Jump to content



Photo

Accident Grav La Costinesti


  • This topic is locked This topic is locked
19 replies to this topic

#1 lari

lari

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 405 posts
  • Nume real: Laurentiu
  • Telefon:745064269
  • Marca ATV:Suzuki King Quad 700
  • Numar ATV:B-65-VUA

Posted 24 July 2007 - 09:17 AM

Doi tineri de 20, respectiv 17 ani, au cazut, ieri dupa-amiaza, cu ATV-ul, de la 25 de metri inaltime, de pe faleza din Costinesti. Cei doi, veniti la mare de la Tulcea, faceau o ultima plimbare prin statiune, inainte sa se intoarca acasa. Tanarul conducea vehiculul de teren si, la un moment dat, a pierdut controlul volanului, in urma accidentului fata suferind multiple traumatisme.

Edited by revo, 24 July 2007 - 11:14 AM.

  • 0

#2 rar

rar

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 572 posts
  • Gender:Male
  • Location:predeal
  • Nume real:rares
  • Telefon:0762363885
  • Marca ATV: ATV SERVICE
  • Numar ATV:in zona Predeal

Posted 24 July 2007 - 11:24 AM

nasol moment , totusi as vrea sa aflu mai multe detalii ..... intr-un fel ma intriga ce cautau ei tocmai pe faleza ???? dar deja banuiesc....biggrin.gif
  • 0

#3 ERY

ERY

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ERY
  • Telefon:detin
  • Marca ATV:ex: DINLI 901 ex: buggy new: ?
  • Numar ATV: CT 90 ERY

Posted 24 July 2007 - 11:40 AM

http://www.telegrafo...ul_in_mare.html

http://www.cugetlibe...metri-inaltime/
  • 0

#4 gaby

gaby

    ATVMAG

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,123 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Otopeni
  • Interests:ATV
  • Nume real:Vatafu Gabriel
  • Telefon:0723.632.400
  • Marca ATV:Polaris Scrambler 500HO
  • Numar ATV:B-55-SJA

Posted 24 July 2007 - 03:35 PM

ce inseamna stirile : tīnărul a pierdut controlul ATV-ului, iar bolidul scăpat de sub control a plonjat īn gol de la 30 metri
cele mai multe si mai grave acc apar pe la inchirieri unde toti vor in 60 de min sa faca pe draq in 4
pacat de ei
  • 0

#5 omul

omul

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 399 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valcea (brezoi)
  • Nume real:Florin
  • Telefon:744543875
  • Marca ATV:Bakus 260
  • Numar ATV:VL 78 PIL

Posted 24 July 2007 - 10:03 PM

QUOTE (gaby @ Jul 24 2007, 04:35 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ce inseamna stirile : tīnărul a pierdut controlul ATV-ului, iar bolidul scăpat de sub control a plonjat īn gol de la 30 metri
cele mai multe si mai grave acc apar pe la inchirieri unde toti vor in 60 de min sa faca pe draq in 4
pacat de ei

Corect mai ales tinerii entusiasmati, ii fura peisajul blink.gif
  • 0

#6 Darius

Darius

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 23 posts
  • Nume real:S.D
  • Telefon:72
  • Marca ATV:Nici eu nu mai stiu ce o sa imi iau... tare greu e cand ai de unde alege...

Posted 25 July 2007 - 07:09 PM

Pacat de ei... dar cum am citit si un comentariu la unul din articole... daca ei cred ca pot conduce ATV pentru simplul motiv ca au permis cat B... accidente de genul asta poate ii pun pe ganduri.
Am multi amicil, care foarte convinsi imi spun ca NU AI CUM SA CAZI CU ATV-ul, dar ei nu au mers niciodata cu asa ceva, nu stiu ca trebuie sa muti centrul de greutate in timpul curbelor, nu stiu lucruri elementare!!!
Toata lumea crede ca daca un ATV este cu cutie automata si nu trebuie ei sa lucreze cu ambreiajul poate fi condus de orice prost... ei bine... practica dovedeste ca nu e asa...
Feriti-va de SUPERMAN-i d-astia
  • 0

#7 Laurentiu Argint

Laurentiu Argint

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 posts
  • Nume real:George Patrascu
  • Telefon:0722.145665
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 26 July 2007 - 02:58 PM

O sa se termine odata moda asta cu inchiriatul atv-urilor?
  • 0

#8 ERY

ERY

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ERY
  • Telefon:detin
  • Marca ATV:ex: DINLI 901 ex: buggy new: ?
  • Numar ATV: CT 90 ERY

Posted 26 July 2007 - 03:12 PM

QUOTE (Laurentiu Argint @ Jul 26 2007, 02:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
O sa se termine odata moda asta cu inchiriatul atv-urilor?


Din pacate nu cred thumbdown.gif
  • 0

#9 n.vasiliu

n.vasiliu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 721 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:IT &amp; ATVs :)
  • Nume real:N.Vasiliu
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 700
  • Numar ATV:de tabla.

Posted 26 July 2007 - 03:16 PM

Ba eu sunt convins.
  • 0

#10 ERY

ERY

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 282 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:ERY
  • Telefon:detin
  • Marca ATV:ex: DINLI 901 ex: buggy new: ?
  • Numar ATV: CT 90 ERY

Posted 26 July 2007 - 04:08 PM

QUOTE (n.vasiliu @ Jul 26 2007, 03:16 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ba eu sunt convins.


Deci in Cta si Mamaia sunt zeci...nu exagerez....zeci de centre de inchiriat.....m-am saturat sa ii vad cum merg ca disperatii.....sper sa dispara...
  • 0

#11 Slayer

Slayer

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Horia
  • Telefon:0749-329095
  • Marca ATV:Polaris RZR 800 Dragon Fire
  • Numar ATV:1

Posted 27 July 2007 - 10:34 AM

Toti speram sa dispara, insa cata vreme e plin de pusti care vor sa isi impresioneze prietenele 1 data pe luna pe banii lui taticu..... nu dispar. Credeti ca nu e rentabila afacerea , am vazut sume de 100 Ron / ora, sau 400 ron/ zi, si sunt date toate la inchiriat, deci inca cativa ani..... din pacate... daca nu se da vre-o lege vor merge din plin centrele de inchiriere.
  • 0

#12 doc

doc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:Alex
  • Telefon:721413125
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4

Posted 31 August 2007 - 09:38 PM

Salutare
La capitolul inchirieri atv la mare o parte din vina o au si cei care inchiriaza, care nu ofera nici cele mai elementare mijloace de protectie clientului (cu explicatia ca are 4 roti, se conduce cu permis categ. B, deci nu ai nevoie nici macar de casca). Sa nu credeti ca vorbesc din povesti. Este o situatie prin care am trecut. Vorbind cu cei de la inchirieri mi-au explicat ca daca ar echipa complet clientii ar trece ora, deci ar pierde prea mult.
Cred ca interzicerea inchirierilor reprezinta o incalcare a drepturilor celor interesati, dar un control strict al acestui tip de activitate ar fi cel putin binevenit, impreuna cu o responsabilizare simultana a vanzatorului si a clientului fata de riscurile la care se supun. Afara daca lovesti atv-ul, primii 150 de euro din reparatia lui ii platesti tu, iar daca cel care inchiriaza este prins ca nu ti-a dat casca, primeste el amenda de cateva sute de euro. Deci, la altii se poate.
  • 0

#13 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 02 September 2007 - 06:55 AM

Toti vor sa vada ce poate un atv intr-o ora nu se poate,atv la viteza te pacaleste toti stim asta, cati nu si-au cumparat masini puternice si nu le cunosteau bine si le-au facut praf , si eu ma numar printe ei asta sa intamplat in 1991 cand aveam 19 ani si al meu tata cumparase un bmw 735.
Eu as da o lege ca atv de inchiriat sa nu depaseasca 50km la ora, asta e parerea mea.
  • 0

#14 doc

doc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:Alex
  • Telefon:721413125
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4

Posted 02 September 2007 - 06:52 PM

Nu ai nevoie de 50 km/h ca sa te dai peste cap, mai ales daca nu te pricepi sa strunesti un atv. Dar daca totusi te dai peste cap, ai sanse mult mai mari sa scapi cu rani mai usoare daca porti casca. Eu cred ca macar o casca este un "must have" la atv-uri, in special la cele de inchiriat. Limitarea vitezei pentru atv-urile de inchiriat ar fi si o provocare din punct de vedere tehnic, pentru ca fie dealerii ar fi obligati sa o faca daca le declari destinatia atv-ului (de unde costuri suplimentare casco, etc.), fie ar trebui sa existe centre specializate cu asa ceva, evident autorizate de catre legiuitor... Sa mai continui? Cred ca totusi experienta in inchirieri si instruirea adecvata a clientului, impreuna cu semnul "Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii" duc la sanse mai mari ca atvul sa se intoarca intreg din "cursa".
  • 0

#15 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 02 September 2007 - 08:14 PM

QUOTE (doc @ Sep 2 2007, 07:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu ai nevoie de 50 km/h ca sa te dai peste cap, mai ales daca nu te pricepi sa strunesti un atv. Dar daca totusi te dai peste cap, ai sanse mult mai mari sa scapi cu rani mai usoare daca porti casca. Eu cred ca macar o casca este un "must have" la atv-uri, in special la cele de inchiriat. Limitarea vitezei pentru atv-urile de inchiriat ar fi si o provocare din punct de vedere tehnic, pentru ca fie dealerii ar fi obligati sa o faca daca le declari destinatia atv-ului (de unde costuri suplimentare casco, etc.), fie ar trebui sa existe centre specializate cu asa ceva, evident autorizate de catre legiuitor... Sa mai continui? Cred ca totusi experienta in inchirieri si instruirea adecvata a clientului, impreuna cu semnul "Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii" duc la sanse mai mari ca atvul sa se intoarca intreg din "cursa".

Frate ai dreptate, oricum neaparat casti restul ramane de vazut bafta
  • 0

#16 Slayer

Slayer

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Horia
  • Telefon:0749-329095
  • Marca ATV:Polaris RZR 800 Dragon Fire
  • Numar ATV:1

Posted 03 September 2007 - 02:56 PM

"Ne rezervam dreptul de a ne selecta clientii" , asta la foamea care o au cei ce inchiriaza nu o sa vezi never... wink.gif
  • 0

#17 doc

doc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:Alex
  • Telefon:721413125
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4

Posted 04 September 2007 - 07:46 AM

Faptul ca un atv se intoarce de la client in stare buna este ceea ce isi doreste cel ce inchiriaza, deoarece daca vine avariat si are casco, atv-ul lovit se repara cu hartogaraie, politie, etc., iar daca nu are casco, cel care l-a inchiriat trebuie (sau ar trebui) sa plateasca daunele reparatiei, ceea ce nu stiu daca se poate garanta (mai ales daca clientul este in spital, sau mai rau...). Daca mai adaugam si iesirea din circuitul inchirierii a atv-ului pana la reparare, poate ca totusi merita evaluat cumva clientul inainte de a pleca pe atv... Dar eu nu inchiriez, deci vorbesc din ceea ce probabil nu stiu. Cei care efectiv inchiriaza stiu mai bine wink1.gif
  • 0

#18 petre

petre

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 404 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petre
  • Telefon:745145416
  • Marca ATV:New Force 500

Posted 04 September 2007 - 11:22 AM

Eu consider inchirierea ca pe o cumparare provizorie deci daca am permis am dreptul sa conduc conform categoriei si tot din acelasi motiv se subantelege ca sunt sanatos la cap caci am facut un control medical pentru a intra in posesia lui. Atv-ul este un vehicul ca oricare altul si nu vad de ce unii vad cu ochi rai treaba asta.Intr-adevar cel care inchiriaza trebuie sa aiba si echipament la inchirieri , asta ar trebui in mod obligatoriu pentru ca nu ai voie sa circuli fara casca si daca eu doresc si echipament de protectie suplimentar ar fi bine daca as avea posibilitatea sa il inchiriez si pe acela.Daca e sa luam in calcul procentual la numarul de vehicule inmatriculate si sa comparam atvurile cu masinile cred ca atvurile stau mult mai bine.
  • 0

#19 doc

doc

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 19 posts
  • Nume real:Alex
  • Telefon:721413125
  • Marca ATV:Linhai Muddy 4x4

Posted 07 September 2007 - 09:33 AM

QUOTE (petre @ Sep 4 2007, 12:22 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Eu consider inchirierea ca pe o cumparare provizorie deci daca am permis am dreptul sa conduc conform categoriei si tot din acelasi motiv se subantelege ca sunt sanatos la cap caci am facut un control medical pentru a intra in posesia lui. Atv-ul este un vehicul ca oricare altul si nu vad de ce unii vad cu ochi rai treaba asta.Intr-adevar cel care inchiriaza trebuie sa aiba si echipament la inchirieri , asta ar trebui in mod obligatoriu pentru ca nu ai voie sa circuli fara casca si daca eu doresc si echipament de protectie suplimentar ar fi bine daca as avea posibilitatea sa il inchiriez si pe acela.Daca e sa luam in calcul procentual la numarul de vehicule inmatriculate si sa comparam atvurile cu masinile cred ca atvurile stau mult mai bine.

Nu vede nimeni cu ochi rai atv-ul, sau utilitatea sa, ci doar faptul ca unii oameni considera ca doar pentru ca au permis care le permite sa il conduca ii face si maestri pe atv. Vad ca ai atv, deci ar trebui deja sa stii ca exista niste diferente importante intre a conduce un autoturism si a conduce un atv. Prin natura sa, atv-ul este un mijloc de transport mai periculos decat autoturismul, cu risc crescut de accidente si/sau avarii (daca nu ma crezi, verifica niste cotatii de asigurari pt auto si pt atv; ghici de ce sunt duble asig. la atv-uri). Pe de alta parte, poti intreba lumea de pe forum de cate ori si-au lovit atv-ul, si poate iti vei schimba si parerea despre procentul de care spui. Atv-ul are grad crescut de pericol pt ca poate rani grav la viteze mici; aproape orice accident ai face cu o masina la 30 km/h sansele de ranire sunt aproape nule, dar un accident cu un atv la aceeasi viteza poate ucide.
  • 0

#20 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 07 September 2007 - 11:43 AM

QUOTE (doc @ Sep 7 2007, 10:33 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu vede nimeni cu ochi rai atv-ul, sau utilitatea sa, ci doar faptul ca unii oameni considera ca doar pentru ca au permis care le permite sa il conduca ii face si maestri pe atv. Vad ca ai atv, deci ar trebui deja sa stii ca exista niste diferente importante intre a conduce un autoturism si a conduce un atv. Prin natura sa, atv-ul este un mijloc de transport mai periculos decat autoturismul, cu risc crescut de accidente si/sau avarii (daca nu ma crezi, verifica niste cotatii de asigurari pt auto si pt atv; ghici de ce sunt duble asig. la atv-uri). Pe de alta parte, poti intreba lumea de pe forum de cate ori si-au lovit atv-ul, si poate iti vei schimba si parerea despre procentul de care spui. Atv-ul are grad crescut de pericol pt ca poate rani grav la viteze mici; aproape orice accident ai face cu o masina la 30 km/h sansele de ranire sunt aproape nule, dar un accident cu un atv la aceeasi viteza poate ucide.

Nu poti face o statistica a accidentelor dupa asigurari,multi care le inchiriaza o ora fac pe zmei si iese urat ,eu stau in Sinaia pe drumul spre cota 1400, si i-am tot vazut cum se dau pest cap ,rup gardul vecinului,ect . Asigurarea e mare ca si riscul sa fie avariat dauna totala (3 buc au cazut in prapastie 30 50 m de care stiu eu ) sau sa fie furat e mare ,6 baieti ti-l ia pe sus il suie intr-o duba sau papuc si ai ramas fara el, il dezmebreaza mult mai usor ca o masina si gata plateste asigurarea. Problema e ca cu masina nu mergi constant 30km/h 90-120 la viteza de 30 te poate rani si masina daca te pupa un tir ,riscul la atv e foarte mare in off road o clipa de neatentie si ai zburat in vr-o prapastie, toti care ne-am cumparat atv santem constieni la ce riscuri ne expunem.
Dar frate vorba lui tata (asta e viata om trai si om vedea)

Edited by budy, 07 September 2007 - 11:45 AM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto