Jump to content



Photo

Suspensie Spate


  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1 gisurvey

gisurvey

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Location:Timisoara
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:ceva de leasing

Posted 22 October 2006 - 10:49 PM

Imi poate spune cineva in functie de ce (stil de condus, greutate ? unsure.gif ) se regleaza suspensia spate (arcul elicoidal) la un Linhai?
  • 0

#2 Armadilo

Armadilo

    Mechanix

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPip
  • 996 posts
  • Gender:Male
  • Location:ATV-Service Bucuresti
  • Interests:Service ATV in Bucuresti - Militari
    Piese Linhai, Suzuki, Yamaha, Kawasaki, etc. Accesorii Proarmor, Kimpex, Powermadd, etc. Uleiuri Motul, BelRay, Motorex, etc.
    Service mobil, si transport ATV indiferent de locatia acestuia, tractare cu un alt ATV pana la cel mai apropiat drum accesibil, si transportul ATV-ului pe platforma daca este cazul.

    Bulevardul Timisoara 104E
    0727.888.500
    Yahoo! ID: atvservice

    www.atv-service.ro
  • Nume real:Andi
  • Telefon:0727.888.500
  • Marca ATV:Yamaha Raptor 660R
  • Numar ATV:Galben

Posted 23 October 2006 - 12:04 AM

Suspensia o reglezi in functie de greutatea pasagerului/pasagerilor, si in functie de tipul de teren. Normal, daca greutatea este mare, intaresti suspensia, si invers. Dar indiferent de greutate trebuie sa tii cont de teren, off-road-ul clar cere o suspensie moale, in timp ce asfaltul una medie sau chiar tare.
Eu de exemplu am suspensia reglata moale, pe cel mai mic dinte, pentru ca marea majoritate a kilometrilor cu sau fara pasager ii fac in teren. Discutia este lunga, pentru ca suspensia iti modifica si comportamentul ATV-ului, mai ales pe asfalt. Oricum nu iti recomand sa o strangi la maxim, sa intaresti suspensia adica, pentru ca poti avea surprize neplacute la gropi sau curbe, si la franari.
  • 0

#3 gisurvey

gisurvey

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Location:Timisoara
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:ceva de leasing

Posted 23 October 2006 - 10:22 PM

QUOTE (Armadilo @ Oct 23 2006, 01:04 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Suspensia o reglezi in functie de greutatea pasagerului/pasagerilor, si in functie de tipul de teren. Normal, daca greutatea este mare, intaresti suspensia, si invers. Dar indiferent de greutate trebuie sa tii cont de teren, off-road-ul clar cere o suspensie moale, in timp ce asfaltul una medie sau chiar tare.
Eu de exemplu am suspensia reglata moale, pe cel mai mic dinte, pentru ca marea majoritate a kilometrilor cu sau fara pasager ii fac in teren. Discutia este lunga, pentru ca suspensia iti modifica si comportamentul ATV-ului, mai ales pe asfalt. Oricum nu iti recomand sa o strangi la maxim, sa intaresti suspensia adica, pentru ca poti avea surprize neplacute la gropi sau curbe, si la franari.


Ca intotdeauna, raman recunosccator si multumesc de raspuns. In mare cam asta banuiam si eu, da' mai bine sa aud si alte opinii (avizate smile.gif ).
  • 0

#4 revo

revo

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,484 posts
  • Gender:Male
  • Location:atv land
  • Interests:motoarele
  • Nume real:atv REVO - lution
  • Telefon:pm
  • Marca ATV:S U Z U K I KQ750 EPS

Posted 26 October 2006 - 05:15 PM

eu o am reglata la al 2lea dinte in ordine crescatoare si vad ca se comporta bine si cu o persoana si cu 2, in diferitele tipuri de teren
  • 0

#5 gisurvey

gisurvey

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 72 posts
  • Location:Timisoara
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:ceva de leasing

Posted 29 October 2006 - 03:21 PM

thx smile.gif
  • 0

#6 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 03 June 2007 - 10:18 AM

QUOTE (gisurvey @ Oct 29 2006, 04:21 PM) <{POST_SNAPBACK}>
thx smile.gif


cum se regleaza suspensia? poate cine sa puna o poza cu ce trebuie strans, infiletat sau ma rog ce trebuie facut!?
  • 0

#7 MPI

MPI

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Location:Bucuresti
  • Interests:-
  • Nume real:FreeMPI
  • Telefon:0744505952
  • Marca ATV:Linhai Worker 4x4
  • Numar ATV:B XX MPI

Posted 03 June 2007 - 07:52 PM

Mah, la baza amortizorului spate, chiar la prinderea amortizorului de puntea spate o sa vezi un inel de aluminiu, argintiu, care are pe margine niste griopite, gauri. In plus..........in trusa de scule ai o cheie care care seamana cu un desfacator de bere. Aici, lipsit de modestie, pot spune ca m-am intrecut pe mine. Acum, iei cheia, o pui in jurul respectivei piese argintii, fixezi dintele acestei chei intr-una dintre gaurile din piesa, si rotesti puternic. Ai nevoie de forta. O sa vezi ca piesa respectiva se roteste. Pe rotita ai niste dinti, tu incearca sa o rotesti pana la al doilea dinte de la descrescator la crescator.
  • 0

#8 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 08 June 2007 - 10:18 AM

QUOTE (MPI @ Jun 3 2007, 08:52 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mah, la baza amortizorului spate, chiar la prinderea amortizorului de puntea spate o sa vezi un inel de aluminiu, argintiu, care are pe margine niste griopite, gauri. In plus..........in trusa de scule ai o cheie care care seamana cu un desfacator de bere. Aici, lipsit de modestie, pot spune ca m-am intrecut pe mine. Acum, iei cheia, o pui in jurul respectivei piese argintii, fixezi dintele acestei chei intr-una dintre gaurile din piesa, si rotesti puternic. Ai nevoie de forta. O sa vezi ca piesa respectiva se roteste. Pe rotita ai niste dinti, tu incearca sa o rotesti pana la al doilea dinte de la descrescator la crescator.


merci, mah...o sa incerc in weekend sa`mi fac timp si sa ma bag pe sub el
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto