Jump to content



Photo

Atv ~ 4000


  • This topic is locked This topic is locked
151 replies to this topic

#41 seby_dumi

seby_dumi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 297 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bacau
  • Nume real:Sebastian Dumitrasc
  • Telefon:0722436009
  • Marca ATV:CF 520L, CF X10

Posted 16 January 2020 - 09:30 PM

E postat pe FB, pe mai multe grupuri, gen ATV Riders și altele. Dacă e cum zice, plauzibil.... Dar, după cum e românul... Dacă nu e departe și prețul e convenabil, du-te și-l vezi. Hotărârea e la tine.
  • 0

#42 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 19 January 2020 - 07:02 PM

Salut,

Nu te uita numai la caii "de pe hârtie" ... În teren nu contează numai caii din acte.. (de ex. Bombardier 570 face cf x8)..
Eu aș exclude atv-urile chinezești și as cauta de la 700 cm in sus.
  • 0

#43 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 19 January 2020 - 10:14 PM

@ salut schummy - mersi de parere.

Totusi daca esti de acord as vrea sa aprofundam putin. Cred cu tarie ca acest topic va fi util si pentru altii care in viitor vor vrea sa isi cumpere un atv de 4000-4500 e.

Sa aprofundam legat de ce ai spus, sunt perfect de acord cu tine ca CanAm-ul face un CF X8. CanAm este renumit prin prisma performantelor excelente si a inovarii continue al produselor lor. Tutusi cred ca esti de acord ca fiabilitatea produselor nu este exceptionala. Intr-adevar performantele si scoaterea untului bine din acel motor atrage dupa sine o fiabilitate mai scazuta. Apoi vorbim de piese mai complexe si mai scumpe, s.a.m.d .

Daca vrei performante excelente clar CanAm este o alegere buna dar o fiabilitate mai scazuta si costuri mai mari de intretinere.

Ideea este ca eu nu am nevoie de asemenea performante, adica: nu fac offroad extrem gen sa il bag in mlasini sau in mâl si sa am nevoie de atat de multa putere, dar totusi nu vreau sa cumpar nici ceva ce nu poate cara 2 persoane si poate cv bagaje pe o rampa mai abrupta. (Intr-adevar pentru asta e nevoie de cuplu, nu cp). Pe langa asta personal pentru mine as prefera un motor monocilindric pentru performante putin mai crescute si un cuplu bun la turatii mai scazute. Dupa si nu in ultimul rand costurile de intretinere care difera de la marca la marca, de ce sa platesc pentru un CanAm, in primul rand achizitia apoi piese si intretinere mai scumpa cand as putea lua alta marca mai accesibila mie cu piese mai ieftine.

Pana acum.. si credeti-ma am citit de vreo 6 luni citesc forumuri aproape zilnic 😅, mi-am facut o mica idee despre cateva marci. O sa postez mai jos cam ce am aflat.

CanAm - foarte performant, atv-ul ideal din orice pct. de vedere pt pasionatii de offroad dus spre extrem dar are o fiabilitate in timp mai scazuta si costuri relativ mari al pieselor.
Polaris - performant, se bate acolo aproape de CanAm, nu este la fel de performant dar are o fiabilitate mai crescuta. La fel costul pieselor este destul de mare.
Honda - 0 inovatie nu tin pasul cu alte marci pe partea asta de tehnologie, performante medii - cea mai de incredere firma cand vine vorba de fiabilitate. Piese rare la noi si relativ scumpe.
Yamaha - ATV-uri echilibrate, tin pasul in materie de tehnologie dar nu exceleaza prin a aduce ceva nou. Performante Ok. Fiabilitate crescuta. (Mai ales YMH Grizzly 700). Piesele mediu -> scump
Suzuki - ATV echilibrat dar sufera pe parte de sasiu si la unele si motor. Piesele mediu -> scump.
Kawasaki - ATV-uri deatul de echilibrate cu performante foarte bune dar care sufera si el la capitolul fiabilitate. Piese mediu ->>> scump
Arctic Cat - nu stiu prea multe, am auzit ca is destul de ok, performamte asa-si-asa, piese rare la noi si preturi medii.
CF Moto/ GOES - atv chinezesc cu sasiu taiwanez. Performante relativ slabe fata de ATV-urile de renume dar are o fiabilitate mult mai bunao decat te-ai astepta de la un chinezesc. Piesele ieftine spre mediu.
Linhai - bun pt. incepatori-incepatori. (Cele peste 500cmc - motoare de CF). Piese ieftine.
Kymco - incearca sa tina pasul cu firmele mai consacrate. In mare parte reuseste. Motoare foarte reusite din punct de vedere fiabilitate dar cu performante normale. Piesele ieftine ->>> mediu
TGB - Performamte peste majoritatea modelelor chinezesti si taiwaneze. Fiabilitate ok. Costul pieselor - scumpe.
Access moto - se aud lucruri bune despre aceasta firma dar e rara la noi. Si nu am gasit nici in afara foarte multe dare concrete.
Etc..

Mersi inca odata schummy pentru opinia ta dar vreau sa te intreb de ce vrei sa le excluZi pe cele chinezesti?
  • 0

#44 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 January 2020 - 11:41 PM

Iti raspund eu: schummy este un impatimit al Japonezelor si total impotriva celor Chinezesti. 

Este parerea lui si nu ii poti scoate asta din cap. snitch.gif

 

La Suzuki mai poti adauga in afara problemelor de sasiu, care se caracterizeaza de la fisuri pana la ruperi efective (care in cele mai multe ori se repara prin sudura) si probleme pe parte electrica , de obicei pe zona de incarcare (contacte care se oxideaza in cuple pana la releul efectiv de incarcare)


  • 0

#45 adirpe1709

adirpe1709

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 418 posts
  • Gender:Male
  • Location:MARU, Jud. CARAS SEVERIN
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0740311xxx
  • Marca ATV:king quad 700 , Can am Outlander max 650 cc
  • Numar ATV:144 , 002

Posted 20 January 2020 - 09:20 AM

Salut, eu iti pot oferi o sugestie, mergi intr-o zona de munte unde se inchiriaza atv-uri CF MOTO care te intereseaza.

Inchireaza un atv si vezi cum se descurca cu doua persoane, asa o sa iti faci propria parere.

in plus este mai ieftin sa platesti o ora cu atv-ul decat sa il cumperi si dupa sa nu iti placa.

La toate atv-urile piesele sunt scumpe in comparatie cu piese auto.

O zi frumoasa


  • 0

#46 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 20 January 2020 - 11:32 AM

Salut Bogdan,

Nu știu de unde ai scos asta cum că Bombardierul este ca fiabilitate sub CF, dar te înșeli.
Poate doar dacă Bombardierul îl rupi in Off-road extrem(și doar așa se rupe.. Dacă se rupe) și CF-ul il pui în vitrină.. altfel unu la unu nu se pot compara.
Am în familie CF(luat de nou).. și eu am vrut să-mi iau CF, dar după ce te urci pe un Japonez sau un american cam uiți de chinezești... (știu ca majoritatea de pe forum au CF și sar toți pe mine.. Dar hai să vedem realitatea).
Legat de prețul pieselor... Este direct proporțional cu calitatea..
Eu am Brute force din 2014.. Și pot sa zic că faza cu consum 35% cum ai spus într-un post mai în spate.. Nu este adevărată .. Iar ca fiabilitate în 5000km am schimbat, ulei, filtre,bujii, plăcute frâna(doar față) , bateria, cureaua și acum capete de bară față (și au costat în jur de 170 lei pe o parte.. Deci ca la toate).
Iar legat de putere(că am văzut că tot compari) al meu în acte are 50cp iar x8 unui cunoscut are 63cp..in teren nu se tine de noi..(zic noi că mai iasă un prieten cu un Kg 750 și are tot in jur de 50cp)...CF-ul este mai greoi/greu de manevrat.. Caii nu se simt.. Sunt multe urcări unde el oprește și da pe LOW.. Etc)...

Ca să nu-ți para rău după 2-3 luni.. Când începi să-l simți.. Eu ți-am spus mai sus ce as alege.

O zi buna.

Edited by schummy, 20 January 2020 - 11:36 AM.

  • 0

#47 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 20 January 2020 - 01:57 PM

Si colegul schummy este bne documentat si detaliile pe care le ofera nu sunt de neglijat. Doar ca el este un tip mai sportiv de felul lui si, pentru el, performanta maxima trebuie sa existe. Dar, intr-adevar, dupa ce te urci pe o chestie japoneza, iti dai seama ca e vorba de alta treaba, mult mai buna si mai placuta. Dar cu preturile de rigoare.


  • 0

#48 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 20 January 2020 - 02:10 PM

Te salut din nou @Schummy,

 

1. Probabil ai citit in graba si ai inteles ca eu am spus ca CanAm-ul e mai putin fiabil ca un CF (gresit). Eu am spus ca nu e la fel de Fiabil ca o Honda sau o Yamaha spre exemplu smile.png.

2. Pretul pieselor e chiar mare , ca sa fim realisti la brandurile consacrate. Sunt de acord partial ca pretul lor este direct proportional cu calitatea si asta e parerea mea strict personala. (spre ex CanAm cumpara unele piese si de la TGB si de la x si de la y -;;; hai sa luam o piesa la intamplare sa zicem piesa X pe care e stantat TGB e 100 lei pe care e stantat TGB si CanAm sau doar CanAm e 150-200 , desi e aceeasi piesa si daca ai stii ai putea-o lua de la TGB).

3. E logic sa compari performantele motorului. Ce nu tine cont nimeni este si Cuplul (foarte important) si alte setari de transmisie , etc. 

4. Repet inca odata , daca performantele ma multumesc (si ma multumesc daca un ATV are atata putere incat sa poata cara pe o rampa mai abrupta 2 pasageri , relativ lejer - sunt ok). - (Nu vad rostul sa dau multi bani pe un ATV japonez/american vechi (la acest buget) care nu stiu cum a fost exploatat. Pe langa faptul ca e vechi , trecut tehnologic si suferind de batranete, nu as crede ca ofera mai multa performanta un kawa din 2006 fata de un CF din 2015-2016.) 

5. Consumul la Kawa e ce am citit pe forumuri de la noi si externe , daca e adevarat sau nu , nu stiu oricum multi se plang de consum mare si fiabilitate la Kawa. (probabil tu ai avut noroc pana acum).

 

Iti multumesc inca odata pentru parere. De aceea suntem aici sa ne confruntam parerile si cel putin eu sa ajung la un raspuns in privinta a ce caut eu si poate multi ca mine.

 

O zi faina biggrin.png


Edited by bogdan0401, 20 January 2020 - 02:20 PM.

  • 0

#49 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 20 January 2020 - 02:29 PM

Mai fac o precizare cu privire la caii putere. Aceasta precizare vine de la clasicele masini, si anume: toti caii putere sunt disponibili la turatia maxima a motorului. Astfel, daca un autoturism are 105 cp, acestia sunt disponibili la turatia de "rosu", adica la 6.500 rpm. Pana la aceasta turatie, avem cativa caluti disponibili.

 

La atv-urile chinezesti, ca sa ai toti caii la urcari (ca aici se invart toate discutiile) ar trebui sa urcam cu ele numai in blana si pe zona rosie. Acest lucru nu se poate intampla deoarece nu ne lasa CVT-ul. Daca am fi avut cutii manuale, ar fi fost alta discutie.

 

Cu siguranta, managementul CVT-urilor si cuplul dezvoltat la turatii joase de catre atv-urile de marca, sunt net superioare si asigura puterea necesara ca acestea sa ajunga la turatia maxima pe timpul conditiilor grele de exploatare (acele urcari lungi si grele). De aceea nu se ingatuie sau nu se simt ca raman fara putere, indiferent ca merg pe trapta H.

 

La CF-uri, este necesara trecerea in treapta L tocmai pentru a-i permite sa stea turat spre maxim, astfel primind caii de pe hartie, doar ca lipseste cuplul. Dar nici nu se mai ingatuie, urrca linistit, fara zvac si fara sa bruscheze. Dar simte efortul pe care il face.

 

Concluzie: nu va mai "certati" pentru niste atv-uri de 7.000 euro comparativ cu cele de 12.000 euro. Daca bugetul este unul de 7.000 euro, nu mai aduceti in discutie performantele celor de 12.000 - 14.000 euro. Va faceti mai mult rau si niciodata nu putem ajunge la un consens. La fel, nu iau in discutie nou sau SH. Ori discutam doar de nou, ori discutam doar de SH. Combinatie intre ele nu exista.


  • 0

#50 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 20 January 2020 - 02:52 PM

As vrea sa adaug inca ceva pentru a intelege toata lumea si o sa o fac printr-un exemplu. 
 
Daca un motor se poate tura pana la 8000 rpm, acesta nu o sa aiba puterea motorului la 8000 rpm ci pe la vreo ~6500-7000. In mod normal cutia CVT la full throttle (apasarea aceleratiei maxim) ar trebui sa tina constat motorul intr-o zona de cuplu+putere , in cazul nostru pe la 6000+ rpm. Oricum sunt pierderi de putere din cauza diverselor componente. (cutie, distantiere, etc). - nu are rost sa intram mai mult in amanunte.

 

https://imgur.com/tf...com/tfKs5qcs5qc


Edited by bogdan0401, 20 January 2020 - 02:53 PM.

  • 0

#51 Sergiu

Sergiu

    ATV-ist convins

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 669 posts
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt
  • Nume real:Sergiu
  • Telefon:-
  • Marca ATV:ATV Can Am & SSV CF Moto
  • Numar ATV:NT-ATV

Posted 20 January 2020 - 03:45 PM

Marius (Pitesti) a concluzionat foarte bine. 

 

Bogdane, mergi si vezi efectiv ATV-urile care s-ar incadra in bugetul tau si daca ti se ofera ocazie urca-te pe ele si invarte-te macar prin batatura omului ... altfel te afunzi in prea multa teorie care de multe ori in practica nu se adevereste sau nu e chiar de importanta pe care incerci sa i-o dai ... 

 

Nu e un capat de lume daca ATV-ul pe care il iei nu se potriveste "manusa" din prima ... la urmatorul vei stii mai clar dupa ce sa "alergi".

 

Daca te prinde "flama" cu adeverat nu vei calari prea mult tipmp ATV-ul pe care il cauti acum in cei 4-5000 euro. 


  • 0

#52 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 20 January 2020 - 11:17 PM

Salut Bogdan,

Mai sus ai scris: "Sa aprofundam legat de ce ai spus, sunt perfect de acord cu tine ca CanAm-ul face un CF X8. CanAm este renumit prin prisma performantelor excelente si a inovarii continue al produselor lor. Tutusi cred ca esti de acord ca fiabilitatea produselor nu este exceptionala. Intr-adevar performantele si scoaterea untului bine din acel motor atrage dupa sine o fiabilitate mai scazuta. Apoi vorbim de piese mai complexe si mai scumpe, s.a.m.d .

Daca vrei performante excelente clar CanAm este o alegere buna dar o fiabilitate mai scazuta si costuri mai mari de intretinere..."

Să revenim.. În aceleași condiții de exploatare și nu numai.. Fiabilitatea Canam-ului este net superioara CF-ului...
Cred că aici suntem toți de-acord.. 😉

O seara bună.
  • 0

#53 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 21 January 2020 - 09:07 AM

Sunt perfect de acord. Nu am facut o comparatie de fiabilitate intre CanAm si CF. Ci CanAm si alte marci consacrate.
  • 0

#54 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 21 January 2020 - 01:23 PM

Pai sus asta ai făcut..(eu am preluat ce ai spus).
Dar când vine vorba de Bombardier chiar nu te poți plânge de fiabilitate.. Se afla în top cam la toate capitolele.
  • 0

#55 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 21 January 2020 - 06:23 PM

E ok daca tu asta ai inteles. Cred ca esti singurul.
Nu are rost discutia pe acest subiect. O dam in OFF Topic
La fel asta e parerea ta ca ,, CanAm-urile sunt fiabile raportat la o Honda, Yamaha, etc. Cel putin 5 persoane care le cunosc destul de bine te-ar putea contrazice legat de fiabilitate. Diferenta e ca ei sau majoritatea is permit intretinerea lor ca la carte si atunci daca asta e printre putinele care ofera performanta ff buna scoti cash :). (Eu nu imi permit sa platesc o performanta atat de ridicata asa ma ma multumeste si cv mai slabut si mai fiabil in timp)

Inca odata iti respect parerea si ma bucur ca ti-ai exprimat-o.

(Eu vorbesc din statistici care crede-ma sunt cele mai relevante, nu ce zice x si y legat de fiabilitatea unui lucru) :D daca 80% zic ca nu e ff fiabil, 10% ca nu stiu si 10% ca e extraordinar cam pe care ii crezi?
Eu aici intreb in special de alte lucruri legate de ATv-uri, gen confort, putere, optiuni, etc si apoi ma documentez despre Marca si mode vis-a-vis de fiabilitate. :D

Edit: Apropo - De ce nu ai luat CanAm daca e sus la toate capitolele?

Merci, again!

Edited by bogdan0401, 21 January 2020 - 06:25 PM.

  • 0

#56 apriliacluj

apriliacluj

    MEDALIA de AUR

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,095 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca
  • Interests:MY SON, MY HAYABUSA, MY WAY
  • Nume real:BUB
  • Telefon:0744xxxxxx
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:CJxxBUB

Posted 21 January 2020 - 06:37 PM

Edit: Apropo - De ce nu ai luat CanAm daca e sus la toate capitolele?

o fi sus, dar Kawa e si mai sus :) :)


  • 0

#57 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 21 January 2020 - 08:17 PM

Salut,

Am avut buget de CF/Linhai/Tgb nou sau SH de firmă.
Am testat mai multe și mi-am dat seama că nu mă mulțumește China(diferența de feeling între ele mai ales în teren era mare) ... Si așa am ajuns să aleg SH.
Printre cele testate au fost:(Suzuki, Polaris, Bombardier, Tgb, Cf(inclusiv CF-ul nou a lui cumnatul).

Am ales BF-ul din semnatura.. Motive au fost multe.. Printre altele..ce e din 2014, fără probleme, avea putini km și avea ce ma interesa(putere, Eps,frâna de motor bună, stabilitate, stare impecabila, acte.. Etc)...
Dupa ce am stabilit cam ce vreau de la ATV.. dacă găseam Bombardier OK as fi luat..(inclusiv Polaris sau KG).. Si da.. următorul probabil o sa fie Bombardier de 1000..

Seara bună.

Edited by schummy, 21 January 2020 - 08:19 PM.

  • 0

#58 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 22 January 2020 - 07:15 PM

Asta e foarte bine. Succes si toate bune in continuare.

Pentru noi ceilalti noroc ca sunt si celelalte brand-uri shifty.gif


  • 0

#59 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 22 January 2020 - 07:35 PM

Ne spui si noua cam spre ce te-ai orienta cu informatiile primite pana in prezent ?


  • 0

#60 bogdan0401

bogdan0401

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca, CJ
  • Interests:Here, ATV
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:unknown
  • Marca ATV:inProgress

Posted 22 January 2020 - 09:56 PM

Bineinteles.

La un buget:
Sub 2000e nu prea ai ce sa iei
3000e - 4000e CF Moto, Kymco sau TGB
4000e - 5000e CF Moto 600+ , Arctic Cat
5000e - 6000e Yamaha, Honda si eventual CF X8
6000e ++ CanAm (performanta crescuta), Yamaha (performanta medie & fiabilitate buna), Honda (fiabilitate crescuta)

Dupa multa documentatie cam la parerea asta am ajuns..
Poate aveti si voi alte idei sustinute de argumete 🤔

* Am exclus din prima brandurile care au un reability index f. scazut.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto