Jump to content



Photo

Toba + teava Sport


  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 27 November 2006 - 12:40 AM

am placerea sa va anunt ca am gasit o alternativa la sistemul de evacuare standard montat pe linhai , am "construit" o alta tzeava de esapament cu diametrul ceva mai mare decat tzeava originala (din care am pastrat doar portiunea cu flansa) pe care am incorporat un racord flexibil de evacuare (auto), si am schimbat toba de esapament standard cu o alta sport cu sectiune mai mare biggrin.gif ..... avantajele imediate au fost ca am scapat de vibratiile si zgomotele "clasice", puterea motorului a crescut sesizabil:) ,noul sound produs de esapamend e cel putin reusit smile.gif .dezavantajul ar fi sa se depaseasca nivelul de zgomot admis;) motiv pt care ar putea aparea probleme cu prietenii nostrii politzistii tongue.gif si eventualii vecini fara treaba:( .... atasez ceva poze, si astept pm cu pareri si intrebari smile.gif si de ce nu,cereri smile.gif ...

Attached Files


  • 0

#2 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 27 November 2006 - 09:18 AM

Nu-i rau deloc tongue.gif . Spune-ne si costurile, cat a fost toba, si cat a costat cu totul. Ai modificat si carburatorul? Sau doar amestecul?

Edited by Armadilo, 27 November 2006 - 09:19 AM.

  • 0

#3 ioz

ioz

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 125 posts
  • Gender:Male

Posted 28 November 2006 - 12:07 AM

chiar m-m dat pe ATV-ul modificat de RAR si iata impresiile:
- puterea a crescut considerabil (chiar mai mult decat banuiam)
- sound-ul nu mai e de trotineta cu motor ci de motor adevarat (am si un KQ si sound-ul e asemanator)
- cand se incalzeste motorul scoate scantei pe teava (cateodata)
biggrin.gif
  • 0

#4 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 November 2006 - 01:30 AM

costurile materialelor +manopera au mers in aproximativ 500lei , toba in jur de 200 si teava+racodul flexibil tot cam 200 lei la care se adauga manopera si colierul "destept" smile.gif ... cat despre modificari in carburator nu am facut niciuna , doar am umblat la amestecul aer/benzina ,pt ca avea tendintza ca in ture putzine si la relanti sa se opreasca motorul.... biggrin.gif schimbarea asta(toba+teava) ,am facut-o oarecum fortzat de imprejurari (teava rupta si sudata saptamanal, si toba sparta masiv:D ) ... rezultatele sunt mai mult decat multumitoare ,asa ca o recomand tuturor.... trebuie sa analizez si ceva modificari pe partea de admisie biggrin.gif.... si sa incerc ca delimitez cdi-ul ,macar asa ca sa vad daca se poate:D poate stie cineva cum dizolv rasina epoxi smile.gif ...
  • 0

#5 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 28 November 2006 - 01:57 AM

Am gasit pe cineva care modifica CDI-uri, sper sa ne poata ajuta. Eu am montat un turometru pe al meu, si am vazut ca limitatorul intra undeva pe la 3.500 rpm. Cam jos, avand in vedere ca in specificatii se spune ca da puterea maxima la 6.500-6.600 rpm si cuplul maxim la 5.500 rpm. Vreau sa mai verific si cu alt turometru, desi am incredere in acesta, dar daca limitatorul intra asa jos clar vreau sa il modific. Daca gasesti pe cineva care sa modifice CDI-uri, zi-mi si mie, pentru ca cel pe care l-am gasit e din Ploiesti, si mi-e cam peste mana sa fac acum un drum pana acolo.
Ca tot veni vorba de specificatii, l-ai pus pe un tester? Ca tare sunt curios sa aflu cati cai are, si ce cuplu. O sa incerc zilele astea la United Motors, am inteles ca ei ar avea, desi nu se vorbeste prea frumos de service-ul lor.
  • 0

#6 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 28 November 2006 - 10:22 PM

GRESIT , cdi-ul e limitat la 7200Rpm ,si am si verificat chestia asta... cine ne ajuta ?am nevoie numai sa-mi dizolv cu ceva rasina epoxi in care e prins cdi-ul, mai departe stiu eu ce sa-i fac...biggrin.gif cat despre chestia cu testele ,atat de noxe , zgomot , cat si de putere RAR-ul in mod sigur are testerele necesare...sad.gif insa nu stiu cine vrea sa apeleze la serviciile lor biggrin.gif (prietenii stiu de ce)
  • 0

#7 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 28 November 2006 - 11:57 PM

Asta inseamna ca turometrul meu indica aiurea. Trebuie sa vad care e problema cu el.
  • 0

#8 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 29 November 2006 - 01:34 AM

armadilo , daca turometrul tau e auto de acolo ar putea aparea diferentza de ture.... din nr de pistoane respectiv ..smile.gif anyway... cum facem sa dizolv rasina aia si sa am acces la motajul cdi? solutzii !!!!!!!!
  • 0

#9 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 29 November 2006 - 09:11 PM

Am stat si am meditat, ai dreptate, turometrul este pentru 4 timpi 4 sau mai multi cilindri, si deci am 2 impulsuri pe 1 tura. La motorele cu mai multi cilindri am scanteie si pe evacuare, pe care insa turometrul nu o ia in considerare. Deci limitatorul intra la ~7.000 rpm, nu 3.500 cum am crezut initial.
Teoretic rasina epoxy se topeste pe la 70*C, dar practic am inteles ca s-ar topi pe la 100*C, ceea ce este cam mult pentru componente... Altii spun ca se faramiteaza la ultraviolete, merita incercat, daca gasim o lampa UV.
Stau sa ma gandesc, daca tot stim pinii, nu putem rescrie eprom-ul din CDI?
  • 0

#10 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 29 November 2006 - 09:58 PM

Vazut, testat , placut. Ceva deosebit.
  • 0

#11 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 30 November 2006 - 01:44 AM

nu cred ca in cdi e incorporata o memorie sau asa ceva e ceva de genul unui comparator , un circuit care citeste ,da canteia comparand totodata si nr de scantei cu o valoare predefinita (7200) si tot in cdi cred ca e bagata si partea de comanda pt soc + senzorul de temperatura de pe carburator ... lampa cu uv gasim la salonul de bronzat sau spargi un bec de pus pe stalp (numai balonul exterior) si il aprinzi , cu atentie sa nu te uiti la el ca patzesti accidente... biggrin.gif armadilo tine-o tot asa , studiul e mama stiintei biggrin.gif maine cred ca ma apuc de scos montajul cdi din rasina ... cu toate riscurile... si poate va treziti cu mine la concurs...smile.gif e si o categorie "fara limite" ????????????????biggrin.gif biggrin.gif wink.gif
  • 0

#12 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 30 November 2006 - 03:40 PM

Din cate m-am documentat pe net, rasina epoxy se dizolva in acetona, incearca, si daca nu merge o sa mai caut si alte metode.
  • 0

#13 duud40

duud40

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 9 posts

Posted 24 February 2007 - 03:03 PM

am incercat eu la rs... se dizolva cu foarfeca sau cu cutzitu...
  • 0

#14 zixx

zixx

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 381 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4

Posted 24 February 2007 - 08:59 PM

QUOTE (rar @ Nov 28 2006, 10:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
GRESIT , cdi-ul e limitat la 7200Rpm ,si am si verificat chestia asta... cine ne ajuta ?am nevoie numai sa-mi dizolv cu ceva rasina epoxi in care e prins cdi-ul, mai departe stiu eu ce sa-i fac...biggrin.gif cat despre chestia cu testele ,atat de noxe , zgomot , cat si de putere RAR-ul in mod sigur are testerele necesare...sad.gif insa nu stiu cine vrea sa apeleze la serviciile lor biggrin.gif (prietenii stiu de ce)


Am citit pe undeva ca ar fi un fir alb in spatele cdi-ului,care trebuie taiat,ca sa mai castigi ~1000rpm.
Caut si revin cu info.
  • 0

#15 RKN

RKN

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 133 posts
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:0755740677
  • Marca ATV:Linhai 4x4

Posted 01 May 2007 - 09:26 PM

QUOTE (rar @ Nov 27 2006, 01:40 AM) <{POST_SNAPBACK}>
am placerea sa va anunt ca am gasit o alternativa la sistemul de evacuare standard montat pe linhai , am "construit" o alta tzeava de esapament cu diametrul ceva mai mare decat tzeava originala (din care am pastrat doar portiunea cu flansa) pe care am incorporat un racord flexibil de evacuare (auto), si am schimbat toba de esapament standard cu o alta sport cu sectiune mai mare biggrin.gif ..... avantajele imediate au fost ca am scapat de vibratiile si zgomotele "clasice", puterea motorului a crescut sesizabil:) ,noul sound produs de esapamend e cel putin reusit smile.gif .dezavantajul ar fi sa se depaseasca nivelul de zgomot admis;) motiv pt care ar putea aparea probleme cu prietenii nostrii politzistii tongue.gif si eventualii vecini fara treaba:( .... atasez ceva poze, si astept pm cu pareri si intrebari smile.gif si de ce nu,cereri smile.gif ...

Salut,

poti sa-mi spui si mie de unde ai luat teava de esapament cu racod flexibil?

merci
  • 0

#16 Ares CTA

Ares CTA

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Giani
  • Telefon:729311715
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4x4

Posted 04 October 2007 - 08:56 PM

QUOTE (rar @ Nov 30 2006, 02:44 AM) <{POST_SNAPBACK}>
nu cred ca in cdi e incorporata o memorie sau asa ceva e ceva de genul unui comparator , un circuit care citeste ,da canteia comparand totodata si nr de scantei cu o valoare predefinita (7200) si tot in cdi cred ca e bagata si partea de comanda pt soc + senzorul de temperatura de pe carburator ... lampa cu uv gasim la salonul de bronzat sau spargi un bec de pus pe stalp (numai balonul exterior) si il aprinzi , cu atentie sa nu te uiti la el ca patzesti accidente... :D armadilo tine-o tot asa , studiul e mama stiintei :D maine cred ca ma apuc de scos montajul cdi din rasina ... cu toate riscurile... si poate va treziti cu mine la concurs...:) e si o categorie "fara limite" ????????????????:D :D ;)

Si pana la urma ai reusit ceva la CDI sau nu...
tnx
  • 0

#17 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 05 October 2007 - 10:17 PM

Ce topic frumos! Ce vremuri!
  • 0

#18 claudiu_c

claudiu_c

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 180 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:n-am
  • Marca ATV: momentan fara

Posted 06 March 2009 - 10:06 PM

toba pusa este o finala sau o intermediara auto? esapamentul l-ai montat la cei de la stelco? (stelco este concurenta la borla, dar mai ieftina) crezi ca partea flexibila era chiar necesara?
  • 0

#19 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 07 March 2009 - 12:31 PM

daca pun toba sport originala de linhai pot strica ceva la motor, sau trebuie modificat relantiul ceva?
  • 0

#20 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 16 May 2009 - 12:21 PM

mi-a trecut si mie prin cap o prostie si am executat-o rapid. Ca rezultat a iesit un sunet mai placut si un spor sesizabil la demaraj chiar si la 30-40 cand accelerez se simte.
E artizanala treaba dar merge. Ce ziceti poate influenta ceva negativ la motor ?

Attached Files


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto