Jump to content



Photo

S-a Furat Un Polaris


  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 tatyi

tatyi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campul Cetatii, jud.Mures
  • Nume real:lorant lukacs
  • Telefon:0741-244112
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700

Posted 22 July 2008 - 03:51 AM

In data de 22 iulie 2008 s-a furat din com. EREMITU jud. MURES un ATV POLARIS SPORTSMAN 800 EFI, cu nr sasiu 4XAMH76A06A659631 DE CUL verde inchis. Daca aflati ceva despre tractoras va rog sa ma anuntati pe mine sau cel mai apropiat post de politie.
VA MULTUMESC

MAGYARI GEZA

O744-335491 sau O741-244112
  • 0

#2 West

West

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 207 posts
  • Gender:Male
  • Location:Deva-Santandrei
  • Nume real:Adrian P.
  • Telefon:0728812019
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 660
  • Numar ATV:HD-99-LEU

Posted 22 July 2008 - 08:43 AM

daca ai pune si u o poza ar fi perfect sa stim dupa ce ne uitam ,semne distincte,alea alea!!!!
  • 0

#3 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 22 July 2008 - 08:53 AM

imi pare rau......nu imi place deloc cand vad posturi pe acest topic.....sper sa nu se ingroase randurile celor care sufera din aceasta cauza..... blue_bandana.gif
  • 0

#4 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 22 July 2008 - 01:05 PM

Pai arata ca orice sportsman decat ca este verde. Daca avea ceva special cred ca mentiona omul. Oricum nu sunt asa multe in tara ca sa poata fi ascuns oriunde. Imi pare rau sa aud iar de un furt. Nu pot decat sa va recomand localizarea prin GPS, sms, etc. O gasiti la motobom Razoare.
  • 0

#5 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 22 July 2008 - 01:07 PM

s-a mai discutat de gps-ul asta. dar e adevarat ca daca se acopera atv-ul cu o folie de aluminiu sau este ascuns intr-un beci....se pierde semnalul??? superstition.gif
  • 0

#6 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 22 July 2008 - 01:10 PM

N-am incercat asta cu folie de aluminiu dar o putem testa. Ideea e ca el trimite ultima locatie prin sms asa ca daca e bagat intr-un beci trimiti politia acolo.
  • 0

#7 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 22 July 2008 - 01:13 PM

QUOTE (gaby @ Jul 22 2008, 02:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
N-am incercat asta cu folie de aluminiu dar o putem testa. Ideea e ca el trimite ultima locatie prin sms asa ca daca e bagat intr-un beci trimiti politia acolo.



asta stiu ca trimite ultima locatie, dar daca e valabila chestia cu folia de aluminiu.....o sa transminta pozitia de unde o fost ridicat...nu unde l-au ascuns nenorocitii.... superstition.gif

Edited by gaby72ro, 22 July 2008 - 01:14 PM.

  • 0

#8 tatyi

tatyi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campul Cetatii, jud.Mures
  • Nume real:lorant lukacs
  • Telefon:0741-244112
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700

Posted 22 July 2008 - 05:38 PM

QUOTE (West @ Jul 22 2008, 09:43 AM) <{POST_SNAPBACK}>
daca ai pune si u o poza ar fi perfect sa stim dupa ce ne uitam ,semne distincte,alea alea!!!!

va multumesc tuturor pentru o reactie atat de rapida, dar in legatura cu semne distincte nu are. Are semne nevizibile dar nu vreau sa aduc la cunostinta fiindca poate sa citeasca orice PERSOANA NEDORITA acest forum, cred ca ma intelegeti.
  • 0

#9 miel

miel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 62 posts
  • Gender:Male
  • Location:Mangalia
  • Nume real:Alex
  • Telefon:0752146129
  • Marca ATV:Bashan 200cc
  • Numar ATV:...

Posted 22 July 2008 - 07:16 PM

omfg..... voi inca stati sa va ganditi " sa i-mi pun sau sa nu i-mi pun gps ? " omg la asemenea preturi(ma refer la preturile atv-urilor voastre) un localizator prin gps e o nimica toata
  • 0

#10 miel

miel

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 62 posts
  • Gender:Male
  • Location:Mangalia
  • Nume real:Alex
  • Telefon:0752146129
  • Marca ATV:Bashan 200cc
  • Numar ATV:...

Posted 22 July 2008 - 07:18 PM

daca as fi avut un asemenea atv nici nu mai stateam sa ma gandesc blink.gif sunt cu ochi in 4 .. daca vad cv te anunt :|
  • 0

#11 jpc

jpc

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 88 posts
  • Gender:Male
  • Location:ONESTI jud BACAU ROMANIA
  • Nume real:Adi
  • Telefon:747011010
  • Marca ATV:suzukilikq
  • Numar ATV:BC..JPC

Posted 22 July 2008 - 07:33 PM

QUOTE (gaby @ Jul 22 2008, 02:10 PM) <{POST_SNAPBACK}>
N-am incercat asta cu folie de aluminiu dar o putem testa. Ideea e ca el trimite ultima locatie prin sms asa ca daca e bagat intr-un beci trimiti politia acolo.


Solutia GPS GPRS are multe lacune... ultima pozitie trimisa este pozitia de unde s-a furat daca atv ul este bagat intr-o duba. .. din pacate doritorii de atv-uri second ieftine incurajeaza furturile
  • 0

#12 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 23 July 2008 - 08:05 AM

nu e vorba de valoarea gps-uli, ci de utilitatea lui...... thumbsup.gif
  • 0

#13 danielty95

danielty95

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 128 posts
  • Nume real:Daniel
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Linhai Muddy 300 4X4
  • Numar ATV:NT-13-TYD

Posted 23 July 2008 - 10:28 AM

Am auzit de la cineva ca este un gps care transmite date chiar si daca e in duba sau intr-un beci...Acum nu stiu de unde il putem lua si nici cum se cheama nu stiu.
  • 0

#14 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 23 July 2008 - 11:16 AM

QUOTE (danielty95 @ Jul 23 2008, 11:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am auzit de la cineva ca este un gps care transmite date chiar si daca e in duba sau intr-un beci...Acum nu stiu de unde il putem lua si nici cum se cheama nu stiu.



PAI JUCARIA ASTA AR FI IDEALA....... thumbsup.gif
  • 0

#15 tatyi

tatyi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campul Cetatii, jud.Mures
  • Nume real:lorant lukacs
  • Telefon:0741-244112
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700

Posted 03 August 2008 - 09:53 AM

QUOTE (gaby72ro @ Jul 23 2008, 12:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
PAI JUCARIA ASTA AR FI IDEALA....... thumbsup.gif

salut baieti,
in legatura cu gps, o sa am niste informatii pina-n 15 august. Am un prieten ff bun in ungaria si mi-a promis ca ma pune in legatura cu cineva de acolo care e "mester" in acest domeniu. Si la vecinii nostri a fost o invazie de furturi si au rezolvat problema (cat de cat) cu acest sistem gps. Multe detalii nu stiu dar va promit ca revin cu noi informatii. Dupa spusele celor din ungaria, "afacerea" cu ATV-uri se desfasoara astfel ... utilajele furate de aici ajung acolo si cele furate de acolo ajung pe la noi. L-am rugat si pe ei sa ne informeze pe acest site cu atv furate de la ei, sa nu luam tepe si sa citeasca acest site despre atv-uri furate de aici, poate putem sa ne ajutam reciproc.
  • 0

#16 Danielg

Danielg

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 189 posts
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Dan
  • Telefon:Pruteanu
  • Marca ATV:Linhai

Posted 02 September 2008 - 09:22 AM

QUOTE (danielty95 @ Jul 23 2008, 11:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Am auzit de la cineva ca este un gps care transmite date chiar si daca e in duba sau intr-un beci...Acum nu stiu de unde il putem lua si nici cum se cheama nu stiu.


GPS-ul transmite si din duba fara nici un fel de problema...daca il pui intr-un beci sub pamant sau intr-un garaj de ciment mai greu...Ideea e sa fie bine ascuns si sa fie cat mai mic...ca altfel il vad jigodiile...parerea mea este ca hotii se uita prima data la chestii de genul asta dupa ce-l fura.
  • 0

#17 bughi

bughi

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 22 posts
  • Nume real:Bogdan
  • Telefon:0745762897
  • Marca ATV:linhai
  • Numar ATV:Linhai

Posted 13 September 2008 - 09:34 AM

QUOTE (tatyi @ Aug 3 2008, 08:53 AM) <{POST_SNAPBACK}>
salut baieti,
in legatura cu gps, o sa am niste informatii pina-n 15 august. Am un prieten ff bun in ungaria si mi-a promis ca ma pune in legatura cu cineva de acolo care e "mester" in acest domeniu. Si la vecinii nostri a fost o invazie de furturi si au rezolvat problema (cat de cat) cu acest sistem gps. Multe detalii nu stiu dar va promit ca revin cu noi informatii. Dupa spusele celor din ungaria, "afacerea" cu ATV-uri se desfasoara astfel ... utilajele furate de aici ajung acolo si cele furate de acolo ajung pe la noi. L-am rugat si pe ei sa ne informeze pe acest site cu atv furate de la ei, sa nu luam tepe si sa citeasca acest site despre atv-uri furate de aici, poate putem sa ne ajutam reciproc.



Salut

Iti recomand sa le trimiti si la cei de la ATV Magazin (este o revista) sa iti publice anuntul cu ATV-u; furat sa le trimti si o poza si bineinteles seria de sasiu, forumul asta nu il vede chiar totata lumea dar revista este citita de multi potentiali cumparatori de atv-uri. Parerea mea,

IN legatura cu GPS-ul abia astept sa ne dea tatyi mai multe detali despre persoana care aduce gps-uri. am si eu nevoie de unul , eu imi tin KQ in fata blocului.
  • 0

#18 morache

morache

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Nume real:Moraru Razvan
  • Telefon:0745634436
  • Marca ATV:Suzuki - Eiger
  • Numar ATV:-

Posted 03 November 2008 - 05:16 PM

In legatura cu GPS-ul trebuie sa fiti atenti. daca nu este un echipament profesional el poate fi destul de usor bruiat sau chiar facut sa nu mai poata emite semnalul. Stiu eu un tip care se ocupa cu astfel de echipamente profi dar sunt foarte scumpe... cine isi permite 600 si ceva de iepuroi, va pot recomanda echipamente profesionale care au pana la 16 sateliti (nu ca sirf III maxim 12) si care pot emite si prin metal gros de pana la jumatate de cm, beton aramat de maxim 20 mm, etc...
  • 0

#19 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 03 November 2008 - 10:10 PM

Asta cu cimentul si metalul trebuie sa o vad si eu ... oricum 12-16 -20 sateliti e irelevant este deajuns sa gaseasca 3 pt a indica pozitia ... cat despre utlitatea gps`ului pe atv am mai zis ... Parerea mea este ca un gps = 0 ... se descopera foarte usor ... si pa atv ... cel mai sigur lucru care se poate face este sa fie tinut intr-un garaj .. sau curte inchisa si supravegheata ... si de preferat blocarea rotilor cu ... lant sau ceva cat mai greu de taiat pentru ca odata ajuns la atv nu ii impiedica nimeni sa il impinga si sa il urce intr-o duba.
  • 0

#20 morache

morache

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Nume real:Moraru Razvan
  • Telefon:0745634436
  • Marca ATV:Suzuki - Eiger
  • Numar ATV:-

Posted 04 November 2008 - 02:07 PM

Salutare,

Solutia este simpla: cea mai buna metoda de paza este intr-un garaj cu 3 pitbuli in curte si cu 3 lacate si alarma la ATV si la casa si sistem de supravechere in curte si eventual niste porti din otel rectangular de 7 mm grosime, gard de 5 metrii si sarma ghimpata, dar ce te faci cand stai la bloc si nu ai nici un garaj unde sa il duci?

O alta varianta este si GPS-ul:
1. Se ascunde (ca la mine) intre rezervor si carena (unde nu are cum sa il scoata suficient de repede - ii trebuiesc cel putin 30 minute)
2. Cu cat mai multi sateliti cu atat precizia este mai buna (deci diferenta dinte 16 sateliti si 12 sateliti este o crestere a preciziei de 33%) - inca nu exista receiver capabil sa emita si sa trimita semnal la 20 de sateliti.
3. Are acumulator cu autonimie de 7 zile deci poate sa ii scoata si mama bateriei.
4. Poate sa il bage si in mama dubelor si tot il detecteaza, plus ca mai devreme si mai tarziu tot trebuie sa il scoata.
5. Iar cand iti misca agregatul cu 2 metrii si primesti instiintare pe mobil de eveniment, orice om intreg la minte se misca si vede ce pana lui s-a intamplat.

Daca este sa judecam la rece, orice dispozitiv are plus si are si minus, insa GPS-ul mi se pare cea mai ok varianta (daca este un GPS bun). Pot sa iti spun ca am un GPS cu Sirf III (cel mai nou receiver) si in cheile rasnoavei m-a pierdut, insa dispozitivul de care iti spun avea 9 sateliti pe el in acelasi loc unde chinezaria cu sirf III nu avea nici unul...

Parerea mea este ca si aici se regaseste "razboiu" intre chinezarie vs. japoneze vs. nord americane la ATV-uri.

Cati bani dai atata face. Eu am considerat investia de 650 de euro necesara si eficienta (sa nu uitam ca bancile au inceput sa le foloseasca la bancomate (dupa ce s-a gasit unul sa plece cu bancomatul si sa il arunce in nu stiu ce lac). Bancomatele au o tabla pe ele de tanc si sunt grele cu spume si au fost carate tot in duba si tot s-a emis semnal, plus ca bancomatele sunt incastrate intr-un perete sau ceva (deci beton)...

Concluzia o tragi singur. Eu am incercat sa imi exprim doar o parere.

Bafta
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto