Jump to content



Photo

Sfat Achizitie X850 Vs X10 Vs Can Am 650 Xt


  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 11 January 2019 - 10:19 PM

Salutare dragi colegi !:)
As vrea sa aflu parerea voastra in ceea ce priveste achizitia unui nou atv din cauza bugetului as opta pt unul din cele 3 modele: 850xc/ miarul de la cf moto ( eu nu am gasit foarte multe detalii/filmulete, mai asteptam ) si outlanderul MAX de 650 xt.
Momentan sunt in faza de cercetare a pietei deoarece inca nu am toti banii necesari ..... as prefera un atv nou ( sau unul second cu km putin si intretinut ) unul de 2 persoane sa se preteze si in gospodarie si la turele adevarate, cu achizitia e usor sa spunem dar cu intretinerea cum e ? .... ideea e ca nu as vrea sa merg cine stie pe unde, sa vad o urcare si sa spun: pfff daca il dau de gard/ rastorn nu mai am bani sa il fac ( sper ca s a inteles hiperbola) ma intereseaza sa faca fata cu brio iesirilor cu miarele( outlander 650 ) sau daca stiti un alt model sa se incadreze cerintelor sunt deschis.
Voi pt ce ati opta ? Nou/ second dar cu putini km suspensii pe gas sau cele de fabrica ?
Multumesc anticipat ! Si hai calare pe munti !!!
Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuia, in caz contrar rog mutarea lui in sectuinea potrivita !:)

Edited by Tudordan, 11 January 2019 - 10:21 PM.

  • 0

#2 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 15 January 2019 - 08:07 PM

Va multumesc pentru raspunsuri :)) 😂😂
  • 0

#3 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 15 January 2019 - 08:49 PM

Cu placere xmas.gif innocent.gif thumbsup.gif


  • 0

#4 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 15 January 2019 - 09:08 PM

ERAM IRONIC, tocamai ca nu a raspuns nimeni :)) dar dupa ce o sa iesim impreuna o sa ma razbun eu cumva 😂😂😂😂
  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 January 2019 - 09:31 PM

............dar dupa ce o sa iesim impreuna o sa ma razbun eu cumva

Cea mai buna razbunare in sezonul acesta merge cu o tarie, palinca, visinata si altele asemenea !  snitch.gif


  • 0

#6 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 15 January 2019 - 10:50 PM

Nu va contrazic ..... daca ma ajutati cu sfaturi si pareri pro/contra pt modele din titlu PROMIT O TURA IN ALUSENI CU ALL INCLUSIV POATE SI O CAZARE DE O NOAPTE !:))
  • 0

#7 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 January 2019 - 11:39 PM

Daca stie cineva raspunsul sigur nu va ezita sa ti-l dea ! thumbsup.gif


  • 0

#8 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,093 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 16 January 2019 - 07:47 AM

ERAM IRONIC,

si ce te face sa crezi ca eu nu? :)

 

 

........... tocamai ca nu a raspuns nimeni..........

poate colegii care au acele modele nu au intrat pe forum, sau nu au vazut postarea ta.... who knows?

cum s-a mai discutat pe n-spe mii de topicuri, nimeni nu-i obligat sa raspunda..., daca raspunde o face ori din placere, ori ca se plictiseste la lucru, ori nu raspunde ca nu vrea, sau ca nu i-a atras atentia topicul........

dar uite, daca tot insisti cu intrebarea ta, eu iti recomand ceva japonez, un KQ750, sau Grizzly, sau Brute Force....

 

..........PROMIT O TURA IN ALUSENI CU ALL INCLUSIV .........

Apuseni as crede eu :)


  • 0

#9 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 16 January 2019 - 08:23 AM

Salut,

Recomandarea mea este sa cumperi unul nou, avantajul este ca de bine de rau ai o garantie, bine inteles ca trebuie sa respecti niste reguli impuse de vanzator refaritor la revizii. Ca si vanzatori care iti pot asigura servicii post vanzare(revizii/garantie), sunt aproape de tine cei de la Autentic Spirit, Cluj sau Motoboom, Sebes(eu de la eu am cumparat mai multe atvuri si am fost multumit de colaborare, atat ca achizitie cat si ca garantie/revizii)
Din ce parte de Apuseni esti?
Referitor la model; aici sunt mai multe chesti care trebuie luate in calcul.
Canamul este superior CFului.
Eu cand mi-am luat ultimul atv am avut mai multe criterii:
1) bugetul
2) sa fie nou.
3) sa fie inmatriculabil la politie
4) sa fie peste 50 CP, la tine nu este cazul la modelele alese
5) sa aiba ceva dotari din fabrica(troliu, EPS, suspensii mai bune, etc)

Ce buget ai disponibil pt atv?

Acum ca si firme alese pot sa ma pronunt doar pt CF Moto. Eu zic ca au un raport bun pret/calitate/accesorii. Nu te lasa balta atata timp cat este intretinut corespunzator. Fiabilitatea pieselor este buna, aici depinde si cum vrei sa de dai. Motoarele de 800 sunt ok, au 62 de CP. Modelul nou, 850 are variatorul diferit fata de x8(motoarele sunt identice). Are sistemul de suspensie spate la fel ca si CanAmul(copiat😁), este mai lat decat X8ul. Pare foarte inchegat.
Daca mai ai nevoie de alte informatii legat de CF spune.

Spor la adunat bani😁
  • 0

#10 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 16 January 2019 - 09:44 AM

Ti-am recitit postarea si revin cu niste precizari.

Ce varianta te intereseaza, scurt/lung? La CF sunt doar lungi iar la CanAm sunt si varainte scurte. Pt fiecare varianta sunt avantaje si dezavantaje(minore, zic eu). Cele lungi sunt mai stabile pe urcari, mai confortabile atat cu o persoana pe el dar mai mult cu doua. Dezavantaje sunt ca vireaza un pic mai lung dacat cele scurte, dupa parerea mea nu este chiar un dezavantaj. Cele scurte sunt putin mai agile datorita greutati mai reduse.
Ca si costuri de intretinere CF Moto este un pic mai in avantaj. La ambele modele este o piata de SH destul de bogata fiind niste modele foarte prezente pe la noi.

Daca esti aproape pe mine iti accept provocare la ture prin zona Apusenilor😁
  • 0

#11 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 16 January 2019 - 09:48 AM

Daca ar fi sa iau acum un atv, as alege un 650 sau 800 max xt second hand 2011-2014. M-as feri de cele noi nu ca sunt acre, dar sunt facute cu mai multe compromisuri. Au alte materiale si la carene si pe partea de piese care cad mai usor decat la cele vechi (suspensie, directie, bucse, variator) ca sa nu mai zic de faza cu prezoanele ucigase.

Am facut ture cu miare si mi se par mai greu de controlat, rup prea repede aderenta si nenorocesc cureaua; nu ai nevoie de motor asa mare, cand e nevoie de cuplu treci pe reductor. Nu exista cazuri unde trec doar alea de 1000 si mai jos nu se poate, diferentele s-ar vedea sa zicem la forta bruta (tractat busteni, dat cu plugul de zapada, tras remorca grea) si la viteza pe sosea, aspecte prea putin interesante dupa parerea mea. Diferenta se vede in schimb la chinezoi, astia trebuie biciuiti mai tare, is cam tolomaci si mai schioapata, mai concret cand nu trecea un coleg mai nou cu un Linhai sau CF, ne suiam astia mai vechi pe al lui sa il trecem, dar chiar si asa fierul nu putea si dadea in nas, asa ca il luam la troliu. 

 

 

Aveam si eu vise cu atv-ul in gospodarie si o remorca dupa el, sa car mere de pe randuri, compost la copaci, lemne de foc din padure dar m-am linistit. Doar anul trecut am reusit sa car cu el niste pavele cativa metri sa fie mai usor la mesteri de montat. Trebuie spatiu imens de manevra, ar fi util doar pe camp sau intr-o gospodarie mare la tara la carat baloti sa zicem, dar e mai mult asa de moft ca iesi mai ieftin cu un tractoras. 

 

Cu rabdare, sigur gasesti unul care sa nu fie stramb si ucis, trebuie doar sa cauti si sa stai la panda. 


  • 1

#12 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 16 January 2019 - 01:44 PM

Eu sunt din Cluj, da am vb cu baietii de la ATH, astept test drive-ul cu miarul, in ceea ce priveste modelele as prefera variant pt 2 persoane, la fel as prefera nou, dar ma gandesc ca este diferenta mare intre 650 can am si 1000 cf moto dpdv al puterii si cum se misca pe traseu, sa spunem un 50% plimbari si munca prin gospodarie si un 50 % trasee medii poate si extrem.
Am mai tot discutat si m ma mai interesat cf moto x850/ miarul sunt foarte noi pt a aprea probleme inca.... am inteles ca pb cu frana de motor s a rezolvat .....
in ceea ce priveste bugetul v a fi pe la 10-12 mii plus minuns .... second inca nu am gasit nimic ok din puctul meu de vedere ...
  • 0

#13 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 16 January 2019 - 02:54 PM

Pare interesant si CF-ul nou dar cred ca este putin cam greu, mai ales pentru extrem.( 450 kg CF-ul vs 360 kg Can-Am)

Eu am alege 650-ul dar varianata XTP. Suspensia FOX vine cu un plus de siguranta si confort.


  • 0

#14 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 16 January 2019 - 02:59 PM

Sunt intrutotul deacord cu tine problema este ca xtp-ul sare putin de buget dar este  de luat in calcul ..... inceea ce priveste greutatea ....... e foarte mare difernta ....


Edited by apriliacluj, 16 January 2019 - 03:08 PM.
NU da QUOTE postului anterior, posteaza direct ce ai de zis!

  • 0

#15 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 16 January 2019 - 04:31 PM

Gasesti sh in bugetul tau.

Este unul pe olx din 2017 cu 1200 km si garantie pana 2019 la 10.700.

Eu cred ca merita vazut.


  • 0

#16 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 16 January 2019 - 05:33 PM

Am sa caut, multumesc !
  • 0

#17 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 16 January 2019 - 05:55 PM

La bugetul pe care ti l-ai propus sa il aloci te indemn sa mergi spre XTP-ul de 650 sau daca ai dorinte de extrem orienteaza-te spre Renegate. 

 

Nu te uita doar sa cumperi cel mai mare motor in banii aia ca nu e vorba doar de atat la un ATV ... calitatea generala a materialelor (sasiu, plastice, componente...), geometrie, suspensie!, access servisare, fiabilitate, disponibilitate piese si accesorii after-market  ... 

 

... dar nu ma va mira daca ai alege XC850 sau 1000, care ce'i drept arata chiar bine si suna placut la ureche sa zici "miar" ;)

 

Sper totusi sa te mai vedem pe aici si dupa achizitie, oricare ar fi ea, sa ne impartasesti parerile si experientele ... ca multi "trecatori" nu prea au inteles ideea de comunitate si reciprocabilitate si trateaza forumul ca pe un serviciu public "gratuit" 


  • 0

#18 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 16 January 2019 - 06:38 PM

De 2 persoane, pentru gospodarie si pentru extrem......deci nu ai mai avut atv pana acum sa inteleg.
Ca vorbim de intretinere la 1000 si extrem, cei ce se dau mai brutal, fac intreceri care schimba cel mai rapid cureaua in padure, unii au ajuns experti ca nu prea exista mocirleala fara curea rupta, cred ca unii ar putea sa o schimbe si legati la ochi, au si cate 2 de rezerva la ei. Visul lor umed e sa ii tina o curea mai mult de 1000 km (vorbim de varianta h.d. de +200 eur) de obicei le rup la 2-3 iesiri cand se lasa cu animaleala.
  • 0

#19 Tudordan

Tudordan

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Tudor Dan
  • Telefon:0746594685
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:-

Posted 16 January 2019 - 06:55 PM

Am mai avut atv pana acum.Dar nu cred ca imi pot face treaba prin gospodarie la fel cu un animal sport ( renegade) la fel cum o fac cu un outlander/ x8/sau cf 1000 in ceea ce priveste cureaua cred ca as putea sa o schimb undeva sub media normala de timp
Revenind... pot sa faci extrem si cu outlander/cf x8 etc .... (intradevar nu la fel ca un renegade/polaris scrambler ) dar merge smile.png)
Si cand spun extrem nu ma refer 100%HTW cu cele mai hard urcari.... dar nici plimbare ....

 
Sper totusi sa te mai vedem pe aici si dupa achizitie, oricare ar fi ea, sa ne impartasesti parerile si experientele ... ca multi "trecatori" nu prea au inteles ideea de comunitate si reciprocabilitate si trateaza forumul ca pe un serviciu public "gratuit" 


Nu nu sunt genul care sa nu mai raspund, da intradevar suna bine cand spui miar, dar dupa cum ai vazut am incercat sa ma orientez la buget nu imi permit miarul de la can am, ma gandema ca s au mai auzit pe extern news vesti de miarul de la CF MOTO
iar modelul de 850xc imi pare dragut dar din punctul meu de vedere decat 850xc cf moto mai bine 650 can am ....
nu ?


Edited by apriliacluj, 17 January 2019 - 08:21 AM.
citeaza doar partea la care faci referire, no tot postul

  • 0

#20 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 16 January 2019 - 07:24 PM

Uite s-au dat si aici cateva pareri privind utilitatea ATV-ului in gospodarie ... raspunsul lui danutlupu cred ca surprinde cel mai bine adevarul ...

 

Acum dintre Outlander Max si Renegate ... sa stii ca Renegat-ul e mai agil in spatii inguste, implicit in gospodarie avand o raza de intoarcere mai mica ... iar ca putere ... si cu Outlander-ul de 650 sau Renegat-ul de 650 vei trage aceasi remorcuta prin ograda. 

 

Extrem cu Outlander-ul MAX .. mai greu ca e destul de "autobuz" si nu prea a fost gandit el la cascadorii de genul ... poate face si el unele "scamatorii" dar poate nu la fel de bine ca un Renegate ... oricum mai important e si priceperea / curajul "calaretului".  

 

Faptul ca vezi la HTW cat de bine presteaza CF-ul ... e si meritul deparamentului de marketing al importatorului care e si organizatorul concursului wink.png ... dar exista mai mult adevar decat e prezentat oficial. Mai e si intrebarea : Ce reparatii a necesitat CF-ul dupa un traseu ca la HTW in comparatie cu alte marci ... ? , dar astea's treburi de culise...


Edited by Sergiu, 16 January 2019 - 07:28 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto