Jump to content



Photo

Linhai Nou Sau Second?


  • This topic is locked This topic is locked
27 replies to this topic

#1 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 25 July 2018 - 03:18 PM

Salut,

Ca si incepator vin cu intrebarea, penibila poate pentru unii :), Linhai 300 din 2017 cu cca 3000 km facuti , pret 2700 euro sau nou la 3500 euro cat e acuma.E o diferenta de bani totusi :).
  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 July 2018 - 05:02 PM

Ti-am mutat postarea, acolo unde ai postat initial vei posta cand vei fi proprietar de ATV.

Deocamdata suntem doar la faza de discutii.


  • 0

#3 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 25 July 2018 - 09:26 PM

Nimic, tamaie, piei drace !
  • 0

#4 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 25 July 2018 - 10:07 PM

Esti in regula?
  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 25 July 2018 - 10:22 PM

Lasa-l, asa este el , este si el de al nostru. (un pic mai ciudat uneori) snitch.gif


  • 0

#6 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 July 2018 - 11:19 PM

Nou.
  • 0

#7 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 26 July 2018 - 10:13 AM

Ma scuzati, dar eu sunt mai direct si redau din experienta prietenilor, amicilor mei de ieseala care si-au luat Linhai nou sau sh:

 

- scoate troliu sa ma treci si pe mine, du-ma la sufa pana acasa te rog ca a crapat iar, chem platforma sa ma scoata din padure

- m-am saturat sa repar la el, il las in service amanet

- ii dau foc, imi bag @#%^ in el de trompeta 

- il repar cat de cat si dupa asta poate gasesc un fraier sa-l plasez mai departe

- daca tot e nou las 500 eur din pret dupa prima iesire si-mi iau altul

- m-am lasat de atv-eala ca nu aveam cu ce merge (Linhai)

 

Din punctul meu de vedere care m-am trezit direct cu ceva bun intre picioare (ma refer la Cam an innocent.gif ), Linhaiul nou sau vechi este un atv care iti limiteaza drastic placerile de la iesiri. Exact ca in reclama aia cu "dar se poate trai prea intens ?", de ce ar trebui la iesiri sa ocolesti o mocirla, o apa, o ravena sau o urcare mai abrupta daca iti face placere sa treci pe acolo si toti prietenii tai fac asta ? Daca ai Linhai ai sa vezi de ce; pentru ca nu poate, pentru ca e o jucarie mediocra care isi are limitele ei la un nivel foarte jos, practic pleci din start handicapat la drum.

 

Multi spun ca nu vor sa faca extrem si doar plimbari usoare pe forestiere, pai nu le trebuie atv ci bicileta montanbike, sau mai sunt pustani care isi pun gume de strada si se dau cu el in oras, no ... fiecare cat il duce minte. Sunt constient ca factorul principal cand se cumpara o astfel de jucarie este bugetul si nu critic pe nimeni; daca banii nu ar fi o problema toti ne-am lua atv-uri din gama de varf, dar sunt sigur ca pentru cei 3-4000 EUR cei care se gandesc la un Linhai fac ceva sacrificii si tocmai de asta vorbesc asa mai direct ca sa stie la ce sa se astepte.

 

Sfatul meu va fi tot timpul sa mai stranga ceva bani si sa ia un atv consacrat sh decat Linhai; am vazut ce le poate pielea. 


  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 26 July 2018 - 10:45 AM

Danut, multumesc pentru precizari.


  • 0

#9 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 26 July 2018 - 11:10 AM

Multumesc pentru acest raspuns si scuze ca pe primul (mesaj) nu l-am inteles :)
  • 0

#10 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 26 July 2018 - 11:22 AM

parerea mea e daca tot iti iei linhai cumpara-ti m550 L.


  • 0

#11 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 26 July 2018 - 11:44 AM

Ți-am dus dorul Dănuț

Alea cu „tămâia” și cu „piei drace” mi-au ținut zâmbetul pe obraz preț de vreo juma de oră.

 

Marius74, din păcate trebuie să confirm că de la modelul ăla de 300 pe vechiul șasiu, LINHAI n-a scos nimic de doamne ajută, ăla era acceptabil pentru vremea lui, acum fiind cam vechiuț.

De la el încoace au făcut numai tâmpenii, au schimbat șasiul și au încercat să conceapă motoare (fără să mai fure = kix !!!), după aia au luat motoare de la diverși producători montându-le pe șasiul lor debil. Numai eșecuri.

Actualele sunt atât de prost proiectate încât nu sunt capabile să treacă un șanț mai abrupt, farfurii zburătoare prin aspect, ele se beșesc și se cacă pe ele la primul șanț sau se pun cu dânsa-n sus la aproape orice groapă. Băieții ăia care le gândesc văd prea multe episoade din StarTrek și umblă prea puțin pe teren. Ferește-te de acest brand.

 

Asta-i doar o părere subiectivă, nu intenționez să ofensez pe cineva.


Edited by Horia14, 26 July 2018 - 11:45 AM.

  • 0

#12 Liviu Linhai

Liviu Linhai

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 56 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Eusebiu
  • Telefon:Liviu
  • Marca ATV:TGB 1000 LT

Posted 26 July 2018 - 03:09 PM

Salut, eu am fost posesor de Linhai si vreu sa spun ca sunt cel mai bun mecanic. Nu recomand Linhai


  • 0

#13 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 26 July 2018 - 03:21 PM

Ți-am dus dorul Dănuț.................

 

Nu ma pronunt pentru toata gama de modele linhai. 

Dar pot sa spun despre linhai M550 L. 

Am avut 1 l-am tinut 1 an in care am facut peste 2000 km, majoritatea in conditii off road. (nu extrem ca nu se poate cu linhai-ul dar peste medie). 

Acum am Can Am 650 xtp , si normal ca nu se compara. E mult mai bine gandit si mult mai rezistent, dar si diferenta de pret e pe masura. 

In grup mai sunt 2 linhai-uri M550 L care sunt ok, nu am avut probleme cu ele. Au facut recent raraul si calimaniul. peste 160 km impreuna.

 

E un atv decent as spune, mai ales pentru un incepator. Totusi trebuie tinut din scurt cu revizii si gresare (care se face cu spreiul ca nu are puncte de gresare).

 

Iar referitor la motor, varianta de linhai 550l are motorul de 32 de cai de la cf Moto si comparativ cu cf moto 520 eu as spune ca sta mai bine pe traseu. 


  • 0

#14 geomanblack

geomanblack

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 106 posts
  • Gender:Male
  • Location:dambovita
  • Interests:acumulare cunostinte atv
  • Nume real:Geo...
  • Telefon:0766telekom
  • Marca ATV:linhai dragonfly CF550
  • Numar ATV:YVA

Posted 26 July 2018 - 03:35 PM

sa-ți  răspund strict la întrebare , alege pe cel SH . ca și completare dacă ai posibilitatea mai umbla la buget (dublează-l și iți iei ceva mai bun)...e greu știu. crybaby.gif  


  • 0

#15 Marrius74

Marrius74

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 7 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0755942030
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:550

Posted 26 July 2018 - 05:44 PM

Multumesc tuturor, daca aleg sa merg pe varianta Linhai M550 LT EFI nou, fac o alegere buna?
  • 0

#16 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 26 July 2018 - 08:42 PM

Attached File  giphy.gif   793.58KB   0 downloads


  • 1

#17 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 26 July 2018 - 10:14 PM

Dane, nu toata lumea accepta asa usor sfaturile cu buna intentie ... lui Marius74 i s-a pus pata ca vrea ATV care sa arate fain si sa fie nou ca sa aiba garantie (sufleteasca).

 

Si eu am plecat de la un Linhai 400, farianta "face lift" - Dragon Fly. L-am avut cativa ani si am incercat tot timpul sa nu ma duc mai departe cu el decat ma pot intoarce acasa pe jos smile.png

Am invatat si ceva parte de mecanica si electricitate cu el, tot timpul trebuia bibilit cate ceva pe la el si oricat de bine l-am intretinut (cu revizii la timp si menajat la iesiri) tot aparea cate o problema cam la fiecare 3-500 km. 

 

Este un ATV de buget care are limitele lui (atat fizice cat si de performanta) si depinde de fiecare cat de rapid le atinge ... ca prim ATV de incepator poate fi OK iar daca "te prinde flama" si intelegi ca fiabilitatea e un punct forte pentru un ATV atunci cel mai probabil iti vei reconsidera alegerea urmatorului brand de ATV.

 

Ca recomandare pentru Marius74: incearca macar sa te arunci la un CFMoto de 450 / 520 / 550.


Edited by Sergiu, 26 July 2018 - 10:22 PM.

  • 0

#18 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 27 July 2018 - 06:47 AM

si iarasi ajungem la popcorn si ''cel mai bun ATV este cel pe care ti-l permiti''


  • 0

#19 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 27 July 2018 - 08:23 AM

Nu știu dacă mai este cazul să insist în a spune că LINHAI M550 are o geometrie teribil de proastă, accentuez asta.

Cei care vor să facă o comparație între un CF 520 sau 550 și acea struțocămilă, pentru că este o comparație decentă, trebuie să le privească pe cele două din lateral.

În acel moment se va observa imbecilitatea proiectantului care a pus în față o trompă ce se înfige în primul mal de pământ mai înalt. Pe trompa aia este fixat troliul care va ceda la prima sarcină mai mare, iar roțile din spate ai impresia că le pierde, parcă sunt de la alt ATV.

Experiență: ... proptit struțocămila în mal, iar un altul a încercat să-l ajute pentru că din cauza unui centru de greutate mutat prea în față pe motivul poziționării greșite a trenurilor de roți (el nu mai reușea singur să facă nici o mișcare - în față blocat de mal, iar cu spatele n-avea nici o șansă să iasă din șanț), a fost remorcat de propriul troliu. Rezultatul = i s-a smuls trompa !

Eu nu recomand nimic din gama actuală de LINHAI.

Sunt de acord cu ce spunea Bubu despre popcorn și că-ți vei lua întotdeauna ce-ți permiți, dar logica în ceea ce privește Linhaiul actual se cheamă bani aruncați.

Oricând este de preferat un CF la mâna a  doua în fața oricărui LINHAI nou, chiar și bătrânul CF 500 A.


Edited by Horia14, 27 July 2018 - 08:24 AM.

  • 0

#20 mariusx

mariusx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 112 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Marius
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can Am 650 XTP 2018, Old Linhai M550 L
  • Numar ATV:-

Posted 27 July 2018 - 08:57 AM

Horia14 e adevarat cu trompa, nu te contrazic aici. in santurile ceva mai cracanate gen u si destul de adanci daca il incaleci perpendicular te opresti in bara de protectie si in troliu. Solutia mers in unghi de 75 grade si putin skill si treci.

Daca panata e foarte abrupta nu merge solutia in unghi deoarece e posibil sa te rastorni ... dar merge bine cu spatele. Nu glumesc. 

Vorbim aici de santuri din paduri din alea facute intentionat sa nu se poata fura lemne. adanci de 1 metru si cu deschidere de max 1 metru. 

 

Eu nu spun ca cf moto 550  e mai bun dar si sunt cu 50% mai multi bani. 

Deci linhai-ul m550 il cumperi in 4000 euro fara tva (daca ai o firma, se poate plati intracomunitar si platesti direct fara tva)  + ca  are distantiere si sta foarte bine pe pante laterale

La Cfmoto nu se poate plati fara tva si 450 care are acceasi putere dar e ceva mai greu si garda la sol mai mica (adica nu poti trece peste busteni) este 4193 EUR + TVA.

Unde tva-ul se plateste indiferent daca e pe firma sau nu (se poate deduce in acest caz).

 

Acuma sti cum e decat sa cumperi cf moto 550 la 6500 mai bine te orientezi la can am 570 sh. Dar cum o dai deja bugetul se rostogoleste si struguri sunt deja acrii. 

 

Horia si sa luam in calcul ca Marrius74 a plecat de la un buget de 3500 max si se va intinde si mai mult. 

 

PS: Horia14 te rog sa te pronunti referitor la trompa si la TBG de 1000. Are aceeasi problema. 


Edited by mariusx, 27 July 2018 - 08:58 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto