Jump to content



Photo

Tepe Pe Internet


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#21 monster cat

monster cat

    veveritoaica

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,915 posts
  • Gender:Female
  • Location:Rm Valcea
  • Nume real:catalina
  • Telefon:0743 288 874
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 450 XC - YAMAHA GRIZZLY 700 - YAMAHA RHINO 700 SE
  • Numar ATV:B XX XEB

Posted 28 January 2010 - 10:52 PM

QUOTE (richelieu @ Jan 28 2010, 10:41 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mi-a venit ideea deschiderii acestui topic, citind posturile de mai jos , intr-un alt topic. M-am gandit sa avem un topic in care sa impartasim diverse experiente avute/citite, referitoare la tepele care se vehiculeaza pe net.

Am pus topicul la furturi, pentru ca e oarecum concludent. Daca ziceti c-ar fi mai bine sa-l avem in alta parte, dati sugestii.

PeRfect...pana acum nu am avut parte de tepe pe net si sper sa nu am...insa pt prima oara am luat o mare teapa de la ENEL...de 5ore nu avem lumina pe splaiul unirii....jegosii...si stam la lumina lumanarilor(romantic)
  • 0

#22 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 28 January 2010 - 11:06 PM

foarte buna initiativa......tepe mioritice.ro sau www. stinker.gif .ro
  • 0

#23 Smeagol

Smeagol

    A.R.F.O.S Club

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,618 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:pierdut chef de munca....il declar nul
  • Nume real:mihnea
  • Telefon:mai nou....rezervat
  • Marca ATV:KQ 700 Xcc special
  • Numar ATV:galbejit....si nu am nevoie de ITP

Posted 28 January 2010 - 11:37 PM

QUOTE (Atv R!der BBoyyy Tamash @ Jan 28 2010, 10:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ok:)
=))
io aici am incheiat subiectul:)) daca mai vreti va dau mail ul:)
Atat:)


se pare ca bunul samaritan a mai castigat cateva atv-uri.......cat de norocos poate fi omul asta frusty.gif
http://www.bikeshop....amp;zoom=1#foto
http://www.bikeshop....ociclete/258522
http://www.bikeshop....ociclete/258510
http://www.bikeshop....&...w&ID=258505

Petre uite inca un Grizzly VERDE si pentru tine.....are doar 50 km frate.......mocareala hysterical.gif
http://www.bikeshop.... FI-258519.html

va urez la toti sa dati faliment in Romania si sa va refaceti viata in Anglia unde se pare ca ploua cu atv-uri,masini si motoare
nu uitati moto-ul perfect "cer si ofer seriozitate"

Edited by mih7ro, 28 January 2010 - 11:41 PM.

  • 0

#24 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 29 January 2010 - 12:12 AM

s-a mai discutat despre tepele astea si pe forumul atvisti.ro aceleasi anunturi si mailurile in care sunt vanzatorii ocupati si nu pot raspunde la telefoane, deci clar TEAPÅ ieftin si bun nu exista nicaieri in lumea asta numai excepti vreo ocazie ceva, dar tepari aia pun anunturi pe bikeshop.ro intr-o veselie parca ar avea fabrika, de cand pun anunturile si de vandut nu am auzit pe nimeni care sa fi cumparat de acolo. Deci inca odata TEAPÅ de proportii mici 50€ avans asa cer ca deh zice omul n-o fi o avere si nu sunt sigur dar poate or fi luat si cineva teapå dar nu vine aci sa-si exprime oful tabletalk.gif
  • 0

#25 bancaru

bancaru

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 426 posts
  • Gender:Male
  • Location:Campina
  • Nume real:Dan
  • Telefon:0766233213
  • Marca ATV:Suzuki KQ
  • Numar ATV:tip C

Posted 29 January 2010 - 12:55 AM

Salut,aceeasi chestie am patit si eu tot cu unul din asta de pe bikeshop stabilit in Anglia cica.
V-am dat copi paste la mailul primit de la el.
Buna seara,

Motorul este impecabil, te asigur....Doar il vei proba cat doresti dar nu mai mult de 2-3 zile...
Pretul motorului este 1600E..
Garantia nu consta in vreun avans pe numele meu ,sa se inteleaga bine...Am luat aceasta hotarare deoarece am mai trimis motoare in tara si cand au ajuns respectivii clienti le-au testat si la urma nu au mai vrut sa cumpere ca nu aveau toti banii...Sincer nu avem timp si nici nu dorim sa umblam prin tribunale...Am pierdut si banii pe transport...
Uitati cum procedam cu garantia....Pentru a fi siguri ca intradevar doriti motorul si sunteti un client serios o sa facem in felul urmator:
Aceasta garantie consta in suma de 500E dar nu pe numele meu.Banii vor fi trimisi pe numele unei rude de-a dumneavoastra(frate,sora,sotie,tata,mama,prieten bun).
Puteti trimite prin Western Union pentru ca este cel mai cunoscut sistem de plata instant si se poate verifica transferul online.Va cer acest lucru pentru ca odata trimisi banii,dumneavoastra platiti un comision si nu cred ca va va conveni sa pierdeti acesti bani, doar de dragul de a va juca cu banii si cu timpul meu.Apoi eu voi intra pe siteul western union si voi verifica daca sunt banii.Daca totul va fi ok,eu ma conving de un client serios si ma duc si depun motorul la compania de transport impreuna cu adresa dumneavoastra completa....Transportul face 4-5 zile pana in Romania...Trasportul deasemenea il platesc eu , inclusiv procura pentru actul de vanzare cumparare pe care il veti face in Romania impreuna cu agentul imputernicit din cadrul companiei de transport...
Apoi dupa ce ajunge in Romania si dupa ce il testati(Rar,politie,mecanic),mergeti impreuna cu agentul de la companie sa schimbati destinatarul banilor cu numele meu, sa imi iau si eu banii,iar restul de bani ii dati la agent sa mi-i aduca.
Nu am nevoie sa stiu numele destinatarului banilor.Vreau doar sa ma conving de un client serios...
Pentru a efectua transferul puteti merge la posta sau la case de schimb valutar pentru ca au comisionul mai mic.
O sa va rog sa specificati ca ruda dvs este in Anglia pentru ca eu sa pot verifica banii de aici.
Ruda dumneavoastra nu trebuie sa fie in Anglia pentru ca trimiteti banii doar ca sa ii verific si nu trebuie sa ii retraga acea ruda.
Nu va trebuie o adresa.Trebuie doar nume,tara,oras,suma bani.
Cum trebuie sa trimiteti:
Nume Prenume destinatar bani: ruda a dumneavoastra(prieten,amic,sora,mama,tata,oricine in care aveti incredere)
Oras: Londra
Tara: Anglia
Suma:500 Euro

Pentru a trimite bani prin western union nu aveti nevoie de un cont.Mergeti doar cu buletinul.Dureaza doar 5 minute sa trimiteti.

O seara placuta si astept raspuns, deoarece mai am si alti clienti foarte interesati de acest motor...
Unde esti tu tepes doamne!!!!!!!
  • 0

#26 koko

koko

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 162 posts
  • Nume real:levi
  • Telefon:0740201180
  • Marca ATV:kq 750
  • Numar ATV:cj 27 axi

Posted 29 January 2010 - 09:56 AM

QUOTE (mih7ro @ Jan 28 2010, 11:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
se pare ca bunul samaritan a mai castigat cateva atv-uri.......cat de norocos poate fi omul asta frusty.gif
http://www.bikeshop....amp;zoom=1#foto
http://www.bikeshop....ociclete/258522
http://www.bikeshop....ociclete/258510
http://www.bikeshop....&...w&ID=258505

Petre uite inca un Grizzly VERDE si pentru tine.....are doar 50 km frate.......mocareala hysterical.gif
http://www.bikeshop.... FI-258519.html

va urez la toti sa dati faliment in Romania si sa va refaceti viata in Anglia unde se pare ca ploua cu atv-uri,masini si motoare
nu uitati moto-ul perfect "cer si ofer seriozitate"



Aveti grija mare
eu am vandut ATV-ul (Suzuki KQ 700 IRS) si a platit cu banii fals, a fost tot din TG MURES (era ungur) si a zis ca a lucrat in Anglia,acuma cine a pus anuntul tot din Mures,(ungur) atv-urile aduce din Anglia,nu zic ca el ai,dar ceva asemanator e problema.

am gasit si eu ceva pe bikeshop.
http://www.bikeshop....009-262587.html

http://www.bikeshop....009-262775.html

Edited by richelieu, 29 January 2010 - 10:36 AM.

  • 0

#27 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 29 January 2010 - 10:19 AM

Astia cica isi zic "Scammeri" ...nu stiu daca vine de la scame sau schema sau de la ce o veni hysterical.gif
Acestia sunt romanasi de-a nostri care lucreaza cu alti cocalari din germania ,bulgaria,spania si care mai "este". Cei care stau in tarile vecine primesc banii in conturile respective ,ca daca ar fi cont de Romania ar fi incatusati acum. Prietenii lor de acolo le trimit aici romanasilor amarati si oropsiti o "gota barte" si uite asa traiesc astia de pe o zi pe alta.

Culmea ...transferul il faceau tot prin western union...

Edited by otto_csm, 29 January 2010 - 10:26 AM.

  • 0

#28 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 30 January 2010 - 11:55 AM

E TZEAPPPPPPPPAAAAAAA MARE NU PUNETI BOTU.
  • 0

#29 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 30 January 2010 - 01:12 PM

QUOTE (mardeiasu 1 @ Jan 30 2010, 11:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>
E TZEAPPPPPPPPAAAAAAA MARE NU PUNETI BOTU.



Eee na ? smile.gif)


Acum serios ... cine pune botu la povesti dastea` isi merita soarta ...
  • 0

#30 gospodarul

gospodarul

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 551 posts
  • Gender:Male
  • Location:TG. NEAMT
  • Nume real:precupeanu constantin
  • Telefon:0744/289664
  • Marca ATV:suzuki kingquad
  • Numar ATV:B 57 XCE

Posted 30 January 2010 - 01:19 PM

Mare samaritean omul asta.
Daca nu iti place jucaria o trimite inapoi in Anglia pe banii lui.. Mai sa fie hysterical.gif
  • 0

#31 Dan.ct

Dan.ct

    Membru

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 608 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanța
  • Nume real:Dan
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Quad 250
  • Numar ATV:galben

Posted 30 January 2010 - 09:24 PM

QUOTE (bancaru @ Jan 29 2010, 12:55 AM) <{POST_SNAPBACK}>


Si un act asemantor, s-a intamplat pe un alt forum, altcuiva, in legatura cu un aparat foto.

QUOTE

"Buna ziua,
Numele meu este Dragoi Andreea Raluca.

Eu sunt in Anglia.Camera este aici.

O sa o trimit prin FedEx direct la adresa dumneavoastra.Camera este in perfecta stare asa ca nu aveti de ce sa va faceti griji.

Ca sa puteti sa o probati inainte,o sa facem in felul urmator:


De aici din Anglia nu am cum sa o trimit cu plata la destinatie.Din pacate nu se poate.

Pentru a fi sigura ca nu platesc transportul degeaba vreau sa ma asigur ca , intradevar sunteti un cumparator serios si nu va jucati cu timpul meu. M-am gandit sa facem in felul urmator:

Ca sa puteti sa o probati inainte si ca sa vad si eu ca aveti banii pregatiti,o sa va rog sa trimiteti banii pe numele unei rude de-a dumneavoastra prin ''Western Union transfer de bani''.Pentru a efectua transferul,puteti sa mergeti oriunde vedeti semnul Western Union.

Va cer acest lucru pentru ca odata trimisi banii,dumneavoastra platiti un comision si nu cred ca o sa va convina sa pierdeti acesti bani doar de dragul de a va juca cu banii si cu timpul meu.Apoi eu voi suna la Western Union si voi verifica daca sunt banii.Daca totul va fi ok,voi trimite camera.Apoi dupa ce ajunge in Romania si dupa ce o testati(1 zi, 2),mergeti la Western Union sa schimbati numele destinatarului banilor cu numele meu.Asa mi se pare corect,ca sa imi iau si eu banii.


O sa va rog sa specificati ca ruda dvs este in Anglia pentru ca eu sa pot verifica banii de aici si ca sa puteti sa schimbati numele destinatarului banilor cu numele meu dupa ce vedeti si testati camera.

Ruda dvs nu trebuie sa fie in Anglia.Nu va trebuie o adresa.Trebuie doar nume,oras,tara,suma bani

Cum trebuie sa trimiteti:

Nume Prenume: prieten,frate,sora,tata de-al dvs
Oras:Londra,Tara: Anglia
Suma:850 Euro




Daca sunteti de acord va rog sa imi trimiteti numele si adresa dvs completa si va rog sa imi raspundeti in cel mai scurt timp pentru a putea incepe tranzactia.

Eu sunt o persoana serioasa si va atasez o copie C.I ...."


Attached File  ciraluca.jpg   153.12KB   772 downloads




Pe langa faptul ca este o teapa imensa, busted_blue.gif in asa zisa copie se pot observa:
erorile mici (fonturi, pozitionari)
sau
erorile mari (poza), valabilitatea si faptul ca apartamentul 17 e la etajul 5 etc.

Inca odata atentie la super ofertele de genul.. busted_red.gif

Edited by Dan.ct, 30 January 2010 - 09:32 PM.

  • 0

#32 oakyz

oakyz

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 677 posts
  • Gender:Male
  • Location:Targoviste
  • Nume real:Laurentiu
  • Telefon:0
  • Marca ATV:Linhai 4x4 Aniversar
  • Numar ATV:DB-20-AKY

Posted 31 January 2010 - 12:54 AM

Tepele astea cu Western Union se dadeau in general tot de Romani ... cu licitatii false pe Ebay ... si erau adresate in general Americanilor pentru ca sunt mai tampiti si pun botul repede. Acum... probabil din cauza crizei au inceput sa incerce si in Romania smile.gif ... dar cum ziceam daca cineva pune botul ... isi merita soarta.
  • 0

#33 Mihai Dobrescu

Mihai Dobrescu

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 168 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov-Rasnov
  • Nume real:Mihai Dobrescu
  • Telefon:0727707888
  • Marca ATV:Suzuki Eiger LT-A400/F - 2007

Posted 31 January 2010 - 10:16 AM

QUOTE (Atv R!der BBoyyy Tamash @ Jan 28 2010, 09:57 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Asta era e-mail ul:
............
Nume :
Prenume :
Adresa :
Oras si Judet :
Numar telefon :
Imediat ce am aceste date eu voi merge la companie si voi lasa Atv-ul in custodia lor.Apoi ei va vor contacta cu mai multe detalii.
Transportul este inclus in pret.

O zi buna si astept un raspuns.

Detalii ATV:

Marca: Yamaha Model: Grizzly 700 FI Motor: 700 cc
Culoare: Verde KM: 500 An: 2008


Mai ... io v-am zis wink.gif daca cere avans atuncia nu va bagati wink.gif da scrie mai insus ca platesti pe loc...
o incercare merita:d


Pai nu cere banii chiar din prima. Te mai conversezi inca vreo 2-3 mailuri cu el pentru ca intr-un final .... sa te roage sa depui niste bani la WU....
  • 0

#34 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 02 February 2010 - 09:25 AM

si daca e adevarat postu?
atata timp cat NU CERE nici un ban, pentru ca si eu sunt o persoana serioasa sunt interesat de grizzly, sa il testez, sa il vad si sa il cumpar. Dar nu dau nici 10 euro in avans, dar as cere eu 200 garantie ca e el serios si sa ma duc eu in Anglia sa testez atv.

Exista portite sa vezi teapa, dar sub nici o forma nu tre sa platesti.
  • 0

#35 Mardeiasu

Mardeiasu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 534 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:am evoluat
  • Nume real:mazilu petrut
  • Telefon:0766732945
  • Marca ATV:SUZUKI KINGQUAD 700
  • Numar ATV:AG ..........

Posted 02 February 2010 - 10:46 AM

pai te pune sa pui banii in cont, CU CONDITIA SA FIE RIDICATI NUMAI SI NUMAI DIN LONDRA SAU UNDEVA IN ANGLIA DE CATRE O RUDA DE A TA CARE DEFAPT TE PUNE SA ZICI NUMELE LUI CA AR FI RUDA TA. Apoi te pune sa trimiti o copie de la buletinul tau si o copie de pe foaia de depunere in care sa se vada toate codurile de siguranta. Daca ai facut asta ai pierdut GARANTAT banii. Cam asa decurge.
  • 0

#36 mihaibv

mihaibv

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai Brasoveanu
  • Telefon:0745609094
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 EPS
  • Numar ATV:galben

Posted 02 February 2010 - 06:06 PM

Oameni buni!!!

Asta este definitia tepei!!! Cititi si voi pe e-bay la sectiunea "ASA NU"
Banii pot fi trimisi catre vlad tepes in persoana. Cat timp are MTCN de la Western ei ridica banii din anglia, mongolia sau alte locuri cu acte false.

Respectiva companie de shipping care te va contacta este de fapt aceiasi persoana (grup de persoane) care pune si anuntul. Site-ul este facut de un copil de clasa 2-a!!. Probabil statistic vorbind mai multi prosti trimit banii daca mailu / telefonul vine de la o firma de shipping ca de, e firma cu renume.

NU TRIMITETI BANI PRIN WU. NEVER EVER !!!

@Petre nu mai pierde vremea cu asta, pun gatu jos ca-i teapa smile.gif El nu iti va cere bani, iti va cere firma de shipping "garantie" sau "avans" prin Western sau transfer bancar in contu lu bunica. Poate chiar vrea doar un extras de cont sa vada ca ai bani.

NU TE BAGA !!!

PS: la o simpla cautare pe google http://car-transport.com/ - chiar nu fac reclama nimanui !!!

Edited by mihaibv, 02 February 2010 - 06:08 PM.

  • 0

#37 mihaibv

mihaibv

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai Brasoveanu
  • Telefon:0745609094
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 EPS
  • Numar ATV:galben

Posted 02 February 2010 - 06:11 PM

@Dan.ct buletinul poate fi chiar real. Respectivele grupari care se ocupa cu asa ceva pot sa ridice banii de pe orice nume. Cand fabrica un buletin fals nu conteaza cu ce nume il fac.
Chiar daca cineva iti trimite bani tie si tu trimiti copie / scan a chitantei cu codurile ei vor ridica banii.

Buletinu ala poate fi chiar real nu ai de unde sa stii smile.gif
  • 0

#38 GRAMER

GRAMER

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 233 posts
  • Gender:Male
  • Location:ROMAN
  • Nume real:iulian
  • Telefon:0788252681
  • Marca ATV:suzuki KQ 750 AXI
  • Numar ATV:NT06YGC

Posted 13 February 2010 - 07:27 PM

 De asemenea teapa si ca sa afle adresa unde se afla ATV-ul ce ziceti????? Cititi de jos in sus.

Oare o fi maramuresean dupa afirmatiile de astazi???????????????







From: Iulian Nechifor <[email protected]>
Add to Contacts
To: Avatar Ave <[email protected]>

Din pacate nu o sa trimit aceasta copie. Cred ca mai bine este sa vezi personal actele daca esti interesat intradevar.Eu va asigur ca este cumparat de la o reprezentanta din tara si este inmatriculat la politie cu acte ok si asigurari platite. Mai mult decit sigur, sunt unicul proprietar{este inmatriculat pe firma} iar ATV-ul este tinut numai in garajul firmei unde este incalzire pe timp de iarna si paza non stop.La el nu a avut acces decit proprietarul firmei si asta va garantez fiind supraveghere video in perimetrul interior si exterioe al firme.
Avans nu avem nevoie ,plata se face in momentul cumpararii si a transferului de proprietar .
Daca intre timp se va ivi un alt cumparator nu vom ezita a fi vandut.

Cu stima.

From: Avatar Ave <[email protected]>
To: [email protected]
Sent: Sat, February 13, 2010 6:53:54 PM
Subject: RE: SUZUKI

Buna ziua,

Momentan sunt in Olanda.imi place atv-ul si vreau sa il cumpar.Eu mai stau ceva timp pe aici prin Olanda
O sa va trimit un avans ca sa il tineti pentru mine dar am o rugaminte,vreau sa fiu sigur daca e in regula cu actele.Va rog daca se poate sa imi trimiteti o copie la actele atv-ului ca sa vad si eu.

Multumesc


Date: Sat, 13 Feb 2010 00:21:05 -0800
From: [email protected]
Subject: SUZUKI
To: [email protected]

Salutari,
Foloseste acest link si ai tot ce ati trebuie. Jucaria este ok, inmatriculat,imbunatatiri aduse de 2500 euro pe el,nu a fost rasturnat sau lovit, bine ingrijit, 1700km acum,schimburile de uleiuri si consumabile schimbate acum 200 km.


Mesaje de poştă electronică şi multe altele īn mişcare. Obţineţi gratuit Windows Live Hotmail. Īnregistraţi-vă acum.

Edited by GRAMER, 13 February 2010 - 07:30 PM.

  • 0

#39 mihaibv

mihaibv

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 234 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Mihai Brasoveanu
  • Telefon:0745609094
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 750 EPS
  • Numar ATV:galben

Posted 16 February 2010 - 07:14 PM

Asta nu este neaparat teapa. Are o mica sansa sa fie pe bune. Poate face rost mai usor de locatii de atv-uri
  • 0

#40 opac

opac

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita
  • Nume real:Ovidiu
  • Telefon:0723669904
  • Marca ATV:CF Moto 520S

Posted 18 February 2010 - 07:10 PM

Salut,
sa va spun eu cum se fac tepele cu acte in regula.

Am asa multe de povestit ca nici nu stiu cu ce sa incep.
Firma este SC Brad Sports SRL din Cluj.
Totul a inceput in iunie 2009, cand am decis sa-mi schimb atv-ul. In tot acest timp, ca orice om normal, am cautat cea mai buna oferta. Si am gasit-o smile.gif
http://www.snowmobile.ro/
http://www.atvquad.ro/

Am vorbit cu "omul" in perioada aceea, foarte amabil, raspundea instantaneu la ambele telefoane, afisate si pe site.
Nu m-am lasat din prima, am cautat referinte. Pe forum, nimic despre firma, nici bune dar nici rele.
Intr-un final, am gasit un tovaras care a cumparat de la individ, si se plingea ca desi a dat toti banii, atv-ul a intarziat mult (2 saptamini).
Facand un calcul,fata de pretul pietei,am siz ca este ok.
Si in august, am incheiat contract cu individul ptr un atv. Fac plata prin ordin de plata, totul legal si ma gindeam cum imi va sta peste 24 de zile (specificat in contract), adica undeva la inceputul lui septembrie, pe un super atv. In perioada aceasta, de 24 zile, l-am sunat de cateva ori, mi-a raspuns si mi-a spus ca atv-ul va intarzia "un pic".
Am facut legatura cu colegul, care a asteptat 2 saptamini, si am zis ca nu-i mult.
La sfarsitul celor 24 zile a inceput distractia. Individul, am aflat mult mai tarziu de la mai multe persoane, are o poveste bogata ptr clientii lui.
In primele doua saptamini, nu raspunde la telefo, desi l-am sunat de sute de ori .... intr-un final a raspuns, spunindu-mi ca ese in spital, cu fractura la tibie, f slabit si ca ma va suna el. Am aflat ca, intradevar are o fractura la tibie, dar ABSOLUT NU in perioada aceea (toti cei cu care am discutat, au confirmat povestea cu tibia, toti in perioade diferite... deci trebuia sa aibe mai multe operatii la tibie ).
Nu am rezistay, si tot l-am sunat .. magarul, vorbea ca si cum isi dadea duhul, numai sa-l cred ca este in spital. si tot asa m-a plimbat inca 2 saptamini, adica eu sunam de zeci de ori pe zi, si el imi raspundea odata la 2 saptamini ... cu mentiunea ca atv-ul esyte pe drum.
apoi au urmat povestile cu atv-ul in vama in cluj, apoi ca nu are bani de vama, apoi ca atv-ul nu mai este in vama in cluj si ca pleaca in Belgia dupa ele, dupa care au ajuns in Austria, la firma de transport, si ca se duce acolo sa le ia, apoi ca cineva a bagat un pachet in container si ca toata marfa este blocata, ca va trebui sa se judece, ca are nevoie de avocati, dupa care imi spunea ca avocatii romani nu stiu legislatia, si ca va trebui sa plateasca, ca nu are ce face, ca s-a insurat fras-o.... in sfarsit ... tot felul de faze de rahat(pachetul introduc in container este un sac de popcorn nedeclarat smile.gif) ), dar ACELEASI FAZE ptr toata lumea.Toate aceste minciuni pina prin noiembrie, uramind sa-mi puna capac, adica sa nu-mi mai raspunde deloc la telefon pina in ianuarie.Atunci, am realizat ca nu este de gluma cu individul si am contactat un avocat, facandu-i o notoficare si plingerea penala. Le-am scanat si i le-am trimis pe email *(by the way ... nici la email nu raspundea deloc), spunandu-i care sunt intentiile mele.am facut acest gest, ptr ca asa mi s-a parut moral.M-a contactat destul de repede, prima data pe email, spunundu-mi ca vine in tara pesteo saptamina si ca ma va suna (acelasi stil smile.gif) )
Am mai asteptat o saptamina, bineninteles ca nu m-a sunat.Am reusit intr-un final sa discut cu el (dupa alte doua saptamini), si vazand ca nu pot sa rezolv problema, i-am inaintat plingere penala, uramand sa-l dau un judecata sa-mi pot recupera banii. Cuvintele nu pot descrie starile prin care am trecut si nu vreau sa mai pateasca altcineva.


Imi pare sincer rau, ca nu am postat mult mai inainte, poate as fi salvat alti atv-isti de astfel de situatii.

P.S. Ionut, sunt convins ca ai user pe aici si vei citi, sa-ti fie RUSINE.

Edited by opac, 18 February 2010 - 07:12 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto