Jump to content



Photo

Informatii Atv


  • This topic is locked This topic is locked
29 replies to this topic

#1 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 01:27 PM

Salut, ati auzit de atv de la National Motor? M-am interesat de un atv care mi-a placut facut de firma National Motor din Taiwan. Acuma imi imaginez prima reactie chinezarii etc. dar eu cred ca este o oarecare diferenta intre produse din china si taiwan. Atv are motor suzuki de 300 cmc. Detalii tehnice :

Engine Type 292.5cc (GN300),four stroke,SOHC,single cylinder 4-valve,Air/oil-cooled
Bore*Stroke 78mm × 61.2mm
Carburetor 34mm
Starter Electric
Transmission 5-speed
Drive 2WD
Suspension Front Double Wishbone / 7.1”
Suspension Rear Swingarm / 7.1”
Brakes Front Dual Sealed drum
Brakes Rear Hydraulic disc
Tire Front AT20×7-10
Tire Rear AT22×10-10
Overall Dimensions
(L x W x H) 68.3” × 40.8” × 41.3”
Seat Hight 30”
Ground Clearance 4.8 ”
Wheelbase 44”
Dry Weight 411.4lbe(187KG)
Fuel Capacity 2.3 gal (9.2liter)

Atv are certificat EEC si poate fi inmatriculat

Atasez si o poza

Voi ce ziceti, ar fi o varianta daca ati vrea un atv? ar merita?

Attached Files


  • 0

#2 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 02:42 PM

ce alte modele mai produc?? un link se poate??

am gasit link http://www.nationalm...om/index9-1.asp

ce ziceti de bruta asta??

Edited by cavaleru, 22 August 2007 - 02:47 PM.

  • 0

#3 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 03:05 PM

parerea mea faptul ca au motor suzuki si certificat EEC arata ca sunt de calitate. Insa multi oameni confunda atv scutere facute in taiwan cu unele facute in china sau cu cele no name care intradevar le lipseste calitatea. Eu sunt de parere ca si in china gasesti scutere atv motociclete de calitatea dar fiind foarte multi producatori ai sanse sa dai peste cineva care nu ofera calitate.
  • 0

#4 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 03:06 PM

QUOTE (LuckixXx @ Aug 22 2007, 04:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
parerea mea faptul ca au motor suzuki si certificat EEC arata ca sunt de calitate. Insa multi oameni confunda atv scutere facute in taiwan cu unele facute in china sau cu cele no name care intradevar le lipseste calitatea. Eu sunt de parere ca si in china gasesti scutere atv motociclete de calitatea dar fiind foarte multi producatori ai sanse sa dai peste cineva care nu ofera calitate.



cine aduce asa ceva la noi??
  • 0

#5 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 04:26 PM

Ce sa aduca? atv din astea cu motor suzuki? sau atv, moto din china?
  • 0

#6 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 04:48 PM

QUOTE (LuckixXx @ Aug 22 2007, 05:26 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Ce sa aduca? atv din astea cu motor suzuki? sau atv, moto din china?



atv-urile astea
  • 0

#7 Slayer

Slayer

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 222 posts
  • Gender:Male
  • Location:Cluj
  • Nume real:Horia
  • Telefon:0749-329095
  • Marca ATV:Polaris RZR 800 Dragon Fire
  • Numar ATV:1

Posted 22 August 2007 - 04:52 PM

QUOTE (cavaleru @ Aug 22 2007, 03:42 PM) <{POST_SNAPBACK}>
ce alte modele mai produc?? un link se poate??

am gasit link http://www.nationalm...om/index9-1.asp

ce ziceti de bruta asta??


Bruta aia nu e inmatriculabila la noi hysterical.gif hysterical.gif
  • 0

#8 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 05:05 PM

Pai eu as vrea sa aduc, de aceea intrebam. Am citit in ultimile zile forumuri in care toata lumea spune, din cauza exemplarelor de la First bike, ca ce e china taiwan etc sa ne ferim proasta calitate. Si imi puneam semne de intrebare cum va reactiona lumea la acest produs si cum as putea sa ii conving ca este de calitate cum sunt convins ca e. Ma rog primu exemplar va veni la inceputul lui septembrie si o sa ma conving atunci daca isi gaseste locul sau nu.

Da "bruta" aia e tare, dar pacat ca e doar utilitar si e neinmatriculabil.
  • 0

#9 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 05:28 PM

QUOTE (LuckixXx @ Aug 22 2007, 06:05 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai eu as vrea sa aduc, de aceea intrebam. Am citit in ultimile zile forumuri in care toata lumea spune, din cauza exemplarelor de la First bike, ca ce e china taiwan etc sa ne ferim proasta calitate. Si imi puneam semne de intrebare cum va reactiona lumea la acest produs si cum as putea sa ii conving ca este de calitate cum sunt convins ca e. Ma rog primu exemplar va veni la inceputul lui septembrie si o sa ma conving atunci daca isi gaseste locul sau nu.

Da "bruta" aia e tare, dar pacat ca e doar utilitar si e neinmatriculabil.



pai pe mine un utilitar ma intereseaza tongue.gif

nu poate fi inmatriculat la primarie? unde scrie ca nu e inmatriculabil??

nu au si utilitare inmatriculabile??
  • 0

#10 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 07:06 PM

QUOTE (cavaleru @ Aug 22 2007, 06:28 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pai pe mine un utilitar ma intereseaza tongue.gif

nu poate fi inmatriculat la primarie? unde scrie ca nu e inmatriculabil??

nu au si utilitare inmatriculabile??


Pai nu scrie, insa nu are certificat EEC, si nu poate fi condus pe drumuri publice, cu primaria nu stiu cum e. Din pacate singurul care poate fi inmatriculat este cel care l-am prezentat.

Atv de teren (off road) sunt ARROW 500 cmc si un atv de 350 de cmc ca cel care l-am prezentat ( insa nu are 4x4, e mai mult un utilitar sport:D).
  • 0

#11 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 07:20 PM

QUOTE (LuckixXx @ Aug 22 2007, 08:06 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Pai nu scrie, insa nu are certificat EEC, si nu poate fi condus pe drumuri publice, cu primaria nu stiu cum e. Din pacate singurul care poate fi inmatriculat este cel care l-am prezentat.

Atv de teren (off road) sunt ARROW 500 cmc si un atv de 350 de cmc ca cel care l-am prezentat ( insa nu are 4x4, e mai mult un utilitar sport:D).



arrow vad ca nu are semnalizare deci nici la primarie nu poate fi inscris. naspa faza asta e bun doar pt agrement nu de circulat pe drumuri publice. deci trebe masina si remorca pt el. cam nasol
  • 0

#12 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 22 August 2007 - 08:53 PM

pai oricum cine e pasionat de off road si doreste un atv pentru asta, banuiesc ca nu merge pe el sa zicem din bucuresti la sinaia sau brasov, si prefera unu care nu se inmatriculeaza pentru ca e mai ieftin decat unu care se inmatriculeaza.

Oricum ca varianta pentru ce exista in Romania la ora actuala, cum vi se par? In special cel care l-am prezentat.


Apropo stie cineva daca cei de la first bike ofera atunci cand achizitionezi un scuter sau un atv care poate fi condus pe drumuri publice certificat EEC si daca au la motor norme de poluare Euro 1 euro 2 etc.?
  • 0

#13 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 22 August 2007 - 09:58 PM

QUOTE (LuckixXx @ Aug 22 2007, 09:53 PM) <{POST_SNAPBACK}>
pai oricum cine e pasionat de off road si doreste un atv pentru asta, banuiesc ca nu merge pe el sa zicem din bucuresti la sinaia sau brasov, si prefera unu care nu se inmatriculeaza pentru ca e mai ieftin decat unu care se inmatriculeaza.

Oricum ca varianta pentru ce exista in Romania la ora actuala, cum vi se par? In special cel care l-am prezentat.
Apropo stie cineva daca cei de la first bike ofera atunci cand achizitionezi un scuter sau un atv care poate fi condus pe drumuri publice certificat EEC si daca au la motor norme de poluare Euro 1 euro 2 etc.?



din moment ce nu am masina iti dai seama ca nu am cum sa-l car si ca sa platesc sa mi-l care altcineva mi se pare prea scump.
prefer sa merg pe el din bucuresti pana in sinaia tongue.gif

arata bine, modelul prezentat de tine mi se pare prea mic, si cam inghesuit,. daca imi oferi si un pret pt el as putea sa imi dau mai usor cu parerea
  • 0

#14 MIcutzu

MIcutzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Super Chaina 250cc

Posted 22 August 2007 - 11:54 PM

QUOTE (cavaleru @ Aug 22 2007, 08:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
arrow vad ca nu are semnalizare deci nici la primarie nu poate fi inscris. naspa faza asta e bun doar pt agrement nu de circulat pe drumuri publice. deci trebe masina si remorca pt el. cam nasol



sincer.....te contrazic aici, la mine cand l`am bagat pe primarie nici macar nu am fost cu el .....doar cu actele...atat
ps: daca vrea poza imi spui si o photoshopam biggrin.gif gathering.gif thumbup.gif
  • 0

#15 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 23 August 2007 - 07:24 AM

QUOTE (MIcutzu @ Aug 23 2007, 12:54 AM) <{POST_SNAPBACK}>
sincer.....te contrazic aici, la mine cand l`am bagat pe primarie nici macar nu am fost cu el .....doar cu actele...atat
ps: daca vrea poza imi spui si o photoshopam biggrin.gif



as vrea sa stiu la ce pret este tractorasu smile.gif
  • 0

#16 MIcutzu

MIcutzu

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 69 posts
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Nume real:Ciprian
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Super Chaina 250cc

Posted 23 August 2007 - 08:46 AM

photoshopat sau simplu`? smile.gif)
  • 0

#17 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 23 August 2007 - 08:54 AM

QUOTE (cavaleru @ Aug 22 2007, 10:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
din moment ce nu am masina iti dai seama ca nu am cum sa-l car si ca sa platesc sa mi-l care altcineva mi se pare prea scump.
prefer sa merg pe el din bucuresti pana in sinaia tongue.gif

arata bine, modelul prezentat de tine mi se pare prea mic, si cam inghesuit,. daca imi oferi si un pret pt el as putea sa imi dau mai usor cu parerea



Da asa pare in poza, ai dreptate, insa e de 2 persoane si am incercat 2 persoane pe el si mergea bine si nici nu ma incomoda la condus. Oricum fiind model sport e mai micut decat un off road. Pretul nu pot sa il zic acuma pentru ca nu stiu sigur. Abia in septembrie pot sa zic sigur cat e. O aproximare ar fi 3600-4000 euro.
  • 0

#18 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 23 August 2007 - 11:11 AM

QUOTE (MIcutzu @ Aug 23 2007, 09:46 AM) <{POST_SNAPBACK}>
photoshopat sau simplu`? smile.gif)



nu cred ca e mare diferenta intre ele biggrin.gif
  • 0

#19 Laurentiu Argint

Laurentiu Argint

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 posts
  • Nume real:George Patrascu
  • Telefon:0722.145665
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 23 August 2007 - 10:07 PM

Acel model nu e atv ci quad. E gandit pentru viteza si nu pentru offroad deoarece are tractiune 2x4, transmisie pe lant, anvelope cu profil de asfalt si nu in ultimul rand forma. Scrie ca are 5 viteze. Daca sunt manuale, este un minus important. Mi se pare cam scurt, deci doua persoane vor avea probleme de confort. Pretul este acelasi cu Linhai 2x4 - 3600E care e net superior in offroad iar faptul ca marca este mult mai cunoscuta decat acest no-name ar putea indrepta atentia potentialilor cumparatori catre Linhai.
Ce putere are motorul, ce greutate are quad-ul?
  • 0

#20 LuckixXx

LuckixXx

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 28 posts
  • Nume real:Lucian
  • Telefon:-
  • Marca ATV:-

Posted 23 August 2007 - 10:29 PM

QUOTE (Laurentiu Argint @ Aug 23 2007, 11:07 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Acel model nu e atv ci quad. E gandit pentru viteza si nu pentru offroad deoarece are tractiune 2x4, transmisie pe lant, anvelope cu profil de asfalt si nu in ultimul rand forma. Scrie ca are 5 viteze. Daca sunt manuale, este un minus important. Mi se pare cam scurt, deci doua persoane vor avea probleme de confort. Pretul este acelasi cu Linhai 2x4 - 3600E care e net superior in offroad iar faptul ca marca este mult mai cunoscuta decat acest no-name ar putea indrepta atentia potentialilor cumparatori catre Linhai.
Ce putere are motorul, ce greutate are quad-ul?


Dry weight : 187KG

Putere: 20 cp la 7500 rpm

Greutate maxima de incarcare: 360kg

Pai linhai e cunoscuta dc? pentru ca cineva a investit multi bani cand a adus atv linhai in romania pentru a o face cunoscuta. Ca inainte auzeam doar de yamaha, suzuki, bombardier etc. Si din cate am vazut eu linhai nu produce quad, gandit pentru viteza. Designul difera foarte mult intre un linhai si acest atv.
Si de ce ar fi un minus pentru ca are cutie manuala. Dupa parerea mea e mai marfa cu o cutie manuala...poti sa te joci cu atv mai mult. Principiul ca la motocicleta este usor de invatat. SI totusi sa nu consideram chiar un no name, atv oferite de catre National Motor au motoare Suzuki si piese suzuki originale, doar ca e fabricat sub un alt brand. Parerea mea ar fi ca un atv ar trebui judecat dupa cat de fiabil si bun e motorul, pentru ca acela daca se strica e nasol rau de tot.

Later edit: am observat ceva interesant, sa va uitati si voi de exemplu la marii producatori si faceti o comparatie intre un atv 4x4 si un quad de aceeasi cmc, si o sa vedeti ca un quad totusi costa mai mult.

Edited by LuckixXx, 23 August 2007 - 10:40 PM.

  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto