Jump to content



Photo

Ce Faci In Cazul Unui Accident?


  • This topic is locked This topic is locked
60 replies to this topic

#1 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 10:59 AM

Avand in vedere riscurile pe care ni le asumam cand mergem cu aceste jucarii, m-am gandit sa deschid un topic care - Doamne Fereste - ar putea folosi cuiva:

Ce faci daca ai un accident?

Se da urmatorul scenariu: Esti intr-un grup de 2-3-4-5 atv-uri (nu mergi singur - asta e ideea). La un moment dat unul din grup face o miscare gresita si se rastoarna. Cade namila de 350-400kg pe el. Ii rupe o mana/un picior. Hai sa zicem ca aici n-ar fi o problema. Dar daca sufera o leziune mai grava? De exemplu ii afecteaza coloana, gatul? Sau il loveste ghidonul la ficat? Sau stiu eu ce s-ar mai putea intampla? Deci ceva cu adevarat GRAV. Ce faci pt "tovarasul" de drum? Are cineva cunostinte medicale? Stie cineva ce trebuie sa faca? Stiti ca nu e bine sa-i scoti casca? Stiti ca trebuie imobilizat ca altfel poate ramane paralizat? Daca da, cum se imobilizeaza persoana respectiva?

OK, sa zicem ca stim sa facem chestiile astea. Dar cum chemam ajutoare in mijlocul padurii? Sa zicem ca ai semnal (desi... de multe ori am vazut ca nu prea e semnal in offroad)....unde spui ca esti? Dai coordonatele GPS? Dar chiar credeti ca salvamontul (daca e prin zona asa ceva) sau ambulanta umbla cu Garmin-ul dupa ei? Eu nu cred.


Care e ideea acestui topic: Haideti sa discutam CONCRET ce putem face intr-un asemenea caz. Ca am impresia ca prea lasam astea la voia intamplarii. Si e totusi viata noastra si integritatea noastra corporala.

Micile prostii pe care le-am facut eu pt Doamne fereste:


1. Mi-am pus primul numar in agenda sa fie Ambulanta BGS (021-9505). Am inteles ca ar fi cei mai seriosi.
2. Am tot timpul 2 telefoane la mine
3. Am la mine trusa de prim ajutor cu o carticica in care scrie ce sa faci in functie de leziunile persoanei.
4. Mi-am luat GPS special pentru o astfel de situatie, ca in rest nu-l folosesc.


Sper ca nu veti lua la misto acest topic si ca putem discuta serios despre acest subiect.



Toate cele bune,

Nic V.

Edited by n.vasiliu, 22 September 2008 - 11:00 AM.

  • 0

#2 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 22 September 2008 - 11:07 AM

topicul e serios, dar rezolvarea nu se stie care e....cordonatele te ajuta daca trimit o ambulanta elicopter........dar in rest.....trebuie cred sa te orientezi pe loc.....
  • 0

#3 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:11 AM

M-am gandit si eu. Dar cum vine elicopteru' in padure? Asta DACA vine.
  • 0

#4 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 22 September 2008 - 11:13 AM

in romania......poate doar smurd-ul vine....in rest cred ca trebuie sa avem grija noi....,.. blue_bandana.gif
  • 0

#5 deltabiturbo

deltabiturbo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Location:Voineasa, Valcea, Romania
  • Interests:interesu' e mare pentru fiare... :D
  • Nume real:George
  • Telefon:744756251
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4 Yellow
  • Numar ATV:B 19 GED

Posted 22 September 2008 - 11:19 AM

Daca esti intr-o zona cu semnal, dai coordonatele la salvare, oricare ar fi ea si stie ea cea are de facut. Daca nu ai semnal, atunci unul mai rapid o ia inapoi pana la primul post de prim ajutor si spune ce si cum si iar stiu aia ce au de facut. Altfel, vad inutila interventia in cazul unui accident grav, pt ca nimeni nu-i doctor, probabil si nici nu are tot ce-i trebuie pt o asemenea interventie...

So, atentie la neatentie biggrin.gif
  • 0

#6 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 22 September 2008 - 11:20 AM

Fara niciun fel de misto, pe langa cele spuse de tine, ajuta daca esti cat de cat trecut pe la biserica. Eu am avut sansa cu carul si mai stiu pe cineva care a scapat f bine dintr-un accident de masina.
Pe langa GPS, telefon, trusa medicala, atentie mare cred ca ajuta si o doza buna de optimism. Poate sunt eu prea optimist, dar n-am plecat niciodata la o tura cu gandul ... daca mor/daca ma ranesc. Cu putina atentie, cu casca pe cap si cu doza redusa la minim de teribilism, teoretic totul e ok. Ce-i drept, tot ce ai spus tu trebuie stiut, in cazul in care altul in grup nu este la fel de atent ca tine, atunci chiar e nevoie de cunnostinte in acordarea primului ajutor.
Ride safe!
  • 0

#7 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:21 AM

Cum? Ce facem concret.... puneti-va in situatia asta. CE FACI? Eu m-am gandit la aspectul asta si m-am ingrozit. Optimist sunt,d e-aia si mai merg pe atv. Dar daca se intampla vreau sa fiu pregatit sa-l ajut pe cel de langa mine sau daca mi se intampla mie sa stie altcineva ce sa faca.... in general in astfel de situatii se instaleaza panica si cine stie de ce e omul capabil in momentele alea...

Edited by n.vasiliu, 22 September 2008 - 11:25 AM.

  • 0

#8 aurelro

aurelro

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 577 posts
  • Gender:Male
  • Location:Secaria, Bucuresti
  • Nume real:Aurel
  • Telefon:0723921240
  • Marca ATV:KTM EXC 450R
  • Numar ATV:B-56-LMO

Posted 22 September 2008 - 11:21 AM

care e GPS-ul ala special?
  • 0

#9 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 22 September 2008 - 11:26 AM

GPS garmin cumparat SPECIAL pt problema topicului
  • 0

#10 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:27 AM

Am zis ca mi-am luat GPS-ul pt situatii de genul asta, sa pot transmite macar coordonatele. Nu ca ar avea ceva GPS-ul.
  • 0

#11 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 22 September 2008 - 11:28 AM

Imi place ca s-a format deja o camera de N insi care stau si dau refresh sau raspund pe topic biggrin.gif
  • 0

#12 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:30 AM

Am mai auzit / vazut pe net sunt niste beacon-uri care transmit un semnal pt a putea fi gasit mai usor in caz de se-ntampla ceva si chiar nu mai poti nici sa ajungi la telefon.... si nu era scump, undeva pe la 35E...
  • 0

#13 deltabiturbo

deltabiturbo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Location:Voineasa, Valcea, Romania
  • Interests:interesu' e mare pentru fiare... :D
  • Nume real:George
  • Telefon:744756251
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4 Yellow
  • Numar ATV:B 19 GED

Posted 22 September 2008 - 11:31 AM

da, da! ce funny e sa vb de accidente, ca-i scary si interesant....
Putem veni cu exemple explicite domnu Vasiliu? biggrin.gif
  • 0

#14 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:35 AM

Ce exemple? Ca nu pricep... Oricum as spera sa nu luati in deradere topicul asta, eu chiar sper sa-l tratam cu seriozitate.
  • 0

#15 alx

alx

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 90 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Alex POPESCU
  • Telefon:numai in privat
  • Marca ATV:Linhai LC7 Muddy 4x4

Posted 22 September 2008 - 11:39 AM

Nici cu coordonatele nu e simplu. De exemplu sistemele de GPS de pe ambulante sunt, in majoritatea lor, iGO, ale carui coordonate nu bat cu cele ale Garminului. Mai mult decat atat, elicopterele au sisteme GPS care se bazeaza pe coordonate geografice care chiar nu au nimic in comun cu coordonatele Garmin. Deci, daca dai coordonatele cuiva, trebe ca acela sa aiba GPS ca al tau.

Esentialul este sa NU mergi singur. Probabilitatea de a-si rupe gatul 2 atv-uri e mica si astfel, in caz de nevoie, celalalt poate merge dupa ajutor.
  • 0

#16 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 11:42 AM

Cu atat mai mult......
  • 0

#17 deltabiturbo

deltabiturbo

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 36 posts
  • Gender:Male
  • Location:Voineasa, Valcea, Romania
  • Interests:interesu' e mare pentru fiare... :D
  • Nume real:George
  • Telefon:744756251
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4 Yellow
  • Numar ATV:B 19 GED

Posted 22 September 2008 - 12:25 PM

fiind un pic ambigua conversatia, propun sa facem un scenariu si apoi sa-si dea fiecare cu parerea care-i cea mai buna solutie "salvatoare". Ca altfel tot vb pe marginea subiectului si nu in "mijlocul" lui...
  • 0

#18 lari

lari

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
  • Nume real: Laurentiu
  • Telefon:745064269
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700
  • Numar ATV:B-65-VUA

Posted 22 September 2008 - 12:31 PM

Lucrurile astea se pot intampla, dar sansele dupa parerea mea sunt minime, daca te echipezi corespunzator. Nu stiu exact daca este bine sa constientizezi toate riscurile la care te expui zilnic si daca merita sa faci asta. Daca duci in extrem toate probabilitatile ai mari sanse sa te sinucizi de teama nenorocirilor probabile.
Riscuri sunt la tot pasul iar sanse sa gasesti asistenta specializata in padure ai tot atatea cate ai sa-ti rupi coloana din cauza unei rastunari cu atv-ul.
Celelalte contuzii fac parte din distractie, la fotbal sau hochei lucrurile stau mult mai nasol, eu unul nu am avut vanatai sau fracturi de la atv intr-un an cate am avut de la hochei ( de exemplu) intr-o iarna.
Sper ca atentia, increderea in noi, optimisnul si experienta sa ne fereasca de fatalitati si astfel sa mentinem acest subiect doar la nivel teoretic.
  • 0

#19 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT & ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 22 September 2008 - 12:34 PM

Sunt de aceeasi parere cu tine. DAR totusi eu zic ca e bine sa fim pregatiti pt orice.
  • 0

#20 danielb

danielb

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 107 posts
  • Nume real:daniel
  • Telefon:0722359786
  • Marca ATV:grizzly700

Posted 22 September 2008 - 12:50 PM

QUOTE (lari @ Sep 22 2008, 01:31 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Lucrurile astea se pot intampla, dar sansele dupa parerea mea sunt minime, daca te echipezi corespunzator. Nu stiu exact daca este bine sa constientizezi toate riscurile la care te expui zilnic si daca merita sa faci asta. Daca duci in extrem toate probabilitatile ai mari sanse sa te sinucizi de teama nenorocirilor probabile.
Riscuri sunt la tot pasul iar sanse sa gasesti asistenta specializata in padure ai tot atatea cate ai sa-ti rupi coloana din cauza unei rastunari cu atv-ul.
Celelalte contuzii fac parte din distractie, la fotbal sau hochei lucrurile stau mult mai nasol, eu unul nu am avut vanatai sau fracturi de la atv intr-un an cate am avut de la hochei ( de exemplu) intr-o iarna.
Sper ca atentia, increderea in noi, optimisnul si experienta sa ne fereasca de fatalitati si astfel sa mentinem acest subiect doar la nivel teoretic.


Bravo Lari ai dreptate .

In w/e am fost la paintball cu niste prieteni si a iesit macel nu s-a mai respectat nici o regula sa tras de la orice distanta si pana la ultima bila. Eu am luat o bila in cap de foarte aproape de a sarit sangele si acum am ditamai cucuiul.

Asa ca important este se tedistrezi si sa AI NOROC.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto