Jump to content



Photo

Mi-am Luat Si Eu Atv ;)) !


  • This topic is locked This topic is locked
15 replies to this topic

#1 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 28 August 2007 - 01:39 PM

Mi-am cumparat si eu un Linhai anniv. 300 4x4 ,acum o luna .Am facut 1100 de km , nu am avut nici o problema cu el .
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de el ,am facut cateva trasee si este ok .Nu regret ca am luat 4x4 : se simte diferenta fata de 2x4 cand urci o panta abrupta si sunt pietre/frunze /namol pe ea ....cu 2x4 nici nu urca de cat de tare patineaza uneori , se simte aceeasi diferenta si in namol.

Singurul lucru care ma deranjeaza (putin) : este un scartait la cureaua de la ambreiaj ....cand pleaca de pe loc ...in H in special . Cand am fost la revizie au desfacut si s-au uitat dar au zis ca nu au ce sa schimbe biggrin.gif si ca probabil nu o sa mai faca dupa un timp biggrin.gif
Acum eu nu stiu ce sa fac sa fac gura ca totusi e in garantie,nu trebuie sa scartaie clar .....a inceput sa scartaie dupa vreo 25km(utilizat corect in rodaj ,nu mai mult de 50 km /h ,neturat ,neurcat pante ...mai mult pe sosea) .
Am zis sa scartaie cat o vrea numai sa merga la fel de bine ca pana acum .
In rest ce sa va mai spun : are destula putere ...am urcat prin padure pante abrupte 2 persoane(eu + tata= 170 kg ) fara problema ,cu forta si cu 4x4 e alt atv . Se descurca bine si in namol zic eu acum depinde pana unde te bagi (ps nu am troliu) ,e ideal pentru plimbat, facut trasee (nu e pentru viteza ,pentru asta e motocicleta/masina) .
De acum sunt cu ochii pe atvforum.ro sa vad poate organizeaza cineva un traseu prin zona Cheia (prahova ) sau zone mai apropiate sa vin si eu .(ps nu am remorca ,vin pe el)

Attached Files


  • 0

#2 Laurentiu Argint

Laurentiu Argint

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 191 posts
  • Nume real:George Patrascu
  • Telefon:0722.145665
  • Marca ATV:-
  • Numar ATV:-

Posted 28 August 2007 - 04:59 PM

Scartaie si al meu. N-ai ce-i face. Cand o sa inceapa problemele si la toba n-o sa mai auzi scartaitul.
  • 0

#3 outlaw

outlaw

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 78 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:off road
  • Nume real:bchz ciprian
  • Telefon:0785225888
  • Marca ATV:YAMAHA RAPTOR 700
  • Numar ATV:B 99 UNK

Posted 28 August 2007 - 05:13 PM

lasa si tu nr. de tel si poate facem ceva in week end prin zona pe la slanic tank.gif
  • 0

#4 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 28 August 2007 - 06:37 PM

Dar la la toba ce se intampla se uzeaza colierul acela de unde se imbina tevile la motor? ...sau se intampla ceva pe la toba prin spate .
  • 0

#5 mike1323

mike1323

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 158 posts
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti
  • Interests:VIATA E PREA SCURTA CA SA TE PRIVEZI DE PLACERI !!!HAVE FUN!!!
  • Nume real:munteanu mihail
  • Telefon:722239258
  • Marca ATV:KING QUAD
  • Numar ATV:B 29 SFE

Posted 28 August 2007 - 08:10 PM

sa il stapanesti sanatos si sa te bucuri de el!!!
  • 0

#6 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 30 August 2007 - 06:20 PM

cati mai multi km fara probleme si eu am un scartzait care vine de la roata stanga fata, am impresia ca e de la placute ca l`am desfacut si m`am uitat la el dar n`am ce-i face, asa ca sa nu mai devi suspicios la orice zgomot ca asa prevede, doar avem Linhai`uri nu thumbup.gif
  • 0

#7 slyby

slyby

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 97 posts
  • Gender:Male
  • Location:SB
  • Nume real:sly
  • Telefon:0o0
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4X4

Posted 31 August 2007 - 08:13 AM

QUOTE (Alinf @ Aug 30 2007, 07:20 PM) <{POST_SNAPBACK}>
cati mai multi km fara probleme si eu am un scartzait care vine de la roata stanga fata, am impresia ca e de la placute ca l`am desfacut si m`am uitat la el dar n`am ce-i face, asa ca sa nu mai devi suspicios la orice zgomot ca asa prevede, doar avem Linhai`uri nu thumbup.gif


Si nici nu-i faci nimic ?
Eu aveam un scartait spate-stanga ... l-am desfacut >> placutele nu erau tocite ... si parca a disparut sunetul...
l-am reasamblat dar acum placuta interioara atinge usor discul >> se incalzeste si fara frana. Reasamblare corecta. Nu inteleg ce se intampla....
Eu am 4 discuri de frana. Cum le aerisesc ? calc/strang ambele frane deodata? si aerisesc toate 4 la rand ?
  • 0

#8 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 31 August 2007 - 08:17 AM

QUOTE (slyby @ Aug 31 2007, 09:13 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Si nici nu-i faci nimic ?
Eu aveam un scartait spate-stanga ... l-am desfacut >> placutele nu erau tocite ... si parca a disparut sunetul...
l-am reasamblat dar acum placuta interioara atinge usor discul >> se incalzeste si fara frana. Reasamblare corecta. Nu inteleg ce se intampla....
Eu am 4 discuri de frana. Cum le aerisesc ? calc/strang ambele frane deodata? si aerisesc toate 4 la rand ?



ma cam depasesc kestiile astea, intreaba un cunoscator de aici de pe forum ca sunt destui, io am desfacut placutele, dar nu am ce sa le fac pt ca nu sunt fixe si am impresia ca din cauza asta se aude scartzaitu`...
  • 0

#9 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 01 September 2007 - 05:24 PM

Multumesc de urari ,sper sa mearga ok ca pana acum ...cu scartait sau fara .
Mie nu imi scartaie roata spate stanga dar se incinge discul ...acolo unde actioneaza "frana de mana ; parkingul". Si din cate am inteles este un pistonas pe acolo care ramane blocat(chiar daca il pui corect) si trebuie schimbat . Eu am desfacut si surubul din spate de langa cablu si cablul sa nu mai tina frana de la "parking" dar tot se incinge discul . Nu stiu ce sa ii mai fac ,poate ar trebui sa merg la garantie thumbdown.gif
  • 0

#10 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 02 September 2007 - 06:26 AM

QUOTE (otto_csm @ Sep 1 2007, 06:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc de urari ,sper sa mearga ok ca pana acum ...cu scartait sau fara .
Mie nu imi scartaie roata spate stanga dar se incinge discul ...acolo unde actioneaza "frana de mana ; parkingul". Si din cate am inteles este un pistonas pe acolo care ramane blocat(chiar daca il pui corect) si trebuie schimbat . Eu am desfacut si surubul din spate de langa cablu si cablul sa nu mai tina frana de la "parking" dar tot se incinge discul . Nu stiu ce sa ii mai fac ,poate ar trebui sa merg la garantie thumbdown.gif

Sa-l stapanesti sanatos ,si fara incidente.
La linhai scartie mai tot nu le baga chiar pe toate in seama ,bucurate de el plimba-l ca lumea si uiti de scartait.
Dar sti ca la orice agregat nu trebuie sa te joci si sa neglijezi DIRECTIA si FRANELE dute la garantie.
De plimbari ieri am facut super traseu plecare de la Campina Top Quad ajus Azuga intors dn1,
pune-ti nr de telefon.

Edited by budy, 02 September 2007 - 06:34 AM.

  • 0

#11 Alinf

Alinf

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 523 posts
  • Gender:Male
  • Location:Romania,Craiova
  • Nume real:Alin
  • Telefon:Telekom
  • Marca ATV:CanAm Outlander L Max DPS 570
  • Numar ATV:DJ33ELF

Posted 02 September 2007 - 05:39 PM

QUOTE (otto_csm @ Sep 1 2007, 06:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc de urari ,sper sa mearga ok ca pana acum ...cu scartait sau fara .
Mie nu imi scartaie roata spate stanga dar se incinge discul ...acolo unde actioneaza "frana de mana ; parkingul". Si din cate am inteles este un pistonas pe acolo care ramane blocat(chiar daca il pui corect) si trebuie schimbat . Eu am desfacut si surubul din spate de langa cablu si cablul sa nu mai tina frana de la "parking" dar tot se incinge discul . Nu stiu ce sa ii mai fac ,poate ar trebui sa merg la garantie thumbdown.gif



discu` ala de frana se incingea si la mine cand l`am luat, dar cu timpu placuta s-a uzat si acum nu se mai incinge dar cu toate astea franeaza bine, asa ca...parerea mea e ca cei de la garantie nu o sa`ti faca mare lucru, mai lasa`l un pic mai fai catziva km 50 100 si dak problema persista te duci la ei....
  • 0

#12 libelula

libelula

    Experimentat

  • Members
  • PipPipPip
  • 156 posts
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Nume real:Petru
  • Telefon:-
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad
  • Numar ATV:B

Posted 02 September 2007 - 08:13 PM

QUOTE (otto_csm @ Aug 28 2007, 02:39 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Mi-am cumparat si eu un Linhai anniv. 300 4x4 ,acum o luna .Am facut 1100 de km , nu am avut nici o problema cu el .
Pot sa spun ca sunt foarte multumit de el ,am facut cateva trasee si este ok .Nu regret ca am luat 4x4 : se simte diferenta fata de 2x4 cand urci o panta abrupta si sunt pietre/frunze /namol pe ea ....cu 2x4 nici nu urca de cat de tare patineaza uneori , se simte aceeasi diferenta si in namol.

Singurul lucru care ma deranjeaza (putin) : este un scartait la cureaua de la ambreiaj ....cand pleaca de pe loc ...in H in special . Cand am fost la revizie au desfacut si s-au uitat dar au zis ca nu au ce sa schimbe biggrin.gif si ca probabil nu o sa mai faca dupa un timp biggrin.gif
Acum eu nu stiu ce sa fac sa fac gura ca totusi e in garantie,nu trebuie sa scartaie clar .....a inceput sa scartaie dupa vreo 25km(utilizat corect in rodaj ,nu mai mult de 50 km /h ,neturat ,neurcat pante ...mai mult pe sosea) .
Am zis sa scartaie cat o vrea numai sa merga la fel de bine ca pana acum .
In rest ce sa va mai spun : are destula putere ...am urcat prin padure pante abrupte 2 persoane(eu + tata= 170 kg ) fara problema ,cu forta si cu 4x4 e alt atv . Se descurca bine si in namol zic eu acum depinde pana unde te bagi (ps nu am troliu) ,e ideal pentru plimbat, facut trasee (nu e pentru viteza ,pentru asta e motocicleta/masina) .
De acum sunt cu ochii pe atvforum.ro sa vad poate organizeaza cineva un traseu prin zona Cheia (prahova ) sau zone mai apropiate sa vin si eu .(ps nu am remorca ,vin pe el)



Se rezolva scartaitul de la ambreiaj ... desfaci capacul si ii dai cu spray pt discuri de frana .... curata tot si nu o sa mai auzi nimic .. Problema asta a mai avut-o un prieten si a rezolvat-o asa.
  • 0

#13 gaby31

gaby31

    Profesionist

  • Members
  • PipPipPipPip
  • 346 posts
  • Gender:Male
  • Location:BACAU
  • Nume real:costache gabriel
  • Telefon:0722191411
  • Marca ATV:POLARIS 800 TOURING / POLARIS 800 HO

Posted 03 September 2007 - 05:35 PM

bafta multa fara evenimente nedorite, si al meu a scartait de la 400km pana pe la 1000km dupa care a disparut fara sa fac nimic. mult noroc.
  • 0

#14 otto_csm

otto_csm

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 956 posts
  • Gender:Male
  • Location:Valenii de Munte(Prahova)...in weekend
  • Interests:Atv - iesc !
  • Nume real:Cosmin Oto
  • Telefon:prietenii il cunosc
  • Marca ATV:Suzuki KingQuad 750
  • Numar ATV:....TTO

Posted 04 September 2007 - 08:48 PM

Multumesc de urari.
La mine a aparut scartaitul de la 200 km acum am 1050 si la revizia de 500 mi-au dat cu un sprei si a iesit ceva mizerie dar nu a disparut scartaitul.
Oricum nu e asa problema mare ...sunt foarte multumit de el...chiar nu imi trebuie altceva mai bun(pt viteza am masina ...si nici pe aia nu o alerg prea des ) .Am facut cateva iesiri cu el si este exact ce imi doream .
Acum vreau sa ajung si eu pe la ceva intalniri(ca e aiurea sa te dai singur ,chiar daca ai mereu pe cineva in spate pe atv) ,problema e ca nu am remorca dar fac eu rost .
  • 0

#15 slyby

slyby

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 97 posts
  • Gender:Male
  • Location:SB
  • Nume real:sly
  • Telefon:0o0
  • Marca ATV:Linhai Worker 300 4X4

Posted 05 September 2007 - 07:45 AM

QUOTE (otto_csm @ Sep 1 2007, 06:24 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc de urari ,sper sa mearga ok ca pana acum ...cu scartait sau fara .
Mie nu imi scartaie roata spate stanga dar se incinge discul ...acolo unde actioneaza "frana de mana ; parkingul". Si din cate am inteles este un pistonas pe acolo care ramane blocat(chiar daca il pui corect) si trebuie schimbat . Eu am desfacut si surubul din spate de langa cablu si cablul sa nu mai tina frana de la "parking" dar tot se incinge discul . Nu stiu ce sa ii mai fac ,poate ar trebui sa merg la garantie thumbdown.gif


Exact asta este problema mea momentan hysterical.gif
[am avut is scartait la ambreiaj, dar a disparut aproape complet fara sa fac nimic]
Am desfacut si frana,placutele spate-stanga dar totusi se incalzeste discul mai puternic ca pe dreapta .... sad.gif
acum sunt la 1500km >> o sa intreb si la service. sa vedem ce iasa ....
  • 0

#16 budy

budy

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 532 posts
  • Gender:Male
  • Location:SINAIA SI BUCURESTI
  • Nume real: LUCIAN
  • Telefon:0723359171
  • Marca ATV:nu mai am momentan
  • Numar ATV:fara

Posted 05 September 2007 - 07:53 AM

QUOTE (otto_csm @ Sep 4 2007, 09:48 PM) <{POST_SNAPBACK}>
Multumesc de urari.
La mine a aparut scartaitul de la 200 km acum am 1050 si la revizia de 500 mi-au dat cu un sprei si a iesit ceva mizerie dar nu a disparut scartaitul.
Oricum nu e asa problema mare ...sunt foarte multumit de el...chiar nu imi trebuie altceva mai bun(pt viteza am masina ...si nici pe aia nu o alerg prea des ) .Am facut cateva iesiri cu el si este exact ce imi doream .
Acum vreau sa ajung si eu pe la ceva intalniri(ca e aiurea sa te dai singur ,chiar daca ai mereu pe cineva in spate pe atv) ,problema e ca nu am remorca dar fac eu rost .

la primul traseu te sunam thumbsup.gif
  • 0




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto