Jump to content



Photo

Sfat Pentru Un Incepator


  • This topic is locked This topic is locked
5 replies to this topic

#1 SaLee

SaLee

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Norbert Salamon
  • Telefon:0744662035
  • Marca ATV:Niciuna

Posted 16 May 2020 - 08:21 PM

Salutare tuturor, scuze pentru postul lung,

 

Avand foarte putina experienta in ATV-uri va rog sa-mi dati niste sfaturi privind situatia mea. Aici mentionez ca ma pricep la chestiile technice si la reparat, stiu ce inseamna chinezarie si cum vezi daca ceva e in stare buna sau proasta. 

 

Deci eu as dori sa-mi cumpar un ATV, dar nu pentru sport si teren greu si munte si padure etc., ci pentru a deplasa pe dealul unde am cumparat mai nou o livada. Drumul pana acolo e maxim 2 kilometri dar nu vreau sa bag pana acolo masina daca nu e nevoie, fiind drumul unul de tip "forestier" sau drum de camp cu gropi. 

 

L-as folosi si pentru explorare pe deal si pe teren usor, pentru deplasari mici, pentru a gasi locuri cu priveliste faina, aproape de casa.  Totodata daca as avea posibilitatea de a trage o remorca mica cu greutate minima, ar fi un beneficiu binevenit.

 

Pana acum ce stiu: Mi-ar conveni un ATV cu 250 cmc dar sunt deschis pentru opinii. Ar fi fain sa am un ATV cu cardan, pentru remorcare. Sunt inalt: 186cm, 85 kg, deci ceva mai mare.(ar f fain sa incap pe ea) Problema este urmatoarea: Bugetul. Fiind incepator si pentru ca o cumpar pentru 1-2 ani dupa ce l-as schimba la ceva mai mare si faptul ca am nevoie de ea pentru a deplasa lejer, nu as da ma mult pe ea, decat 1500 de euro maxxxxim. 

 

Am 2 posibilitati: Sa cumpar un ATV ieftin la second, cum ar fi un Linhai 300 2x4 sau un Bashan Honda 250 sau un Kymco kxr 250. Sau sa cumpar o chinezarie cu 1000 de euro cu motor 125 de pe http://atvio.ro

 

Unii zic ca una noua ar fi fain fiindca, duh, e noua, dar trebuie sa o dezmembrez si sa strang fiecare surub aparte ca la bicicleta DHS pe vremuri. Dupa cum am inteles, sunt si mici ca inaltime si posibil sa fie cam stranse pentru mine. Nu stiu cat ar tine una noua ca asta. 

 

Scuze pentru povestea lunga, dar cred ca am scris numai lucruri importante ca sa stiti care-i faza.

Astept sugestii. Multumesc anticipat.


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 16 May 2020 - 11:12 PM

Salutare,

 

in ce priveste pe cele noi de 125 , "calitate germania, solide, care primesti si casca ,ulei si trusa de scule .........." , fabricate pe vapor pe drumul din China , parerea mea incearca sa le scoti din sfera de cautare............ar fi pacat de banii pe care ii vei pierde.

Cele de mai sus sunt jucarii pentru copii, incearca sa iti imaginezi cum arati pe o asa "tricicleta" cu patru roti......scooter.gif

 

Entry level la gama ATV este Linhai 300 2x4 care il poti numi ATV, de acolo in sus poti alege ce doresti.


  • 0

#3 SaLee

SaLee

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Norbert Salamon
  • Telefon:0744662035
  • Marca ATV:Niciuna

Posted 17 May 2020 - 10:26 AM

Mersi frumos.

 

Niste chestii la care sa fiu atent in particular cand aleg ATV-ul? 


  • 0

#4 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 17 May 2020 - 02:42 PM

Am inteles ca te pricepi cat de cat , ceva anume nu pot sa iti indic.

Incearca sa "citesti" vanzatorul , de cand il are , daca este samsar sau nu .....

Proba pe drum sa vezi cum trage motorul, eventual daca nu trage directia in vreo parte (sa nu fi fost lovit) , zgomote anormale ale motorului ,in rest totul sa fie functional pe el.


  • 0

#5 SaLee

SaLee

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 3 posts
  • Nume real:Norbert Salamon
  • Telefon:0744662035
  • Marca ATV:Niciuna

Posted 17 May 2020 - 04:49 PM

Super. Mersi foarte frumos pentru ajutor!


  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 17 May 2020 - 10:03 PM

Super. Mersi foarte frumos pentru ajutor!

Mai poti fii atent si la jocuri (la roti) , ghidon ,coloana de directie si directia in general, poti masura cum si daca incarca cu un aparat de masura.

Starea anvelopelor care nu sunt tocmai ieftine.

Zgarieturile superficiale pe carene sunt oarecum normale in acest domeniu.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto