Jump to content



Photo

Ce Faci Īn Caz De Accident Cu Atv-Ul Iarna

atv sxs

  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1 atvrom-romania

atvrom-romania

    Moderator

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,186 posts
  • Gender:Not Telling
  • Nume real:ATVRom Sport Extrem
  • Telefon:0749176744
  • Marca ATV:Can-Am

Posted 03 January 2019 - 04:12 PM

Sfaturi de la producatorul de vehicule ATV si SXS CF Moto în caz de accident pe timpul iernii - citeste stirea completa pe atvrom.ro

 

 

9cc529559402-ATV%20cf%20moto.jpg


  • 0

#2 cleoclod

cleoclod

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 410 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Interests:Sanatate,nutritie si sport
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:0761137712
  • Marca ATV:BOMBARDIER OUTLANDER 810 R ESP ,2010 CAN-AM OUTLANDER 800 R XT MAX 2009 CF MOTO 520 L EPS

Posted 03 January 2019 - 06:48 PM

Nu imi deschide pagina recomandata...Poate la mine este o problema. Subiectul era cel putin ...interesant

Edited by cleoclod, 03 January 2019 - 06:49 PM.

  • 0

#3 Alin_flo

Alin_flo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 25 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0756417646
  • Marca ATV:CF Moto

Posted 04 January 2019 - 08:52 AM

Nu se deschide pagina. Ii blank
  • 0

#4 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 04 January 2019 - 09:03 AM

Functioneaza scooter.gif aici este o parte din text

 

Pregătiți-va excursia pe traseul preferat cu simt de răspundere

Cel mai bun mod de a acționa în cazul unui accident cu ATV-ul pe timp de iarnă este să luați în calcul posibilitatea ca lucrurile să nu meargă întocmai cum ați planificat. Pentru început, este necesar să vă procurați toate lucrurile utile în cazul unei urgențe.


imbrăcăminte de protecție corespunzătoare: jachetă, vestă, pantaloni, mănuși, cască

- sistem de navigație: GPS, aplicație de navigație pe telefonul smartphone, hartă

- telefon de rezervă, radio cu tranzistor pe distanțe lungi, accesorii de semnalizare și numere medicale de urgență

- kit de prim-ajutor: bandaje, șervețele sterile, medicamente etc.

- unelte mecanice: clește, șurubelniță, cuțit, piulițe de rezervă și bolț

- alte instrumente: pompă de aer pentru cauciuc, cabluri de fixare, lanternă, cabluri de legătură și mufe

- combustibil: benzină, ulei, lichid de răcire

- nu în ultimul rând, nu uitați să luați brichete și combustibil pentru a face focul, un cort și pătură.

Cum oferi ajutor unui rider accidentat

Este esențial să oferiți tratament medical în cazul unei accidentări. Temperaturile scăzute, zăpada și gheața pot înrăutăți starea pilotului accidentat așa că se impune trecerea rapidă la un plan de acțiune.

Dacă nu puteți transporta pilotul accidentat, contactați Salvarea imediat. Persoana accidentată trebuie să stea întinsă (dacă este posibil) cu picioarele puțin ridicate exceptând cazul în care prezintă durere sau o rană în zona capului, gâtului, șoldurilor, oaselor sau spatelui. Întoarceți pilotul accidentat pe o parte în caz de vomă sau sângerare. În cazul în care observați că cel accidentat are greutăți de respirație, aplicați tehnica de resuscitare cu respiraţie gură la gură. Tratați rănile vizibile. Riderul accidentat trebuie să stea confortabil, pe cât posibil la căldură. Îndepărtați îmbrăcămintea prea strânsă pe corp care afectează circulația și acoperiți cu o pătură.

Asigurați documentie în caz de accident - notați detaliile accidentului (inclusiv cauza care l-a provocat), vorbiți cu riderul și luați mărturii de la martori, faceți poze sau filmați rănile și vehiculul implicat în accident. 

În vreme ce principala dumneavoastră grijă trebuie să fie victima, mai poate fi nevoie să completați un raport pentru poliție și să contactați compania de asigurări. 


Edited by adirpe1709, 04 January 2019 - 09:04 AM.

  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: atv, sxs

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto