Jump to content



Photo

Cel Mai Bun Antifurt


  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#61 robert_kiran

robert_kiran

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 646 posts
  • Gender:Male
  • Location:Maracineni-Arges
  • Nume real:Roland
  • Telefon:0744------
  • Marca ATV:TGB Blade 1000
  • Numar ATV:De Suceava

Posted 04 January 2015 - 10:40 PM

Oameni buni va dau un sfat. Nu va bazati pe politia romana. Nu face nimic. Iar avocatii sunt buni doar sa te jupoaie de bani. Atat. Incercati prin orice metode (alarma, caini de paza, etc) sa preveniti furturile. Dar nu va bazati pe politie ca nu fac nimic. Sunt patit si pentru nimic in lume nu vreau sa mai trec prin asta.

Cand locuiam in Campulung Moldovenesc aveam garaj langa bloc. Avea o incuietoare solida la usa. Si parcam masina in fata garajului, cat mai lipita de el, ca sa nu se poata deschide usile acestuia. Masina cu alarma pe ea (daca o misca tipa).

Acum am un garaj in curtea unor cunostinte. Este o familie de pensionari, care stau tot timpul pe acsa. Le-am lasat numarul de telefon, le-am spus daca vad vreo miscare la garaj sa ma sune urgent.


Edited by robert_kiran, 04 January 2015 - 10:48 PM.

  • 0

#62 samy.

samy.

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 668 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Interests:Freedom Powersports
  • Nume real:Samy
  • Telefon:Galaxy S
  • Marca ATV:CF 500 2-A
  • Numar ATV:XYZ

Posted 05 January 2015 - 08:31 AM

Bun pontul :))


  • 0

#63 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 05 January 2015 - 10:29 AM

Am tot amânat să dau o replică la cele descrise și la părerile exprimate de unii dintre noi pentru că la urma urmei trebuie să existe soluții, iar pe de altă parte pentru că am fost pus în situația de a apela la instituțiile statului (poliție, justiție … ”minisculele” nu sunt întâmplătoare) și înainte și după 89, dar reacțiile lor sunt identice doar că acum plătim pe mai mulți în schimbul rahatului de protecție pe care ni-l oferă.

 

N-are rost să enumăr apelurile adresate autorităților, inclusiv cele la 112, rămase fără rezultat, n-are rost să vă prezint spargerile ale căror autori n-au fost prinși vreodată de către poliție pentru că v-aș plictisi cu înșiruirea lor. Culmea este că prin metode mai mult sau mai puțin individuale am reușit să prind o parte dintre infractori și i-am dat pe mâna justiției … probabil bănuiți la ce s-a ajuns … am fost adus în situația în care am fost constrâns să renunț !!!

De curiozitate apelați la 112 într-o situație reală și o să vedeți viteza de reacție a sistemului. Ea se modifică doar dacă sunteți deținătorii unor ”cuvinte magice”, coduri, cunoscute doar de către persoanele care contează, în rest .. D-zeu cu mila.

 

Într-o societate bolnavă cu scara valorilor răsturnată și în care fărădelegea devine virtute este dificil să primești ceea ce plătești sau pentru ceea ce ești impozitat, rânduială.

Dorind rânduială nu poți să adopți o strategie valabilă în Uricani identică celei din Mediaș sau invers, de cele mai multe ori vei aplica metode particulare adaptate locului.

 

O singură postură poate să fie universal valabilă, cea în care ai adevărul de partea ta. Trebuie să spui întotdeauna adevărul indiferent de circumstanțe pentru că altfel, plecând de la niște premize greșite n-ai unde să ajungi decât la rezultate pe măsură, greșite.

În cazul tău ai niște polițiști care se pare că sunt în complicitate cu spărgătorii și aceeași polițiști sau alții, care sunt hoți la rândul lor. De obicei aceștia ”cresc” la umbra unor șefi care tolerează așa ceva din motive care pot fi diverse și pe care nu le pot analiza deoarece nu am nici un fel de informații asupra lor, dar nu sunt cauzate de ”bunătatea” acestora.

În mod clar nu poți apela la instituțiile statului pentru că am observat deja care sunt rezultatele.

Singura atitudine valabilă este cea pe care o poate da reacția societății civile. Situația este probabil similară celei în care reclami tăierea abuzivă (ilegală, furtul, etc.) a pădurilor chiar și acel „radar al pădurilor”.

Ce faci ? reclami hoția către șeful hoților ? Eventual îi oferi o dare de seamă a activității oamenilor săi astfel ca să-i poată urmării mai bine pe cei care nu plătesc dările către cei de mai sus.

 

Deci cam asta-i soluția fraților, reacția societății civile coagulată în jurul unor personalități care vor să ducă stindardul.

În rest: lacăte, câini de pază, uși de metal, etc., etc. 


  • 1

#64 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 05 January 2015 - 03:55 PM

Imi pare foarte rau sa aud despre aceasta intamplare, nu cred ca exista cale de solutionare pentru ca asa cum au zis si colegii, cuvantul reclamantului de rand vs. organul "suprem" e indoielnic, deci slabe sanse ca acele lucruri "recuperate" de lupul in blana de oaie sa mai poata ajunge la proprietari. Asa cum am povestit si in urma cu cateva postari am trecut si eu prin diverse situatii in care am fost "jefuit", masina sparta, apartament spart....o singura data s-a intamplat ca faptasii sa fie prinsi.

Intr-o seara tarzie, vad lumina de la plafoniera aprinsa din autoturismul personal (defect, parcat pe un spatiu verde din lateralul blocului), gandind pe "repede" si la "rece" am ales sa sun la 112 in loc sa ies sa infrunt intrusii (periculos de altfel) ... sunat, raspuns la 1001 intrebari (legislatia si lipsa de incredere a serviciilor fata de seriozitatea populatiei), in cateva minute am crezut ca s-a dat alarma generala, se auzeau din toate colturile sirene si luminitele de la girofar luminau tot imprejurul blocului....numai putin de 7 vehicule ale Politiei Romane au "incercuit" zona, bineinteles ca hotii au "fost" avertizati de sirene, luminite si au avut timp sa se retraga, am intampinat politistii, indrumat carte masina, a mai ramas doar o masina cu 2 polisti langa mine sa identificam pagubele si obiectele furate, restul au plecat in patrulare...in foarte scurt timp au revenit toate masinile impreuna cu 2 tineri unul de culoare, unul roman.... m-au pus sa ii identific dar acest lucru era imposibil, tot ce am vazut erau 2 persoane in interiorul masinii, dar infatisarea era imposibil de recunoscut... i-au perchezitionat si au gasit un intreg arsenal de chei de masina, surubelnite, patent, taietor...etc... De la 12.30 noaptea pana la 6.15 dimineata am stat la Politie sa dau declaratii, nu de alta dar eram interogat mai ceva ca un raufacator si nu intelegeam de ce.. cei doi au declarat ca ma cunosteau si au vrut sa imi faca o gluma sa imi mute masina de acolo...in fine, cumva Politistul care imi lua declaratia ma credea "faptas" la furtul din propria masina... :o ... Dupa ~2 luni primesc acasa o scrisoare de la Parchet prin care sunt informat ca cei 2 au fost anchetati in stare de libertate si au fost amendati cu cate 50lei de persoana pentru fapta savarsita...daca doresc recuperarea daunelor sa deschid proces pe cale civila pentru cei 2...in acest timp am fost urmarit, asteptat de cunoscuti ai acestora si amenintat sa merg sa imi retrag plangerea... 

Intamplarea a facut ca intr-o seara impreuna cu mai multi prieteni la o teresa sa stau alaturi de un politist de la "furturi" ... din vorba in vorba ii povestesc cele intamplate.... incepe sa rada si sa imi spuna ca instrumenteaza cazuri pe o zona de 60km in jurul orasului cat si in oras si statisticele arata ca odata la 12 minute are loc un furt...iar inafara de incapacitatea lor omeneasca (4 ofiteri) de a instrumenta aceste cazuri, totul sta la mana procurorilor si nu a politistilor...care au rolul de a identifica suspectul si a il "preda" pe mana procurorilor.... singurele cazuri pe care cu adevarat se lucreaza sunt cele referitoare la furt cu vatamare corporala (clasate ca fiind si cele mai periculoase) ... a recunoscut ca norocul acestui popor pana in prezent se bazeaza strict pe faptul ca hotii inca nu stiu cat de favorabile le sunt conditiile in tara si ca oamenii sunt prea saraci pentru a reprezenta un obiectiv pentru hoti... imi este scarba de sistemul in care traim! 


  • 0

#65 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 05 January 2015 - 06:47 PM

Și ce propui Alexandru ?

Probabil că scârbă simțim mai mulți, dar nu crezi că trebuie găsite soluții ?

... altfel o să ajungem să ne dăm în cap uni altora.


  • 0

#66 Mustang1

Mustang1

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 99 posts
  • Gender:Male
  • Location:Roman
  • Interests:Acvaristica, A.T.V.
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:0762610604
  • Marca ATV:Polaris Sportsman 500EFI Touring, Ex: Polaris SportsmanX 500
  • Numar ATV:Roman 494

Posted 06 January 2015 - 08:26 AM

Asa cum s-a mai mentionat, probabil ca singurele masuri sigure sunt cele pe care le luam noi in a ingreuna cat mai mult munca hotilor! De la "lanturi" pana la alarme, de la caini pana la camere... etc..


  • 1

#67 dyanyta68

dyanyta68

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,150 posts
  • Gender:Female
  • Location:URICANI-HD
  • Interests:ATV PASIUNE
  • Nume real:diana
  • Telefon:FARA FIR
  • Marca ATV:POLARIS SPORTSMAN 550 EPS-EFI
  • Numar ATV:DYA 79

Posted 07 January 2015 - 08:57 PM

Of nu stiu cum sa mai comentez cele spuse de tine Horia, dar ai mare si perfecta dreptate. Si ca sa fie treaba, treaba citez cele spuse de unul din pazitorii patriei; domne ce sa-i facem noi la acel individ, are 30 de dosare pe rol dar procuratura nu vrea sa-l aresteze, cica are probleme la mansarda, si apoi astea nu sunt lucruri de tinut la garaj, du-le acasa la beci (la beci vin iar si dau spargeri si acolo)

 

 

   Pai o sa fac alfel, tot am zis ca sunt amantele mele, atv-urile, iaca o sa le duc acasa sa pot dormi cu ele smile.png

  

    P.S. ramane sa negociez cu sotul sa vad cu ne intelegem wink.pngsmile.png

    

 

      O seara faina, si aveti grija de ce iubiti pe lumea asta!


Edited by pitesti, 07 January 2015 - 09:00 PM.

  • 0

#68 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 07 January 2015 - 09:03 PM

 ...Suna telefonul la ora 1,30, ma sperii nu cunosc numarul si nu raspund...

 

Ma tot macina o intrebare: de ce nu ai raspuns la telefon? ce se putea intampla daca ai fi raspuns? 


  • 0

#69 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 08 January 2015 - 09:17 AM

Diana, așa cum am spus și cum lesne se poate constata, societatea este bolnavă, instituțiile statului pe care le plătim noi nu-și fac treaba și de multe ori oameni care fac parte din aceste structuri ce ar trebui să se preocupe de bunul mers al lucrurilor ne sfidează dându-ne sfaturi ”la mișto” de genul celor pe care le-ai exemplificat tu. (să-l duci în pivniță !!!)

Probabil că singura variantă pe care o avem în acest moment la dispoziție este de a lua atitudine în primul rând împotriva instituțiilor statului și pe care să le punem la treabă. O răfuială directă cu infractorii poate duce la rezolvarea punctuală a câte unei situații, dar nu oferă o perspectivă încurajatoare, ne-am transforma într-o societate haotică în care fiecare și-ar aplica regulile sale ceea ce înseamnă anarhie.

 

Despre întrebarea ta Marius ... răspunsul se regăsește în preambulul inserat din mesajul ”reclamat”. Îi era teamă !

Aceasta este una dintre metodele de a hărțui pe cineva, mai ales o femeie.


  • 1

#70 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 08 January 2015 - 10:44 AM

Pai tocmai la aceasta teama faceam referire. Nu este decat un apel. Raspunzi, vezi ce este si actionezi sau respingi. Daca sunt apeluri "ciudate" le blochezi din telefon si gata, ai scapat de telefonisti.
  • 0

#71 s.andra

s.andra

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 60 posts
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Stancu Andra
  • Telefon:0749229950
  • Marca ATV:.

Posted 13 January 2015 - 12:47 PM

Sisteme antifurt : 

 

Set antifurt oferit de Kolpin.
Ofera siguranta suplimentara in momentul imobilizarii atv-ului si mai poate fi folosit ca sa asigurati remorca pentru atv. Astfel se obtine un grad de siguranta crescut in momentul folosirii acestui produs.
COD:KOLCL-2
Pret : 42 Euro Tva inclus
 
Attached File  Kolpin-ANTIFURT-KOLPIN_575.jpg   14.4KB   3 downloads
 
Sau GPS - 500 Euro Tva inclus
 
Atvrom Pitesti
Jud. Arges, Pitesti, Strada Fratii Golesti, Nr. 48
Telefon : 0749229950

  • 0

#72 gelu andries

gelu andries

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 20 posts
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:calatorii,camping,bricolaj/mecanica,citit,foto
  • Nume real:gelu andries
  • Telefon:0721225824
  • Marca ATV:cf moto allroad challenger

Posted 29 January 2015 - 06:58 PM

Nici un antifurt in afara lantului cu care-l legi de cava solid nu este suficient.Un amic din sudul tarii (nu spun de unde sa nu fiu acuzat de "ardelenism") a vazut de la distanta si prea tarziu cum atv-ul(blocat cu sistemul antifurt)  pleca pe o remorca.Nu l-a mai recuperat.

Paziti-va singuri.Este singurul mod sigur si eficient da a va apar de furaciuni.Ce va incalzeste daca hotul este gasit dar atv-ul a fost vandut fara urma?Recuperarea pagubei inseamna un calvar fara sfarsit....procese,instante,avocati,nervi,timp......ca in final sa aflati ca aveti dreptate,hotul trebuie sa plateasca,dar nu are de unde........poate la anul,sau................adio!!!!!!!!!!


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto