Jump to content



Photo

King Quad 450


  • This topic is locked This topic is locked
47 replies to this topic

#1 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 15 February 2009 - 10:07 AM

Salut, ma gandesc sa vand sau sa schimb utilajul.
Este un Suzuki LTA 450 K8 King Quad, pe scurt King Quad-ul mic de 450 cmc, identic constructiv - din toate punctele de vedere - cu KQ 700/750 dar fara al 3-lea far si dezvoltand 37 CP. La motobom costa 6400 eur cu tva inclus.
Este practic nou, din sep 2008 din reteaua motobom, in garantie, prima revizie facuta, are 500 km rulati fara nici un fel de incidente. Merge si arata impecabil. Neinmatriculabil, se poate inregistra la primarie (numar galben), eu asa am si facut.
Cei care ma cunosc, de pe forum (Norian, Adi Rohan, Gaby de la CT) sau de la service-ul Motto din BV, pot confirma grija si atentia cu care am mers si merg cu jucaria.

Intentia mea este sa il schimb cu ceva mai marisor ca cilindree / putere. Neaparat injectie (EFI), preferabil suspensie independenta spate (IRS). Candidatii ideali sunt Grizzly / Brute Force / KQ 750.
Nu ma intereseaza versiuni inmatriculabile la Politie de genul Borile / Pauleti (vezi KQ 750) in care si-au bagat unii si altii mainile ca sa le faca omologabile.

Astept comentarii si propuneri vizavi de acest demers. Multumesc.

PS - revin cu fotografii.
  • 0

#2 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 16 February 2009 - 06:33 AM

poze...

Attached Files


  • 0

#3 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 16 February 2009 - 09:47 AM

Nu ai zis pretul.

Frumusel tractorasul.
  • 0

#4 Cezar33

Cezar33

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 271 posts
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Nume real:Cezar
  • Telefon:0729060090
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:PH 34 CEZ

Posted 16 February 2009 - 01:17 PM

QUOTE (d-rive @ Feb 16 2009, 09:47 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ai zis pretul.

Frumusel tractorasul.



ba a zis:) nu esti atent 6400 nou si a iesit de pe poarta fabricii deci 6400 - 30 % smile.gif))
  • 0

#5 dragos4mob

dragos4mob

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 104 posts
  • Gender:Male
  • Location:iasi
  • Nume real:Dragos
  • Telefon:0722886591
  • Marca ATV:KQ 700
  • Numar ATV:mare -taiat

Posted 16 February 2009 - 01:48 PM

QUOTE (elian @ Feb 16 2009, 06:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
poze...


ai un nr de telefon unde sa te intreb ceva?
  • 0

#6 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 16 February 2009 - 03:23 PM

@dragos: ti-am dat pe pm.

Ca pret, realist mi se pare un 5000 eur.
  • 0

#7 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 01 March 2009 - 07:30 AM

up
  • 0

#8 robi

robi

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 181 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Greschner Robert
  • Telefon:0766800553
  • Marca ATV:Yamaha grizzli 700
  • Numar ATV:TM-15-FJI

Posted 01 March 2009 - 03:19 PM

QUOTE (elian @ Feb 16 2009, 03:23 PM) <{POST_SNAPBACK}>
@dragos: ti-am dat pe pm.

Ca pret, realist mi se pare un 5000 eur.


@ELIAN-DACA TU VINZI TRACTORASU EU CUI AI MAI FAC BULBAR? partytime.gif
hysterical.gif -GLUMEAM
MULTA BAFTA.ANTRADEVAR REZERVA DE PUTERE CONTEAZA AL NAIBII DE MULT thumbup.gif
  • 0

#9 dragos4mob

dragos4mob

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 104 posts
  • Gender:Male
  • Location:iasi
  • Nume real:Dragos
  • Telefon:0722886591
  • Marca ATV:KQ 700
  • Numar ATV:mare -taiat

Posted 01 March 2009 - 05:38 PM

salut Elian,te-am rugat ceva si nu ai mai dat nici un semn de viata....ai alt numar de tel?, ca pe ala pe care te-am sunat nu pot sa te mai sun....e inchis frusty.gif

Edited by dragos4mob, 01 March 2009 - 05:39 PM.

  • 0

#10 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 01 March 2009 - 06:43 PM

Salut Dragos, intr-adevar numarul acela este inchis. Sunt intre job-uri si timp de o saptamana sunt phoneless. Nu am uitat de discutia noastra, insa nu am avut timp sa trec pe la nenea de la vulcanizare. Trec maine si iti dau un semn de viata, ok?
  • 0

#11 dragos4mob

dragos4mob

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 104 posts
  • Gender:Male
  • Location:iasi
  • Nume real:Dragos
  • Telefon:0722886591
  • Marca ATV:KQ 700
  • Numar ATV:mare -taiat

Posted 01 March 2009 - 08:02 PM

merci esti un baiat fin, astept sa ma suni sa-mi dai raspunsul cu coletul,merci anticipat.....spor la agatat joburi bune...
  • 0

#12 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 03 March 2009 - 08:56 AM

QUOTE (robi @ Mar 1 2009, 03:19 PM) <{POST_SNAPBACK}>
@ELIAN-DACA TU VINZI TRACTORASU EU CUI AI MAI FAC BULBAR?
-GLUMEAM
MULTA BAFTA.ANTRADEVAR REZERVA DE PUTERE CONTEAZA AL NAIBII DE MULT

Da, da, ce ne facem cu bbar-ul? Sa stii ca stau impartit si nu stiu cum sa 'apuc' problema... fie schimb jucarica si atunci vreau, evident ca de la Domnia voastra, un bbar adecvat fie raman cu tractorasul curent si atunci e simplu, il inzestram cu un bbar de la atv guru from Romania urgento thumbup.gif
Rezerva de putere ca rezerva de putere, uneori ma gandesc ca e capul meu de vina si nu tractorasul. Eu merg mult in tandem cu un Kawa BF de 650 iar diferenta de putere am constatat-o mai degraba la gonisuri pe teren plat sau similar - in camp, pe drumurile forestiere sau poteci de padure. Plus ca Norian si merge mai tare de felul lui, indiferent de motorul pe care il calareste. In teren greu, noroi, zapada, pe praguri sau povarnisuri, tot cam acolo sunt in comparatie cu o cilindree mare. Spuneau niste baieti intr-un review pe net la KQ 450 ca face exact ce face si fratele mai mare de 750, nimic in minus, nimic mai putin, cu mentiunea ca nu o va face la fel de rapid. Am ajuns sa inteleg si sa confirm teoria asta...
  • 0

#13 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 March 2009 - 09:48 AM

Pai in afara de viteza maxima care e normal sa fie mai mica si un demaraj putin mai lent nu vad ce ar putea fi in minus fata de fratele mai mare.
Eu zic sa ramai cu el. E cel mai bine si din punct de vedere financiar si trebuie sa te gandesti ca atv-ul asta e practic nou. Consider ca si 37 de cai sunt suficienti. Eu am 33 la chinezul meu si sunt multumit. Merge cu 90km/h, urca pe greu orice panta la limita aderentei, ce sa vrei mai mult de la el...
  • 0

#14 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 03 March 2009 - 01:37 PM

@elian: d-rive a punctat extrem de corect niste aspecte esentiale ! Ai ATV pe care ti l-ai dorit, e practic nou nout si folosit doar de tine si ingrijit pe masura. In plus ai bagat si o caruta de bani in anvelope...Financiar vorbind e o tampenie sa il schimbi acum.

Nu ai ce sa-ti doresti mai mult, caci indiferent ce vei avea, tot la fel vei merge, intrucat stilul tau e mai potolit si mai calculat, ceea ce e foartre bine ! - keeps you safe
Nevoia de schimb o simti in momentul in care simti ca atv actual iti ramane "mic"ca il folosesti la maxim si ca vrei mai mult de la el.
Esti sigur ca il folosesti la maxim ? Ca iti e "mic"?
Mie mi se pare ca ATV tau ti se potriveste de minune, e exact pe stilul tau. In plus, stai linistit mai ai destul pana sa il duci la limitele lui

Eu cu bruta facem echipa buna, intrucat si stilul meu e mai turbat, dar si sansele ca sa o incurc rau sunt mult mai mari. Doar ca imi asum "nebuniile"si traiesc pentru ele.

Edited by Norian, 03 March 2009 - 01:39 PM.

  • 0

#15 florin_bucuresti

florin_bucuresti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 48 posts
  • Nume real:Florin
  • Telefon:0740576767
  • Marca ATV:Polaris 800X2

Posted 03 March 2009 - 07:07 PM

ma bag si eu in seama...smile.gif si sunt de ac parere cu antevorbitorii...in plus este o perioada f proasta daca vrei sa il vinzi ( am vazut fratele mai mare adus din germania, nou nout, neanmatriculabil la 5100E! ....dar nu accepta schimburi). Sunt curios ce ti-ai dori in plus la el?
  • 0

#16 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 03 March 2009 - 08:04 PM

@florin: raspunsul la intrebarea ta: stickerul de pe al meu, pe care scrie VTwin 650. laugh.gif Sau daca se poate unul pe care sa scrie VTwin750
Sa fie el linistit ca are toata puterea si cuplul posibil, doar ca nu are nevoie sa le foloseasca laugh.gif
  • 0

#17 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 03 March 2009 - 08:59 PM

Corect ce zice Norian. Asta e si in cazul meu si nu am decat un CF. Cu toate ca si eu sunt mai zgubilitic de felul meu si am avut numai masini puternice si pana acum doar bunul D-zeu m-a avut in grija si de 20 de ani de cand conduc nu am patit nimic nici eu nici masina. Odata cu varsta simti ca trebuie sa te mai potolesti si de asta am optat pentru CF si nu pentru ceva mai puternic cu toate ca ma manca rau...
CF-ul este exact ceea ce trebuie, e ca limitatorul de viteza la camioane, nu ma lasa sa fiu mai nebun decat permite ratiunea. Cu toate astea tot zbor cu el prin aer biggrin.gif Dar e suficient si ma bucur ca nu am luat ceva mai puternica ca cine stie ce imi mai rupeam... Deci, un Linhai (no ofense pentru posesori) mi se pare ostenit dar de la CF in sus, toate sunt ok si cred ca e foarte important ca fiecare dintre noi sa ne alegem si atv-ul care ni se potriveste stilului, caracterului si de ce nu, curajului nostru.
  • 0

#18 elian

elian

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 190 posts
  • Nume real:Eli
  • Telefon:VDF
  • Marca ATV:retired
  • Numar ATV:n/a

Posted 04 March 2009 - 07:57 AM

@d-rive, norian: Domnilor, nu pot sa nu fiu de acord cu voi. Logica va este sanatoasa si imi place sa cred ca inca mai am puterea sa ascult, sa recunosc si sa accept fara resentimente un argument corect. Dupa cum anticipam intr-un post anterior, 'nevoia' de schimbare vine mai degraba din capul meu decat din limitele japonezului.
Ca sa ma iau putin de Norian, as spune ca daca imi doresc un alt sticker pe carene, acela ar fi unul cu insemnele SMURD sau crucea / semiluna rosie... stiti voi, echipajul pe care il suni si vine sa te scoata din belea... atata doar ca in loc de descarcerare, Doamne fereste, vorbim de remorcare si scos la shufa hysterical.gif

Din seria 'kingul mic scoate din rapa bruta mare' thumbup.gif ...

Attached Files

  • Attached File  11.jpg   271.96KB   334 downloads

Edited by elian, 04 March 2009 - 08:03 AM.

  • 0

#19 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 04 March 2009 - 09:56 AM

Uite, in cazul de fata, puterea e inutila la Bruta. Totul tine de aderenta. Uneori un atv mai putin puternic iese mai usor dintr-o situatie similara pentru ca poti doza mai bine tractiunea. Unul puternic rupe imediat si se invart rotile....si se invart... pana vine un pitic si-l scoate de acolo smile.gif

Hai ca tot o dam in diverse si am deviat de la titlul topicului.
Parerea mea ca si la atv-uri e ca la masini. La ora actuala gasesti si iti permiti lejer o masina de peste 100CP si logic, tinand cont de limita de viteza din Romania, nu ai nevoie de ceva mai mare dar cu toate astea producatorii scot masini din ce in ce mai puternice in loc sa scoata mai economice si mai putin poluante. Cu timpul o sa vedeti ca o sa se ajunga la un downgrade.
Asa si la atv-uri. Sa-mi zica mie cineva ca daca are cca 50cp nu se descurca cu acel atv in orice situatie posibila si imposibila dar daca apare modelul nou care are 70 de cai, tzushti sa si-l ia pe ala ca deh, e mai puternic, alea, alea... nu ca i-ar trebui ceva mai puternic. Tine cam de marketing toata treaba asta iar cum clientul e avid de nou, pur si simplu da in orbul gainilor cu utilajul vechi din dotare care saracu nu are nimic si chiar isi face treaba bine.
  • 0

#20 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 04 March 2009 - 12:49 PM

Asa este tot timpul o sa vrei mai mult, mai multa putere,etc.
Daca iti iei Kq de 750 o sa vrei brp sau altceva si tot asa.
Eu nici nu dadeam linhaiul daca nu era asa stricacios.Era ok cat sa-mi fac 'damblaua' in fiecare weekend.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto