Jump to content



Photo

Limita De Viteza Pe Dn1 Cu Remorca + Atv


  • This topic is locked This topic is locked
12 replies to this topic

#1 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 24 August 2007 - 02:37 PM

Am primit amenda de radar de la radarul stationar Balotesti. Posibil, in principiu.
Cu mirare constat ca in PV scrie ca am fost "inregistrat de radar cu 62km/h, pe sector unde viteza maxima admisa este de 70km/h pentru autovehicule si 50km/h pentru autovehicule cu masa admisa autorizata mai mare de 3500kg"

Nota: eu conduc um Mercedes ML si trag o remorca Stema (de data aceea goala).

La sediul Politiei Ilfov pareri impartite: doi tovarasi spun ca e greseala in sistem si sa fac contestatie, altul zice ca nu, e limita de viteza 60 pentru vehicule cu remorca. (n.a: OUG 195/2002, Art 48/2 (2)Viteza maxima admisa īn afara localitatilor pentru autovehiculele care tracteaza remorci sau semiremorci este cu 10 km/h mai mica decāt viteza maxima admisa pentru categoria din care face parte autovehiculul tragator). Dar in localitate?

Am preferat sa platesc cei 39 Ron si sa-mi asum cele 2 puncte decat sa bat drumurile la Buftea si pe la tribunale.

Ramane intrebarea: CU CAT AVEM VOIE SA RULAM PE DN1??
Si inca una: De ce nu am mai primit si alte amenzi, ca circul in combinatia asta de cateva luni, aproape saptamanal si mereu cu minim 70km/h (pilot automat)????

Aveti idee pe cine putem intreba (cineva competent) sau unde este specificat negru/alb?
  • 0

#2 cavaleru

cavaleru

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 126 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Dobre Cristian
  • Telefon:722905025
  • Marca ATV:Linhai?
  • Numar ATV:b-00-ooo

Posted 24 August 2007 - 06:59 PM

QUOTE (fatcat @ Aug 24 2007, 03:37 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Am primit amenda de radar de la radarul stationar Balotesti. Posibil, in principiu.
Cu mirare constat ca in PV scrie ca am fost "inregistrat de radar cu 62km/h, pe sector unde viteza maxima admisa este de 70km/h pentru autovehicule si 50km/h pentru autovehicule cu masa admisa autorizata mai mare de 3500kg"

Nota: eu conduc um Mercedes ML si trag o remorca Stema (de data aceea goala).

La sediul Politiei Ilfov pareri impartite: doi tovarasi spun ca e greseala in sistem si sa fac contestatie, altul zice ca nu, e limita de viteza 60 pentru vehicule cu remorca. (n.a: OUG 195/2002, Art 48/2 (2)Viteza maxima admisa īn afara localitatilor pentru autovehiculele care tracteaza remorci sau semiremorci este cu 10 km/h mai mica decāt viteza maxima admisa pentru categoria din care face parte autovehiculul tragator). Dar in localitate?

Am preferat sa platesc cei 39 Ron si sa-mi asum cele 2 puncte decat sa bat drumurile la Buftea si pe la tribunale.

Ramane intrebarea: CU CAT AVEM VOIE SA RULAM PE DN1??
Si inca una: De ce nu am mai primit si alte amenzi, ca circul in combinatia asta de cateva luni, aproape saptamanal si mereu cu minim 70km/h (pilot automat)????

Aveti idee pe cine putem intreba (cineva competent) sau unde este specificat negru/alb?



uff romania asta. eu zic sa faci contestatie smile.gif
  • 0

#3 fatcat

fatcat

    OLD IRON

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 998 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:arta īnaltă a supravieţuirii la oraş
  • Nume real:Robert
  • Telefon:0722 385...
  • Marca ATV:green Suzy
  • Numar ATV:B-XX-ATZ

Posted 13 November 2007 - 07:31 PM

ATENTIE!

A venit intre timp si a doua amenda de radar!
Ce ma mira este ca aparent numai eu am primit aceste amenzi, nu vad sa se mai planga cineva.
  • 0

#4 kky

kky

    KKY

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 400 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:ATV
  • Nume real:Radu
  • Telefon:0720.53.53.55
  • Marca ATV:Yamaha Grizzly 700 EPS SE
  • Numar ATV:B-10-KKY

Posted 13 November 2007 - 09:07 PM

Au mai patit si altii respectiv matei_30 de pe forum. Vorbeste cu el.
  • 0

#5 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 13 November 2007 - 10:44 PM

Ba sa dea dracii in el de sistem, de unde dracu stie bre ca este cu sau fara remorca vehiculul?
  • 0

#6 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 13 November 2007 - 10:55 PM

Are camere. DN 1 Si vede.
  • 0

#7 SPV13R

SPV13R

    ATV-ist veteran

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,537 posts
  • Location:Bucuresti - Brasov
  • Nume real:stanescu petru
  • Telefon:745383430
  • Marca ATV:SUZUKI/YAMAHA/CFMOTO
  • Numar ATV:B-XX-XEB

Posted 17 November 2007 - 08:49 PM

limita de viteza pt masina cu remorca este cu 10 km mai mica decat cea normala pe drumul respectiv.
Nu conteaza ca remorca este goala, daca masele maxime admise ale masinii si remorcii depasesc 3500 iesi si din categoria B. gathering.gif
  • 0

#8 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 18 November 2007 - 02:58 PM

Cica nu oricum iesi din categorie, este imbarligata rau legea asta noua, eu am oricum toate categoriile si nu ma intereseaza, si de obicei merg cu peste 3500 kg pentru ca masina mea de toata ziua este mercedes sprinter. Dar eu tot nu am inteles cine vede si cum, ca este cu remorca. Ca doar nu sta nenea politzistul sa se uite la toate masinile care trec pe sub camera. Softul este automat. O fi asa destept sa identifice si remorca agatzata dupa tine? Eu tarai dupa sprinter remorca mea de 2000kg, si nu am avut neplaceri pana acum (3500+2000=5500kg). O sa caut sa intreb pe cineva din bransa cand o sa ne intalnim.
  • 0

#9 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 18 November 2007 - 05:43 PM

QUOTE (berzelius @ Nov 18 2007, 02:58 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Cica nu oricum iesi din categorie, este imbarligata rau legea asta noua, eu am oricum toate categoriile si nu ma intereseaza, si de obicei merg cu peste 3500 kg pentru ca masina mea de toata ziua este mercedes sprinter. Dar eu tot nu am inteles cine vede si cum, ca este cu remorca. Ca doar nu sta nenea politzistul sa se uite la toate masinile care trec pe sub camera. Softul este automat. O fi asa destept sa identifice si remorca agatzata dupa tine? Eu tarai dupa sprinter remorca mea de 2000kg, si nu am avut neplaceri pana acum (3500+2000=5500kg). O sa caut sa intreb pe cineva din bransa cand o sa ne intalnim.


Au aratat la televizor de sute de ori spatiul in care se desfasoara aceasta activitate. Sunt circa 20 monitoare cu vreo 10 politisti. Cand depasesti viteaza se identifica automat un auto furat se declanseaza un semnal sonor si se fac instantanee (foto) automat. Acei politisti supravegheaza si traficul si observa toate neregulile , printre care si acestea cu remorca. De ce nu te opreste de fiecare data sau nu-ti vine amenda? Pentru ca nu totdeauna au chef de munca?
Intelegi cum sta treaba?

Edited by divizia, 20 November 2007 - 11:35 AM.

  • 0

#10 berzelius

berzelius

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:razvan
  • Telefon:720505050
  • Marca ATV:CF MOTO 500 A
  • Numar ATV:B 86 TSC

Posted 18 November 2007 - 07:35 PM

Inteleg, desi mi se pare cam rudimentar sistemul, ala trebuie sa se uite si la monitoare si sa vada cind trece remorca ce viteza are, ca daca sistemul nu stie ca este cu remorca nu face beep ca are depasire de viteza si nici nu face poza pana nu apasa ne-a Georghe pe o tasta. Dar trag concluzia ca fatcat este groaznic de ghinionist ca de cate ori a trecut el pe acolo aia aveau un chef nebun de munca. Sa-i ia naiba cu radarul lor, eu oricum nu merg mai tare decat trebuie pe sectorul de drum respectiv si asa ar trebui sa faca toti oamenii, nu sa stea garcea sa-i pandeasca si cand nu ii prinde sa se faca praf cu cate-o masina inainte de vreme. Dar de nu toti conducatorii de auto sunt si soferi, ca accidente se intampla la toata lumea dar unii oamenii sunt tare imbecili si daca-i intrebi nici ei nu stiu de ce.

aa, si sa ne fereasca Domnul de Radarica!! pe toti

Edited by berzelius, 18 November 2007 - 07:36 PM.

  • 0

#11 danche2003

danche2003

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 203 posts
  • Nume real:CHIVA DANIEL
  • Telefon:722220908
  • Marca ATV:Suzuki king quad 700
  • Numar ATV:B-40-CHD

Posted 20 November 2007 - 09:57 AM

oricum pe dn1 din cate am auzit eu nu mai merge decat un radar sau 2, in rest camerele de supraveghere merg si atat! un radar care merge este sigur ala din zona comarnic ...... stiu eu pe pielea lu tata smile.gif)
  • 0

#12 Brio

Brio

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 17 posts
  • Gender:Male
  • Location:BUC/TGV/ Busteni
  • Interests:Computers, Cars,
  • Nume real:Alexandru
  • Telefon:07450789558
  • Marca ATV:Linhai Muddy
  • Numar ATV:1

Posted 20 November 2007 - 12:43 PM

Nu trebuie sa stea nimeni sa apese pe butoane pentru amenda. Senzorii din asfalt isi dau seama cand trece peste ele o masina sau mai multe. Vedeti ca cei cu remorca s-ar putea sa fie trecuti in categoria camioanelor datorita numarului de axe detectat. S-ar putea sa fie o eroare in soft pentru ca oricum 70-10=60 +10km/h abaterea legala ar da tot 70, deci nu prea are cum sa vina amenda la 64 decat daca esti trecut in categoria de viteza 50. Pe dn1 majoritatea circula constant cu 80 in localitate si nu isi iau amenda, singura ameda de mi-a venit personal a fost una de 84 din Sinaia(eroarea vitezometrului sau graba mea nu mi-am dat seama).
  • 0

#13 divizia

divizia

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 253 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:bobi
  • Telefon:0731.453.812
  • Marca ATV:Linhai 300 4x4
  • Numar ATV:B-66-WFE

Posted 20 November 2007 - 08:52 PM

QUOTE (Brio @ Nov 20 2007, 12:43 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Nu trebuie sa stea nimeni sa apese pe butoane pentru amenda. Senzorii din asfalt isi dau seama cand trece peste ele o masina sau mai multe. Vedeti ca cei cu remorca s-ar putea sa fie trecuti in categoria camioanelor datorita numarului de axe detectat. S-ar putea sa fie o eroare in soft pentru ca oricum 70-10=60 +10km/h abaterea legala ar da tot 70, deci nu prea are cum sa vina amenda la 64 decat daca esti trecut in categoria de viteza 50. Pe dn1 majoritatea circula constant cu 80 in localitate si nu isi iau amenda, singura ameda de mi-a venit personal a fost una de 84 din Sinaia(eroarea vitezometrului sau graba mea nu mi-am dat seama).



Nu-ti da nimeni amenda fara proba.Iar proba este cea video.
Cand iti vine amenda ai mentionat pe ea si secventa video(un numar care corespunde unei zile, respectiv inregistrari)
Deci, intelegeti ca totul este manual (vazut si taxat).
Daca circuli cu viteza legala radarul nu atentioneaza(respectiv cu remorca). Daca "militianul" e pus pe fapte si are chef de treaba, culege la imagini garla pe care apoi le da la procesat. Si asta printr-un simplu clik-save
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto