Jump to content



Photo

Yamaha Grizzly 700


  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#21 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 05 February 2008 - 11:13 PM

pe spate ai distantiere sau doar din jenti este latit?
o sa te sun maine sa vorbim .
Mi se pare ca viteza este cam mica, avand in vedere ca kingu merge 125 km pe ora, eu nu am incercat inca viteza maxima la al meu, dar avand in vedere ca am alte cauciucuri nu cred ca este relevant.
  • 0

#22 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 06 February 2008 - 08:12 PM

I-am trimis mesaj prietenului meu din Germania si astept un semn; probabil ca trebuie sa ia el legatura un magazin Yamaha sa vada daca se mai gasesc si daca da la ce pret. In legatura cu top speed la Grizz sa sti ca mai mult nu prea duce, asa sunt toate. Eu postez si pe www.nyrocatv.com/forum care este un site bun din America si acolo ....aceleasi concluzii (top speed max. 108 km/h pt modelul stok)
  • 0

#23 RS/STI

RS/STI

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 54 posts
  • Nume real:Valentin
  • Telefon:0722275048
  • Marca ATV:yamaha

Posted 07 February 2008 - 09:23 AM

Sti cumva ce offset au jantele tale ? 5+2 ; 4+3 ; 2+5 ? Ar trebui sa scrie pe ele pe undeva .
  • 0

#24 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 08 February 2008 - 12:26 PM

am sa ma uit cand ajung acasa la Pucioasa dar sa sti ca modelul asta de ITP nici prin America nu l-am vazut. americanii folosesc flanse la roti si obtin cam acelasi rezultat. se parca ca numai in Germania se comecializeaza. am vorbit cu prietenul meu si-ti poate aduce dar trebuie sa mai astepti putin deoarce si la Yamaha se aduc pe comanda si momentan nu stiu un pret. imediat ce aflu ti-l comunic si-mi spui daca vrei sa le iei. daca nu, cred ca in tara gasesti flanse si poti obtine cam aceeasi latime cu un set normal de jante... uite pe linku asta mai jos ai un model de flanse (iti recomand si forumul asta unde poti afla multe chestii interesante):
http://www.nyrocatv....=...369&show=33

Edited by Catalin_LMX, 08 February 2008 - 12:31 PM.

  • 0

#25 RS/STI

RS/STI

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 54 posts
  • Nume real:Valentin
  • Telefon:0722275048
  • Marca ATV:yamaha

Posted 08 February 2008 - 06:24 PM

Multumesc frumos Cata , am studiat jentele de am inebunit ca sa aflu diferenta intre ET-uri
  • 0

#26 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 09 February 2008 - 11:46 AM

salut. am aflat ca jantele sunt disponibile si un pret. suna-ma te rog caci am pierdut numarul tau sad.gif
cred ca le poti avea next week daca te hotarasti.
  • 0

#27 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 23 February 2008 - 03:50 PM

Super tractorul, intr-o saptamana voi avea si eu unul tank.gif Poti te rog sa dai mai multe detalii despre limitari, cine le-a scos, se poate face de oricine sau trebuie ceva cunostiinte/scule mai avansate?
Cu consumabilele cum faci? Ulei, filtre, etc. ?
Vreun sfat pentru inceput?
  • 0

#28 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 23 February 2008 - 08:05 PM

Salut

Iti spun ca ai facut cea mai buna alegere de pe piata:)
In lefatura cu limitarile pot sa-ti spun ca se rezolva in 2 ore de lucru si daca esti din zona Munteniei cel mai competent service este Top Quad Campina (0723313600- Sorin) acolo unde merg si eu pentru revizii, delimitare si altele. Baietii lucreaza pe multe Yamaha Grizzly si ii cunosc toate limitarile care er fi: opritor la cursa cablului de acceleratie, un mare catalizator in galeria de evacuare, un al doilea catalizator in partea finala a tobei finale, un furtun euro 2 tot pe evacuare (asta nu prea are importanta la cap. putere) + alte tampenii de care trebuie sa scapi de pe atv- frana de parcare (care apropo este de bicicleta si ingreuneaza cursa la schimbatorul de viteze) si o alta improvizatie la frana dreapta din fata. Nu uita sa ceri dealer-ului de unde iei atv-ul, farurile originale si aparatoarea de la discul de frana din stanga spate; astea au fost inlocuite in Germania cu altele pentru omologare si vin impreuna cu atv-ul. Sunt constient ca ti se par multe dar sunt chestii minore care nu au afectat cu nimic adevarata valoare a Grizzly-ului si cei de la Campina te scapa repede de ele.
legat de revizii eu tot cu Campina lucrez fara repros. Exista un grafic de revizii pe maunualul original al atv-uli- prima revizie la 300km (schimb ulei, schimb filtru ulei, curatat filtru aer, verificat valve), revizia 2 la 1300 km (se curata doar filtrul de aer parca), revizia 3 la 2500 km (completa) si urmeaza din 2500 in 2500 de atunci in colo.
Un aspect foarte important la Yamaha Grizzly este verificarea dupa manual a valvelor (tachetii hidraulici); la Campina se cunoaste bine procedura.
daca mai ai nelamuriri suna-ma; ai nr meu in datele profilului pe forum
Sa-l stapanesti sanatos!

Edited by Catalin_LMX, 23 February 2008 - 08:09 PM.

  • 0

#29 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 24 February 2008 - 12:53 PM

Multumesc mult pentru informatii, saptamana viitoare intru in posesia animalului, tinem legatura wink.gif
  • 0

#30 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 20 March 2008 - 10:13 AM

Catalin, de unde ai luat semnalizarile si stopurile spate? I-as face si eu un facelift smile.gif Au fost greu de montat?
  • 0

#31 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 26 March 2008 - 01:06 AM

Sorine le-am adus din Germania. Acolo le-am comandat chiar de la reprezentanta Yamaha. Le-am montat in cateva ore dupa ce am dat gauri perfect circulare cu o freza speciala in carene; au fost lipite cu silicon transparent iar legaturile la fire se fac absolut normal chiar daca sunt cu leduri. Daca te hotarasti pot vorbi cu un prieten sa-ti aduca. Eu le-am luat la pachet : semnalizari, stopuri, suport de numar cu iluminator si far de ceata tot cu leduri (eu l-am legat tot pe frana).
  • 0

#32 sorin

sorin

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 462 posts
  • Gender:Male
  • Location:Craiova
  • Nume real:Sorin
  • Telefon:mobil
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS
  • Numar ATV:DJ-XX-URS

Posted 03 April 2008 - 03:46 PM

Mersi de info, mai astept un pic, am altele mai importante: troliu, cauciucuri. Vii la Sibiu la concurs?
  • 0

#33 Catalin_LMX

Catalin_LMX

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 387 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucureati
  • Nume real:Catalin
  • Telefon:0730773277
  • Marca ATV:USS Enterprise
  • Numar ATV: NCC 1701- A

Posted 05 April 2008 - 01:47 PM

sper sa am timp sa vin, dar oricum ca spectator.
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto