Jump to content



Photo

Tgb Target 425


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 idumacata

idumacata

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Duma Adrian
  • Telefon:0748990998
  • Marca ATV:TGB

Posted 21 July 2019 - 03:32 PM

Salut lume,

Catalin sunt si doar ce am intrat in lumea off road pe 4 roti.
Am avut inainte 2 roti de strada, dar acu insurat parca e mai mare responsabilitatea de a ramane sănătos si intreg asa ca am renuntat momentan si m-am reprofilat pe 4 roti. Vroiam enduro sau cross dar parca e mai comod pe atv, plus ca pot si cu pasagera :D asa ca mi-am luat un atv.
Tractorasul meu e un TGB Target 425 din 2010 pe care l-am luat de la cineva care l-a adus din Franța.
Despre tgb nu prea am vazut multe informații exact cum zicea cineva in alt topic asa ca vreau sa va zic parerile mele despre aceasta masinarie si chiar astept sfaturile voastre tinand cont ca sunt la început.

Modelul asta de tgb e copiat dupa can am renegate, se vede destul de repede asta, motiv pentru care m-a convins la cum arata aspectul fiind unul de luat in considerare pe langa partea mecanica :)
Are 4x4, pot sa îl comut din mers 2wd sau 4wd, imi place asta.
Pana in momentul asta am maxim 100km parcursi cu el si pot spune ca imi place cum se comporta. Inca nu mi-a facut probleme dar are timp :P
Trage bine, cred ca are 21kw 30 cai zic ei, desi in talon este trecut 15 kw doar, eu nu am gasit motorizarea asta pe 15kw pe pagina oficiala.
Km are putin peste 5000 daca sunt reali, cel de la care l-am luat a schimbat in Romania ambielajul, setul motor, ulei motor, ulei diferential si cauciucuri noi apoi a parcurs cu el 800km.
O singura chestie ma deranjează, vibreaza incat ma gadile in talpi. M-am mai dat cu un linhai dar nu se simteau asa vibratii. Nu stiu daca e normal sau nu dar un tip mai experimentat sa zic asa in alte atv, mi-a zis ca TGB vibreaza mai tare ca restul si e ok asa.

Toate bune va doresc.


Atasez si o poza cu bestia:
  • 0

#2 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 21 July 2019 - 09:57 PM

😁👍 te salut!
Chiar sunt curios cand o sa fii in sarcina si o sa cuplezi 4x4 sa te uiti putin in urma sa aduni toate piesele.
Este o lauda care o folosesc foarte multi vanzatori, imediat o sa spuna ca poti sa il scoti la liber din H in mers si chiar sa il bagi in R, asta dupa ce ti-l vinde.
Pai nu pui tu nici o poza sa vedem asemanarile alea ca nu s-a incarcat?
  • 0

#3 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 July 2019 - 10:31 PM

Bine ai venit !

 

Despre TGB o sa te indrume colegii care detin aceasta marca.

5000 km nu sunt chiar asa de putini ( nu ii compara cu km de la autoturisme), sunt multe ATV-uri la care se incheie viata pe la 10000km iar cele ingrijite ajung pana la chiar 20000, iar f putine chiar peste.

 

Oricum mai insista cu imaginile ca nu au aparut pana acuma.


  • 0

#4 idumacata

idumacata

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Duma Adrian
  • Telefon:0748990998
  • Marca ATV:TGB

Posted 22 July 2019 - 04:53 PM

Am revenit cu pozele, postez de pe pc acu tongue.png

 

Cuplatul 4x4 din mers am citit ca ca e posibil si am incercat dar nu caraie nu face nimic ciudat, o sa evit sa fac asta daca ziceti ca nu e sanatos. Am citit pe un forum nu mai retin unde, si era vorba de TGB si zicea ca se cupleaza 4x4 din mers ca la "atv-urile adevarate", nu mai conteaza ca nu mai fac biggrin.png

Attached Files


  • 0

#5 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 22 July 2019 - 07:28 PM

Sa-l folosesti cu placere.

Faza cu, cuplatul din mers nu este recomandata nici la *atv-urile adevarate*. Gandestete cand rotile din spate patineaza(in noroi in special) si tu cuplezi grupul fata, ce crezi ca se intampla!?
In cel mai bun caz rupi o planetara, in cel mai rau caz spargi grupul diferential+cuplajele+carcasa+planetare.
Acum fiecare face cum crede
  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 July 2019 - 09:53 AM

Multumim pentru imagini !

 

Cum mentiona si colegul mai sus nici la ATV-uri adevarate nu este recomanadt cuplarea 4x4 din mars. Stiu ca este uneori deranjant sa te opresti , dar in schimb mult mai sanatos !


  • 0

#7 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 24 July 2019 - 08:28 PM

Salut,

Am avut TGB și e bunicel.
4x4 e ok să-l cuplezi din mers doar înainte de a ajunge la "greu" mai exact să nu patineze.
Dacă îl cuplezi în timp ce patinează poți sa spargi grupul și altele.
Legat de vibrație, verifică crucea cardanică de la cadranul spate(iasă din cutie și întra în grup). Pe la 5000km s-a dus și la mine și cam așa făcea(vibra tot mai tare). Găsești de cumpărat și nu e foarte scumpă(și vine și cu gresor).
Dacă nu e de acolo încearcă să echilibrezi rotile.(dar de la roti trepidează tot).
  • 0

#8 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 25 July 2019 - 01:02 PM

se cupleaza 4x4 din mers ca la "atv-urile adevarate", 

 

Salut,

care sunt alea adevarate? Sunt putin confuz si am nevoie de indrumare.

In alta ordine de idei, la orice vehicul 4x4 ce are cuplare manuala, se specifica peste tot ca nu se face din mers ci, doar din stationare si neaparat inainte sa intri in belea. 

La cele ce se cupleaza automat, adica 4x4 permanent, singurul lucru pe care il poti face manual este sa blochezi diferentialele (spate si central), dar tot numai de pe loc si tot inainte sa te bagi pana-n gat.


  • 0

#9 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 26 July 2019 - 10:51 PM

 
Salut,
care sunt alea adevarate? Sunt putin confuz si am nevoie de indrumare.

Intreaba-l pe colegul Schummy. Din cate am inteles de la Kawa in sus. Are el facuta o clasificare intr-un topic.😁👍
Cred ca CFul nu se incadreaza acolo.
  • 0

#10 idumacata

idumacata

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Duma Adrian
  • Telefon:0748990998
  • Marca ATV:TGB

Posted 28 July 2019 - 08:07 PM

Salut,
 
Am numerele rosi, asa ca am dat o tura doua iar la final am zis sa fac o inspectie putin sa vad ce joaca si ce nu ca mi-a aparut ceva ulei pe scut in fata la planetare.

 

In primul rand cum trebuie sa joace sau sa nu joace o planetara care e buna? La mine cea din stanga joaca putin daca imping inspre roata sau inspre diferential cam 2mm, iar cea din drepta joaca si sus jos cativa mm iar de langa se vede prelins ulei. 
Nu am verificat cat ulei mai am la diferential dar o sa ma uit.
 
Referitor la vibratii zicea schumy mai sus sa verific crucea cardanica spate. Nu are pic de joc totul pare ok in schimb cea din fata joaca putin din imbinaturi ca sa zic asa nu din cutie sau diferential. E ok asa sau trebuie sa fie fix totul sa nu joace nimic?
Ocricum vibratia o am si daca turez la neutru nu trebuie sa fie in deplasare, de asta tind sa cred ca e din alta parte.
 
Atasez doua poze, prima e cu crucea din fata iar a doua cu planetara ce joaca.
 
Seara faina.

Attached Files


  • 0

#11 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 28 July 2019 - 10:33 PM

Crucile par ok.
Dacă mișcă pe loc, verifica suporții de la motor.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto