Jump to content



Photo

Can Am Outlander 570 Dps Max


  • Please log in to reply
55 replies to this topic

#21 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 07:51 PM

Nu am incercat . Am fost la Rar azi dar doar am intrebat unde sa merg la inmatriculari sau la inregistrat la primarie si mi au spus sa merg la primarie . Imi poti spune ce sa solicit la rar sau cum sa procedez este vreun act ceva ?
  • 0

#22 alxcristea

alxcristea

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 479 posts
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Nume real:Alex
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Can-Am 850 Max XTP 2017
  • Numar ATV:TM-26-KAI

Posted 08 August 2019 - 08:38 PM

Au mai fost cazuri cand cei de la primarie au interpretat gresit legea si nu au vrut sa-l inregistreze.
Daca si cei de la politiebrefuza sa-l inmatriculeze trebwuie sa te documentezi putin si sa le faci o adresa scrisa sa-ti raspunda cu motivele pentru care refuza. Legea-i oblica sa-l inregistreze. O sa ai putina batatie de cap cu ei dar pana la urma se rezolva.
Cauta pe forum, a mai fost cineva in situatia ta tot cu un 570.
Te poti sfatui cu el si sigur are rezolvare.
Daca nu a avut numere rosii scoase cred ca le poti obtine pana rezolvi.
 


  • 0

#23 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 08 August 2019 - 09:06 PM

Salutare, daca este trecut in carte de identitate T3 Tractor 100% se inregistreaza numai la primarie cu nr galbene, deoarece utilajele agricole de vreo 2 ani parca nu se mai inmatriculeaza numai cu numere galbene ( de primarie) deci cu cartea de identitate te prezinti la primaria de pe raza unde doresti inmatricularea, impreuna cu factura daca e pe firma sau contractul de vanzare cumparare si certificatul fiscal al celui ce ti la vandut dar sa apara pe el pentru ce ti la vandut ( adica vanzare atv), nu mai retin daca pe contract intre doua persoane fizice ai nevoie de stampila primariei de unde l-ai cumparat( dar la tine parca ziceai ca nu a mai fost inmatriculat, atunci mergi cu cartea de identitate eliberata de RAR la primarie si un document care sa arate cum l-ai achizitionat, ( contract vanzare cumparare sau factura) si trebuie sa il poti inmatricula, pentru detalii ma poti suna. la primarie trebuie mers prima data la cel ce elibereaza numerele, apoi sa il declari la impozite apoi platesti taxa certificat si numere, apoi iti da numerele pe baza chitantelor , apoi intr-o zi doua iti da certificatul semnat de primar, apoi iti trebuie verificare la un RAR si asigurare apoi vorba aia benzina si diiii......


Edited by pvi, 08 August 2019 - 09:09 PM.

  • 0

#24 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 09:14 PM

Salutare exact asa cum ai descris mai sus am procedat . Dupa ce am lasat toate documentele mau sunat de la primarie si au zis ca este o problema. Mam prezentat la primarie si miau spus ca ei nu inregistreaza asa ceva . Au zis ca au 30 de zile sa imi dea un raspuns la cererea mea . Astept sa vad pe ce motiv refuza sa il inmatriculeze si o sa incerc cu un avocat .
  • 0

#25 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 08 August 2019 - 09:37 PM

de unde esti?


  • 0

#26 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 09:37 PM

Vaslui
  • 0

#27 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 08 August 2019 - 09:44 PM

de ce nu inmatriculeaza asa ceva ? nu vor sau te-au trimis sa il inmatriculezi la politie vazand ca ai carte de identitate la el? deoarece asa am patit si eu, si am mers la politie, apoi RAR si toti au zis sa merg la primarie si sa le spun sa mai invete legislatie, am contactat si seful de la inmatriculari si el a zis ca nu se mai inmatriculeaza cu nr negre adica politie, utilajele agricole, inainte se facea un atestat la RAR ii facea poza la  vehicul si pe baza aia se ducea la primarie, dar acum nu se mai face, se face CARTEA DE IDENTITATE, si poate asta ia indus in eroare pe cei de la primarie,(asa am patit si eu)normal cei de la primarie ar fi in avantajul lor sa il inmatriculeze deoarece iau bani pe impozit, asta daca ai de la RAR carte de identitate, daca nu ai de la rar nimica atunci nu se inmatriculeaza nimic la primarie deoarece RAR vetrifica daca utilajul are frane , lumini semnalizari etc, fiid pregatit sa circule pe drumurile publice.


  • 0

#28 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 09:53 PM

Exact aceleasi procesuri le am facut am fost la serviciul inmatriculari am intrat intro cameara si a venit pana si seful politiei rutiere care miau zis sa merg la primarie ca ce am eu se integistreaza la primarie , apoi am fost la rar ei miau zis la fel doar ca nu au baza legala sa imi dea o foaie in care sa scrie la cei de primarie ca este totul ok si pot sa il integistreze . Cu toate astea primaria refuza astept deja de doua saptamani mai sunt doua si astept sa vad pe ce motiv legal nu il pot inregistra . Motivul verbal in fata mea a fost ca ei nu inregistreaza asa ceva si ca nu e in regula ce am facut eu cu cartea la rar ....
Atv ul are carte de identitate emisa de rar .
  • 0

#29 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 08 August 2019 - 10:01 PM

da, ceva normal si traditional ROMANESC, cei de la primarie nu au nici o treaba si o tin tot pe a lor, probabil au si inregistrare la OSIM a prostiei de care dau dovada,de paraca tu ai facut un fals si ai emis ce ai vrut tu in cARTEA DE IDENTITATE, ca sa vezi , politia de la inmatriculari e zero la fel si RAR tot zero , numai PRIMARIA este o institutie care poate lua ce decizie doreste, sincer inteleg prin ce treci, si sper sa ai bafta si multa rabdare in rezolvarea situatiei, numai de primarie depinde, adica de persoana care se ocupa de asa ceva, daca reusesc maine o sa ma interesez la noi la primarie sa vad temeiul legal dupa care se face inregistrarea la primarie, asta daca reusesc sa vorbesc cu ei.


  • 0

#30 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 08 August 2019 - 11:01 PM

RAR-ul face atestat tehnic și acum.
Mai exact cred ca nu mai fac cărți de identitate dacă e T3.
Cu atestat cei de la primărie înregistrează.
  • 0

#31 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 11:12 PM

Sa inteleg ca ar trebui sa merg la rar sa cer sa imi faca atestat tehnic ?
  • 0

#32 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 08 August 2019 - 11:37 PM

Cu atestat tehnic cei de la primărie trebuie să înregistreze. (eventual întreabă-i).
Eu așa am înregistrat.
  • 0

#33 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 08 August 2019 - 11:40 PM

O sa merg la rar sa vad daca elibereaza astia de la mine asa ceva, nu ma mai mira nimik ....
  • 0

#34 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 08 August 2019 - 11:59 PM

Nu se informează.. Aici este problema.
Eu nu înțeleg de ce cei de la politie nu îți eliberează numere. (mai ales că ai carte).
Un prieten și-a luat KQ, avea carte și i-au eliberat numere negre.
  • 0

#35 Jlz

Jlz

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Vlad constantin
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Cf moto
  • Numar ATV:Vs25jlz

Posted 09 August 2019 - 12:05 AM

Pentru ca scrie tractor T3b , dar pe astia la politie ii inteleg au un motiv dar astia la primarie ....sunt nishte incompetenti ..
  • 0

#36 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 09 August 2019 - 12:44 AM

Schummy când ai făcut atestat la RAR?, deoarece eu am un canam 2018 si are carte de identitate, am un buldoexcavator care e făcut atestat dar înainte de 2016 când ațunci tractor se putea înmatriculează cu nr negre, îți spun din surse sigure deoarece eu acum câteva sapt m-am bătut de același problema, nu vorbesc in neștire de cauza, nu il poate ajuta numai omul de la primărie, asta după ce se documentează si își da seama ca trebuie inmatriculat, azi am fost la RAR cu un bombardier având acte de germania si la înmatriculat nr negre
  • 0

#37 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 09 August 2019 - 01:39 AM

Anul ăsta in iunie am făcut atestat RAR. (am atașat poze la alt post tot legat de înmatriculare). Și acum la înregistrare la categorie se trece ATV.. Nu tractor sau cum se trecea in trecut.
Din ce am înțeles s-a modificat legislația și acum nu mai fac carte. (fac doar la cele T4) sau cele care au mai fost înscrise și au carte. (al tău probabil a fost înscris în Germania).
  • 0

#38 pvi

pvi

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 113 posts
  • Gender:Male
  • Location:salaj
  • Nume real:vasile
  • Telefon:0745......
  • Marca ATV:can am
  • Numar ATV:1234

Posted 09 August 2019 - 08:14 AM

Nu știu ce să zic, la mine așa e, probabil că la noi la nimenea.
  • 0

#39 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 09 August 2019 - 11:41 AM

.............probabil că la noi la nimenea.

da da da! 

nu stii daca sa razi sau sa plangi.... fwutui fwutui....  


  • 0

#40 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 09 August 2019 - 12:21 PM

Cred ca este "varza" legislatia de la noi, al meu a avut carte (brief mic+mare ) in Germania , iar in tara mi-a facut Atesta Tehnic si implicit inregistrare pe primarie cu numar galben...........(asta se intampla cu multi ani in urma)


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto