Jump to content



Photo

Cruci Cardanice


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1 82NFS

82NFS

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:virgiliu
  • Telefon:0723944720
  • Marca ATV:Linhai

Posted 11 November 2009 - 01:27 PM

Nu vreau sa fac reclama nimanui dar nevoia de a gasi piese cat mai ieftine si de o calitate cat mai buna, m-a impins sa caut peste tot... dar pana la urma am gasit...
Am gasit cruci cardanice bune si foarte ieftine!!!!
Spre exemplu la Linhaiul meu o cruce cardanica pentru cardanul fata ma costa 65 lei + taxele de curierat...
Toti care vand piese Linhai mi-au spus ca nu se gaseste doar crucea cardanica ci se cumpara doar cu tot cardanul... Ei fratilor uite ca se si gasesc piese independente de ansamblu si cu preturi bune nu cu adaos-uri de 400-500%!!!!
Precizez inca o data ca nu fac reclama si nu am nici un interes! Fac asta pt ca consider ca nu este normal sa se ia pielea de pe noi!!!
Cruci cardanice aproape de orice fel se gasesc pe site-ul www.crucicardanice.ro
Omul mi-a spus ca poate executa si cardane...
  • 0

#2 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 11 November 2009 - 01:44 PM

cand o montezi poate faci si o poza . ideea e ca daca esti norocos si vezi la timp poti sa schimbi doar crucea ,daca esti mai putin norocos se rup urechile cardanului care tin crucea superstition.gif si esti nevoit sal schimbi cu totu
  • 1

#3 82NFS

82NFS

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:virgiliu
  • Telefon:0723944720
  • Marca ATV:Linhai

Posted 11 November 2009 - 01:59 PM

Perfect de acord cu tine!!! Ceea ce m-a deranjat pe mine a fost nonsalanta dealerilor care imi spun ca nu se gasesc individual ci doar la pachet... Normal ca daca furca cardanica are paharele praf trebuie sa o inlocuiesti... Ideea a fost ca am gasit ceva ieftin si sincer nu am vrut sa tin numai pt mine...
Oricum atunci cand voi mai gasi vreun echivalent ieftin la vreo piesa puteti fi siguri ca va voi spune de unde se poate comanda...
Imi pare rau pt cei care vand piese...
Cu ocazia asta poate mai scadeti din adaosul acela imens...
Numai bine!!!
  • 0

#4 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 11 November 2009 - 02:06 PM

aici au dreptate si importatori ,nu ca le tin partea .... crucea ca piesa originala nu exista , ci doar tot ansamblul . ce ai gasit tu este o piesa after market...... asa cum se gasesc si rulmenti ,semeringuri ..etc ,care le poti cumpara de la alti fabricanti si sunt mai ieftine si mai durabile decat cele originale(china) . thumbup.gif abea astept poze si sa ne spui cat de greu sau montat . spune-ne si cotele exacte ale cruci.

Edited by undercover, 11 November 2009 - 02:08 PM.

  • 0

#5 depedentul

depedentul

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 45 posts
  • Nume real:SANDU COSTICA
  • Telefon:0721210007
  • Marca ATV:kawasaki

Posted 11 November 2009 - 08:05 PM

si eu am avut un linhai si nu nu mai vreau!dupa ce ca nu sunt fiabile ne ma-i ia si pielea!nasoala mentalitate!ei(importatorii si dealerii)vor pierde pe viitor!
  • 0

#6 82NFS

82NFS

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:virgiliu
  • Telefon:0723944720
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 November 2009 - 08:26 AM

Dimensiunile crucii cardanice pt cardanul fata sunt:
Diametrul pastilei este de 20 mm
Lungimea crucii cu tot cu pastile este de 46 mm
Lungimea de 46 mm care este la mine sper sa fie corecta dar nu sunt sigur pt ca exista si posibilitatea ca pastilele sa se mai toceasca... Cert este ca mi-am comandat una de lungime 47 mm. Nu cred ca va fi o problema... Oricum exista posibilitatea in cazul in care nu este buna sa slefuiesc pastila cu 0,5 mm pastila, ceea ce zic eu este ffff putin. Astazi sau maine trebuie sa primesc crucea prin curier... De demontat si montat nu este foarte greu pt ca ansamblul cardanic este dat jos...
Oricum va voi tine la curent...
Ca si cod pt comanda CR282
  • 0

#7 82NFS

82NFS

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:virgiliu
  • Telefon:0723944720
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 November 2009 - 08:36 AM

QUOTE (depedentul @ Nov 11 2009, 08:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
si eu am avut un linhai si nu nu mai vreau!dupa ce ca nu sunt fiabile ne ma-i ia si pielea!nasoala mentalitate!ei(importatorii si dealerii)vor pierde pe viitor!

Nu pot spune despre Linhai ca este cel mai bun atv dar nu pot spune nici ca este cel mai prost... Iti faci treaba cu el... Iar daca iti place sa mai faci si pe mecanicul...merita sa te joci cu un Linhai... Problema la Linhai sunt piesele care zic eu sunt mult prea scumpe in comparatie cu calitatea lor... Din cauza asta ne zbatem sa gasim portite pt a achizitiona piese bune si cat mai ieftine...
Deci pana la urma Linhaiul este Linhai... si atat! wink.gif
Cine vrea calitate se indreapta spre Yamaha, Suzuki, Honda si Bombardier...
  • 0

#8 82NFS

82NFS

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:virgiliu
  • Telefon:0723944720
  • Marca ATV:Linhai

Posted 12 November 2009 - 01:18 PM

Cam asa arata crucea cardanica..

Attached Files


Edited by 82NFS, 12 November 2009 - 01:19 PM.

  • 0

#9 claudiu_c

claudiu_c

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 180 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:n-am
  • Marca ATV: momentan fara

Posted 06 January 2010 - 07:49 PM

nu stiu daca trebuia sa postez aicea, dar vin cu un mic upgrade la crucile cardanice.
cumparati de la orice magazin de piese auto, burduf de caseta de directie de dacie, ca si cel din imagine, coliere de metal (16-25 si 40-60), vazelina, si chef de lucru. nu am facut decat cardanul din fata, pt ca crucea de la cel din spate inca nu a venit.
spor la lucru.

Attached Files


  • 0

#10 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 06 January 2010 - 08:07 PM

smile.gif) si eu am schimbat crucile ... fara sa vad intre timp postul asta... si am pus burdufe ... DAR

Eu am pus burduf pe crucea spate .. si pe fata ... am incercat cu unele putin mai mari care in pincipiu erau bune ... dar la crucea dinspre grup imi atinge de cadru. Cu cele de directie mi s-a parut ca sunt prea intinse si am mai avut unele inainte care s`au dupt din cauza flexibilitatii prea mici. (adevarul ca cele de caseta de directie care le`am cumparat eu aratau altfel , aveau aceelasi diametru pe toata lungimea)



Cu un pic de munca si nervi se schimba destul de usor crucile. Problema este ca pe Fata nu am gasit inca cruci la care sa se potriveasca sigurantele asa ca le`am bagat presat si date 3 puncte de sudura pe capc. Pe spate am pus o cruce cu gresor .. pe fata Fara ( am gasit site`ul crucicardanice.ro dupa ce cumparasem crucile).

Edited by oakyz, 06 January 2010 - 08:14 PM.

  • 0

#11 claudiu_c

claudiu_c

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 180 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:n-am
  • Marca ATV: momentan fara

Posted 07 January 2010 - 08:05 PM

mi-a sosit astazi crucea spate. model 20-44, adica mai scurt la care am pus niste saibe sub sigurante, ca sa ajung la lungimea de 46.

mic sfat cum sa montati crucea: dati jos toate pastilele de pe crucea cardanica. strangeti pastilele (cate 2 deodata) din exteriorul furci spre interior, cu o menghina, tinand crucea cardanica in mana pana se preseaza cele doua pastile. apoi continuati strangerea cu ajutorul a doua chei tubulare, care potrivesc pe pastile.

am imbracat si cardanul spate in acelasi model de burduf. ar fi fost foarte utila o scula de montat coliere ca si la planetare, si nu coliere de furtune, pt ca si mie la urma mi-a frecat colierul mic in bascula spate. drept urmare am dat jos colierul de metal si am pus soricei de plastic (a se citi coliere, sau zip-tie, kabelbinder...)
am incercat si eu cu modelul de burduf de aceiasi grosime, dar statea un pic cam prea intins peste cardan, asa ca am renuntat la el, si am gasit modelul prezentat mai sus. vedem cat vor tine, daca ajuta, si ce efect au burdufele.

Attached Files


  • 0

#12 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 19 April 2010 - 08:40 PM

A venit vremea sa schimb si eu crucea cardanica spate si sunt curios de care cruce sa cumpar, adica cu gresor pe mijloc sau e mai indicat cele cu gresoare in capatu fiecarei pastile?

Edited by Alinf, 19 April 2010 - 08:41 PM.

  • 0

#13 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 20 April 2010 - 08:07 PM

M-am edificat singur biggrin.gif , de fapt am masurat si am observat ca pt dimensiunile cruci sunt doar 2 modele unu cu gresor si unu fara. O intrebare pt colegi forumisti care au schimbat crucea spate.... de ce a-ti folosit acelasi tip de cruce, adica fara gresor cand e disponibil si modelu cu?

Edited by Alinf, 20 April 2010 - 08:14 PM.

  • 0

#14 claudiu_c

claudiu_c

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 180 posts
  • Gender:Male
  • Location:cluj
  • Nume real:claudiu
  • Telefon:n-am
  • Marca ATV: momentan fara

Posted 17 May 2010 - 08:42 PM

nu era disponibil modelul cu gresor...
varianta cu burdufe la cardanu fata nu a tinut in timp, adica cred ca din cauza temperaturii de la evacuare s-a copt cauciucu. deci daca cineva a gasit/folosit alt fel de cauciuc, este rugat sa posteze aicea.
  • 0

#15 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 17 May 2010 - 08:59 PM

QUOTE (claudiu_c @ May 17 2010, 09:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
nu era disponibil modelul cu gresor...
varianta cu burdufe la cardanu fata nu a tinut in timp, adica cred ca din cauza temperaturii de la evacuare s-a copt cauciucu. deci daca cineva a gasit/folosit alt fel de cauciuc, este rugat sa posteze aicea.


daca problema ar fi doar caldura degajata de esapament , aceasta poate fi remediata . trebuie cumparata o banda de azbest cu care se infasoara esapamentul . thumbsup.gif am atasat o poza cum arata banda de azbest.

Attached Files


  • 0

#16 Papu

Papu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Location:MANGALIA
  • Nume real:Mihai Olariu
  • Telefon:743337154
  • Marca ATV:BMW

Posted 05 January 2011 - 11:19 AM

salut, Nu stiu daca gresesc, dar eu am linhai aniversary si crucea cardanica din spate are dimensiunile 20x52. Cineva a scris aici 20x46, nu cumva este vorba de cea din fata? Sau se poate sa difere ? Eu am dat comanda deja de pe crucicardanice.ro si astept sa-mi vina, codul este RC50, dimensiune 20x52,4. A costat 90RON fata de 4-500 ron cat costa tot cardanul....

Va tin la curent cu ce am rezolvat.
  • 0

#17 Papu

Papu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 5 posts
  • Gender:Male
  • Location:MANGALIA
  • Nume real:Mihai Olariu
  • Telefon:743337154
  • Marca ATV:BMW

Posted 11 January 2011 - 08:50 PM

QUOTE (Papu @ Jan 5 2011, 11:19 AM) <{POST_SNAPBACK}>
salut, Nu stiu daca gresesc, dar eu am linhai aniversary si crucea cardanica din spate are dimensiunile 20x52. Cineva a scris aici 20x46, nu cumva este vorba de cea din fata? Sau se poate sa difere ? Eu am dat comanda deja de pe crucicardanice.ro si astept sa-mi vina, codul este RC50, dimensiune 20x52,4. A costat 90RON fata de 4-500 ron cat costa tot cardanul....

Va tin la curent cu ce am rezolvat.

mi-a venit crucea cardanica si s-a potrivit perfect. Am montat-o, zilele astea o sa-mi fac timp sa montez si cardanul. A costat 90 ron crucea +30 ron transportul. Dar am comparat crucea cu cea veche si pare cu 15-20% mai subtire chiar daca pastila si dimeniunile sunt la fel. Sper sa nu se rupa prea curand. Am atasat cateva poze.

P.S. nu am pus inca sigurantele pentru a se vedea in poze mai bine.

Attached Files


  • 0

#18 Deus

Deus

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 15 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Cserey Tibor
  • Telefon:0744609174
  • Marca ATV:CF MOTO 500
  • Numar ATV::)

Posted 06 June 2011 - 10:33 PM

salut
am fost si eu in situatia voastra,si a trebuit sa schimb crucile cardanice la Cf Moto,desigur pe original nu se gaseste numai cu cardan cu tot si atunci am apelat
la domnul de la crucicardanice.ro(dupa ce am citit postarile voastre) si m-a enervat rau de tot,m-a tot tras de limba la ce si dece pana am scapat pasarica si am zis ca e atv,si surpriza smile.gif a cerut pe o cruce 150 de lei/buc am si inchis repede ca sa nu ma taxeze ca-l tin la telefon smile.gif)
atunci am inceput sa caut in circuitul de piese auto si dupa mici "sapaturi" l-am si gasit la 60 de lei buc,si sunt si de calitate"japanparts"
daca careva dintre voi mai are dificultati cu crucile de cardan va ajut cu placere,imi trebuie doar marimile exacte
am citit intrun post ca "daca nu se potriveste mai ia din capul pastilei" NU recomand acest lucru,sunt sanse mari sa se sparga,mai bine polizati/slefuiti din sigurante pana ajungeti la dimensiunea dorita
  • 0

#19 dassad

dassad

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:daSSad
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:3

Posted 24 July 2013 - 11:43 AM

Postez si eu un update la acest topic ca chiar ca e foarte "istet"...

Am gasit pagina respectiva inainte cu cateva zile sa vad acest topic postat dar nu am comandat nimic de la ei.

Abia astazi am comandat o cruce cardanica simpla pentru ATV-ul meu (TGB Blade 425) pentru partea din fata pentru 60RON + Transport. Maine il primesc si o sa postez impresiile mele despre cruce.

Insa trebuie sa va spun, ca cel original de la producator de pe mai multe siteuri in Romania costa 198 EURO + transport. Deci chiar daca tine doar 2 luni (ce nu cred, trebuie sa tina mult mai mult) merita mult mai mult pentru ca diferenta e uriasa.

Azi primesc filtrul de ulei + ulei MOTUL nou, tot astazi sunt sudate si strunguite capurile de cardan (ca sa tocit foarte tare) iar maine vine crucea cardanica deci maine jucaria mea va fii iarasi pe roate si in paduri dupa o luna de pauza.
  • 0

#20 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 24 July 2013 - 01:28 PM

QUOTE (dassad @ Jul 24 2013, 12:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Postez si eu un update la acest topic ca chiar ca e foarte "istet"...

Am gasit pagina respectiva inainte cu cateva zile sa vad acest topic postat dar nu am comandat nimic de la ei.

Abia astazi am comandat o cruce cardanica simpla pentru ATV-ul meu (TGB Blade 425) pentru partea din fata pentru 60RON + Transport. Maine il primesc si o sa postez impresiile mele despre cruce.

Insa trebuie sa va spun, ca cel original de la producator de pe mai multe siteuri in Romania costa 198 EURO + transport. Deci chiar daca tine doar 2 luni (ce nu cred, trebuie sa tina mult mai mult) merita mult mai mult pentru ca diferenta e uriasa.

Azi primesc filtrul de ulei + ulei MOTUL nou, tot astazi sunt sudate si strunguite capurile de cardan (ca sa tocit foarte tare) iar maine vine crucea cardanica deci maine jucaria mea va fii iarasi pe roate si in paduri dupa o luna de pauza.

Confirm ca piesele de la TGB in tara sant c-am greu de gasit, pentru un rulment unises trebuia sa astept 2 luni si pretul era triplu, am reusit sa comand din afara de unde am luat si atv-ul, prin cunostinte a venit si in tara mai rapid si mut mai ieftin!
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto