Jump to content



Photo

Nelamurire..


  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#41 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 17 July 2013 - 03:58 PM

Multumim pentru raspuns. deci este necesar: "Documentele solicitate sunt: certificatul de inregistrare si atestatul tehnic + act de identitate prezentator.."
Deci macar stim ca nu este nevoie de cartea de identitate pentru efectuarea ITP-ului.

Edited by CHRYS, 17 July 2013 - 03:58 PM.

  • 0

#42 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 17 July 2013 - 05:38 PM

Salut,

Clarificările vin să lămurească un singur aspect, cel referitor la mașinile autopropulsate pentru lucrări (care se înregistrează la primărie/număr galben pe baza AT) celălalt a fost considerat înțeles și eu nu am insistat pe el, dar poate este bine să pun în ordine câteva idei esențiale:
• categoriile de înmatriculabile (cele care au CIV) și înregistrabile (cele care au AT) sunt ca și până acum;
• de la data menționată este necesară ITP indiferent de forma de înmatriculare sau înregistrare, deci tot ce circulă pe uliță are nevoie de inspecție tehnică (pentru efectuarea ITP sunt necesare actele înșirate de ei, iar după caz este necesară CIV sau AT);


  • 0

#43 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 17 July 2013 - 11:16 PM

Multumim Horia pentru perseverenta !

Ce sa zic... m-as fi bucurat sa se mentioneze exact articolul si alineatul conform caruia trebuie ITP pentru cele inregistrate.
In lege se cere clar asta: alin (4) Pentru a fi mentinute in circulatie, vehiculele inmatriculate se supun inspectiei tehnice periodice.

Singurul articol care mai face referire la ITP este Art.10. care este la fel inca din 2002 si nu obliga nici atunci la ITP pe toata lumea:
(1) Este interzisa circulatia pe drumurile publice a vehiculelor care nu corespund din punct de vedere tehnic, a celor al caror termen de valabilitate a inspectiei tehnice periodice a expirat, precum si a celor neasigurate pentru raspundere civila pentru caz de pagube produse tertilor prin accidente de circulatie.

Nu vreau sa fiu batut in cap sa nu ma las convins, dar consider ca in instanta nu ar avea castig de cauza o asemenea interpretare a legii asupra obligativitatii ITP la autovehiculele inregistrate. Parerea mea.

Daca imi scapa ceva va rog sa imi spuneti...apreciez oricand orice parere argumentata.

hi.gif
  • 0

#44 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 July 2013 - 12:16 AM

Horia iti multumeam pentru raspuns deoarece ma aflu exact in situatia expusa de tine mai sus :
certificat de inregistrare, numar galben (primarie), atestat tehnic (masina autopropulsata pentru lucrari).
  • 0

#45 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 18 July 2013 - 08:24 AM

Salut,

Mă bucur atunci când pot fi de ajutor. Deoarece prevederile legale sunt încâlcite, eram sigur că o mare parte dintre noi se află în ”defect” și asta nu pentru că și-ar dori să încalce vreo lege ci pur și simplu nu știu despre această obligativitate. Acum ce să zic... fiecare face ce crede că este mai bine, dar mi s-a părut corect să fac săpături și să aduc argumentele necesare înțelegerii fenomenului.

Despre faptul că legislația noastră este făcută în așa fel ca să poată fi interpretată fiind plină de contradicții și ”găurele” numai bune pentru a da posibilitatea de a fi ocolită nu mai este de mult o noutate. Tocmai de asta se ”rezolvă” foarte multe ilegalități în justiție. Cele din domeniul circulației rutiere sunt nimicuri așa că Iuliu are dreptate, în justiție poți obține câștig de cauză, dar este de dorit să ajungem până aici ?

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto