Jump to content



Photo

Atv ~ 4000


  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#21 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 14 January 2020 - 07:05 PM

 

EPS-ul nu e moft cum ar zice unii 

corect, bine punctat! thumbsup.gif

 

PS. si strugurii nu-s acrii, numai al dracului de scumpi daca nu-i cumperi din prima ;)

 

 

Adaugarea lui ulterioara nu stiu daca este posibila.

este posibila, dar implica un cost foarte mare, mult mai mare decat daca ai fi luat din start ATV cu EPS!


  • 0

#22 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 14 January 2020 - 07:36 PM

@ Andrei HD sunt din Cluj.

 

Atat am citit atat pe forumuri romanesti cat si pe cele din afara incat chiar nu stiu ce alegere sa fac smile.png)

 

Mi se invart in cap o gramada de chestii cum ar fi:

 

1. Am nevoie de un ATV cat de cat potent (cum am zis sa nu behaie "la deal" cu 2 persoane) , sa nu depasteasca bugetul maxim de 4000-4500e (cash) si sa fie fiabil + relativ mai ieftin la intretinere (nu ca TGB cu piese inexplicabil de scumpe) si &&& (macar fara probleme cunoscute din fabricatie, gen probleme sasiu cum are KQ, Can Am pana in 2013, probleme motor, cutie, racire, etc ) de aceea cer sfaturi pe aici biggrin.png

2. Sa se poata inmatricula politie , primarie whatever (nici nu stiu exact care e diferenta inafara de a nu putea circula pe autostrada (care nu o avem).

3. Sa nu aiba un consum exagerat. (Kawa - 35L / 100km din ce scrie pe unele forumuri externe caci acolo am vazut ca is mai populare kawa)

 

Mai pe scurt , iubesc ateveiala dar nu imi permit unele chestii si nici nu vreau si nici nu voi renunta la aceasta pasiune care ma relaxeaza grozav 

 

Chiar tin cont de parerile voastre asa ca nu va sfiiti smile.png), chiar sunt curios fiecare ce parere are , prin ce a mai trecut si la ce concluzie a ajuns.

 

@ EPS-ul sunt convins ca este bun (desi ma consider destul de bine lucrat la 110kghysterical.gif ), atat la noi cat si in strainatate pe site-urile/ forum-urile de profil il recomanda 'colegii'. (dar ca vorbeam de 520L - citisem si vorbisem cu cateva persoane inclusiv cu cei de la ATVROM (un prieten) ca nu e foarte stralucit si fiabil EPS-ul la acest model decat cele de 600+ sau noul CFMOTO 600 2020 care inca nu a aparut la noi si care imi place super tare.

 

Pana acum va multumesc tuturor pentru raspunsuri ,mai asteptam recomandari si sugestii daca sunt (Repet: Orice idee e bine venita.)

 

O seara 'faina de la Cluj' tuturor !

 

edit: Arctic Cat-ul asta imi trage cu ochiul din cand in cand https://www.olx.ro/o...er-IDd4WNH.html - proprietarul zice ca are 7000km si e in stare super buna. (nu cred ca are EPS).


Edited by bogdan0401, 14 January 2020 - 07:40 PM.

  • 0

#23 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 January 2020 - 08:36 PM

PS. si strugurii nu-s acrii, numai al dracului de scumpi daca nu-i cumperi din prima wink.png

 

este posibila, dar implica un cost foarte mare, mult mai mare decat daca ai fi luat din start ATV cu EPS!

Cine stie cunoaste  thumbsup.gif  (era o data o vorba) ..............


  • 0

#24 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 January 2020 - 08:41 PM

@bogdan0401  din ce ai postat vad ca ai citit si te-ai documentat, fapt care chiar imi place si totodata va fi si in avantajul tau pentru a face o alegere cat mai buna !

 

PS la punctul 2 completare : daca este "pe primarie" mai poti adauga ca nu te poti deplasa in strainatate (cu ATV-ul) ................dar in schimb taxele de utilizare vor fi si ele mai mici (impozit, RCA)


  • 0

#25 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 14 January 2020 - 10:02 PM

Salut CHRYS, chiar vroiam sa iti dau un PM sa imi spui cam ce consum ai la Grizzly ? :D (Aproximativ bineinteles.)

Personal si eu as inclina spre un Grizzly 700 deoarece numai cuvinte de lauda despre fiabilitate.( desi la bugeul meu nu stiu ce magar obosit gasesc)

Honda si Yamaha s-ar spune ca sunt ca tancurile.
  • 0

#26 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 14 January 2020 - 10:17 PM

Salut Bogdan, din pacate nu iti pot raspunde la aceasta intrebare, chiar nu mi-am batut capul sa fac paralela intre km si litri consumati .

Daca nu mi s-a parut un consum mare ,cand se goleste il mai umplu .....

Grizzly 700 sunt OK ca fiabilitate (poate cele mai reusite..........dar nu vreau sa spun eu asta) dar sunt si mai greu de gasit.

Suzuki KQ au fost o perioada de timp importate masiv ,de aceea sunt si asa multe in tara, in schimb Grizzzly au fost aduse mai putine, deci mai rare in RO.

Eu zic ca am avut noroc ca am gasit unul OK.

 

PS. La Hond parerea mea este mai bine sa renunti, este un ATV bun sau foarte bun folosit mai mult in America, putin uzual in tara , deci sanse sa gasesti piese cam mici.


  • 0

#27 grimm

grimm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:AArpad
  • Telefon:0742XXXXXX
  • Marca ATV:CF Moto 820 LE
  • Numar ATV:urmeaza

Posted 15 January 2020 - 08:44 AM

Salut Bogdan,

vad ca esti in cautare de atv. In opinia mea ca si incepator trebuie sa ai in vedere si "stadiu de pregatire", si sa te orientezi la ceva mai mic ca si putere, 

e chiar bine sa nu ai prea multi caluti sub tine cand dai de greu si incepe andrenalina sa curga prin tine..

Dupa un timp normal, o sa ai nevoie de mai mult...asa mi-am zis si eu cand am luat cf500 2A, ca e super, si ca nu o sa am nevoie de mai mare...pana la un moment dat nici nu am avut..

Acel atv ma purtat mult si bine peste tot, in 2 la plimbari frumoase, singur la ceva mai mult. Nu ma lasat balta la greu... din moment ce era lung era mai greu de manevrat, (lipsa servo) insa era mai ok la urcare sau coborare, daca mai pui si distantierele pot sa spun ca avea stabilitate buna..era din 2012, am fost dupa el la Pitesti, la recomandarea colegului Marius (Pitesti).

Deci, in concluzie, chiar daca nu am nu stiu ce mare experienta in ateveala, precum colegii de mai sus, iti recomand un CF 5 - 600, este foarte ok, intretinerea este decenta, piese ieftine, desi am schimbat doar placute de frana o data, si cureaua in cei doi ani cat l-am avut, si daca are si servo este super bine. Dupa o zi intreaga de mers fara servo simti ca parca nu esti pregatit ( vorba unui coleg)

o zi Buna


  • 1

#28 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 15 January 2020 - 09:46 AM

Salut grimm, mersi de raspuns. 

 

Ma consider pregatit pentru un ATV mai mare , desi am detinut doar un Kymco de 300 (acela a fost bugetul). M-am dat destul de des cu ATV-uri inchiriate sau de la prieteni.

Problema este ca nu am inchiriat niciodata un CF520 spre ex sau ceva asemanator ci tot timpul ATV-uri mai mari (scumpe pentru a/il cumpara pentru mine) , acelea stiu cum merg, intr-adevar eu nu am nevoie de atata putere (60-80cp) desi o 'mini' experienta am cu ele. Acestea mi se par mai mult pentru offroad extrem (rampe FOARTE abrupte, mlastini mari, nisip-uri, etc) unde ai nevoie ca puterea motorului sa se simta in ture mari (cele in 2 pistoane) - sa nu piarda putere cand esti infundat in 'ditai' mlastina sau nisip ori un varf de rampa. 

 

Mai exact eu o sa il folosesc mai mult pt plimbari pe suprafete relativ plane, urcari si coborari nu foarte abrupte poate impreuna cu un pasager. 

Totusi daca as vrea sa fac putin off mai extrem , nu o sa fiu cu pasager deci unu ce duce 2 pasageri pe o rampa relativ mai abrupta ma gandesc ca ofera destula putere incat sa satisfaca o persoana fara pasager pirate2.gif .

 

Pentru mine cele cu un piston care ofera sprint si cuplu de la ture joase ar fi mai avantajos fata de cel V2 care ofera putere mai multa in ture mai mari.

 

(m-am dat 'recent' in toamna cu un CanAm 1000 Outlander MAX , acela mi se pare o bestie , cu 2 barbati 'bine' pe el cred ca puteai urca pe casa) hysterical.gif


Edited by bogdan0401, 15 January 2020 - 09:48 AM.

  • 0

#29 grimm

grimm

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 260 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:AArpad
  • Telefon:0742XXXXXX
  • Marca ATV:CF Moto 820 LE
  • Numar ATV:urmeaza

Posted 15 January 2020 - 09:55 AM

Desigur alegerea este a ta, tu stii ce iti doresti si ce vrei sa faci cu el

eu ti-am expus doar din experienta mea, nu prea multa.

bafta


  • 1

#30 Andrei HD

Andrei HD

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 826 posts
  • Gender:Male
  • Location:TIMISOARA - VATA
  • Nume real:Andrei
  • Telefon:0721/...,...
  • Marca ATV:CF MOTO 820 LE
  • Numar ATV:HD 14 XLX

Posted 15 January 2020 - 10:27 AM

Daca esti din Cluj, de ce nu mergi pana la Authentic Spirit. Poate au ei unul cu care sa faci un drive test(macar acolo in parcarea de la mall).
  • 0

#31 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 15 January 2020 - 11:00 AM

@ da multumesc , grimm - apreciez raspunsul tau, chiar imi intareste ideea ca un 520L ar fi suficient. (poate cat tot ma mai documentez si mai trece timpul , mai creste si bugetul pt un 600) shifty.gif

 

M-am gandit la asta desi, nu stiu daca au disponibile pt. test drive oricum o sa incerc daca ma hotarasc sa iau un CFMoto 520.

 

Acolo in parcare la Mall, nu iti poti da seama. Asa pe asfalt drept nu prea iti poti da seama daca este ok sau nu parerea mea. Zic asta deoarece cand am luat Kymco acela , la fel l-am testat pe asfalt drept si mi se parea ca pentru 300cmc zboara, in schimb la rampe mai abrupte behaia. Sa nu fiu inteles gresit kymco acela de 300 desi avea un motor relativ mic, avea 'putere' asa intre ghilimele fata de altele necunoscute din china de aceeai capacitate. (bineinteles era si in mintile lui , avea doar 3000km si ingrijit la zi)


  • 0

#32 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 15 January 2020 - 11:19 AM

edit: am uitat sa precizez si nu pot sa editez :| cateva lucruri importante desi acum nu mai am cifrele exacte prin cap.

 

Kymco avea X kg si ~20cp+cuplu = un raport cp/greutate = N

 

- ce vreau sa spun prin cele de mai sus este ca acuma degeaba iau un ATV de X+ kg si mai multi cp+cuplu daca raportul cp/greutate e aceeasi nu am facut nimic pe partea de performanta.

 

(pana la urma tot nu am gasesc concret cati cp are 520-ul de la CF 33 , 34 sau 39 ?) cuplu scrie clar peste tot 40-41n.M

 

 

Ca un ex : 

CanAm 1000 - 375 kg - 82 cp = raport 0.099

CFMoto X8 - 387kg - 62cp = raport 0.072

CFMoto 520L - 360kg - 33 cp = raport 0.041 la 39cp = 0.049

Kymco 300 - 217kg - 20cp = raport 0.041 (la fel ca 520L) 

 

s.a.m.d

 

 

*In medie ATV-urile de 2 pers au intre 340-400kg in fuctie de dotari si motorizare. Acuma ideea apare de cati CP si cuplu ai nevoie pentru a putea duce cele 340-400kg +200kg pe o rampa cu inclinare medie unde ai putea urca cu el 2 pasageri.


Edited by bogdan0401, 15 January 2020 - 11:23 AM.

  • 0

#33 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 15 January 2020 - 08:45 PM

Revin la voi fie.gif  . 

Tot caut de ceva vreme cum dupa bine stiti ATV. (adevarul e ca sunt si o fire mai pretentioasa).

 

Am gasit un CFMoto X6 2015, proprietarul zica ca are 1800km reali, scut Storm aluminiu sub tot atv-ul , Lada sikkia L7500 , manere incalzite, jante aluminiu 14", cauciucuri Abuzz 70%, distantiere fata-spate, negru. - pret 4500

 

As vrea sa merg sa il vad dar:

 

Merita, nu merita ? 

 

Nefiind mecanic, la ce ar trebui sa ma uit ? :)


  • 0

#34 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 16 January 2020 - 10:16 AM

Merita. Daca imi aduc bine aminte, este varianta cu injectie benzina. Duce bine, face fata cu succes la deal cu doua persoane. Scutul merita din plin, la fel si lada. Vezi sa aiba troliu si sa mai si functioneze. Din punctul meu de vedere, un atv fara troliu e ca un scuter pe drum de tara. Mai bine nu il iei.

Personal nu sunt un fan al distantierelor pe CF. Nu prea le-am vazut rostul deoarece atv-ul nu este un sortiv care sa necesite astfel de lucruri. La fel si manerele incalzite. Dar, daca le are, sa fie primite!

Pretul este bun. La vremea aceea, un astfel de atv costa 6.000 euro la care se adauga cele mentionate mai sus. 

Mergi si il vezi. Nefiind mecanic, la orice te-ai uita, nu o sa intelegi nimic. Important este sa nu ii flencane rotile, sa misti de cardane si sa vezi sa nu bata, sa cupleze 4x4 si sa sa iti intre usor in treapta L.

In rest, este un atv reusit. 


  • 1

#35 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 16 January 2020 - 03:28 PM

Da este pe injectie desi nu am gasit nicaieri concret cati cp are (la fel ca la 520L intr-un loc scrie 33 in altu 34 in altul 39..) , doar cuplu - 46,6. (peste CF520L - 40)


  • 0

#36 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 16 January 2020 - 03:36 PM

Intre 32 si 35 de cai. Oricum, nu are mare importanta, ca nu scartaie rotile la plecarea de pe loc.
  • 0

#37 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 16 January 2020 - 07:42 PM

Salut,
îmi spun și eu părerea despre 2 din utilajele despre care se vorbește și pe care le am, din 2018! Unul e X6( fost al lui Andrei HD) pe care-l folosesc eu și un 520L fără EPS, T3b, cu care merge fii-miu(14,5 ani). Ca puteri, X6 are 36 iar 520 34... În teren, situația e invers, dar neesențială. La X6 i-am schimbat de curând ambreiajul, oală și cureaua plus montat rulment unisens... Am făcut un experiment cu ele: pe o porțiune de vreo 200m am făcut două curse cu start de pe loc... De fiecare dată a câștigat 520, indiferent de călăreț! Eu am 100 kile, fiul 60... Și X6 e lung, ambele cam cu aceleași accesorii pe ele...
Fiind și mai ponderat în exploatare plus anturajul cu fix același gen de motoare, consider că aceste puteri de 32-34-38 de cai sunt arhisuficienr pentru plimbări pe dealuri, iar la câmpie... Doar de mlaștini să nu dai...
Legat de puterile diferențiate afișate, cică ar fi, după spusele unui dealer, legate de maparea softului(?!) Îl întrebasem de ce 550 are 39(sau 38, nu mai știu) iar 600 doar 40... Diferență de bani între ele este, slavă Domnului!!! Cochetasem cu ideea unui 600, dar... Iar 550 m-i se pare un upgrade minor față de 520...
Baftă în alegere!!!
  • 0

#38 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 16 January 2020 - 08:57 PM

Salut,

@pitesti - merci, nici nu ma astept sa scartaie, nu asta e scopul :)))
@seby_dumi - posibil la 520 s-au imbunatatit componente si sistemul de injectie sau e mai obosit motorul la x6 deoarece din specificatii 520L e si mai greu si mai slab in specificatii cp/cuplu fata de cf x6. (+500cmc vs 600).

X6 - 354kg
520L - 361kg

Si upload la cateva poze sa vedeti despre ce utilaj vorbesc.

Attached Files


  • 0

#39 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 16 January 2020 - 09:18 PM

Am remarcat utilajul pe grupurile de ateviști... Ori e cel mai bun "deal", ori e cea mai mare făcătură... Părerea mea... 1500km din 2016! Hmmm... Bunica, primăria....nu știu! Chiar nu pot da un sfat util
  • 0

#40 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 16 January 2020 - 09:21 PM

Da, nu stiu, l-ai mai vazut undeva de vanzare sau ceva?

E 2015, proprietarul ZICE ca nu sta in tara si vine 3 luni pe an acasa, doar atunci se da cu el in rest e parcat.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto