Jump to content



Photo

Am O Mare Nelamurire


  • This topic is locked This topic is locked
24 replies to this topic

#21 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 05 July 2007 - 07:36 PM

Oameni buni, nimanui nu ii place sa plateasca un dolar in plus din buzunar. Dar cand asta e situatia, injuri printre dinti si o accepti. Sau nu.
Cred ca nu e nimeni aici (cel putin dezinteresat) care sa fie de acord cu preturile care sunt, dar decat sa astept X ani ca sa ajunga preturile la normal sau sa ma apuc eu sa fac pe importatorul, sa imi asum riscuri, sa am batai de cap, mai bine platesc un pic mai mult decat face si ma duc in padure cu ATV-ul sa ma relaxez.
  • 0

#22 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 05 July 2007 - 10:14 PM

ai dreptate renegade in comparatia preturilor atv vs masini, sunt total de acord, am spus tuturor de la inceput: pretul corect pt un polaris (si pt fiecare firma in parte) este cel din State (sau locul de unde provine) plus inca ceva pt omologare si restul de hartogaraie ... fac iar calculul pe care l-am mai facut in alt topic si imi rezulta ca am platit pe a mea jucarie de 2,35 ori cat costa in SUA
dar ce am avut de ales? daca intri la polaris spania de exemplu o sa vezi preturi mai mari ca la noi - sau cel putin asa erau cand am cautat eu sa-mi cumpar - parca in UK erau preturi cu vreo 2000 mai mici ca in ro (observati ca scriu cu r mic wink.gif ) dar unde ajungeam cu transportul? si ce faceam cu garantia?
garantie la care daca apuc sa ma gandesc acum observ ca nu exista, daca la masini mai pui un picior in prag mai faci una alta la atv-uri e egala cu zero, e doar o chestie prin care ni se mai scot niste bani din buzunar in tara asta obosita in care cei corecti se lupta cu morile de vant si tunarii traiesc bine mersi
dar mie imi place aici, tind sa cred ca daca te descurci in ro, in afara nu ai probleme biggrin.gif

si pana la urma ... zice bine sorin:
mai bine platesc un pic mai mult decat face si ma duc in padure cu ATV-ul sa ma relaxez.
  • 0

#23 renegade

renegade

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 85 posts
  • Gender:Male
  • Location:Otopeni/Ilfov
  • Nume real:Radu
  • Telefon:intrebati veti afla!
  • Marca ATV:O jumatate de ATV/BMW R1100RT

Posted 06 July 2007 - 07:04 AM

QUOTE
si pana la urma ... zice bine sorin:
mai bine platesc un pic mai mult decat face si ma duc in padure cu ATV-ul sa ma relaxez.


Probabil ca pe aceasta concluzie mizeaza si unii "tunari". Asa ca ...piata e deschisa. Dar daca va uitati cati vor sa cumpere ATV-uri si cati cumpara chinezarii se va vedea ca argumentul financiar e determinant nu garantia sau numele firmei.

Ce sa mai zic. Mai nimic. La urma urmei fiecare face cu banii lui ce vrea. Easy come - easy go!
Dar odata si odata acestea se vor termina si vom intra in rind cu lumea. Se stie ca Europa e mult mai scumpa ca USA. Dar cu justificarea se sta prost. Cel putin la nivelul de trai si al calitatii serviciilor e diferenta maaare.
  • 0

#24 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 06 July 2007 - 09:23 AM

nu cred sa prindem noi momentul cand vom intra in rand cu lumea; e prea indepartat .... nu suntem un popor care recupereaza si chiar daca am fi ar treb prea multi ani ca nici restu nu stau pe loc wink.gif
  • 0

#25 jules

jules

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 16 posts
  • Nume real:Marius Alexandru
  • Telefon:0745 113 552
  • Marca ATV:Linhai
  • Numar ATV:b12 atw

Posted 06 July 2007 - 04:26 PM

QUOTE (gaby @ Jul 5 2007, 11:14 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ai dreptate renegade in comparatia preturilor atv vs masini, sunt total de acord, am spus tuturor de la inceput: pretul corect pt un polaris (si pt fiecare firma in parte) este cel din State (sau locul de unde provine) plus inca ceva pt omologare si restul de hartogaraie ... fac iar calculul pe care l-am mai facut in alt topic si imi rezulta ca am platit pe a mea jucarie de 2,35 ori cat costa in SUA
dar ce am avut de ales? daca intri la polaris spania de exemplu o sa vezi preturi mai mari ca la noi - sau cel putin asa erau cand am cautat eu sa-mi cumpar - parca in UK erau preturi cu vreo 2000 mai mici ca in ro (observati ca scriu cu r mic wink.gif ) dar unde ajungeam cu transportul? si ce faceam cu garantia?
garantie la care daca apuc sa ma gandesc acum observ ca nu exista, daca la masini mai pui un picior in prag mai faci una alta la atv-uri e egala cu zero, e doar o chestie prin care ni se mai scot niste bani din buzunar in tara asta obosita in care cei corecti se lupta cu morile de vant si tunarii traiesc bine mersi
dar mie imi place aici, tind sa cred ca daca te descurci in ro, in afara nu ai probleme biggrin.gif

si pana la urma ... zice bine sorin:
mai bine platesc un pic mai mult decat face si ma duc in padure cu ATV-ul sa ma relaxez.


Mie mi-au schimbat in garantie un rulment la roata fata stanga si un etrierul stanga spate. Deci totusi functioneaza garantia in anumite locuri. Am asteptat 10 zile respectiv 4 zile pana au avut piesa pe stoc.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto