Jump to content



Photo

Ajutor Inregistrare Atv


  • This topic is locked This topic is locked
17 replies to this topic

#1 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 07 November 2013 - 10:13 PM

salutare tuturor.oameni buni va cer ajutorul...am un atv bashan de 200 cumparat de nou in 2011 dar cu care n-am apucat sa merg..cand l-am cumparat am primit doar factura si certificatul coc ,pt ca nu avea carte scoasa.ulterior am aflat ca trebuia sa cer sa mi se faca si cartea de identitate..in fine..acum in 2013 am fost de unde l-am cumparat sa-mi fac cartea,dar nu mai e firma acolo..nasol..am incercat sa-l inregistrez la o primarie pe langa bucuresti dar n-am reusit(si astia vor carte)...acum rugamintea mea este..daca e careva prin tara care imi poate inregistra atv ul la o primarie de comuna (contra cost normal) sa ma claxoneze....stiu ca ma pot duce la rar cu el dar e prea mare daraua..transport,bani multi..nervi...si pt ca o sa-l folosesc pe camp chiar nu cred ca merita....ps.nu sunt interesat de copii xerox,scanuri sau alte magarii...multumesc


  • 0

#2 johnbv

johnbv

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:ion
  • Telefon:0744842164
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 650 V2
  • Numar ATV:BV 69 GEM

Posted 11 November 2013 - 03:15 PM

Acestea sunt noile reglementari valabile pe tot teritoriul RO,Pentru inmatriculare pe primarie trebuie sa faci dovada ca utilajul care urmeaza sa-l inmatriculezi este corespunzator tehnic,asadar trebuie sa prezinti un certificat ITP,care evident nu este eliberat decat acelor vehicole care au carte de identitate deasemenea daca tot circuli pe drumuri publice ai nevoie si de RCA,chiar daca tranzitezi ocazional drumul, Pe scurt vrei nu vrei faci carte ceri ITP platesti RCA dupa care mergi la primarie ptr nr galben sau politie ptr nr alb, Dezavantaj ca pe nr de primarie te poate oprii si politia locala si te vei supune legilor consiliilor locale pe care le tranzitezi cu utilajul tau, Cu nr galben nu ai voie pe anumite sectoare de drum unde se pot accesa drumuri secundare,Mai bine fuguta la RAR scoate-i cartea si inmatriculeaza-l pe politie,


  • 0

#3 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 13 November 2013 - 09:20 PM

Ms pt precizari..nu te contrazic dar stiu ca in comune mai indepartate de orase se mai pot inregistra..o dovada poate fi si anunturile cu vehicule(atv-uri,scutere mari etc)inregistrate in 2013...poate e totusi cineva...care sa ma salveze...


  • 0

#4 johnbv

johnbv

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:ion
  • Telefon:0744842164
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 650 V2
  • Numar ATV:BV 69 GEM

Posted 13 November 2013 - 10:51 PM

ok! sa zicem ca maine se rezolva inmatriculezi ATV- ul pe judetul xx localitatea yy Daca ipotetic vorbind te afli in benzinarie s-au,tranzitezi un drum iar un organ de control care in cazul nr de primarie poate fii un consilier local sau jandarm caruia ai tranzitezi localitatea si teritoriul pe o raza de 30 km unde el este responsabil cu tot ce misca pe drumurile secundare campuri paduri si alte forestiere,iar el doreste sa-ti vada actele cum poti sa-i arati ITP care nu se elibereaza fara carte,iar RCA-ul la fel. Nu uita ca are dreptul sa-l sune pe organul legii,adica politistul de la sat care la randul lui poate cere sprijin de la judet sa-i vina un echipaj de circulatie.....nu vrea nimeni sa complice situatia dar daca se poate legal ce ai de ascuns sa nu-i faci carte,cam la lucrul asta se gandeste un organ de cercetare. In cazul tau poti fii atat de legal incat cautarile tale sa-l inmatriculezi pe numele unui necunoscut cred ca-ti vor aduce necazuri,E optiunea ta ........succes


  • 0

#5 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 13 November 2013 - 11:14 PM

unde e legea cu raza de 30 km? itp se poate elibera pe cartonas galben pt vehiculele care nu au carte(am avut o trotineta cu pedale si i-am facut itp)rca se face cu talon....atv il folosesc exlusiv in camp(munca)...fara benzinarii drumuri etc,dar am casa la sosea si pana la camp merg 50m asfalt si 100comunal...in 2 ani am facut 100km..si media mi-ar fi de 50-60 pe an..merita oare sa inchiriez o masina sa-l car la bucuresti la rar..sa-l aduc inpoi..apoi sa-l inscriu...si sa-i platesc toate cele pt 50km/an?..


  • 0

#6 johnbv

johnbv

    Avansat

  • Members
  • PipPip
  • 103 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:ion
  • Telefon:0744842164
  • Marca ATV:ARCTIC CAT 650 V2
  • Numar ATV:BV 69 GEM

Posted 14 November 2013 - 04:53 PM

Conduci ATV-ul cu permis categoria B, cunosti legile daca nu le cunosti este de datoria ta sa te informezi, Ai pus in miscare utilajul pe un drum public te supui normelor de circulatie pe care esti obligat sa le cunosti, Acest lucru a-ti va fi spus de orice persoana abilitata sa te legitimeze, Sub ce umbrela incercam sa ne ascundem noi ca defapt ,,,,doar cativa metrii ma aflam pe drum,,,,,,,pai cam asa zic si cei prinsi cu bautura ,,,,,doar cateva pahare-sefu! nu mult doar cateva,,,,,al doare pe militian in basca,legea zice 0% alcool,,,,,,respectiv 0.km cu un vehicul neinmatriculat,,,,,ce faci tu este doar o actiune pe propie raspundere in conditiile in care sti ca legea sanctioneaza acest fel de abateri.Nici pe apa nu se circula fara ambarcatiune inmatriculata,si carutele sunt numerotate,Ai roti si motor la utilaj si te deplasezi pe drum public,,,,,,LA REVEDERE idei nastrusnice ca n-am stiut ca firma sa mutat ca n-am carte si ITP si nici RCA,este de datoria ta ca cetatean cu domiciliu in ROMANIA sa declari la primarie in termen de 30 zile bunul achizitionat ca sa fii impozitat ,Daca doresti sa-l scoti si inafara propietatii esti dator sa-l inmatriculezi si sa mai platesti niste taxe ,Pentru accesul pe drum public ITP si RCA,pasii sariti peste toate aceste sunt denumiti infractiuni savarsite in regimul de reglementare a circulatiei pe drumurile publice;articolele de lege le stie politistul,eu personal le-am studiat doar ca sa fiu in regula cu  ATV-ul meu.Pentru inmatriculare indiferent ca este politie sau primarie utilajul trebuie indentificat la RAR de unde i-se elibereaza carte de identitate daca nu corespunde tehnic si nu a fost conceput sa circule pe strada va fii  specificat ca nu poate fi inmatriculat ,Cu aceasta negatie se poate merge la primarie si se va primii de la aceasta drept temporal de deplasare la lucrarile pentru care este autorizat sa le efectueze,Un ATV avand in vedere puterea motorului care este trecuta in cartea de identitate,a faptului ca are 4 roti motrice care tot cartea le da si capacitatea cilindrica care culmea este trecuta tot in cartea de identitate;se va incadra la TRACTOR CU ROTI,,,,,,,,Tractorul este un vehicol cu propulsare asigurata de un motor MAS sau MAC dupa caz si cu patru roti dintre care doua motrice,,,,,nu voi scrie toata povestea,finalul este urmatorul......deoarece ne-am aliniat la normele europene inmatricularea se face dupa obtinerea cartii singura institutie acreditata sa o elibereze este RAR,Iar pentru a tranzita un drum public avem nevoie de ITP si RCA, fara acestea utilajele trebuiesc inregistrate la primarie,dar se deplaseaza pe platforme pana la locul unde au de efectuat lucrari pentru care le-a fost eliberata autorizatia ,iar la reintoarcerea lor la baza se vor folosii tot platformele,,,,,,Daca tot avem bani si ne permitem cum ar fii sa mergi cu un compactor sau combina inregistrat pe primarie pana la mare,,,,ca doar avem numere ce mama masii,,,,sa fim seriosi exista o logica vrem pe strada o aplicam nu o fentam,doar avem o educatie,,,,,


  • 1

#7 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 14 November 2013 - 06:20 PM

ok...accept punctul tau de vedere si multumesc.


  • 0

#8 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 01 December 2013 - 10:08 PM

mai incerc..poate poate..


  • 0

#9 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 15 December 2013 - 06:45 PM

nimeni?


  • 0

#10 Horia14

Horia14

    Super ATV-ist

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1,715 posts
  • Gender:Male
  • Location:Medias
  • Nume real:Horia Lapadat
  • Telefon:0749331783
  • Marca ATV:CAN AM 1000 XTP
  • Numar ATV:SB 12 CJH

Posted 15 December 2013 - 08:28 PM

Se pare că nu dorește nimeni să se asocieze la o infracțiune și bine face.

 

Conform legislației valabile la ora asta pentru a circula legal pe drumurile publice jucăria ta trebuie să fie înregistrată sau înmatriculată.

Pentru a fi înregistrată (primărie) sau înmatriculată are nevoie de următoarele: Carte de identitate eliberată de RAR, inspecție tehnică periodică în termen de valabilitate (ITP), poliță asigurare auto (RCA), talon eliberat de Primărie în cazul înregistrării sau talon eliberat de Poliție în cazul înmatriculării.

 

La un moment dat ai zis că ai înțeles, oare s-a străduit degeaba johnbv ?

Eu doar am încercat să-ți sistematizez informațiile importante, dar dacă este așa cum ai declarat că vei merge doar pe coclauri de ce îți trebuie înregistrarea aia falsă pe o primărie ? Vezi că dacă te prinde cu el fără numere este o chestie, dar dacă se dovedește că ai o înregistrare falsă intri tu și tot alaiul implicat în chestia asta într-o belea imensă.


  • 0

#11 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 15 December 2013 - 09:27 PM

Se pare că nu dorește nimeni să se asocieze la o infracțiune și bine face.

...

Eu doar am încercat să-ți sistematizez informațiile importante, dar dacă este așa cum ai declarat că vei merge doar pe coclauri de ce îți trebuie înregistrarea aia falsă pe o primărie ? Vezi că dacă te prinde cu el fără numere este o chestie, dar dacă se dovedește că ai o înregistrare falsă intri tu și tot alaiul implicat în chestia asta într-o belea imensă.

Corect, daca ai atv-ul neinmatriculat/neinregistrat ( fara numere pe el ) poti fi acuzat ca ai circulat cu un vehicul neinmatriculat.

Daca ai numere false pe atv/masina/remorca etc, vei fi acuzat ca ai circulat cu un vehicul neinmatriculat si pentru ca circulat cu numere false - deci un dosar penal cu doua acuzari ...

 

Distactiv, nu ?

 

Acuma serios ... mai pui sau nu cate un numar ca vrei sa treci strada si iti asumi riscul, dar pentru coclauri lasa-l liber din toate punctele de vedere ;).

 

Tot serios ... legile sunt facute sa ne protejeze de cei dornici sa le incalce. Eu sincer prefer sa ma tamponeze unul cu toate actele in regula decat unul cu numere false sau beat sau mai stiu eu ce. Greseala e omeneasca...altceva se trateaza diferit ;).


  • 0

#12 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 04 April 2014 - 09:32 PM

Am uitat sa anunt,am rezolvat.Multumesc de gazduire si ajutorthumbup.gif


  • 0

#13 pretorian

pretorian

    ATV-ist convins

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 704 posts
  • Gender:Male
  • Location:Berceni City
  • Interests:umblatu' pe coclauri
  • Nume real:Cristi
  • Telefon:0744961681
  • Marca ATV:Can Am 1000R MAX LTD
  • Numar ATV:B-131-DSC

Posted 04 April 2014 - 09:50 PM

 Daca tot s-au chinuit baietii sa-ti explice macar zine cum ai rezolvat asaa....de dragul citittului


  • 0

#14 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 06 April 2014 - 08:30 PM

Am uitat sa anunt,am rezolvat.Multumesc de gazduire si ajutorthumbup.gif

Pai ia si explica prietene .. nu ne lasa sa ne uitatm asa ca tiganu la camera de filmat ...


Edited by iusau, 06 April 2014 - 08:30 PM.

  • 0

#15 fara roti

fara roti

    Incepator

  • Members
  • Pip
  • 11 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:george
  • Telefon:bun
  • Marca ATV:bashan catbrier

Posted 20 May 2014 - 03:59 PM

Ce tari sunteti...ma faceti cu ''ou si cu otet'' si eu sa va dau mura'n gura cum sa rezolvati problema..nu...nu de la mine o sa aflati cum..daca forumistul care m-a ajutat vrea sa spuna el...bine..daca nu?..ata ete..topic inchis.


  • 0

#16 pitesti

pitesti

    Aventurier fricos

  • Moderatori
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 3,754 posts
  • Gender:Male
  • Location:Pitesti
  • Nume real:Marius
  • Telefon:0732
  • Marca ATV:CF MOTO 500A
  • Numar ATV:primul

Posted 20 May 2014 - 09:54 PM

sa ne bucuram ca exista si astfel de forumisti, ca altfel am fi crezut ca totul este roz in tara asta. Eu sunt curios pentru ce ii trebuie un atv pe camp, in conditiile in care face 50 km/an. Eu numai ca sa ma duc sa cumpar paine din sat si tot fac pe jos 7 km/saptamana. Doamne, mare ti-e gradina si unii nu o pot strabate decat cu atv-ul...


  • 0

#17 iusau

iusau

    Super MEMBRU

  • Super MEMBRU
  • PipPipPipPipPipPip
  • 1,498 posts
  • Gender:Male
  • Nume real:Iuliu Sauca
  • Telefon:Nokia
  • Marca ATV:Can-Am Outlander 1000 XTP
  • Numar ATV:Preferential

Posted 20 May 2014 - 10:19 PM

Ce tari sunteti...ma faceti cu ''ou si cu otet'' si eu sa va dau mura'n gura cum sa rezolvati problema..nu...nu de la mine o sa aflati cum..daca forumistul care m-a ajutat vrea sa spuna el...bine..daca nu?..ata ete..topic inchis.

 

George, ai inceput topicul cu "oameni buni, va cer ajutorul".

Din punctul meu de vedere ai primit mai mult decat un ajutor, ai primit niste sfaturi foarte pertinente pentru care unii au studiat ca sa ti le poata da tie.

Intradevar unele sfaturi erau mai mult sau mai putin bazate pe lege, dar ai cerut si parerea altora si ai primit-o.

Acuma ca nu ai fost tu multumit .. ca tu vroiai din start altceva, aia nu ii condamna cu nimic pe cei care ti-au dat sfaturi.

 

Ca noua nu ne spui cum ai rezolvat ... sa fii sanatos. Eu unul ma consider prea voluminos ca sa ma ascund pe dupa deget, tu ?

Consider ca aveai oportunitatea de a ne demonstra ca lucrurile se pot face si altfel decat zicem noi.

Daca tu crezi ca cineva are impresia ca in tara asta toate lucrurile sunt asa cum scrie ca trebuie sa fie, mai ai multe de incercat.

Daca te asteptai ca cineva sa iti dea in scris ca te ajuta sa "treci pe langa lege", mai ai multe de vazut.

 

Pana la urma eu vad asa: ai cerut pertinent ajutorul si tot pertinent ti s-a explicat cum e bine sa faci treaba.

Daca tu consideri ca ai fost facut cu ou si cu otet, in postarile de dinaintea mea, arunca o privire in jurul tau si te mai asteptam printre noi.

Te asigur ca vei primi sfaturi in aceeasi maniera.

 

Numai bine !

Iuliu Sauca

 

PA: Mai nou ma semnez cu numele ca mi-am tot auzit tot felul, dar miel nu am primit de la niciunul smile.png


Edited by iusau, 20 May 2014 - 10:26 PM.

  • 0

#18 CHRYS

CHRYS

    R. ADMINISTRATOR

  • Root Admin
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 5,620 posts
  • Gender:Male
  • Location:BRASOV
  • Nume real:CHRYS
  • Telefon:0724xxxxxx
  • Marca ATV:YAMAHA GRIZZLY SPECIAL EDITION
  • Numar ATV:BV

Posted 21 May 2014 - 01:09 AM

Ce tari sunteti...ma faceti cu ''ou si cu otet'' si eu sa va dau mura'n gura cum sa rezolvati problema..nu...nu de la mine o sa aflati cum..daca forumistul care m-a ajutat vrea sa spuna el...bine..daca nu?..ata ete..topic inchis.

 

Sunt total de acord cu cele spuse de Iuliu mai sus.

 

George, sintetizand ce s-a spus mai sus tu incepi cu topicul cu:

"salutare tuturor.oameni buni va cer ajutorul..." si inchei cu "eu sa va dau mura'n gura cum sa rezolvati problema..nu...nu de la mine o sa aflati cum....ata ete..topic inchis."

 

in concluzie draga George daca din orice motiv sau in orice situatie vei mai avea nevoie de vre-un sfat sau vre-un ajutor de la un coleg de pe acest forum doresc sa iti spun inca de pe acuma : noi nu iti dam mura in gura cum sa iti rezolvi problema ..nu..nu o sa afli nimic de la noi ca stii tu....ata..ete..(asta este valabil doar pentru tine ca esti prietenul nostru al tuturor pe acest forum).

 

PS. Numele : "fara roti " pe care ti lai dat sa nu il schimbi , consider ca ti se potriveste si te reprezinta. 


  • 2




Vanzari ATV ATV Linhai ATV CF Moto