Jump to content



Photo

Cum Mergi Pe 2 Roti??


  • This topic is locked This topic is locked
92 replies to this topic

#1 vladdd

vladdd

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 142 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:257244560
  • Marca ATV:Adly 280AS
  • Numar ATV:AR-08-XDL

Posted 27 June 2008 - 05:01 PM

Salut

Uite... avand in vedere ca nu mi-am rupt mana niciodata, ma intrebam si eu cum sa merg numai pe 2 roti? E cineva care stie?

Quadul meu e de 250, dar e de 2 persoane, deci destul de lunguiet... care e faza? trag de ghidon, ma las cu gfreutatea pe spate si accelerez?? Ca nu merege smile.gif)

A.. si pe 2 roti lateral cum merg? Trebe un hop cumva care sa ma arunce? E ceva smecherie cu volanul.. ca accelerez sau na.. prind ceva viteza, dupa care virez tare intr-o parte, dezeclilibrandu-l si asa merge pe 2. A incercat cineva?

Eu o sa mai incerc, dar daca nu mai scriu nimic inseamna vreo 3 sapt inseamna ca e in ghips...

SI DACA ASTA E CAZUL, SA STITI CA E VINA VOASTRA CA NU MI-ATI ARATAT CUM SE FACE CORECT!!! tongue.gif

Nu.. glumesc numai...
Is curios numai daca aveti idee sa o impartasiti
  • 0

#2 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 27 June 2008 - 05:26 PM

cum mergi pe 2 roti? Cu grija!
cu quadul tau de 250 e destul de greu sa te ridici pe cele din spate, depinde si de greutatea ta.

NU sunt eu doctor in mers pe 2 roti, dar macar sa scriu ceva sa inceapa topicul:
- La puterea asta mica, singura sansa este sa pleci de pe loc pe 2 roti, in mers nu cred ca ai sanse sa te ridici.
- de preferat pune un picior pe spatele seii, sprijinit de ce oi avea tu acolo, grila metalica probabil.
- Quadul sa fie deja bine incins, sa traga bine motorul, dai gaz blana si tragi de ghidon spre tine cat poti.
Acum, atentie! Daca se ridica prea mult, da drumul la gaz, nu pune frana!
Daca nu se ridica, ia-o de la capat.


Ca sa ridici rotile laterale ai nevoie intr-adevar de un mic damb sau incerci din curba stransa. Asta o faci si la viteza mica, numai din balansul corpului.
  • 0

#3 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 27 June 2008 - 06:21 PM

Nu stiu de ce ar face cineva asta ..... dar fiecare face ce il taie capul biggrin.gif
  • 0

#4 xfil3s

xfil3s

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 265 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real: florin salam
  • Telefon:077777777
  • Marca ATV:Linhai 300 cc 4x4
  • Numar ATV:ct 99 xxx

Posted 27 June 2008 - 09:01 PM

e ca si cum ti-ai lua motor de 125cc si dupa 2 luni de mers cu el intrebi cum faci wheelie wink.gif
  • 0

#5 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 27 June 2008 - 10:17 PM

Poate se refera la celelate 2 roti smile.gif

  • 0

#6 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 28 June 2008 - 12:43 AM

Adydum sper ca nu esti tu cel din filmulet .... sau daca esti da`mi voie sa iti spun ca esti cel putin tampit fara suparare sa faci asta cu un copil pe "quad". oricum genul asta de oameni trebuie trecuti la categoria ASA NU.

*asta daca esti tu in filmulet*

Edited by oakyz, 28 June 2008 - 12:47 AM.

  • 0

#7 vladdd

vladdd

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 142 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:257244560
  • Marca ATV:Adly 280AS
  • Numar ATV:AR-08-XDL

Posted 28 June 2008 - 02:23 AM

QUOTE (oakyz @ Jun 27 2008, 11:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Adydum sper ca nu esti tu cel din filmulet .... sau daca esti da`mi voie sa iti spun ca esti cel putin tampit fara suparare sa faci asta cu un copil pe "quad". oricum genul asta de oameni trebuie trecuti la categoria ASA NU.

*asta daca esti tu in filmulet*



smile.gif) Eu is mah! Si vaporul din spate e tot al meu. Puteam sa imi iau la banii mei Yamaha de 800, dar prefer sa cumpar ceva de 250 si sa intreb prostii pe forum. tongue.gif

Na.. nu stiu. Vreau sa incerc si eu ceva... daca merge bine, daca nu... sa fim sanatosi.
  • 0

#8 vladdd

vladdd

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 142 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:257244560
  • Marca ATV:Adly 280AS
  • Numar ATV:AR-08-XDL

Posted 28 June 2008 - 02:25 AM

QUOTE (fatcat @ Jun 27 2008, 04:26 AM) <{POST_SNAPBACK}>
cum mergi pe 2 roti? Cu grija!
cu quadul tau de 250 e destul de greu sa te ridici pe cele din spate, depinde si de greutatea ta.

NU sunt eu doctor in mers pe 2 roti, dar macar sa scriu ceva sa inceapa topicul:
- La puterea asta mica, singura sansa este sa pleci de pe loc pe 2 roti, in mers nu cred ca ai sanse sa te ridici.
- de preferat pune un picior pe spatele seii, sprijinit de ce oi avea tu acolo, grila metalica probabil.
- Quadul sa fie deja bine incins, sa traga bine motorul, dai gaz blana si tragi de ghidon spre tine cat poti.
Acum, atentie! Daca se ridica prea mult, da drumul la gaz, nu pune frana!
Daca nu se ridica, ia-o de la capat.


Ca sa ridici rotile laterale ai nevoie intr-adevar de un mic damb sau incerci din curba stransa. Asta o faci si la viteza mica, numai din balansul corpului.


Tu ce ai? Si de cat? Ai incercat si merge? Sa stiu cam care ar fi diferenta dintre quadurile noastre (in caz ca ai quad) si sa vad cat sa incing motorul ala smile.gif
  • 0

#9 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 28 June 2008 - 03:45 PM

QUOTE (oakyz @ Jun 28 2008, 01:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Adydum sper ca nu esti tu cel din filmulet .... sau daca esti da`mi voie sa iti spun ca esti cel putin tampit fara suparare sa faci asta cu un copil pe "quad". oricum genul asta de oameni trebuie trecuti la categoria ASA NU.

*asta daca esti tu in filmulet*


Da, eu sunt cel din filmulet. Si baietelul cu care merg este fiul meu (cel mare). Tampit ca merg cu el asa? Probabil la fel de tampit ca cel care merge cu copilul pe bicicleta sau motoreta. Sa merg cu quad-ul pe rotile laterale pt mine este absolut acelasi lucru cu a merge pe motocicleta cu un pasager care sta aplecat (sa se uite intr-o parte de ex.). Sau pe un vant lateral puternic... Daca observi am mers cu el pe 2 roti si l-am trantit pe 4 d-abea cand l-am oprit COMPLET. Dupa peste 100 000 pe 2 roti stii cand poti sa iti tii echilibrul si cand nu... Viteza pana in 40 ... Trafic rutier 0 ...
Observi totusi pozitia lu` Cezarica (baietelul meu). La 2 ani jumate stie sa mearga pe pocket poate muult mai bine ca multi poate chiar majori.

Edited by Adydum, 28 June 2008 - 03:53 PM.

  • 0

#10 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 28 June 2008 - 03:57 PM

Multi cand iau un atv mai mare sau mai mic sa il plimbe stiu un singur lucru: gaaz. Uneori ramane pe strada, de multe ori o bordura, un gard... Pana acum nu stiu daca am depasit vre-odata 40 sau 50 cu un atv, dar pot sa iti fac un poligon (jaloane) pe 2 roti, sau sa urc dealuri sau scari, tot pe 2 roti...
Si daca ai nevoie de damb sau rampa pentru a ridica pe 2 roti laterale, mai bine ramai pe 4.

Edited by Adydum, 28 June 2008 - 03:58 PM.

  • 0

#11 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 28 June 2008 - 06:45 PM

Nu am zis ca ai nevoie de viteza dar ce faci tu este riscant ... si comparatia cu unu care merge pe motor este = 0 (te incalzeste cu ceva daca ala isi rupe gatul ?). Dar pana la urma e copilul tau si faci cum crezi , dar e nevoie de 1 singura data sa pici si sa se loveasca.

P.S Cu atat mai mare prostia ca faci asta si fara casca ... dar , tu ai o varsta si poti sa gandesti pt tine dar nu pune in pericol alte persoane chiar daca crezi sau chiar mergi ff bine. (parerea mea)


Cat despre mersul pe 2 roti ma lasa rece nu dasta mi`am luat atv si nici nu am in plan sa fac acrobatii dastea .

Edited by oakyz, 28 June 2008 - 06:54 PM.

  • 0

#12 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 28 June 2008 - 08:06 PM

QUOTE (oakyz @ Jun 28 2008, 07:45 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu am zis ca ai nevoie de viteza dar ce faci tu este riscant ... si comparatia cu unu care merge pe motor este = 0 (te incalzeste cu ceva daca ala isi rupe gatul ?).


Daca consideri ca atunci cand mergi pe motor exista riscul sa pici ca rata din senin, da, ai dreptate... ATV-ul are intr-adevar 4 roti, dar si la el simtul echilibrului e esential. Iar daca nu stii "unde" isi are echilibrul (si transversal si longitudinal) ori nu vei aborda viraje / pante care le poate duce, ori te vei rasturna. Nu sunt genul "no limit" pe sosea dar cross-ul si atv-ul sunt luate doar "for fun", motocicleta si masina doar pentru utilitatea lor
  • 0

#13 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 28 June 2008 - 08:26 PM

Stai sa ne intelegem nu am nimic cu cei care fac acrobatii cu quadurile sau motocicletele doar ca sa faci asta cu un copil pe el mi se pare lipsa de "gandire" sa nu mai zic iar tampit biggrin.gif.


QUOTE
. Iar daca nu stii "unde" isi are echilibrul (si transversal si longitudinal) ori nu vei aborda viraje / pante care le poate duce, ori te vei rasturna.


Nu am pretentia ca stiu sa fac asta si nici nu am de gand, eu ma rezum la plimbarile mele offroad .
  • 0

#14 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 28 June 2008 - 08:45 PM

Cascadorie e una, mers in echilibru e alta. Opinia ta ramane opinia ta si ai dreptul la ea, dar asta nu iti da dreptul sa jignesti in mod repetat, indiferent daca tie mersul in echilibru ti se pare periculos (indiferent daca cu copil sau nu, nu incep o manevra care nu stiu cum se va termina). Ai avertisment pentru cele 2 injuraturi
  • 0

#15 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 28 June 2008 - 09:20 PM

Daca ar fi dupa mine i-as impusca pe astia ca tine. Sau macar le-as lua copiii. Tu poti sa faci ce vrei dar sa faci cascadorii pe ATV cu copilul fara casca e aproape un act criminal.
  • 0

#16 Adydum

Adydum

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ady Dumitrescu
  • Telefon:0762605888
  • Marca ATV:HB
  • Numar ATV:235 Generic :D

Posted 28 June 2008 - 10:10 PM

Nu sunt adeptul mersului fara casca si cand o sa imi expun copilul la riscuri voite o sa ma impusc singur. Inteleg ca te oftici ca se poate merge pe atv pe doua roti la fel de simplu precum mergi pe bicicleta. De preferinta sa baltacarim topicul cu lucruri utile in cadrul topicului "incepatori", consider ca am ce invata de la altii, la fel cum cu unele lucruri as putea da si eu ceva sfaturi.
Cascadorie gratuita inutila si periculoasa este cand ridici jucaria pe O roata, chestie la care "lucrez" acum (bineanteles, implicand riscuri , de unul singur). In rest plimbari pe 4 sau 2 roti in locuri fara trafic cu copilul cat cuprinde si cat mai des posibil. De ce? Pentru ca ii place la nebunie...
P.S. mea culpa pentru casca.... Asa cum a invatat sa se suie pe scaunul din masina si sa isi prinda centura o sa il obisnuiesc intai casca si pe urma restul. Cat despre ce ai face tu daca ar fi dupa tine... tabletalk.gif

Edited by Adydum, 28 June 2008 - 10:11 PM.

  • 0

#17 vladdd

vladdd

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 142 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:Vlad
  • Telefon:257244560
  • Marca ATV:Adly 280AS
  • Numar ATV:AR-08-XDL

Posted 29 June 2008 - 09:18 AM

Deci daca am schimbator automat nu ma prea pot ridica pe o roata??? Ca topicul "Viata are prioritate" e altundeva

poate cineva sa imi spuna cum exact merg pe 2 roti laterat? Cam ce vitesza sa am cand intorc din ghidon? Fix dupa ce intorc in ce parte trag? In caz ca se rastoarna cum redresez? E periculos sa pui (instinctual probabil) piciorul jos?
  • 0

#18 rzv80

rzv80

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 208 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:rzv
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:suzuki kq 700
  • Numar ATV:RZV

Posted 29 June 2008 - 09:48 AM

A.. si pe 2 roti lateral cum merg? Trebe un hop cumva care sa ma arunce? E ceva smecherie cu volanul.. ca accelerez sau na.. prind ceva viteza, dupa care virez tare intr-o parte, dezeclilibrandu-l si asa merge pe 2. A incercat cineva?

Of! Atata filozofie ! Cel mai simplu frate: se scot doua roti diametral opuse si gata problema rezolvata! w00t2.gif
  • 0

#19 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 29 June 2008 - 10:05 AM

QUOTE (rzv80 @ Jun 29 2008, 10:48 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Of! Atata filozofie ! Cel mai simplu frate: se scot doua roti diametral opuse si gata problema rezolvata! w00t2.gif




Corect ! si daca reusesti cu cele 2 montate sa te ridici nu incerca sa virezi cumva spre exterior daca vei studia forta centrifuga si centripeta ( daca am scris corect) vei afla cum te arunca de pe el stretcher.gif

see ya tank.gif tot mai frumos e pe 4 (parerea mea)
  • 0

#20 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 29 June 2008 - 07:34 PM

Eu merg pe 2 roti cu motocicleta.Ca am si o motocicleta Yamaha hysterical.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto