Jump to content



Photo

Cf Moto X8 Terralander


  • This topic is locked This topic is locked
50 replies to this topic

#1 catalin jmnu

catalin jmnu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 38 posts
  • Gender:Male
  • Location:fetesti
  • Nume real:Georgescu Catalin
  • Telefon:0724184561
  • Marca ATV:Cf Moto X8 tarralander
  • Numar ATV:IL-87-JMN

Posted 15 March 2013 - 01:14 AM

Va salut...de astazi sunt fericitul posesor al unui cf moto x8 portocaliu...sunt foarte incantat, arata bine rau...azi am facut primii 30 de km nu am avut timp sa il chitai mai mult dar de maine in colo nu scapa(vreau sa ii fac cat mai repede rodajul ca sa scap de limitari) despre puterea lui nu pot sa va dau prea multe detalii pt ca este limitat...dar in principiu merge foarte bine...motorul se aude frumos, sunt incantat maxim de suspensii...
planuri pt viitor...clar niste distantiere pt ca mi se pare foarte ingust, o cutie spate, si xenon(asta daca imi dau voie de la service sa nu afecteze ceva la garantie)
o sa revin cu vesti si poze de la iesiri
suntem gasca mare daca vreti ne puteti gasi pe facebook http://www.facebook....offroad.fetesti

Attached Files


  • 0

#2 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,622 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 15 March 2013 - 01:29 AM

Frumoooos ......ca si fratiorul sau de la Brasov. Felicitari sa-l stapanesti sanatos.
Parerea mea cu distantiere pe spate i-ar sta mai bine + stabilitatea laterala care se castiga.
  • 0

#3 ALH

ALH

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 338 posts
  • Gender:Male
  • Location:Tg Jiu
  • Nume real:Alin
  • Telefon:0721505155
  • Marca ATV:Linhai Aniversary 300 4X4 & CF Moto X6
  • Numar ATV:GJ 12 ALH & GJ 13 ALH

Posted 15 March 2013 - 09:12 AM

Arata grozav si mai mult ca sigur se comporta la fel thumbsup.gif Am si eu un prieten care are unul la fel si e foarte multumit de el. Sa il stapanesti sanatos. Iti doresc sa ai parte de cat mai multi km si cat mai multe iesiri fara nici un fel de evenimete neplacute. scooter.gif
  • 0

#4 valentinos99

valentinos99

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 596 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti underground mab
  • Interests:ATV-URI SI DISTRACTIE :)))
  • Nume real:black man
  • Telefon:Samsung galaxy
  • Marca ATV:CF MOTO
  • Numar ATV:NEGRU- POLITIE 100% LEGAL CU ITP SI RCA

Posted 15 March 2013 - 09:24 AM


Sa-l stapanesti sanatos fara evenimente neplacute!
Sa ne tii la curent cu cosumul si sa ne spui daca scade in timp scooter.gif
  • 0

#5 vic09092000

vic09092000

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 352 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti & Valea Prahovei
  • Nume real:Octavian
  • Telefon:0724
  • Marca ATV:CF Moto X6

Posted 15 March 2013 - 11:02 AM

Felicitari, frumos exemplar.

Totusi nu inteleg un lucru: De ce ai coborat brandul? Adica ai avut Kawa si ai trecut la CF? Ca posesor de CF nu pot decat sa ma bucur dar poate ne dai niste explicatii.

PS:
Incet-incet toata lumea se muta pe facebook? Pai ce facem, inchidem forumul?
  • 0

#6 catalin jmnu

catalin jmnu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 38 posts
  • Gender:Male
  • Location:fetesti
  • Nume real:Georgescu Catalin
  • Telefon:0724184561
  • Marca ATV:Cf Moto X8 tarralander
  • Numar ATV:IL-87-JMN

Posted 15 March 2013 - 12:23 PM

QUOTE (vic09092000 @ Mar 15 2013, 11:02 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Felicitari, frumos exemplar.

Totusi nu inteleg un lucru: De ce ai coborat brandul? Adica ai avut Kawa si ai trecut la CF? Ca posesor de CF nu pot decat sa ma bucur dar poate ne dai niste explicatii.

PS:
Incet-incet toata lumea se muta pe facebook? Pai ce facem, inchidem forumul?

primul atv a fost cf moto 500 care nu m.a lasat la greu niciodata si crede.ma ca am tras pe el maxim nu l.am menajat...in 8000km nu am schimbat decat un simering, o bujie si reviziile normale...in schimb brute forceul mi.a mancat ceva bani..am avut probleme cu el(si cu toate astea nu regret pt ca iti ofere senzatii maxime...cine are kawa stie) si daia am luat hotararea sa revin la prima dragoste xf moto...x8 ul arata intr.un mare fel...pana ieri cand mji.a venit nu am vazut nici unul in realitate, l.am luat doar din ce am vazut pe net poze si filme
brute forceul il am in garaj cand imi e dor de iesire cu el il scot...maine de exemplu cu el o sa ies...avem iesire cu baietii de la off road dobrogea cu plecare de pe langa medgidia pana la cernavoda...x8ul nu il bag in off road deocamdata plus ca e limitat si chiar nu am ce sa fac cu el pe acolo
iar la forum clar nu renuntam....am pus adresa de facebook in caz ca vreti sa vedeti poze si filmulete de la iesirile noastre
va multumesc pt urari
  • 0

#7 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 15 March 2013 - 03:32 PM

Salut,
ma bucur tare mult de achizitia ta,sa l stapanesti sanatos si sa te bucure de fiecare data,asa cum ma bucura si pe mine,in cea ce priveste xenonul ,a fost prima intrebare care i am adresat o lui ciprian de la motobom si nu mi a recomandat deorece se pierde garantia,cu limitarea ,la fel ,cel putin 1000 de km mi a recomandat fiind in garantie si sa poata si el la randul lui sa si o respecte fata de noi.
Acum bineinteles ca nu trebuie sa ceri voie pt orce chestie in special celor enumerate mai sus pt ca nu se vad aceste modificari si daca se ajunge sa intervi la garantie dai xenon ul jos .In rest nu trage prea tare de el primii 300 km ,ai sa vezi la schimbul de ulei cata pilitura de metal se afla in ulei si sa nu afectezi cilindrii .
Drumuri bune si inca o data felicitari de tractoras.
Asteptam in continuare postarile tale cu mult interes
  • 0

#8 catalin jmnu

catalin jmnu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 38 posts
  • Gender:Male
  • Location:fetesti
  • Nume real:Georgescu Catalin
  • Telefon:0724184561
  • Marca ATV:Cf Moto X8 tarralander
  • Numar ATV:IL-87-JMN

Posted 17 March 2013 - 07:52 PM

salut...sambata am avut iesire...am zis ca nu o sa iau x8ul si ca ies cu brute forceul' da nu am rezistat sa stiu ca jucaria noua e in garaj...am facut aproape 250 de km...maine o sa ies iar si pana la sfarsitul saptamanii sper sa fac km suficieti sa ma duc sa fac revizia odata si sa ii scot limitarile pt ca nu am rabdare sa vad ce poate cu adevarat...pana acum s.a comportat f bine sunt multumit...am reusit deja sa ii zgarii carenele dar pt off road l.am luat nu de plimbat pe sosea...o sa revin cu detalii dupa revizii
si va pun si cateva poze de la iesirea de sambata cand am facut aproape 150 de km

Attached Files


  • 0

#9 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 18 March 2013 - 02:03 AM

Salut cataline,
Ma bucur ca ti a placut atv ul,frumose pozele ,cat mai multe de acum inainte.
Vroiam sa te intreb ce ai facut cu limitarea de pe ghidon?
Apropo.......sa ma ti la curent cu limitrile,daca apuci sa fi de fata cand le scoate, sa comparam un pic cu ce stiu eu si ce o sa faca cei de la service pt scoaterea lor.
Multi km fara probleme si numai bine.
Bafta
  • 0

#10 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 18 March 2013 - 10:29 AM

Sa o stapanesti cu placere.

O curiozitate, xenonul pe ATV e asa ....... de impresie ? Nu vreau sa ofensez, stiu ca e nevoie de lumina mai multa cateodata, dar de ce acesta solutie proasta cu xenonul, musai instalatie gurmanda de putere, vrei sa prajesti tot electricul si sa ramai cu el in padure ? Daca e vorba de pseudo xenon, adica doar becuri magice fara instalatie ridicatoare de tensiune cu balast, atunci e fix un rahat.

Solutia este proiectorul cu LED. Am vazut o demonstratie cand ne-a prins intunericul in padure, pur si simplu nu mai conta daca restul aveam aprinse sau nu farurile sau proiectoare smechere gen PIAA; nu se cunoastea cand stingeam si aprindeam noi luminile ca era ceata pe vreo 30 metri, sunt mult mai puternice ledurile si consuma decent.

Mai jos puteti vedea comparatiile












  • 0

#11 catalin jmnu

catalin jmnu

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 38 posts
  • Gender:Male
  • Location:fetesti
  • Nume real:Georgescu Catalin
  • Telefon:0724184561
  • Marca ATV:Cf Moto X8 tarralander
  • Numar ATV:IL-87-JMN

Posted 18 March 2013 - 05:24 PM

QUOTE (danutlupu @ Mar 18 2013, 10:29 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Sa o stapanesti cu placere.

O curiozitate, xenonul pe ATV e asa ....... de impresie ? Nu vreau sa ofensez, stiu ca e nevoie de lumina mai multa cateodata, dar de ce acesta solutie proasta cu xenonul, musai instalatie gurmanda de putere, vrei sa prajesti tot electricul si sa ramai cu el in padure ? Daca e vorba de pseudo xenon, adica doar becuri magice fara instalatie ridicatoare de tensiune cu balast, atunci e fix un rahat.

Solutia este proiectorul cu LED. Am vazut o demonstratie cand ne-a prins intunericul in padure, pur si simplu nu mai conta daca restul aveam aprinse sau nu farurile sau proiectoare smechere gen PIAA; nu se cunoastea cand stingeam si aprindeam noi luminile ca era ceata pe vreo 30 metri, sunt mult mai puternice ledurile si consuma decent.

Mai jos puteti vedea comparatiile


Stii de unde as putea sa cumpar niste proiectoare de care ai zis tu...eu m.am uitat dar nu mi.a placut ce am vazut...as vrea ceva de calitate nu tiganii.merci
  • 0

#12 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 18 March 2013 - 05:36 PM

Cataline,
daca vrei lumina mai multa,iti recomand xenon.
In primul rand consumul de curent dupa ce se stabilizeaza balastul este exact ca becul din fabrica 35w,plus ca mergi pe instalatia existenta a atv ului,nu are ce sa pateasca.,eu am avut pe linhai montate de mine,chiar din prima zi in care mi am luat atv ul si nu am avut nici o problema,aveam inca mai multa lumina decat imi ttrebuia ii orbeam noaptea pe toti in trafic cand mergem spre benzinarie.

  • 0

#13 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 18 March 2013 - 07:34 PM

QUOTE (catalin jmnu @ Mar 18 2013, 05:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Stii de unde as putea sa cumpar niste proiectoare de care ai zis tu...eu m.am uitat dar nu mi.a placut ce am vazut...as vrea ceva de calitate nu tiganii.merci


Nu inghit nici eu chinezariile, dar chiar si un led produs da galbejiti bate la fund orice halogen sau xenon de firma, e alta tehnologie. Sunt foarte scumpe LED-urile de firma iar la noi nu este cerere asa ca tot ce am gasit de calitate sunt pe sit-uri din afara iar ca preturi pe la 300 - 600 USD perechea. Eu incerc sa capat unele de la un off-roader ce le are pe o masina wink.gif

QUOTE (cosminozo @ Mar 18 2013, 05:36 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cataline,
daca vrei lumina mai multa,iti recomand xenon.
In primul rand consumul de curent dupa ce se stabilizeaza balastul este exact ca becul din fabrica 35w,plus ca mergi pe instalatia existenta a atv ului,nu are ce sa pateasca.,eu am avut pe linhai montate de mine,chiar din prima zi in care mi am luat atv ul si nu am avut nici o problema,aveam inca mai multa lumina decat imi ttrebuia ii orbeam noaptea pe toti in trafic cand mergem spre benzinarie.


Iti zic ca xenonul e gresit, dar tu tot pe a ta o tii, similar cu cel ce a condus toata viata Dacie si jura cu BMW-ul e cea mai tare masina. In plus tu vorbesti de acele becuri pseudo-xenon, adica o porcarie comerciala care lumineaza cu 20% mai tare; ca idee, un proiector cu led la acceasi putere ca al unui bec magic pseudo-xenon de care zici produce de 30 ori mai multa lumina.
Stai jos, nota 4 thumbdown.gif

Edited by danutlupu, 18 March 2013 - 07:35 PM.

  • 0

#14 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 18 March 2013 - 07:48 PM

QUOTE (danutlupu @ Mar 18 2013, 07:34 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu inghit nici eu chinezariile, dar chiar si un led produs da galbejiti bate la fund orice halogen sau xenon de firma, e alta tehnologie. Sunt foarte scumpe LED-urile de firma iar la noi nu este cerere asa ca tot ce am gasit de calitate sunt pe sit-uri din afara iar ca preturi pe la 300 - 600 USD perechea. Eu incerc sa capat unele de la un off-roader ce le are pe o masina wink.gif



Iti zic ca xenonul e gresit, dar tu tot pe a ta o tii, similar cu cel ce a condus toata viata Dacie si jura cu BMW-ul e cea mai tare masina. In plus tu vorbesti de acele becuri pseudo-xenon, adica o porcarie comerciala care lumineaza cu 20% mai tare; ca idee, un proiector cu led la acceasi putere ca al unui bec magic pseudo-xenon de care zici produce de 30 ori mai multa lumina.
Stai jos, nota 4 thumbdown.gif




Eu am propus o varianta ieftina,comerciala si la indemna oricui ,acum fiecare alege ce i mai bun pt el
  • 0

#15 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 18 March 2013 - 09:07 PM

Dan de asa ceva vorbesti?
http://www.xenon-tun...o_H7_High_Power
Bine nu H7 sau la becul in sine, ma refer la tehnologie!
  • 0

#16 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 18 March 2013 - 10:11 PM

Nu mai oameni buni, proiectoare cu led montate separat pe atv, cel mai bine stau pe colturi la portbagajul fata. Sunt ori mici de 4-6 leduri, ori sub forma de bara



  • 0

#17 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,622 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 18 March 2013 - 10:28 PM

danutlupu frumoasa si convingatoare prezentarea ta.
Chiar ma mira vehementa cu care prezinti avantajele acestui produs si nu te contrazic.
La capitolul consum sunt de acord ca ar trebui sa fie mai redus fata de un bec normal.
La luminozitate ce sa spun , daca in realitate este chiar ca in prezentare ar fi foarte bine.
Produsul prezentat de tine exista si fizic in tara sau l-ai si testat personal ?
  • 0

#18 danutlupu

danutlupu

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 564 posts
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:noroi si ravene
  • Nume real:Da, e real !
  • Telefon:Samsung
  • Marca ATV:Bomba 650 xt max
  • Numar ATV:Bafta !

Posted 18 March 2013 - 10:49 PM

Eu sincer sunt mirat cum de nu ati auzit de asa ceva pana acum, cei din offroad le folosesc de multa vreme si le-am vazut la treaba. Are si un prieten atv-ist montate 2 bucati pe portbagajul fata, incerc sa fac si eu rost de 2 bucati tot din aceeasi sursa.
Asa cum v-am mai zis am gasit de cumparat de pe situri din afara la preturi cam mari, sunt sigur ca gugalitul va va ajuta sa gasiti multe altele http://www.visionxus...D/c1/index.html
  • 0

#19 sorinok

sorinok

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,529 posts
  • Gender:Male
  • Location:sibiu
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:0749.........
  • Marca ATV:de la prieteni

Posted 19 March 2013 - 05:27 PM

Dan eu am inteles despre ce este vorba, ma refeream doar ca LED-uri in sine, sau SMD-uri cum se mai numesc. Daca va uitati la ce a postat Dan se vad smd-urile( daca aveti telefoane de generatie noua, acestea au blitzul defapt un led sau SMD) care peste ele au montate ca un fel de reflector pentru fiecare led. Dejavantajul la acesta tehnologie este ca degaja o cantitate mare de caldura si daca va uitati atenti are un radiator imens pe spate pentru disiparea caldurii.
Plusuri sunt multe; lumina foarte puternica, apropiata de cea naturala, functioneaza foarte multe ore fara sa se arda ledul.
uite ce am gasit eu:
http://www.tuningmal...lumini-offroad/

Edited by sorinok, 19 March 2013 - 05:30 PM.

  • 0

#20 cosminozo

cosminozo

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 216 posts
  • Gender:Male
  • Location:brasov
  • Nume real:cosmin
  • Telefon:samsung
  • Marca ATV:cf moto x8 eps

Posted 19 March 2013 - 05:34 PM






Uita ti aici un atv cu ce a ce doreste danutlupu sa ne explice
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto