Jump to content



Photo

Cum se spala un ATV

ATV can am Bombardier Spalat Apa Murdarie Murdar Spalatorie

  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#41 citius

citius

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Location:breaza, bucuresti
  • Nume real:snedelcu
  • Telefon:0788102338
  • Marca ATV:CF Moto 500

Posted 10 January 2010 - 04:12 PM

am luat si eu din brico bosch dintr-ala de 120 de bari, acum a ajuns pe la vreo 7 milioane si ceva.. e la promotie, iti mai dau si o perie in plus fata de cea din cutie...
mai ramane sa-mi dea drumul la apa edilii din breaza... mai precis hidroprahova,niste neni care fac tot posibilul sa traim bine in 2010 in UE la oras! tot inainte!
  • 0

#42 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 11 January 2010 - 12:01 AM

Vezi ca poti sa alimentezi pompa direct dintr-un butoi sau galeata wink.gif
  • 0

#43 owe

owe

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,043 posts
  • Gender:Male
  • Location:mures
  • Interests:atv,sports,music
  • Nume real:varga ovidiu
  • Telefon:0728290323
  • Marca ATV:can am

Posted 11 January 2010 - 07:28 PM

sal

si am o chestie dinaia,e super super
poti face f multe cu ea:speli masina+atv-ul,speli bicicleta,etc.........
am dat cam 550-600 ron pe ea si o am cam de 3 ani,merita banii 100%

o singura mentiune,nu insista cu jetul de apa pe portiunile cu autocolant(de pe quad/atv),ti le va dezlipi

o a doua mentiune,nu lasa apa in el iarna ca ingheata si se fisureaza coturile de plastic
zic din experienta(noroc cu garantia si ca sunt ok oameni de la Practiker)

sa nu uit,vezi ca sunt pe putere astea,ia ceva de o putere decenta(daca nu o sa se arda in timp,nu o sa fi multumit de jet,etc)
cele de putere cat de cat ok incep de pe la 400 ron

bafta!
  • 0

#44 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 04 December 2012 - 01:28 AM

Cel putin in manulalul de utilizare la can-am scrie mare sa nu se spele niciodata cu turbojetul atv-ul ci doar cu apa la presiune normala cu un furtun de gradina. Posesor proaspat de jucarie nu am rezistat si am facut cateva iesiri in care nu am evitat deloc noroaiele. Cum locul lui de parcare e intr-o parcare comuna la demisolul unui bloc nou, imi era cam jena cand lasam la plecare maldare de mizerie; asa ca pana la urma l-am dus de doua ori la spalat. L-am lasat 10 minute sa sa raceasca dupa care i-am spus baiatului sa fie mai gentil si sa nu dea de aproape cu turbojetul, pana acum a fost ok nu am ajut nici o problema.
Sincer nu cred ca mizeria intarita dupa o noroiala szdravana iese la o spalare cu un simplu furtun de gradina si nu m-as uda pe o astfel de vreme cand cu 15 RON il pot avea spalat luna. Deci ce risc daca il mai duc la spalat cu turbojetul in afara de faptul ca s-ar putea sa-mi cada stikerele ?

Edited by danutlupu, 04 December 2012 - 01:29 AM.

  • 0

#45 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 04 December 2012 - 04:07 PM

Eu l-am spălat de multe ori cu presiune. La unele pompe de apă cu presiune scrie să nu dai pe ventil iar cei de la spălătorie nu am observat să nu dea pe ventil la maşini. La maşini nu e bine sa speli motorul cu presiune. La atv trebuie să fii atent să nu bagi apă prin admisia de aer a motorului, prin admisia şi evacuarea de aer a curelei de transmisie şi prin tobă. Eu cānd l-am spălat am şi uitat de chestiile astea...
Recomandarea, sau interzicerea aceasta cu pompa de apă e cum a fost la americani cu femeia care a băgat bebeluşul īn cuptorul cu microunde să se usuce şi a murit şi a dat īn judecată acea firmă şi a cāştigat, de atunci scrie la americani la cuptoarele cu microunde să nu bagi bebeluşi sau animale īn el. Aşa şi cu apa cu presiune, dacă eşti īndeajuns de tāmb să stai cu jetul de apă lipit de un furtun la atv cāteva zeci de secunde se va rupe şi dacă eşti american eşti īn stare să dai īn judecată firma de atv sau firma pompei că din cauza lor s-a rupt, că nu scria asta īn manualul de utilizare. Ei īşi iau toate măsurile să nu aibe probleme.

Edited by ionescu liviu, 04 December 2012 - 04:10 PM.

  • 0

#46 maniacu99

maniacu99

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Nume real:Evelin
  • Telefon:0743245048
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700 Fuel Injection
  • Numar ATV:DB 99 EVE

Posted 05 December 2012 - 07:14 AM

cand iti intra apa in sasiu e o problema ca iti rugineste pe interior si apoi se rupe
  • 0

#47 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 05 December 2012 - 09:03 AM

Fix -pix... si cand ne dam cu ele prin baltoace nu intra apa in cadru si rugineste? biggrin.gif
Daca mergeti la pompe vedeti ca sunt aparate la care se poate regla presiunea mai mica. Grija sa nu insiste pe la contacte si la radiator ca stramba fagurii.
  • 0

#48 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 05 December 2012 - 01:27 PM

Cu menţiunea ca eu spăl acasă cu Karcher K3.80, la spălătorie cred că au presiune ceva mai mare.
  • 0

#49 crinu

crinu

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,378 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:DANU CRINU
  • Telefon:0722 Generalu
  • Marca ATV:BOMBARDIER 800
  • Numar ATV: SCARFACE

Posted 05 December 2012 - 01:38 PM



da,exact prblema asta am patito,am bagat pompa sa spal mai bine radiatorul de noroi, fagurii nu au rezistat si sau indoit. in vara nu se mai facea racirea,ventilatorul mergea continu iar atv-ul intra in avarie max30kmh!!! .in final am schimbat radiatorul.un alt dusman este spuma activa foarte coroziva ataca instalatia electrica!!!!
  • 0

#50 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 05 December 2012 - 07:37 PM

Prefer sa spal acasa atv-ul desii i-mi ia ceva vreme, dar i-mi face placere! Adaptat un pistol de gradina la furtun care se poate regla presiunea apei si jetul , evit a da cu apa prea multa pe bord sau contacte, iar ca degresant ceva detergent lichid, o perie cu coada lunga sa poti ajunge pe sub el mai bine, sters cu carpa bine si siliconat bine peste tot, gresat etc!
  • 0

#51 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 06 December 2012 - 12:38 AM

Poţi spăla cu presiune mai de la distanţă pe zonele mai sensibile şi pt un timp mai scurt, cum ar fi radiator, bord, şi ce am mai spus mai sus. Şi merită să vă luaţi pompă, dacă staţi la curte. Ajută şi la maşină, şi asta fără spumă, eu dau cu pompa pt a lua jegul īn mare parte, apoi cu o găletuşă cu apă şi detergent, cu cārpa şi iar cu pompa, spăl şi iarna, īn găletuşă pun apă caldă. Īn 50.000 km am deja multe puncte pe la aripi care nu se mai iau, la un logan alb, cānd m-oi enerva pe ele bag un polish la service şi gata. De 4 ani de cānd am pompa şi-a scos banii deja. Cu menţiunea că iarna trebuie şi nişte tărie la bord (bord al tău) ca să nu īţi fie frig şi să īţi faci curaj. partytime.gif

Edited by ionescu liviu, 06 December 2012 - 12:39 AM.

  • 0

#52 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 06 December 2012 - 09:42 AM

Ok, merci baieti de pareri. Am si eu pompa la casa, dar locuiesc mai mult in oras la bloc unde tin si atv-ul, iar pe vremea asta numai de spalat nu am chef cand vin de pe coclauri; vara mai vedem desi atunci nu sunt asa noroaie.
  • 0

#53 ionescu liviu

ionescu liviu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 149 posts
  • Nume real:ionescu liviu gabriel
  • Telefon:0720195582
  • Marca ATV:Arctic Cat 400 H1

Posted 06 December 2012 - 11:08 AM

Atenţie că se fură atv-urile, mai ales cele scumpe !!!

Edited by ionescu liviu, 06 December 2012 - 11:09 AM.

  • 0

#54 atvgalati

atvgalati

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 74 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:iulian
  • Telefon:011129222
  • Marca ATV:linhai worker

Posted 06 December 2012 - 03:49 PM

Se fura in draci .. Eu am spalat si linhaiul si kq la jet si nu a avut nimic niciunu..
  • 0

#55 cosminking

cosminking

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 70 posts
  • Location:Campulung-Muscel
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:0756815484
  • Marca ATV:KingQuad700

Posted 07 December 2012 - 07:42 PM

acasa cu furtunul e cel mai bine,e placerea mai mare cand migalesti tu pe langa el
  • 0

#56 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 15 February 2017 - 08:13 PM

Azi, dupa cateva zile de mers cu noua "jucarie", m-am decis sa il spal un pic, ptr ca zapada a început sa se topeasca si peste tot au ramas urme de zapada murdara, pământ, un pic de sare de pe drum etc....

 

Vechiul ATV il spalam la spalatoria din colt, si ii cam dadeau băietii cu apă fara grija ! plus ca au si o spuma activa.

 

Azi cand am mers cu Outlander-ul la spalatorie am zis ca sa nu procedez lafel de brutal, ca jetu ala cam spala si vaselina din rulmenti.... si le-am zis celor de acolo sa imi dea momentan doar cu apa, fara spuma si sa dea un pic mai de la distanta decat dau ei la masini sau alte vehicule!

Am stat langa tipu respectiv, si am avut grija sa nu cumva sa se apuce sa dea cu jetu fara sa ii pese, mai ales ca ii cunosc si stiu cum se comporta cu masinile altora cand nimeni nu se uita....dar na ca la spalatorie....

Per final a iesit destul de curățel pe poarta spalatoriei...

 

Eu pe vreme favorabila spalam ATV ul vechi cu un detergent auto biodegradabil , faceam un amestec de apa si detergent intr-o galeata, si dupa ce dadeam jos cam tot noroiul si murdaria cu un furtun cu un pic de presiune (eventual un pistol de frutun de gradina) ma apucam cu un burete auto, si spalam restul de urme si cu asta basta!

 

Acum .....am vazut ca Outlander-ul meu, are un fel de lac/polish peste plastic, este ca o pelicula -oglindă ... nu as vrea sa folosesc spuma de la spalatorie, pentru ca am un pic de teama ca va ataca plasticul si cu timpul se va duce acest efect de "polish"

 

Voi cum procedati cu spalatul ATV-ului ?


  • 0

#57 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 15 February 2017 - 08:48 PM

Jet de apa de la furtun sau de la aparatul cu presiune, spuma activa auto, clatire intensa cu apa, tot cu jet de la furtun sau cu aparatul cu presiune.
Aparatul cu presiune este unul care face 100 bari. Mie mi se pare suficient.
De regula dau de doua ori cu spuma. Pamantul de padure este lipicios al naibii.
Ca si mentiune, pastrez o distanta suficienta de la jet la atv. Pe principiul ca daca jetul nu imi raneste mana, nu strica nici atvul.
  • 0

#58 ATVio

ATVio

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 177 posts
  • Gender:Male
  • Location:Prahova County, RO
  • Interests:ATV, plimbari īn natură , MTB- mai exact downhill.
    Bikes (cross), OFFROAD, SUVs.
  • Nume real:Viorel
  • Telefon:Īn caz de urgență!
  • Marca ATV:Outlander 450 PRO
  • Numar ATV:stand/by

Posted 15 February 2017 - 08:57 PM

Jet de apa de la furtun sau de la aparatul cu presiune, spuma activa auto, clatire intensa cu apa, tot cu jet de la furtun sau cu aparatul cu presiune.
Aparatul cu presiune este unul care face 100 bari. Mie mi se pare suficient.
De regula dau de doua ori cu spuma. Pamantul de padure este lipicios al naibii.
Ca si mentiune, pastrez o distanta suficienta de la jet la atv. Pe principiul ca daca jetul nu imi raneste mana, nu strica nici atvul.

 Ai carenele vopsite cumva sau plastic brut ? ai patit sa afecteze spuma aia plasticul ? ... de ex la masina unui amic, din cauza spalatoriilor plasticul negru de pe oglinzi spoilere etc ... a devenit gri....


  • 0

#59 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 15 February 2017 - 09:02 PM

Salut,

 la fel ca si Marius, doar ca aparatul cu presiune scoate 120 bari bleh.gif , spuma conteaza foarte mult, iar dupa ce clatesti bine cu apa

e bine sa folosesti ceara, exact ca la masini pentru a nu se matui plasticele.


  • 0

#60 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 February 2017 - 09:06 PM

Interesanta discutie si utila dar in aceasta rubrica unde am mutat topicul.


  • 0





Also tagged with one or more of these keywords: ATV can am, Bombardier, Spalat, Apa, Murdarie, Murdar, Spalatorie

Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto