Jump to content



Photo

Cruci Cardanice


  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#21 dassad

dassad

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:daSSad
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:3

Posted 24 July 2013 - 02:05 PM

QUOTE (dyanyta68 @ Jul 24 2013, 02:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Confirm ca piesele de la TGB in tara sant c-am greu de gasit, pentru un rulment unises trebuia sa astept 2 luni si pretul era triplu, am reusit sa comand din afara de unde am luat si atv-ul, prin cunostinte a venit si in tara mai rapid si mut mai ieftin!


din pacate asa e. Pana acum cand am avut probleme cu jucaria am dus-o la un "mecanic" care c-am nu a facut nimic bun pe el, mai mult pagube decat reparatii (de exemplu, crucea gardanica sudat in spate DOH....) am cautat si eu pe internet, si am vazut ca piesele originale (ce se gasesc) sunt la preturi imense. Am vrut si eu sa pun bare de protectii, port bagaj etc, insa 1500 Ron pe o bucata de teava imi pare c-am exagerat. 900 Ron pe o cruce cardanica simpla.. ehh..

Totusi, chiar acum au sosit cateva minute filtrul de ulei si uleiul de la UNIMOTORS.RO 36 Ron filtrul de ulei, 140 Ron uleiul 10W40 (Motul 5100) deci sunt mai multumit de preturi. Si am si primit trei stickere unimotors.ro de la ele gratis. (nici nu am stiut ca o sa primesc asa ceva deci a fost o surpriza mica dar placuta)

BTW...

Ai piese SH de vanzare de pe TGB-ul tau? Sau poti sa-mi trimiti cateva linkuri unde ar trebuii sa ma uit?

Mersi

Edited by dassad, 24 July 2013 - 02:08 PM.

  • 0

#22 dassad

dassad

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:daSSad
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:3

Posted 08 August 2013 - 11:12 AM

In sfarsit pot sa postez si eu pozele facute despre crucea cea veche si cea noua. L-am montat aceasi zi cand am primit si de atunci merg cu el (c-am 2 saptamani) si e foarte ok, nici-o problema pana acum.

Mentionez inca o data... crucea de la TGB costa 198 Euro , iar asta a costat 60 Ron deci diferenta e foarte mare







  • 0

#23 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 23 October 2013 - 05:00 PM

Interesat subiectul.
Am inceput sa am si eu jos la cardanul fata (crucea dinspre motor) si am nevoie de cruce cardanica.
Bineinteles ca CF Moto vinde cardanul cu totul. Costa undeva la 600 lei.
Stie cineva dimensiunile? Asta ca sa nu ma apuc sa-l desfac si sa-l fac la loc doar ca sa-l masor.
  • 0

#24 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 24 October 2013 - 11:42 AM

Salut,

Am vorbit la www.crucicardanice.ro si mi-au spus ca se rezolva dar trebuie sa le dau dimensiunile. Ei mi-au dat 2 variante posibile: (20x47=90 ron sau 20x54,6=105 ron)
Am mai gasit cruci cardanice facute de Moose, AllBalls etc si preturile sunt ok dar nu stiu ce dimensiune sa comand.

Revin cu rugamintea, daca stie cineva (sigur) dimensiunile pt CF X6.

Attached Files


  • 0

#25 dassad

dassad

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 39 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:daSSad
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:TGB Blade 425
  • Numar ATV:3

Posted 31 October 2013 - 11:55 AM

Hey,

 

doar un update cam am primit mail ca acest topic este inca viu...

 

Nu am cfmoto deci nici dimensiunile nu stiu. Cauta pe internet, poate le gasesti pe undeva... pe engleza crucea cardanica se cheama "universal joint cross" poate ai  noroc...

 

P.S. Crucea comandata este in folosinta c-am de 3 luni. fara probleme, fara tocanit, fara joc, fara nimic...


  • 0

#26 Daniel Gaita

Daniel Gaita

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 1 posts
  • Nume real:Gaita Daniel
  • Telefon:0769622077
  • Marca ATV:TGB

Posted 16 April 2015 - 09:43 PM

Buna seara, am o rugaminte la cei care au in dotare TGB 425, poate sa-mi spuna cineva ce dimensiune are crucea cardanica din spate, doresc sa comand o cruce la cei de la Oradea. Vechea cruce la care sa stricat o pastila era sudata de cardan, nu avea sigurantele de prindere. Concluzia... crucea nu era pentru acest model de ATV si nu stiu ce sa comand.
  • 0

#27 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 27 April 2015 - 09:55 PM

Bună,
Nu spune nimeni dimensiunile?

O seara buna
  • 0

#28 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 April 2015 - 08:01 AM

Salut Claudiu,

Nu știu dacă are rost să mai aștepți informații de la alții atunci când chiar tu deții răspunsul, din câte am înțeles ai dat jos cardanul așa că o măsurătoare poți să faci singur.

Probabil că Dassad, pe care nu l-am mai întâlnit de mult timp pe forum, ți-ar fi răspuns totuși fiind un băiat tare cumsecade.

 

Dacă vrei te ajut cu câteva idei.

Cotele determinante pentru o cruce cardanică sunt diametrul (D) și lungimea (L) așa cum apar în desenul atașat în postarea 24 a lui Octavian. În desen sunt prezentate cele două tipuri de montaj: cu siguranță interioară și cu siguranță exterioară, tu ai cazul al doilea.Attached File  cruci cardanice.jpg   28.6KB   0 downloads

Vei verifica acele cote și mai ales integritatea canalului pentru siguranță deoarece spui că pastila a fost sudată de urechile cardanului.

Atenție la montajul cardanului ! Și anume la alinierea acestuia (0 sau 90 grade), orice alt unghi între urechile acestuia va produce ruperea sa. (pe cardanele tronsonate, cu lungime variabilă există de obicei marcaje, nu cunosc cel pentru TGB, dar este bine să ști acest lucru).

În rest, eu îți urez căutare fructuoasă pe net, găsești o sumedenie de surse, sau poți apela la Compa Sibiu unde se fac și recondiționări (pentru sudura ta). Ca și componente eu recomand ”JapanParts”, cele italienești fiind cam slăbuțe.

Verifică ! Întotdeauna crucile se livrează împreună cu siguranțe !


  • 0

#29 schummy

schummy

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 439 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Claudiu
  • Telefon:0765401389
  • Marca ATV:CAN AM RENEGADE XXC , BRUTE FORCE 750i

Posted 28 April 2015 - 09:06 AM

Buna,

 

Mersi de info. 

La mine e ok, nu a fost sudat nimic.

Eu vroiam informativ sa le comand la Oradea, ca nu sunt foarte scumpe si sa le am pentru viitor.

 

O zi buna


  • 0

#30 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 28 April 2015 - 11:27 AM

Da, scuze.

Era vorba de fapt despre situația lui Daniel (sudurile), iar tu aveai nevoie doar de cote. Le poți obține de la el, are în profil și un nr. de telefon.


  • 0

#31 mmc

mmc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 37 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:marian
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:Bombardier 800 max

Posted 19 January 2017 - 05:24 PM

Buna ziua. As dori si eu dimensiunile crucii cardanice de la cardanul spate al unui Bombardier Outlander 800 max, daca le are cineva.


  • 0

#32 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 19 January 2017 - 06:02 PM

Daca stia cineva dimensiunile ti le comunica la prima ta intrebare. Nu are rost sa postezi aceeasi intrebare de mai multe ori.


  • 0

#33 Adi Radu

Adi Radu

    ATV-ist veteran

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,094 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sighisoara/ Tg Mures /Bucuresti /Romania
  • Interests:Unde se termina asfaltul incepe distractia!
  • Nume real:Adi Radu
  • Telefon:0747511555
  • Marca ATV:UTV Cf Moto 600/Outlander 650 XT/ Outlander L 570 DPS
  • Numar ATV:Urmeaza /MS26MFA/

Posted 19 January 2017 - 09:49 PM

Buna ziua. As dori si eu dimensiunile crucii cardanice de la cardanul spate al unui Bombardier Outlander 800 max, daca le are cineva.

Iti spun un pret aproximatix  Undeva la 150 ron crucea  aftermarket ! Daca te intereseaza scrie in privat si te ajut ! Dimensiuni Nu am !


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto