Jump to content



Photo

Achizitie Un Nou Atv ...


  • This topic is locked This topic is locked
13 replies to this topic

#1 CF MOTO

CF MOTO

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726675xxx
  • Marca ATV:Cf Moto
  • Numar ATV:CT 69 EPR

Posted 27 September 2018 - 04:05 PM

Salutare tuturor, am tot urmarit acest forum am tot citit dar ma cam doare capul si nu stiu ce sa aleg. Ma numesc Florin am 32 de ani si locuiesc in Constanta. Acum un an am luat un atv de la ATVROM fiind vorba de un CF Moto 520 L Eps galben euro 4. Pana acum o luna am facut 4100 km cu el fara a avea nici o problema, schimburile s au facut ca la carte nu a facut offroad s a mers mai mult pe strada cu el avand si anvelope de strada ( apropo acum le am la vanzare o sa pun anuntul unde trebuie). Atv ul a ajuns la Bacau la un nou proprietar. Acum vreau ceva mai mare sa iau desi am fost foarte multumit si de 520. 

Vreau sa imi iau ceva de 1000 cc neaparat sa 85 -90 de cai nou de doua persoane cu eps sa pot circula pe drumurile publice. Bugetul este undeva la 12000 euro. Toti laudati can am ul dar acesta in cel mai rau caz e t3b. Unii zic ca poti merge peste tot cu el altii ca doar pe raza judetului etc. ,  ce vreau eu sare de 12000 deci nu ma pot apropia de el, apoi m am dus la Polaris xp-ul are un design placut dar e de o singura persoana si daca ii pun o cutie cu scaun nu are unde sa puna picioarele pasagerul ..... m am uitat la touring e ceea ce vreau dar designul e urat in draci , si acum astept si cforce ul de 1000 design placut loc spatios m ar atragea din toate punctele de vedere. Am fost la Sofia l am testat un pic intr o parcare impresia a fost una buna doar ca atunci cand am dat reverse mergea ca si cum era limitat din acceleratie ba mergea ba se oprea si tot asa. Am vb cu dealerul a spus ca nu stie despre ce e vb si ca asa ar fii normal poate ca acela era omologat ca si tractor aici ramane d evazut cand va aparea. 

M am uitat si la sh la can am dar se cer preturi mult prea mari ptr ele ca nsa iau unul din 2007 2008 8000 9000 euro si de prin 2015 14000 15000 euro. 


  • 0

#2 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 27 September 2018 - 06:26 PM

Salut Florin ,iti stiu atv-ul si cred ca am vorbit la telefon cand il vindeai...apropo sunt din Bacau (Claudiu)

1. Te rog sa-mi spui daca ai vandut chiar in oras atv-ul ? Sau in ce localitate din BC. Vrem sa invitam persoana in grupul nostru...

2. Am vandut si eu atv-ul meu si am cumparat de o saptamana un can am outlander 800 R Max
Acum il gresez il vopsesc putin,il incalt cu gume noi ,schimb uleiulile si filtrele toate....si rezulta un super atv .Prietenul meu are unul identic si am facut comparatie intre CF-ul 520 L ce l-am avut ...si asta !! Niciodata nu am avut inima in gat cand m-am dat cu el ...Putere (70 cp) ..stabilitate ...forta ...lacrimile mi-au dat .... si apropo ,toata schimbarea si pus la punct acest can am ...nu sare de 8000 euro.
Am remarcat cu surprindere cat de usor se gasesc accesorii,consumabile si piese la acest brand...

Te rog mult nu ma uita cu punctul 1.
Multumesc
  • 0

#3 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 27 September 2018 - 07:56 PM

Salut Florin,

Ce ai simtit tu in treapta R este normal si o au toate atv-uriel. Este o limitare pemtru siguranta care se poate anula tinand apasat un buton numit override.
Odata apasat acest buton scoate lumitarea in aceasta treapta.
In bugetul eu vad 2 variante, cf-ul 850 xc si Can Am 650 XTP. Personal as merge pe varianta a 2-a care este la promotie acum la 12.190 euro cu tva inclus.

Spor la cumparaturi!
  • 0

#4 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 27 September 2018 - 10:13 PM

Intra si cf 1000 ;) Este deja pe stoc pe la vreo 11.000. Alege cu buzunarul si sufletul, tu trebuie sa fii impacat ca sunt multi banuti, noi iti dam doar cate o idee.
  • 0

#5 Liviu Linhai

Liviu Linhai

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 56 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Eusebiu
  • Telefon:Liviu
  • Marca ATV:TGB 1000 LT

Posted 28 September 2018 - 08:57 AM

Salut, iti recomand sa te uiti si la TGB 1000. Eu il am de anul acesta si pana acum am facut 1160 km, fara nici un fel de probleme. Pretul este in functie de optiuni intre 8100 si 10000 euro cu TVA, depinde si cum negociezi.Bafta!


  • 0

#6 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 28 September 2018 - 09:04 PM

Daca nu ti-ai propus sa faci prea mult off road cum a fost si cazul atv-ului anterior atunci toate sugestiile sunt ok.
Ti-as oferi acelasi sfat ca Alxcristea.
Sau ti-as vinde un TGB Blade LT de 1000 daca te intereseaza :)
  • 0

#7 CF MOTO

CF MOTO

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726675xxx
  • Marca ATV:Cf Moto
  • Numar ATV:CT 69 EPR

Posted 29 September 2018 - 12:02 PM

1. atv ul a fost vandut in Bacau dar dus la Onesti acolo a vrut baiatul sa il las la socrii.

2. alxcristea: nu stiu cat este de adevarat dar la cel de 520 nu am avut aceasta problema mergea liniar cand eram in R, deci ramane de vazut daca si cel nou va face la fel

3. drcrinel : unde anume este pe stoc la 11000? ceva detalii te rog, distribuitorul mi a spus ca va ajunge in Europa la jumatatea lunii Octombrie inceputul lui Noiembrie

4. Am vazut TGB ul de 1000 dar ca design tot mai mult ma atrage Cf ul in plus cum a spus toata lumea pe aici pe forum nu prea sunt pareri despre tgb sau videouri pe YT.

5. Can amul de 650 e prea mic, cum am spus doresc ceva de 1000 si 80 90 cai iar cel de 1000 nu este imnatriculabil , decat ca si tractor si nu vreau sa imi tot bat capul daca ma va oprii cineva pe strada despre asta in plus depaseste un pic bugetul la 16 000 iau ceva din domeniu auto 4x4 adevarat.

6. Sergiu multumesc de oferta dar prefer sa fie nou fara suparare


Explicati mi si mie care e treaba cu xtp sau r sau ce variante mai sunt la can am ca le vad ca si cilindree la fel dar ce are in plus unul fata de celalalt ?


  • 0

#8 CF MOTO

CF MOTO

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726675xxx
  • Marca ATV:Cf Moto
  • Numar ATV:CT 69 EPR

Posted 29 September 2018 - 12:08 PM

Si inca o chestie daca e sa il iau fara tva prin firma unui prieten care are un srl platitor de tva platesc valoarea fara tva actele vor fi pe numele amicului. Intrebarea este la cat timp dupa pot face vanzarea intre srl lui si eu ca persoana fizica si de asemenea daca atv ul il cumpara srl cu 12000 euro , mi l poate vinde mie cu 8000 sa zicem ? sau este evaziune fiscala?:)


  • 0

#9 cvalro

cvalro

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,209 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cojocaru Valentin
  • Telefon:0740161513
  • Marca ATV:ex CF Moto X8
  • Numar ATV:primarie

Posted 29 September 2018 - 04:10 PM

Polarisul de 1000 poate fi o varianta

Varianta Sportman XP de la Polaris e sensibil la acelasi pret cu Outlander MAX XT-P 1000R' 19 ul de la Canam dar poate fi inmatriculat.

Diferenta de putere este cred de 1CP in favoarea Canam-ului

 

 

"1. atv ul a fost vandut in Bacau dar dus la Onesti acolo a vrut baiatul sa il las la socrii."

Poate ne vom intilni vreodata pe dealurile din jurul Onestiului snitch.gif


  • 0

#10 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 29 September 2018 - 04:50 PM

Autentic sau atvrom sigur il au deoarece am vazut (efectiv nu mai stiu la cine pe facebook) poze de la achzitie si cum mergea cu el acasa. Si inca chiar oferea acel detaliu de 11.000 de euro ca pret.
In 5 ani se amortizeaza achizitia pe firma prietenului tau dar sa stii de la inceput ca e bunul firmei si in caz de faliment sau insolventa nu ai ce face.
Dupa acei 5 ani ti-l poate vinde si cu 1 .
  • 0

#11 CF MOTO

CF MOTO

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726675xxx
  • Marca ATV:Cf Moto
  • Numar ATV:CT 69 EPR

Posted 29 September 2018 - 08:14 PM

dr.crinel ceea ce ai vazut pe facebook era ce am pus eu de la Sofia. Acel model este un sample ptr teste a fost trimis acolo ptr o prezentare apoi va fii adus in tara la Cluj la Authentic. Pretul se vehiculeaza pe la un 10 500 euro. 

cvalro : cu cea mai mare placere numai sa imi vina jucaria, am luat in calcul si varianta de la polaris xp e frumos e euro 4 dar e de o singura persoana, iar touringul care e de doua e urat in draci.


  • 0

#12 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 September 2018 - 08:59 PM

 Intrebarea este la cat timp dupa pot face vanzarea intre srl lui si eu ca persoana fizica si de asemenea daca atv ul il cumpara srl cu 12000 euro , mi l poate vinde mie cu 8000 sa zicem ? 

Avantajul de a cumpara un vehicul fara plata TVA-ului sau prin varianta recuperarii TVA-ului consta tocmai ca bunul sa ramana o perioada cat mai lunga proprietatea firmei iar dupa mai multi ani cand valoarea lui este destul de mica se poate vinde unui tert la un pret mai mic dar acea valoare va fi insotita tot de plata unui TVA corespunzator acelei valori.


In 5 ani se amortizeaza achizitia pe firma prietenului tau dar sa stii de la inceput ca e bunul firmei si in caz de faliment sau insolventa nu ai ce face.
Dupa acei 5 ani ti-l poate vinde si cu 1 .

Nu stiu daca acest termen este asa de precis, depinde de contabilitatea firmei cum este prinsa amortizarea bunului.

Vanzare nu se va putea face la o valoare mai mica decat valoarea din contabilitate care il are bunul in momentul vanzarii.

.....sau daca se poate dovedi ca bunul a avut daune majore si care ii pot prejdicia major valoarea.

Dar va fi tot o anumita suma plus .......TVA.


  • 0

#13 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 29 September 2018 - 09:31 PM

In fiecare an bunul se amortizeaza cu un anumit procent,sa zicem un exemplu de 20% pe an, in orice moment bunul se poate vinde dar nu la un pret mai mic decat cel calculat prin scaderea ratei amortizarii. Dupa ce s-a amortizat valoarea lui de vanzare poate fi neinsemnata. Toate acestea stiu sigur ca sunt valabile in cazul neplatitorului de tva, cum sunt si eu acum. Nu stiu cum si in ce masura influenteaza achizitia fara tva in cazul platitorilor al acestuia.

dr.crinel ceea ce ai vazut pe facebook era ce am pus eu de la Sofia.


Am inteles, nu stiam cine se ascunde in spatele id-ului de aici 👌🏻
Stima!
  • 0

#14 CF MOTO

CF MOTO

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 13 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0726675xxx
  • Marca ATV:Cf Moto
  • Numar ATV:CT 69 EPR

Posted 08 October 2018 - 02:34 PM

Salutare am gasit un anunt pe olx care imi pare interesant. O sa va las un link poate puteti sa va dati si voi cu parerea. Ce nu inteleg de ce la 1300 de km i a schimbat cureaua?

https://www.olx.ro/o...html#7a7c9c2b10


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto