Jump to content



Photo

Atv Pentru Patrula In Padure !


  • This topic is locked This topic is locked
49 replies to this topic

#1 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 08:21 PM

Buna seara si bine v-am gasit ! Numele meu este Alex, am 25 de ani, sunt din judetul Bacau si daca se poate as dori sa va cer cateva sfaturi in ce priveste achizitionarea unui atv care m-ar ajuta la serviciu. Mentionez ca in scurt timp voi incepe sa practic meseria de padurar si voi avea nevoie de un atv cat mai fiabil si cat mai ieftin de intretinut, dar cu care sa pot face si patrula pe drumuri forestiere practicabile si ceva off road usor spre mediu. Tin sa va spun ca nu am experienta aproape deloc in ce priveste acest frumos sport :D ( voi imbina utilul cu placutul) , exceptand teapa pe care am putut sa mi-o iau in 2012 cu o mizerie de Big Hummer aka Gorilla aka Herculescu etc de 150 cc si care a ajuns sa ma coste peste 1500 de euro si nu am parcurs cu el mai mult de 500 de km... As dori ceva pareri daca se poate despre modelele pe care le am in vedere acestea fiind: Linhai 210, Linhai Worker sau un Cf Moto X5 . Mi-as dori ca dupa ce il achizitionez, sa nu ma apuc de bagat bani in el si de mecanica pe marginea santului ca sincer m-am saturat pana peste cap de la chinezaria ordinara pe care o am acum. Am postat mai sus doua modele de Linhai care m-ar atrage, dar din ce am citit pana acum am vazut ca se strica destul de des si mai mereu apare cate o problema. Cf moto este cam scump pentru bugetul meu plus ca din ce am inteles consuma cam mult. Va multumesc anticipat!


  • 0

#2 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 January 2015 - 09:00 PM

Ranger, (sau cum sa ma adresez), bine ai venit!

Mai bine ne-ai spune si o suma la care te-ai gandi ca o pregatesti pentru achizitie


  • 0

#3 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 09:20 PM

Salut dr. crinel !, mi te poti adresa cum doresti, si multumesc! Suma la care m-am gandit oscileaza intre 3000-4000 euro, tin neaparat sa il cumpar nou sa pot beneficia de garantie.


  • 0

#4 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 January 2015 - 09:26 PM

Cu 4000 euro poti lua un CF Moto nou.


  • 0

#5 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 January 2015 - 09:28 PM

Hai ca primul pas e facut. Ai doar drumuri forestiere, sau te bagi si in noroaie? Banuiesc ca o sa fie si ploi deci iti trebuie un atv si nu quad. 

La banii astia eu iti recomand sa treci peste linhai. Daca vrei neaparat nou cam singurul ar fi cf-ul de 500 scurt care prin unele locuri mai e la lichidari de stoc si te apropii de pretul lui, insa:

- nu te astepta la mare lucru de la garantie pentru ca se refera doar la motor si cutie, iar bucsaraiele, ambreiajul si celelalte componente raman descoperite

- poate un "strain" (japonez de xemplu) cu o varsta si o rezistenta mai mare nu te-ar face de rusine

 

Poate vrei neaparat nou...


Edited by dr.crinel, 13 January 2015 - 09:29 PM.

  • 0

#6 Paul

Paul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 441 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:1
  • Nume real:Paul
  • Telefon:0729934401
  • Marca ATV: Arctic Cat rosu ca focul
  • Numar ATV:B-11-WKW

Posted 13 January 2015 - 09:35 PM

Nu neaparat lichidare de stoc si chiar sub 4000 euro uite aici.....http://olx.ro/oferta...html#923fadc048   si daca ai vorbele la tine poate mai ciugulesti ceva accesorii.


  • 0

#7 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 09:38 PM

In principiu vor fi doar drumuri forestiere, care bineinteles ca atunci cand va ploua se vor transforma in noroaie, categoric nu quad, si eu m-am gandit la CF-ul scurt, dar nu stiu cat de scurt este... In alta ordine de idei  daca Linhaiul ar fi fiabil, nu prea as vrea sa dau o diferenta de 1000 de euro in plus pentru un CF Moto, plus ca se mai pune si problema consumului... ca va fi folosit zilnic in jur de 50-70 de km, am inteles ca piesele sunt si mai scumpe la CF...


Garantia acopera si partea de instalatie electrica?

Edited by iusau, 13 January 2015 - 10:53 PM.

  • 0

#8 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 January 2015 - 09:45 PM

Daca nu aduci modificari instalatiei electrice banuiesc ca intra si ea. Un cf scurt e cam cat un linhai

Linhaiul nu are o problema la fiabilitate ca te poate duce in astfel de conditii insa ca sa faca asta va fi nevoie de mici interventii la perioade mai mici sau mai mari

 

Vezi ca servisarile in perioada garantiei trebuie facute unde iti spun ei, daca ti-ai fi completat corect datele poate iti puteam oferi mai multe detalii wink.png

 

Oferta postata de colegul Paul e de luat in seama zic eu


Edited by dr.crinel, 13 January 2015 - 09:46 PM.

  • 0

#9 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 09:50 PM

Rectific datele imediat, chiar m-ar interesa sa discutam sa imi dai si mie detalii despre worker-ul tau daca vrei.


  • 0

#10 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 January 2015 - 09:52 PM

Topicul e bine deschis ca si categorie, in semnatura ai link-ul cu (fostul) atv-ul meu iar in rest poti sa presari cate intrebari vrei ca si eu si colegii iti vom raspunde in masura posibilitatilor


  • 0

#11 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 13 January 2015 - 09:55 PM

Scuză-mă dacă te dezamăgesc un pic, dar în meseria ta ai nevoie de altceva.

Sună interesant și poate fi chiar romantic să străbați pădurile într-o dimineață de mai cu un ATV având pletele-n aer, dar nu te văd prea bine stând în frigul unei nopți de noiembrie așteptând să surprinzi hoții de lemne.

Concluzie: ia-ți un ATV pentru joacă, dar pentru slujbă o să ai nevoie de un mic Samurai ce-ți va fi mult mai util.


  • 2

#12 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 09:58 PM

Salut Horia, de fapt sunt chel deci nu are ce imi falfai in vant :))... m-am gandit si la Samurai... dar deh atv-ul e boala grea, nu ma atrag masinile decat foarte putin spre deloc... si pot sta in noiembrie in frig fara probleme, printre putinele mele pasiuni este si bushcraftul deci nu prea am probleme.


  • 0

#13 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 January 2015 - 09:58 PM

Nu neaparat lichidare de stoc si chiar sub 4000 euro uite aici.....http://olx.ro/oferta...html#923fadc048   si daca ai vorbele la tine poate mai ciugulesti ceva accesorii.

 

Daca nu ma insel, este vorba de Authentic Spirit, punctul de lucru de la Bucuresti.

 

Salut Ranger si bine ai venit!


  • 0

#14 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 10:01 PM

Multumesc Pitesti! Atv-ul postat de paul n-are troliu? sau mi s-a parut mie?


  • 0

#15 dr.crinel

dr.crinel

    Super Doctor

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,600 posts
  • Gender:Male
  • Location:Zalau - Salaj
  • Nume real:Crinel-Silviu
  • Telefon:Aifon
  • Marca ATV:Cf Moto X8 CF820 LE EPS
  • Numar ATV:SJ-xx-VET

Posted 13 January 2015 - 10:09 PM

Banuiesc ca ata aia rosie vine de la carligul troliului nu pe post de fundita :)


  • 0

#16 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 13 January 2015 - 10:16 PM

Nu am vazut-o :)) (auzi fundita , nu ma pot opri din ras :)) ) ma gandeam ca de nu ar fi avut troliu... cam asta era diferenta de la 4000 la 4200.... transportul inclus in pret troliul si spatarul celor de la atvrom, caci eu acolo m-am uitat...


  • 0

#17 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 13 January 2015 - 10:37 PM

In general spatarul este la modelele lungi (A sau 2A)
  • 0

#18 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 14 January 2015 - 11:17 AM

Noi, majoritatea de aici, avem ATV-uri strict de placere. Consider ca un ATV este extrem de util in meseria ta.

 

Eu zic ca ai nevoie de ceva mai mare (eventual unul lung) si mai puternic. Cu siguranta vei mai avea de transportant si cate ceva prin padure. La un moment dat poate ii pui si remorca. Distantele pe care zici ca le ai de facut sunt mari. Va trebui sa poti merge si cu ceva viteza ca altfel te plictisesti. Un ATV lung si puternic este mai potrivit.

 

Din pacate bugetul nu ajunge pt asa ceva. Poate ar trebui sa iei in considerare si ceva SH.


  • 0

#19 Lonely Ranger

Lonely Ranger

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 21 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Lonely Ranger
  • Telefon:0761702426
  • Marca ATV:Chinezarie mizerabila

Posted 14 January 2015 - 11:54 AM

Salut Vic si multumesc pentru raspuns, atv-ul vreau sa il folosesc strict pentru transportul meu si a unui rucsac, remorca nu cred ca ii voi pune pentru ca am deja un papuc 1.9D 4x4 pentru hamaleala :D . Si cu viteza... nu cred ca voi merge... undeva la 40 km/h sa zic 50 maxim, pe drum accidentat eu zic ca e suficient. Pe mine m-ar interesa niste pareri de la posesorii modelelor mai sus mentionate de mine, si eventual comparatii intre linhai worker si cf moto , de la persoane care le-au avut pe ambele, ma intereseaza inainte de toate fiabilitatea si costurile de intretinere . Va fi un atv care va alerga  incet, pe drumuri cat mai practicabile, nu va fi chiunuit dar va alerga mult...


  • 0

#20 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 14 January 2015 - 12:17 PM

Avem in gasca un coleg cu un Linhai Anniversary care a depasit 14.000 km. Omul il foloseste, ca si tine, atat pt distractie dar mai mult la lucru. Are o plantatie (livada) foarte mare de meri langa Breaza. Omul din asta traieste. Nu face nici pe departe km pe care ti-ai propus tu sa ii faci dar ii este indispensabil in munca de zi cu zi.

 

Nu vreau insa aici sa laud Anniversarul ci mai degraba posesorul care este un foarte bun mecanic. 

De curand motorul batranului Linhai a cedat definitiv si a trebuit schimbat. Nu a mai avut ce sa-i faca. Sambata a cedat motorul (eram cu el in padure), luni dimineata a plecat la Bucuresti la unii care dezmembreaza Linhai-uri. Pe la ora 14:00 s-a apucat de treaba si seara a si dat o tura prin plantatie. Asta ca sa-ti dai seama cat de priceput este omul.

 

In concluzie:

Linhai-ul poate fi bun dar daca nu ai cunostinte tehnice si pricepere te sfatuiesc sa renunti la ideea de Linhai.


  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto