuie la roata. 

Recent cineva din "gasca" are cf moto x8 si are o groaza de probleme.  nu  a reusit sa urce o panta cu zapada de vreo 30 cm unde si can-am ul de 450 mergea la pas. 

Cat despre TGB 1000 pare super interesant dar e destul de fragil si el. De exemplu daca il pui cap la cap cu un canam de 1000 , tgb-ul pleaca primul pe primi metri dar pierde imediat dupa ... si acest lucru duce la distrugerea timpurie a curelei (1400 lei la fiecare 1000 km). 

 

Cat despre cel nou, de 850, daca importatorul iti recomanda sa nu il iei, eu as spune sa il crezi. 

 

PS: Ca sa poti deduce  100% tva-ul pe masina/ atv iti trebuie un post de agent de vanzari sau iti pui cod caen inchiriere auto 7711 si il mai inchiriezi o data la 2-3 luni si gata. Mai simplu e sa il cumperi din alta tara (tva intracomunitar) si nu te mai complici cu nimic. 

Attached Files


Edited by mariusx, 26 March 2018 - 07:59 AM.

  • 1

#54 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 26 March 2018 - 11:11 PM

Mersi de afaturi. Am batut deja palma pt. X8, sper sa se dovedeasca a fi o alegere buna. Acum trebuie sa imi caut o remorca pentru transportul atv-ului cu masina.
  • 0

#55 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 27 March 2018 - 08:27 AM

Sa il stapanesti cu placere si cat mai putine probleme.

Eu mi-am luat remorca de pe  remorci  [dot] info era in jur de 3200 pentru atv .. acum vad ca REMORCA BO 723U este 3532 lei.


  • 0

#56 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 27 March 2018 - 09:22 AM

Multumesc! Ideea e ca am tot citit si sunt mai multe tipuri de remorci. Poate ma ajuta colegii. Clar, sa fie din asta basculabila, astfel incat sa il pot incarca usor si sa fie cat de cat de calitate. Colegii, voi aveti remorci cu suspensie sau fara? 


  • 0

#57 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 27 March 2018 - 09:46 AM

primul criteriu in alegerea remorcii e sa se incadreze legal cu MTMA remorcabila a masinii !!

verifica cartea de identitate sa vezi cat ai voie legal sa tractezi cu si fara dispozitiv de franare!

al doilea criteriu e sa-ti incapa ATVul pe remorca :)

succes!


  • 0

#58 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 27 March 2018 - 03:56 PM

Mersi!


  • 0

#59 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 27 March 2018 - 06:06 PM

Si a mea e tot de la remorci.info pe care ii recomand pentru serviciile si amabilitatea lor.

Eu mi-am luat cu sistem de franare si daca ma uit in spate nu as lua una fara franare.

De cateva ori mi s-a intamplat sa trag cate o frana mai din scurt si frana de pe remorca isi face toti banii.

In plus la stationare sau cand o desfaci, frana te va ajuta mult.

Frana te ajuta si la basculare, in sensul ca o tine basculata.

 

Asta e modelul: http://www.remorci.i...ork-1325uh.html

 

Le gat de suspensii, majoritatea modelelor noi de remorci de gabarit redus sunt pe tampoane de cauciuc, nu pe arcuri si telescoape, cu atat mai putin pe foi de arc.

Nu vad o problema in asta, faptul ca topaie cand e goala nu ma deranjeaza.

 

Iti recomand una cu obloane, dar cel din fata sa fie rabatabil, la fel ca cel din spate evident. Ii de folos cand ancorezi.

 

Rabatarea e buna si te ajuta nu doar la incarcarea atv-ului ci si cand vei mai duce cate un metru de nisip, pamant, lemne de foc.

Eu am dus cu a mea si mai bine de o tona din cele enumerate fara probleme si fara sa o simt la franare, iar daca stii sa o echilibrezi poti bascula mare parte din incarcatura.


  • 0

#60 joboy1000

joboy1000

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 58 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0751945140
  • Marca ATV:CF MOTO CF800 AU-2B

Posted 27 March 2018 - 09:35 PM

In regula, multumesc pentru sfaturi. E foarte bine pentru mine, deoarece firma care administreaza remorci.info e in Tg. Mures, la vreo 50 km de mine. Referitor la modelul amintit de tine, Iusau, mi se pare un pic cam scumpa 6868 lei. O sa mai analizez variantele si sa vad daca o pot folosi si la altceva, la firma. Strict pentru transport ATV, mi se pare cam mult, dar ma documentez si revin cu parerea mea si discutam, in scop constructiv. Multumesc mult pentru sfaturi si va doresc noapte buna!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto