Jump to content



Photo

Cfmoto 850Xc - Grup Spate


  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#41 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 06:03 PM

Subiectul era despre grupul spate la CF moto 850, ai tu atvul asta sa poti sa iti dai cu parerea? Cred ca nu, asa sa vorbesti din auzite este alta treaba.

Eu propun sa te faca administratorul un fel de GURU al atvurilor *premium*. Poate la un moment dat se vor face si niste ode pt tine, cine stie!
Noi astia(fustratii) cu CF Moto, ne bucuram ca ai aparut asa ca un luciafar(apus dupa prima raza de lumina).
  • 0

#42 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 06:29 PM

Nu 850 dar am CF in familie(cu grup spate deblocabil).
Dar ce legătură are comentariul tău de mai sus cu discuția despre diferențial/grup spate?
Sau ai vrut să-ți etalezi o frustrare ceva?
  • 0

#43 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 07:10 PM

Nu 850 dar am CF in familie(cu grup spate deblocabil).
Dar ce legătură are comentariul tău de mai sus cu discuția despre diferențial/grup spate?
Sau ai vrut să-ți etalezi o frustrare ceva?


Ala care il aveti in familie de 450 si aveti pretenti de CanAm de la el nu cred ca face obiectul discutiei de aici. Ala are diferentialul spate blocabil la buton iar aici se vorbeste de un alt model de diferential spate!

Deci ce legatura ai tu cu subiectul?
  • 0

#44 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 07:19 PM

Andrei mai lasă frustrările că nu fac bine.. Gândește constructiv... Că poate faci infarct. 😉
  • 0

#45 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 07:21 PM

Andrei mai lasă frustrările că nu fac bine.. Gândește constructiv... Că poate faci infarct. 😉


Un adevarat GURU! Se gandeste la binele tuturor.

Nu ai raspuns la intrebare, ce legatura ai tu cu subiectul discutat aici?
  • 0

#46 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 07:35 PM

Atâta timp cât sunt ale noastre, mergem pe unde vrem.. când vrem.. și facem ce vrem cu ele.. Dacă nu îți convine nu te uita că nu ești obligat...


Si apropos de ce ai scris aici, din cauza unora cu, conportament de genu, alti atvisti au de suferit. Si tot din cauza asta la un moment dat s-ar putea sa folosim atvul doar pe strada si la cumparaturi. Este bine ca tu ai anvelopele pregatite pt asta.👍

Edited by Andrei HD, 29 August 2019 - 07:36 PM.

  • 0

#47 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 08:14 PM

Andrei.. Pici in penibil..
Mai lasă frustrările că îți fac rău..
Nu înțeleg ce vrei sa spui.. Cum nu înțeleg nici legătura cu anvelopele... Am Maxxis.. Nu sunt bune sau ce vrei să spui?
  • 0

#48 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 08:26 PM

Raspunde la intrebarea pusa de mine. Iti repet a treia oara. Ce legatura ai tu cu subiectul discutat aici? Ai tu diferential autodeblocabil pe atvul tau?

Vazi ca eu nu te-am jignit. Tu a nu stiu cata oara cand ma jignesti.

Intreb moderatori acestui forum, este permisa jignirea pe forum? Nu de alta da sa stiu in postarile viitoare.
  • 0

#49 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 08:46 PM

Nu te jignește nimeni..Eventual te jignești singur.
Am dreptul să-mi exprim părerea.(sau te crezi în comunism?). Libera exprimare este garantată prin constituție.
În schimb într-un topic in care se discută despre grupul/diferențialul spate nu-ți înțeleg afirmațiile legate de anvelopele și ieșirile mele împreună cu prietenii mei...care este legătura? 🤔
  • 0

#50 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 August 2019 - 09:51 PM

La viteză mai mare roata din exteriorul curbei nu are tracțiune și are tendința de a întra sub ATV, se schimba centrul de greutate și atv-ul se ridica mai repede pe 2 roti.

 

Roata din exterior dacă are tracțiune trage si derapează ușor și nu are tendința se a întra sub atv.. În practica așa se întâmplă..
Inclusiv la raliuri pe macadam/nisip spatele este blocat/autoblocant tocmai pentru tracțiune și stabilitate.. (dacă o sa mergi ai sa vezi ca trage si roata din exterior).

 

@ schummy vezi ca aici le-ai cam amestecat !



Intreb moderatori acestui forum, este permisa jignirea pe forum? Nu de alta da sa stiu in postarile viitoare.

Bineinteles ca jignirile postate public pe forum NU SUNT PERMISE !


  • 0

#51 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 29 August 2019 - 09:51 PM

Claudiu: intradevar esti liber sa iti exprimi opinia dar chiar nu este ok sa te apuci si sa cataloghezi alti participanti la dezbatere ca fustrati sau infantili doar pentru simplu fapt ca au alta opinie, diferita de a ta. 

Cred ca discutia a deraiat complet de la dorinta colegului Sebi si in loc sa se discute subiectul in cauza se fac tot felul de atacuri la persoana directe sau mai voalate. 


  • 0

#52 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 09:52 PM

*Frustrat, penibil si poate faci infart* pt mine sunt jicniri.

Daca tu ai postat intr-un spatiu public(forumul) ce faci cu atvul cred ca am dreptul la remarci. Si apropos de remarca mea si bineinteles daca iti dai si interesul sa citesti aici, sunt uni pe firumul acesta care au patit-o datorita unora ca tine.

Asculta aici nesimtitule! Ma doare undeva de tine de ce faci tu cu atvul si cu prieteni tai! Ce ma deranjeaza la tine este ca pe langa faptul ca nu aduci nimic constructiv mai te bagi si in discutii fara sa ai habar de ce vorbesti. Stai pe fundu tau si mai invata de la alti si dupa vino cu parerile tale de .....
Forumul asta nu este despre scos apa din balti si nici despre cat de mare si groasa O are fiecare... Cred ca forumul asta este despre alt ceva asa ca du-te tu si fa liniute linistit la tine in sat.
Jicnesti pe uni care au km multi prin offroad, mai bine ai citi prin topicurile mai vechi, sigur ai de invatat!

Asa ca si plimba ursul pe la alte mese!

Te-am intrebat ceva mai sus, cand o sa imi raspunzi?

Edited by Andrei HD, 29 August 2019 - 09:54 PM.

  • 0

#53 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 August 2019 - 09:56 PM

Ar fi bine sa nu mai folositi expresii jignitoare , ma refer la amandoi !

 

Multumesc !


  • 0

#54 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 10:03 PM

Andrei, eu am folosit un adjectiv care a rezultat și încă rezulta din atitudinea și postările tale.
Ți-am răspuns de mai multe ori dar te faci că nu vezi.
  • 0

#55 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 29 August 2019 - 10:12 PM

Daca mai multi oameni iti spun o chestie, oricare ar fi ea, dar tu nu, batman batman.....

Sti zicala aia; *cand trei oameni iti spun ca esti beat ar trebui sa te culci*

Si vezi ca eu nu te-am jignit in mod repetat cum ai facut-o tu. Ganteste-o putin!
  • 0

#56 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 August 2019 - 10:20 PM

Hai ca s-a incheiat cu jignirile, raman doar parerile divergente snitch.gif


  • 0

#57 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 11:13 PM

CHRYS, poate nu m-am exprimat bine.. Că m-au zăpăcit interlocutorii mei.
La prima varianta mă refeream la mersul cu spatele deblocat.(la viteză in curbă roata din interior se ridica și diferențialul muta tracțiunea pe ea iar cea din exterior nu mai trage și are tendința de a "întra" din cauza forțelor sub atv.. Este ușor vizibil mai ales pe anvelopă dacă mergi în spatele atv-ului).
La a doua varianta mă refeream când e blocat și când trage/mai corect impinge cea din exterior..

Teoretic și practic în forță ca să iei curbă ai nevoie de tracțiune pe partea din exteriorul curbei că face cursa mai lungă ..(corect?)
Cu cât creste viteza dacă spatele este deblocat roata din interior se ridică, pierde aderenta se învârte mai ușor și diferențialul muta tracțiunea pe ea(corect?) cea care este în exterior și ar trebui sa tragă nu mai trage și atv-ul pierde tracțiune și stabilitate pe viraj.

Daca este blocat fenomenul nu se întâmplă, trag amândouă. Roata din interior trage și ea dar forța de apăsare fiind mai mare pe cea din exterior nu se simte în viraj și atv-ul nu pierde tracțiunea si se înscrie bine pe viraj...
Atv-ul cu diferențial autoblocabil merge in general cu el deblocat si la nevoie blochează ambele roti..
Acum in cazul CF-ului s-au întâlnit cazuri în care diferențialul blochează prea târziu(rotile deja au viteze de rotație diferite și când cuplează se aud zgomotele(că egalizează viteza) fapt ce poate duce și la defecțiuni, sau cazuri când nu cuplează.
Fiind tot mai multe cazuri cu probleme încearcă să remedieze în garanție (dacă ai).

Pe scurt cam astea sunt situațiile. (corect?).

Edited by schummy, 29 August 2019 - 11:14 PM.

  • 0

#58 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 29 August 2019 - 11:26 PM

Andrei ai dreptate.. Dar trebuie să-ți spună justificat cu exemple cum v-am spus și eu vouă.
Că am zis ca ești frustrat nu trebuie să o iei ca pe o jignire.. Pur și simplu asta rezulta din comentariile tale la momentul respectiv (în caz că ai uitat, ai început sa te iei de anvelopele mele de ieșirile noastre într-un topic legat de diferențial) și scuze dacă te-ai simțit jignit (dar totuși tu m-ai făcut nesimțit, nu eu). 😉

O seara bună 😉!

Edited by schummy, 29 August 2019 - 11:27 PM.

  • 0

#59 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 29 August 2019 - 11:39 PM

Că am zis ca ești frustrat nu trebuie să o iei ca pe o jignire.. ..............

Rezolvare simpla : schummy nu mai cataloga colegii de forum ca frustrati !

Totusi este o expresie jignitoare .


  • 0

#60 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 30 August 2019 - 09:02 AM

"CHRYS, poate nu m-am exprimat bine.. Că m-au zăpăcit interlocutorii mei. "

......

"Să te faci că nu înțelegi ca la urmă să repeți cam același lucru mă face să mă întreb câți ani ai.. (și nu în buletin)." .... "Sper ca m-am făcut înțeles și lași din frustrare. "

 

... si uite mai Claudiu cum te-ai grabit sa cataloghezi pe alti (fara ca nici macar ai cunoaste in persoana) ca fustrati si sa jicnesti cand ti s-a atras atentia ca exprimi niste idei confuze si incurci unele notiuni ca intr-un final sa admiti ca le-ai cam zapacit. Nu era oare mai corect sa iti ceri scuze ca le-ai cam amestecat si dupa sa te exprimi astfel incat sa te faci inteles corect decat sa inflamezi neconstructiv situatia?

 

Atv-ul cu diferențial autoblocabil merge in general cu el deblocat si la nevoie blochează ambele roti..
Acum in cazul CF-ului s-au întâlnit cazuri în care diferențialul blochează prea târziu(rotile deja au viteze de rotație diferite și când cuplează se aud zgomotele(că egalizează viteza) fapt ce poate duce și la defecțiuni, sau cazuri când nu cuplează. 
 

Referitor la diferentialul de pe XC, asa cum au zis si colegii care detin un ATV echipat cu un astfel de diferential, ar fi varianta auto-deblocabil, implicit el fiind blocat ... Ca nu functioneaza multumitor si mai da rateuri de cluplaj si socuri in transmisie deja s-a mentionat. Ramane de vazut daca varianta noua sau upgrade-urile oferite de dealeri in service vor remedia problemele raportate. Aici ramane ca Andrei, Crinel sau cine mai detine un astfel de model sa confirme. 

 

Legat de celalalt aspect pus in discutie: stabilitatea. Raman la parerea ca nu este influentata de tipul diferentialului ci doar tractiunea si traiectoria. Dar cred ca discutia asta ar trebui purtata intr-un alt topic, fiind o chestiune ce se aplica tuturor diferentialelor, nu doar celor de pe CF Moto XC. 


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto