Jump to content



Photo

Accidente Cu Atv-ul Si Noi Victime!


  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#21 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 24 November 2009 - 10:20 PM

Da, am patit-o si eu la una din primele iesiri, iarna: cel din spate cu un Bombaredier de 800 se gandea aiurea si nu a realizat ca se franeaza in coloana. Rezultatul? Numarul meu de inmatriculare arata ca o hartie mototolita biggrin.gif si am pierdut o bucata din aripa.
Dovada:

Attached Files


  • 0

#22 romanu

romanu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 283 posts
  • Gender:Male
  • Location:Sinaia si Bucale
  • Nume real:ionas florin
  • Telefon:0749233605
  • Marca ATV:King Quad 700
  • Numar ATV:B-67-XKF

Posted 25 November 2009 - 07:49 AM

Cred ca campion la sectiunea asta sunt eu blue_bandana.gif ,in afara de 2 iesiri cu baieti restul sau lasat cu accidente,mai usoare sau mai grave si acum dupa ultima cazatura mai serioasa Atv-ul este in service.Dar daca ma intreba cineva in ziua accidentului daca ma mai urc pe atv raspunsul era un categoric nu,dar acum fac ture la service si incing telefonul zilnic si intreb cand este cata jucaria partytime.gif .
Concluzia si norocul meu dupa toate cazaturile a fost ECHIPAMENTUL super soft si trebuie sa stai conectat in permanenta la traseu sa tratezi fiecare portiune cu calm partytime.gif

Edited by romanu, 25 November 2009 - 07:50 AM.

  • 0

#23 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 26 November 2009 - 07:06 AM

Din NEATENTIE la o panta ,eram cu capul in nori si aveam ceva viteza am calcat itr-o gropita si mi-a smucit ghidonul din mana ,intr-o fractiune de secunda eram cu ateveul pe mine ,din fericire nu am patit nimic ,decat niste luxati si dureri noroc cu protectile ,atv chiar ca nu a patit nimic A CAZUT PE MOALE (pe mine) , a trecut ceva timp de atunci ,din vara nu mai m-am dat cu atv ,motivul am un genunchi cam distrus care nu a fost nevoie sa cad cu atv, sa stau cu el 45 de zile imobilizat cu o atela sa ma duca nevastamea cu masina pe unde am avut treaba ,acum ma doare laba piciorului si o saptamana nu am putut sa conduc si sa merg bine,fac o constructie si a fost un calvar sa ma uit sa vad cum au facut fierul la placa la etajul 2 ,DECI SE POATE INTAMPLA ORICE TREBUIE MARE ATENTIE CA DACA ITI RUPI CEVA ARTICULATI AI CAM IMBULINAT-O ,dar cu atentie si cumpatare nu ai probleme EU AM CAZUT IN 10000KM 1600 LINHAI 8600 SUZI O SINGURA DATA DIN NEATENTIE BINE CA CU VOIA LUI DUMNEZEU SI NU MI-AM RUPT NIMIC,pot sa mai ma dau cu atveul cam peste un an daca totul decurge normal cu articulatile mele ,mi-a interzis doctorul sa solicit ariculatile (ma refer genunchi)si sa stau in frig .
APROPO DE CUTIE EU DACA AVEAM ATUNCI CUTIA NU MAI ERA NEVOIE SA-MI RIDIC MANA DREAPTA CU CEA STANGA O SAPTAMANA
CINE VREA SA MEARGA LA SUPER EXTREM CLAR NU AI NEVOIE DE CUTIE , REFERITOR LA ARMURA TE PROTEJEAZA DAR DACA PICA PE TINE NU PREA E BINE .
Cand e vorba sa se intample se intample ,un prieten de al nostru a mers o singura data fara armura si a cazut de pe atv, si o problema cu o articulatie fracturata ,acum nu o misca cum trebuie dupa un an,trebuie alte interventi chirurgicale .
Important e sa fi sanatos ,ca daca esti sanatos te descurci,in orice imprejurare.

Edited by budy, 26 November 2009 - 07:09 AM.

  • 0

#24 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 26 November 2009 - 08:21 AM

Pe 31 octombrie am avutsi eu un accident urat. Inca mai am mana legata de gat, nu sunt refacut complet. Tot timpul citind topicul de accidente, speram sa nu patesc si eu asa ceva ... dar asa a fost sa fie. Pe scurt: planuisem o iesire cu niste amici de pe forum cu atv-urile si moto pe Giumalau. La ora stabilita ne-am intalnit la pensiunea din Pojorata de unde urma sa plecam. Ajungand acolo constat ca uitasem acasa caseta pentru camera video. Cum ei inca nu erau gata de plecare am decis sa ma urc peatv si sa plec spre casa sa imi iau o caseta, pentru a putea imortaliza iesirea. Mare greseala. La Pojorata intru pe un pod unde nu intra decat o masina. Cand ajung aproape de capatul lui, observ o dacie albastra care voia sa intre pe pod, desi in mod normal trebuia sa astepte sa ies eu si apoi sa intre. Probabil vazand casca a crezut ca sunt cu motocicleta si are loc sa treaca. Eu ies de pe pod si ca sa evit impactul cu el trag de ghidon dreapta. Insa acolo este o diferenta de nivel intre asfalt si teren. Cad cu doua roti acolo ... ca sa redresez virez stanga. Atv-ul incepe sa se rastoarne ... de aici mi s-a taiat filmul. M-am trezit in ambulanta intreband ce e cu mine, unde sunt. Mai tin minte un politist carea venit sa imi ia actele. Nu imi aduceam aminte nimic, nu stiam ce e cu mine. Am ajuns la spital. Coaste dreapta fisurate, clavicula umar drept fracturata. Laba piciorului drept julita. Nici o lovitura la cap. Am avut mare noroc cu echipamentul: purtam casca, geaca cu protectii, bocanci si manusi. M-au infasurat in pansament si .... o luna repaos. Urmari: dureri infernale la umarul drept si la coastelele din dreapta (in special cand respir). Nu am avut absolut nimic la cap (m-am pipait pe tot capul .. nici macar o julitura).
In prezent sunt mult mai bine. Mana e aproape refacuta, insa mai am probleme la coaste cand respir. Stricaciuni Atv:
-Oglinzi stanga dreapta sparte;
-Suportul oglinzilor crapat;
-Cablu de acceleratie cu suport si clapeta- distruse;
-Contact electric -merge dar e jupuit rau;
-Masca plastic spate-cea neagra pe care se monteaza cutia spate (doar plasticul fara semnalizari si stop- acestea sunt bune. Doar plasticul s-a spart)-sparta;
-Cutie fata (cea neagra cu care vine echipat Linhaiu din fabrica) sparta;
-Masca faruri (plasticul acela negru unde sunt bagate farurile) sparta;
Acum caut pe cineva care sa dezmembreze un Linhai ... poate fac rost de ceva piese sh mai ieftine. Noi sunt cam scumpe...

Edited by robert_kiran, 26 November 2009 - 08:23 AM.

  • 0

#25 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 30 November 2009 - 11:36 PM

QUOTE (Forte @ Nov 23 2009, 01:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Deschid acest topic cu accidentul meu si ii invit pe toti sa povesteasca aici prin ce au trecut ei! Se zice ca ATV-istii se impart in cei care au cazut sau urmeaza sa cada!

A trecut suficient timp de la accidentul meu ... 16.12.2007 si acum pot vorbi deschis despre el!

Intr-un moment de tigara si alcool, eu nefiind pasionat de nici una din ele ... si pentru ca tocmai urcase un Linhai pe acolo ... incerc si eu, incerc de mai multe ori, anvelopele mele deja formasera un fel de sleau ... sunt indemnat mai tare ... ii dau mai tare si veti vedea filmarea:



In momentul in care ATV-ul a cazut cu bordul pe mine, casca open-face nu m-a protejat ...

Au fost momente de panica, zapada era rosie toata, eu ma ridic ... incerc sa inchid gura, nu se inchidea normal, imi ating dintii cu limba si-mi dau seama ca sunt toti acolo ... dar ceva nu era in regula!

Dupa ... ma urc pe ATV, imi conduc colegii de plimbare din Padurea Babadag pana la Popasul 2Iepurasi unde lasasem masinile ... ma duc la baie ... umplu tot de sange ... eu si Ion plecam cu masina mea spre Cta, lasam remorca in grija lui Razvan! Ajung la urgenta ... radiografii ... ei zic ca totul este ok ... plec acasa ... am deja ochii negri! Vine doctorul de familie (Sabyn) si-mi zice ... sa merg din nou la spital!

A doua zi, impreuna cu Razvan si sotia lui mergem la spital si se descopera ca am maxilarul fracturat in 4 locuri ... operatie, fixat maxilarul de mandibula si 45 de zile am mancat cu paiul, inclusiv sarmale!

Dupa 2 saptamani a nins si am iesit deja cu ATV-ul la plimbare, dar fara casca ... ci doar cu fes, pentru ca nu puteam purta casca din cauza aparatului care imi imobiliza maxilarul!



ATV-ul a avut doar farul central spart, incredibil de rezistent KingQuad-ul!

Urmari: in urma accidentului, am nasul stramb! Am ramas cu frica de pante, si totusi mi-am luat un ATV mai puternic! Mi-am cumparat echipament! Tot ma dau cu ATV-ul, desi majoritatea ma considera nebun, dupa ce am patit la acel accident! "Nu cunoaste inapoi!" ... era deviza de atunci, acum aplic ... "Exista o ruta ocolitoare?"

Concluzia: Nu merita sa risti, daca te intorci sanatos de la o tura se cheama distractie ... atlfel nu!

Multumesc pe aceasta cale, celor care m-au ajutat atunci!


Am gasit o poza care nici nu stiam ca exista ... imediat dupa accident:

Attached Files


  • 0

#26 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 01 December 2009 - 02:08 AM

Draga FORTE doresc sa stiu si eu starea de sanatate a doamnei. Sper ca dupa episodul Sacele nu este nimic grav.
  • 0

#27 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 01 December 2009 - 09:33 AM

Din cate am inteles, doamna Forte este cat se poate de ok, nu au fost urmari grave. Multa sanatate!
  • 0

#28 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 01 December 2009 - 11:43 AM

QUOTE (GRAMER @ Dec 1 2009, 02:08 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Draga FORTE doresc sa stiu si eu starea de sanatate a doamnei. Sper ca dupa episodul Sacele nu este nimic grav.


QUOTE (richelieu @ Dec 1 2009, 09:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Din cate am inteles, doamna Forte este cat se poate de ok, nu au fost urmari grave. Multa sanatate!


Este ok ... are glezna cu entorsa de gradul 2 si ligamentente interioare de la genunchi rupte, vom afla mai multe abia maine! Acum are o atela gipsata ca sa-i mentina genunchiul si glezna! Topaie in carje, o doare piciorul lovit daca il antinge, este putin umflat si cel mai greu este efortul e care-l face pentru a se deplasa!
  • 0

#29 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 01 December 2009 - 01:18 PM

Noi cei din ROMAN ai dorim insanatosire grabnica chiar de este mai dificil si speram sa ne reintilnim.
  • 0

#30 catalin vintila

catalin vintila

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 467 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov-sacele
  • Nume real:Catalin Vintila
  • Telefon:0744.566.492
  • Marca ATV:CF Moto 500 A
  • Numar ATV:BV 65 CDV

Posted 01 December 2009 - 05:07 PM

Si cei din Sacele sunt alaturi de voi si asteptam vesti mai bune!
Multa sanatate!
  • 0

#31 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 01 December 2009 - 05:37 PM

Sanatate multa.
  • 0

#32 Norian

Norian

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,026 posts
  • Nume real:...
  • Telefon:...
  • Marca ATV:...

Posted 02 December 2009 - 10:07 AM

Un gand bun (si o parere de rau pentru cele intamplate) si de la mine !
  • 0

#33 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 December 2009 - 10:19 AM

Ca sa inseninam chiar putintel topicul: In urma acestei iesiri, desi incidente au fost mai multe, in final au rezultat doua victime: una a ATV-ului- Doamna Forte si una a termosului...... se stie ea hysterical.gif. In timp ce noi asteptam SMURD-ul sa o duca pe Doamna Forte la spital, .....a doua victima, a incercat sa bea direct din termos, termosul fiind unul din acela cu un dop pe mijloc, iar daca apesi pe el, curge pe lateral, prin jurul dopului respectiv. ...urmarea a fost, deversarea unei doze suficiente de ceai la aproape 100 grade Celsius, pe barbia protagonistei laugh.gif . Nu as vrea sa fiu in locul ei, banuiesc ca a usturat ca naiba...dar vazuta din afara, faza mi-a inseninat toata ziua...si nu numai laugh.gif
  • 0

#34 Bibi

Bibi

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,052 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Nume real:Bibi
  • Telefon:07224x4fun
  • Marca ATV:Suzuki kingquad 750
  • Numar ATV:bib

Posted 02 December 2009 - 10:28 AM

Eu dupa cateva luni de atv am fost la munte sa il murdaresc pe acolo impreuna cu XXE Team (www.xxeteam.ro), pe un drum forestier folosit de tractoare, camoane.., cu un pic de noroi pe el mergand cu doua roti in urma de la utilajele mari la vreo 40-50 km/h mi-a sarit ghidonul din mana de la o radacina ca nu se vedea de noroi atv-u a tras dreapta urcanduse pe mal persoana din spate a fos catapultata (e cam greu sa tii de ghidon si cu o persoana in spate) eu incercand sa apuc ghidonu nu am apucat decat sa simt cand a venit peste mine atv-u eu fiind in pozita normala de stat pe el dupa care a sarit de pe mine pe roti, eu m-am ridicat imediat sa vad unde e pasagerul care nu avea decat un sold mai vanat de la aterizarea fortata si creierii zdruncinati, eu m-am bucurat ca nu am dat o gramada de bani pe echipament (cizme motocross, genunchiere, body armour ufo scorpion, casca, manusi) am scapat doar cu o vanataie minora la un cot, atvu in schimb ...: bullbar indoit a trbuit sai refac sudurile, suporturile de bagaje indoite, carcasa far rupta, oglinzi rupte, cutie rupta.
Asta a fost prima mea ieshire la munte smile.gif

Inainte de asta cu ceva ani in urma, eram pe strada incarcam mashina, si un prieten trece cu un quad chinezesc de la metro luat, si am zis sa dau o tura pana in capu' strazi cu el, a-1a, a-2a, a-3a cred ca aveam vreo 50 sau rupt capetele de bara nu am mai avut directie a inceput sa faca stanga dreata sa sara pe doua roti si dupa mi sa zis ca am intrat intro dacie, eu m-am trezit pe jos (tine-ti cont ca nu aceam nici un echipamen de protectie nici macar casca eu eram la mashina) am avut convulsi 20 de secunde a trebuit sa stau 7 zile in pat cu perfuzi ( super tari alea, eram drogat tot timpu ca sa stau calm)

Cam astea au fost cazaturile mele cu atv-u ca ma lovit o soferita incepatoare cand eram cu scuteru si mi-a rupt picioru nu se pune smile.gif

Si aici aveti cazatura lui Sandu, motivele cazaturi : cineva ( nu dau nume) il invatase sa coboare cu 4x4 si in R ca cica il controleaza mai bine, ei bine asa sa nu faceti uite de ce :
Eu iam arata tot acolo dupa ca in 4x4 cu L se poate cobora doar tinand de ghidon fara frana
  • 0

#35 Richelieu

Richelieu

    Membru Arfos

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,466 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mircea Muntean
  • Telefon:724031626
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700

Posted 02 December 2009 - 11:08 AM

QUOTE (Bibi @ Dec 2 2009, 10:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Si aici aveti cazatura lui Sandu, motivele cazaturi : cineva ( nu dau nume) il invatase sa coboare cu 4x4 si in R ca cica il controleaza mai bine,


CE-A FACUT MA??????????? Cine a putut face asa ceva? Nici sub forma de gluma nu ar fi trebuit sa spuna asa ceva. Iar daca intr-adevar omul respectiv chiar a crezut ca o coborare se face asa, cu tot respectul ...ar trebui sa se abtina de la a mai da sfaturi altora..


L.E. Gata..m-am mai calmat si am mai redus tonul jignitor al cuvintelor smile.gif. Ma enervasem groaznic vazand ca exista cineva care ar putea da astfel de sfaturi....

Edited by richelieu, 02 December 2009 - 11:34 AM.

  • 0

#36 Forte

Forte

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,611 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:DMR
  • Telefon:0723/337007
  • Marca ATV:Linhai/Suzuki/Yamaha
  • Numar ATV:CT-xx-FRT

Posted 02 December 2009 - 11:33 AM

QUOTE (d-rive @ Nov 23 2009, 05:04 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cred ca ar fi mult mai util sa asezam greutatea pe fata, geanta sau cutia. Din pacate cutiile de spate sunt mult prea voluminoase pentru a fi puse in fata si singura solutie e o geanta textila pe fata. Sau cutie mica, speciala pentru fata. La coborare nu e bai, pur si simplu lasi atv-ul sa curga daca vrea sa se ridice de fund in sus... si oricum, eu unul nu am vazut pe nimeni "cazut in cap". Adica sa fie coborarea atat de abrupta incat sa ii vina atv-ul in spinare.


QUOTE (Bibi @ Dec 2 2009, 10:28 AM) <{POST_SNAPBACK}>
smile.gif

Si aici aveti cazatura lui Sandu, motivele cazaturi : cineva ( nu dau nume) il invatase sa coboare cu 4x4 si in R ca cica il controleaza mai bine, ei bine asa sa nu faceti uite de ce :
Eu i-am aratat tot acolo dupa ca in 4x4 cu L se poate cobora doar tinand de ghidon fara frana

Tocmai vroiam sa-l rog pe Bibi sa puna aici filmul pentru a exemplifica ... o cadere in coborare ... dar se pare ca nu-i cazul! In schimb, toata lumea a invatat ACUM ca nu se face asa!

Multa sanatate lui Sandu!
  • 0

#37 undercover

undercover

    pasionat

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,053 posts
  • Gender:Male
  • Location:constanta
  • Interests:atv-4x4
  • Nume real:IOAN.M
  • Telefon:0766469431
  • Marca ATV:linhai 4x4 , kingquad 750
  • Numar ATV:atv

Posted 02 December 2009 - 12:04 PM

Si aici aveti cazatura lui Sandu, motivele cazaturi : cineva ( nu dau nume) il invatase sa coboare cu 4x4 si in R ca cica il controleaza mai bine, ei bine asa sa nu faceti uite de ce :
Eu iam arata tot acolo dupa ca in 4x4 cu L se poate cobora doar tinand de ghidon fara frana
[/quote]

cine a dat sfatu asta binevoitor? din cati cunosc eu nici unu nu ar fi indemnat lumea la mers inapoi in coborare hysterical.gif .... dal in vileag dwarf.gif
  • 0

#38 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 02 December 2009 - 02:09 PM

QUOTE (richelieu @ Dec 2 2009, 11:08 AM) <{POST_SNAPBACK}>
CE-A FACUT MA??????????? Cine a putut face asa ceva? Nici sub forma de gluma nu ar fi trebuit sa spuna asa ceva. Iar daca intr-adevar omul respectiv chiar a crezut ca o coborare se face asa, cu tot respectul ...ar trebui sa se abtina de la a mai da sfaturi altora..


L.E. Gata..m-am mai calmat si am mai redus tonul jignitor al cuvintelor smile.gif. Ma enervasem groaznic vazand ca exista cineva care ar putea da astfel de sfaturi....



richelieu.....stii care e faza cea mai tare.....ca persona care l-a sfatuit pe Sandu(nici eu nu dau nume).....mi-a spus si mie acelas lucru....si chiar asa am coborat si eu acea panta....dar nu am avut nici o problema.....din fericire superstition.gif .....ce e drept eu nu am folosit acceleratia ci doar putin frana spate...apo l-am lasat sa coboare liber.....dar totusi mai bine se coboara cu treapta LOW.....
  • 0

#39 d-rive

d-rive

    deleted

  • Banned
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,064 posts
  • Gender:Male
  • Location:CO
  • Interests:atv&amp;atv
  • Nume real:Suzuki
  • Telefon:0000000000
  • Marca ATV:Suzuki
  • Numar ATV:10

Posted 02 December 2009 - 02:27 PM

Urmari?
Eu sunt incepator dar faza cu R la coborare depaseste cu mult si limitele unei glume. Tehnic pricep ce se intampla acolo dar practic, mai ales la coborare, uneori ai nevoie sa-i dai putin gaz si nu inteleg cum faci treaba asta daca esti in R. Apoi, daca era pe LOW sau chiar si in HIGH nu se putea intampla asa ceva. Trebuia sa lase ateveul sa curga putin la vale si nu se intampla nimic.
Imi pare rau de intamplare si sper ca nu sunt urmari serioase.
  • 0

#40 gaby72ro

gaby72ro

    Super ATV-ist

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,522 posts
  • Gender:Male
  • Location:CONSTANTA
  • Nume real:Constantin Gabriel
  • Telefon:0744518543
  • Marca ATV:ex KINGQUAD 700
  • Numar ATV:s-a dat...

Posted 02 December 2009 - 02:32 PM

urmarile la atv.....ghidonul si suportul de far rupte.....Sandu o durere la umar...(avea echipamnt full).....si cam atat.....
acum in alta ordine de idei......
si eu am idee ce se intampla acolo......ambreajul centrifugal iti permite sa cobori o panta chiar daca esti in treapta"R"....DAR NU TREBUIE ATINSA ACCELERATIA...... insa eu eram cu spatele cand Sandu a cazut.....si din film pare ca nu a facut o coborare cursiva........asta e......bine ca nu a fost mai grav.....si pe viitor stie fiecare ce are de facut......
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto