Jump to content



Photo

Pluguri De Zapada


  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 Teodor7200

Teodor7200

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Nume real:Teodor
  • Telefon:0762200985
  • Marca ATV:acxa 125

Posted 22 December 2012 - 01:36 PM

Se merita de luat un plug de zapada ?
  • 0

#2 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 22 December 2012 - 02:14 PM

Pai depinde ce vrei sa faci cu el si la ce-l pui. Iti trebuie un ATV destul de potent ca sa-l poata duce, de preferat peste 500 cm cubi si 50 cai, obligatoriu 4*4 si cu reductor. Un alt aspect, cand il manevrezi prin curte trebuie ceva loc si nu poti ajunge cu el in toate cotloanele adica iti trebuie un plan bun unde faci stivele de zapada si in ce directie lucrezi. Merge foarte bine in locuri mari gen parcari mari, ulite, ect iar cand e zapada proaspat pusa si nebatuta e o placere sa faci treaba cu el.

Edited by danutlupu, 22 December 2012 - 02:14 PM.

  • 0

#3 BDK

BDK

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Location:iasi
  • Nume real:ionut
  • Telefon:0741279684
  • Marca ATV:Suzuki king quad 750 axi

Posted 22 December 2012 - 08:11 PM

parcari,ulite,zapada abia pusa merge si cu linhai 2x4!c
  • 0

#4 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 22 December 2012 - 11:52 PM

Decat cu 2*4 si Linhai, mai bine la lopata.
Azi am frecat zapada pe la mine pe ulita vreo 3 ceasuri impreuna cu babacu si la un momentdat taicamiu, din greseala a decuplat 4*4 din buton; impingea in lama ca vaca in poarta inchisa ca patina pe loc. Abia la dezapezit cand te infingi in valul de zapada simti puterea lui iar 2*4 exclus la dezapezit.
Si inca ceva, daca vreti sa luati o lama alegeti una cat mai grea, care sa nu se ridice usor de pe zapada, cu unghi corespunzator, dotata cu arcuri puternice dar care sa-si faca treaba la impact cu obiecte.
Am vazut o multime de mici comercianti autohtoni care produc si vand lame; de preferat sa luati de la cineva care are experienta in domeniu si care a mai facut cateva zeci de lame, altfel o sa riscati sa fiti cobai si descoperitori de hibe pe banii vostrii.
  • 0

#5 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 December 2012 - 01:06 AM

QUOTE(Teodor7200 @ Dec 22 2012, 01:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Se merita de luat un plug de zapada ?

Merita din plin cu conditia sa ai o curte suficient de mare sa isi merite investitia, daca nu pe strada merge iarasi foarte bine si vei fi apeciat de toti vecinii dar atata tot.........cheltuiala va ramane doar a ta ca si distractia.
  • 0

#6 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 December 2012 - 01:13 AM

QUOTE(danutlupu @ Dec 22 2012, 11:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Decat cu 2*4 si Linhai, mai bine la lopata.
Azi am frecat zapada pe la mine pe ulita vreo 3 ceasuri impreuna cu babacu si la un momentdat taicamiu, din greseala a decuplat 4*4 din buton; impingea in lama ca vaca in poarta inchisa ca patina pe loc. Abia la dezapezit cand te infingi in valul de zapada simti puterea lui iar 2*4 exclus la dezapezit.
Si inca ceva, daca vreti sa luati o lama alegeti una cat mai grea, care sa nu se ridice usor de pe zapada, cu unghi corespunzator, dotata cu arcuri puternice dar care sa-si faca treaba la impact cu obiecte.
Am vazut o multime de mici comercianti autohtoni care produc si vand lame; de preferat sa luati de la cineva care are experienta in domeniu si care a mai facut cateva zeci de lame, altfel o sa riscati sa fiti cobai si descoperitori de hibe pe banii vostrii.


De acord cu tine greutatea lamei este un element esential. Ar mai fi bine ca lama sa aiba in partea inferioara si banda de cauciuc pentru protejarea curtii si o curatare cat mai perfecta.
danutlupu ai devenit expert in lame de zapada adaptate la ATV.
  • 0

#7 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 23 December 2012 - 10:53 AM

Banda aia de cauciuc dur protejeaza pavajele de zgariere dar e nasol cand treci peste zapada un pic mai batuta si nu ai ce sa-i faci ca banda nu se infinge in ea si iti salta lama.
M-am chinuit ieri sa rad din fagasele facute la mine pe ulita dar tocmai acea banda nu permite sa musti din zapada batatorita, adica sa nu va imaginati ca mergeti pe strada ca si cu plugul de pe excavator si lasati in urma strada curata bec, doar zapada puhava si nebatatorita e luata de lama. Bine, daca era doar lama metalica fara banda de cauciuc, odata infipta lama in gheata nu ar avea putere s-o rupa daca e mare si in plus solicitarea asupra sasiului ar fi foarte mare cu riscul de avariere. In concluzie lama pe ATV e un fel de hobby, faci treaba cu ea dar tre sa fii pe faza cand ninge tongue.gif
  • 0

#8 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,621 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 23 December 2012 - 11:51 AM

De acord cu tine , deci fiti pe faza cand ninge. Atunci banda de cauciuc este cea mai eficienta.
  • 0

#9 Teodor7200

Teodor7200

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Nume real:Teodor
  • Telefon:0762200985
  • Marca ATV:acxa 125

Posted 26 December 2012 - 11:40 AM

Vreau o lama si pentru zapada abea pusa si pentru batatorita...Un link : am vazut la motobom dar nush ce sa aleg
  • 0

#10 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 26 December 2012 - 12:20 PM

Mda, Teodor vad ca nu ne intelegem. Zapada batatorita sau cea care e aproape gheata nu o poti indeparta cu o lama cu banda de cauciuc, ea se da cu utilajele de mare putere si cu o lama cu buza metalica, adica utilajele clasice de dezapezire care le vezi pe strada cu mergand cu lama ridicata si arzand gazul de pomana chiar daca tu cu masina mica innoti prin ometi; dar asta e o alta poveste pe bani frumosi.
Nici la zapada framantata nu o sa ai mari succesuri cu un ATV si o lama pt el daca s-au format deja fagase prin care innoata masinile, pentru ca nu vei putea scoate zapada framantata din fagase, bai mai rau vei aduce alta si vei infunda acele canele. Nici sa le rupi efectiv nu poti pentru ca lama nu se infinge in zapada pre tare si chiar daca s-ar sui cineva pe lama s-o apese, ATV-ul nu are nici putere nici aderenta sa rupa acel mal de zapada.
Cu atv-ul cand ninge tre sa fii pe pozitie ca sa impingi usor zapada abia pusa, pentru ce vrei tu iti trebuie un ATV ca cel din poza.

Attached Files


Edited by danutlupu, 26 December 2012 - 12:23 PM.

  • 0

#11 Teodor7200

Teodor7200

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Nume real:Teodor
  • Telefon:0762200985
  • Marca ATV:acxa 125

Posted 31 December 2012 - 11:39 AM

Da pai eu am un tractor cu care curat zapada de pe drumuri.....,dar mai frumos e cu atv.Sa va zic ceva:Cand am intrat prima data pe motobom si atvrom am vazut sla sectiunea senile un atv cu sinile la 3000 euro.Eu am crezut ca senilele sunt cu tot cu atv la 3000 euro dar cand ii sun pe aia ce sa vezi "un set de senile costa 3000 euro" Foarte scump.Daca la un tractor care are sinile de alea mari costa 4000 euro dar la un atv
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto