Jump to content



Photo

Kit Putere Linhai


  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#1 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 17 July 2008 - 07:06 PM

am si eu o intrebare pt cei ce au linhai ....sau au avut tongue.gif ......si-a pus cineva kitul de ambreaj sport pe el ...???si daca se simte diferentza(care ar fii diferentza ) si cum se comporta ....??

Edited by juju, 17 July 2008 - 07:07 PM.

  • 0

#2 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 18 July 2008 - 10:38 PM

Stai linistit, nu te obosi. N-are nici un sens. Pt un pic de putere in plus schimba-i toba si gata. Restul nu are rost...
  • 0

#3 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 19 July 2008 - 12:27 AM

QUOTE (n.vasiliu @ Jul 18 2008, 11:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Stai linistit, nu te obosi. N-are nici un sens. Pt un pic de putere in plus schimba-i toba si gata. Restul nu are rost...

toba e schimbata deja ...(toba +traseu inox diam 32mm interior ) ok e mai sprinten putzin are cuplu mai bun ...dar vreau ceva mai mult ...urmeaza sa schimb jiglerul sa il pun mai mare ....si un filtru de aer ....dar eram curios cum se comporta cu acel kit de ambreaj ...dar se pare ca nimeni nu poate s aimi dea un raspun mai concret ....
  • 0

#4 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 19 July 2008 - 12:50 AM

Se simte destul de bine ... practic asta e diferenta intre un muddy si ... aniversar. Daca ai bani merita cu siguranta si un filtru sport cu atat mai mult.
  • 0

#5 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 19 July 2008 - 03:56 PM

in sfarsit un raspuns mai concret ...pt care si multzumesc ....nu e vb f tare de bani ...cand ii bagi in timp nu ii simtzi asa tare .....si nu mi-se pare exagerat de mult 200 eu pt kitul de ambreaj ...filtru de aer e comandat deja astept sa vina biggrin.gif urmeaza sa vad cu kitul asta cum fac ....oricum saptamana viitoare pun jiglerul marit si sa vedem atunci cum misca wink.gif
  • 0

#6 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 19 July 2008 - 05:06 PM

Nu cred ca te ajuta cu nimic jiglerul ... nu e problema cu benzina ... ca sa scoti mai multa putere tre sa faci multe modificari la motor.
  • 0

#7 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 19 July 2008 - 05:37 PM

mah la motor nu ma bag deocamdata ca nu are decat 900 km ......dar din cate am citit pe ceva site de piese ...zicea ca e indicat sa il pui si jiglerul marit in momentul in care ai schimbat evacuarea si filtru de aer wink.gif...ca incepe sa mearga prea sarac ...si automat nu are de unde sa mai dea putere ....ca nu mai este benzina ...las ca te voi tzine la curent cum se comporta dupa toate astea ....
oricum ce ma enerveaza mai tare e ca dupa ce i-am pus evacuarea la 75km/h imi taie aprinderea dar eu mai am cam un sfert de acceleratzie ....wink.gif dar nu vreau sa ii scot limitarea de pe cdi ...ca il voi distruge sigur ...smile.gif
  • 0

#8 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 07 August 2008 - 11:03 PM

Nah am reusit sa ii schimb si jiglerul ....dar surpriza ......nimic deosebit ..... am inpresia ca toba ce am pus-o e putzin cam mare ....urmeaza sa o reconstruiesc si sa o calculez exact pt motorasull asta ....mai trebue sa inchid din sita din interior ca e prea lunga ....si are evacuarea prea libera ....nici macar nu imi pusca in evacuare ...si am jigler de 135 ....asetp pareri de la voi ...un sfat ceva ....

Edited by juju, 07 August 2008 - 11:04 PM.

  • 0

#9 klug

klug

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 65 posts
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Nume real:eugen
  • Telefon:0722287447
  • Marca ATV:Linhai 300
  • Numar ATV:HD 07 ZLM

Posted 08 August 2008 - 07:33 PM

@juju:....."urmeaza sa o reconstruiesc si sa o calculez exact pt motorasull asta".Asa.....de curiozitate ce o sa..... calculezi? ohmy.gif
  • 0

#10 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 08 August 2008 - 08:08 PM

Si eu sunt curios....
  • 0

#11 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 08 August 2008 - 10:16 PM

EVACUAREA fratzilor EVACUAREA ......din cate stiu eu ...o evacuare sport se calculeaza pt fiecare motor in parte ....pt a putea scoate maximul din el ....asa ca ....urmeaza sa calculez volumul exact necesar pt toba ......oricum vad ca si pe forumul asta exista doar oameni care..anuiesc ca stiu sa se dea ....dar la partea mecanica ...... unsure.gif

Edited by juju, 08 August 2008 - 10:17 PM.

  • 0

#12 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 08 August 2008 - 10:21 PM

Si ce daca nu stiu mecanica? De-aia mi-am luat KQ..... ca nu stiu mecanica.... Si eram calculezi CUM calculezi...
  • 0

#13 juju

juju

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Nume real:adrian
  • Telefon:0722 69 88 58
  • Marca ATV:Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:AR 11 JUJ

Posted 08 August 2008 - 10:30 PM

Sincer nu stiu ....atat de multa mecanica ...de aceea cer si pareri din cate se poate observa .....iar de CALCULAT exista formule in functzie de parametrii motorului (cuplu /turatzie ,putere/turzatzie capacitate cilindrica si nu mai stiu ce ....) si de aici iese toba ideala ...wink.gif cu traseul necesar sa aiai o evacuare perfecta .....
si ca idee de ce crezi ca tobele de firma au pretzul care il au .....pt ca sunt facute si calculate pt a scoate cele mai bune performantze dintr-un motor ....wink.gif
  • 0

#14 klug

klug

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 65 posts
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Nume real:eugen
  • Telefon:0722287447
  • Marca ATV:Linhai 300
  • Numar ATV:HD 07 ZLM

Posted 09 August 2008 - 08:12 PM

QUOTE (juju @ Aug 8 2008, 11:30 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Sincer nu stiu ....atat de multa mecanica ...de aceea cer si pareri din cate se poate observa .....iar de CALCULAT exista formule in functzie de parametrii motorului (cuplu /turatzie ,putere/turzatzie capacitate cilindrica si nu mai stiu ce ....) si de aici iese toba ideala ...wink.gif cu traseul necesar sa aiai o evacuare perfecta .....
si ca idee de ce crezi ca tobele de firma au pretzul care il au .....pt ca sunt facute si calculate pt a scoate cele mai bune performantze dintr-un motor ....wink.gif

Asa e...exista formule da trebuie sa stii ce vrei!Eu pina acuma am inteles ca vrei ..sa ..calcuezi o toba si ...??Daca pui aceasta toba ce?Eu cred ca vrei sa faci.....cred ca vrei sa invetezi roata numai ca nu te-ai hotarit sa-i pui spite sau nu.Si eu am avut odata o motorea Mobra si ma gindeam ca oare cum sa fac sa o transform in Jawa(un tip de motocileta)Ca sa faci un tuning adevarat problema e mult mai complicata decit pare la prima vedere.Da putem discuta....stintele exact sint profesia mea. wink.gif
  • 0

#15 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 09 August 2008 - 10:09 PM

pe degeaba te omori atata cu toba ca pricum e limitat din cdi . daca vrei sa scoti mai mult din el trebuie sa incerci sal faci sa nu iti mai limiteze turatia .
  • 0

#16 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 10 August 2008 - 01:33 PM

Si uzura? Daca se tureaza peste 7500rpm...?
  • 0

#17 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 10 August 2008 - 02:34 PM

Nu e uzura .... se face praf motorul crede`ma.....
  • 0

#18 klug

klug

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 65 posts
  • Gender:Male
  • Location:Deva
  • Nume real:eugen
  • Telefon:0722287447
  • Marca ATV:Linhai 300
  • Numar ATV:HD 07 ZLM

Posted 10 August 2008 - 08:30 PM

Pentru studiul dinamicii autovehiculelor se utilizeaza caracteristica de turatie la sarcina totala a motorului sau caracteristica externa, care reprezinta curba de variatie a puterii efective si momentul efectiv in functie de turatia sau de viteza unghiulara a arborelui motor. In afara de acestea se reprezinta si curbele consumului specific de combustibil si consumului orar de combustibil.

Drept urmare, pentru unul si acelasi motor, se pot obtine caracteristici de turatie la sarcina totala si partiale diferite,in functie de standardul dupa care sau efectuat incercarile.
S-a constatat ca rin cresterea turatiei peste valoarea maxima admisibila, puterea motorului se reduce simtitor din cauza inrautatirii umplerii cilindrilor cu amestec carburant si sporirii pierderilor mecanice din motor.Din aceste motive si in vederea evitarii solicitarilor dinamice mari se recomanda ca la viteza maxima de deplasare tutatia max. sa nu depaseasca turatia corespunzatoare puterii maxime decat cu 10...20%.

Unele motoare cu aprindere prin scanteie sunt prevazute cu limitatoare de turatie,in vederea maririi duratei de serviciu a motoarelor si a reducerii consumului de combustibil;
...deci cel care a facut limitarea...stia ceva mecanica,nu? wink.gif
  • 0

#19 Ionut Lesovici

Ionut Lesovici

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 252 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti / Offroad in Buzau
  • Nume real:Ionut Lesovici
  • Telefon:0722 555 417
  • Marca ATV:YAMAHA Grizzly
  • Numar ATV:BZ-07-SNH

Posted 13 August 2008 - 12:48 PM

Calculul tobelor este important la motoarele in 2 timpi, la cele in 4 timpi nu iti face diferenta. La 4 timpi evacuarea trebuie sa fie libera.
  • 0

#20 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 13 August 2008 - 02:36 PM

QUOTE (juju @ Jul 19 2008, 01:27 AM) <{POST_SNAPBACK}>
toba e schimbata deja ...(toba +traseu inox diam 32mm interior ) ok e mai sprinten putzin are cuplu mai bun ...dar vreau ceva mai mult ...urmeaza sa schimb jiglerul sa il pun mai mare ....si un filtru de aer ....dar eram curios cum se comporta cu acel kit de ambreaj ...dar se pare ca nimeni nu poate s aimi dea un raspun mai concret ....

Pe la sfarsitul lui august intentionez sa umblu la setarile din chitul de putere. Esta vorba de fuliile de pe axul de la motor , din cate am inteles, acestea au posibilitate de reglaj si au 3 setari: NORMAL si in cazul acesta se comporta ca un linhai normal(cum este montat standard pe Orange Racing) , VITEZA caz in care creste viteza maxima pana in jurul a 90km/h dar cu scaderea demarajului , si TRACTIUNE caz in care creste cuplul si scade viteza.
Acum depinde de fiecare pentru ce il foloseste , eu unul o sa-i fac ambele setari sa vad diferenta insa cred ca am sa optez pebtru cuplu caci nu prea poti alerga prin noroaie si pe munte.Acum este pe setarea normala caci inca nu am umblat acolo si acum daca schimb ambreiajul pot sa-i fac si setarea in acelasi timp.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto